forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Alina: o viitoare mamica slabuta (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-alina-viitoare-mamica-slabuta-12588.html)

alina_neamt 13 sep 2014 05:10:39

Jurnal Alina: o viitoare mamica slabuta
 
Buna, jurnalule si dragi slabute! Am 30 de ani si o proaspata mamica, sau mai bine zis o viitoare mama: mai am cam 3 saptamani pana a-mi vedea primul nou nascut! Am emotii cand ma gandesc la asta!
Ca si obiective de atins ar fi: sa am un copil sanatos, sa reusesc sa fiu si mama si sotie/ femeie si sa reusesc sa ajung la kg de dinaintea sarcinii. ;)
Imi doresc mult lucurile astea si sper sa la reusesc...
Stiu ca voi afla multe lucruri de la voi , toate mamicile de pe acest sit. ;) c

alina_neamt 13 sep 2014 05:19:36

Re: Jurnal Alina: o viitoare mamica slabuta
 
De cand sunt mamica in devenire is ca o bufnita: stau si ma uit pe geam toata noaptea... De pe la ora 1 sau 2 nu mai pot dormi , fiindu-mi rau, si stau de paza la intreg cartierul ... :d
Oare cand va aparea David, copilasul meu voi putea dormi?? Ce intrebare retorica!?!? Toate veti zice ca nu ... Haios!!! Voi vedea eu ce voi face?! Cred ca am sa patesc ca Tom&Jerry cand , vestitutl motan si-a prins pleoapele cu scobitori ca sa il prinda pe soarece... :)) ei! Eu nu am pe cine prinde, dar ma va tine bebe treaza!!!

alina_neamt 13 sep 2014 05:44:55

Re: Jurnal Alina: o viitoare mamica slabuta
 
Ma intreb: oare a mai suferit cineva de insomnie intimpul sarcinii?! Pe mine tare m-a chinuit...

Am uitat sa precizez: imi cer scuze pentru evenutalele greseli: tastez de pe telefon; la o ora asa matinala nu mai deschid calculatorul!
Sa veti o zi buna! Un week-end stralucit alaturi de soti si de copilasii vostri iubiti, dar si tuturor slabutelor care nu au soti sau prieteni! :)
Toate bune! Pe mai tarziu!

butterfly30 13 sep 2014 08:45:17

Re: Jurnal Alina: o viitoare mamica slabuta
 
buna, alina! da, sa stii ca si eu am insomnie si am avut si inprima sarcina, mai ales in trimestrul 3. oricum, e normal in sarcina. dupa...teoretic iti trece insomnia, o sa intri intr-o stare de oboseala cronica de o sa poti dormi si-n fund la masa. :))

alina_neamt 13 sep 2014 19:53:16

Re: Jurnal Alina: o viitoare mamica slabuta
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1361128)
buna, alina! da, sa stii ca si eu am insomnie si am avut si inprima sarcina, mai ales in trimestrul 3. oricum, e normal in sarcina. dupa...teoretic iti trece insomnia, o sa intri intr-o stare de oboseala cronica de o sa poti dormi si-n fund la masa. :))

Buna! Inseamna ca tre sa ma linistesc! Mai am ceva de indurat dar, merita! Vine un copilas! Ai probleme cu celulita? Eu de cand am burtica, e JALEEEE!!!!! Bine ca nu am vergeturi dar...nu imi plac craterele de pe picioarele mele :((

alina_neamt 14 sep 2014 01:45:10

Re: Jurnal Alina: o viitoare mamica slabuta
 
Ehei!! O noua noapte inca o tura de uitat pe pereti!! Bebe danseaza nevoie mare in diafragma mea si asta imi face imposibila sarcina de a dormi!
Ma gandeam la ce obiceiuri sunt la botez, ca sa stiu la ce sa ma astept?! :-/

alina_neamt 15 sep 2014 05:38:24

Re: Jurnal Alina: o viitoare mamica slabuta
 
Buna dimineata! O saptamana excelenta tuturor!! Celor ce merg la scoala sa vina numai cu note de 10 si cu foartr bine! Un nou an scolar reusit!
Ma bucur ca in noaptea asta am putut dormi... Am o stare cam proasta acum la trezire , dar sper sa scap de ea peste zi!!
Am mai adaugat 1 kg la cantar. Ca l-am luat eu ca bebe nu stiu insa nu ma preea incanta...

butterfly30 15 sep 2014 07:28:01

Re: Jurnal Alina: o viitoare mamica slabuta
 
alina, nu tin minte sa fie asa ceva niste obiceiuri extraordinare la botez... tu poti participa doar daca sunt macar 40 de zile de la nastere, altfel nu poti intra in biserica (la ortodocsi) si o sa-ti citeasca preotul un fel de molifta inainte. te sfatuiesc sa-l imbraci pe bebe frumos acasa, pentru ca maulte din poze vor fi facute inainte de baita la care il schimba nasa cu haine aduse de ea. mai stiu ca poti sa-i dai laptic in timpul slujbei, dar intre botezul in apa si impartasanie nu poti sa-i mai dai nimic. din cate stiu e bine sa ai niste prajituri, fursecuri, vin, suc pt cei care participa, dar simbolic, nu ca o masa. de obicei se aduc cadouri pentru bebe. daca faceti si petrecere atunci trebuie sa te ocupi si de aia..cam ca la nunta, dar de obicei sunt doar trei feluri de mancare, asta sigur stii deja. cam asta-i. pe aici mai e un obiceiȘ prima data lui bebe ii taie unghiile nasa, fie la spital fie cand il aduci acasa. a doua zi dupa botez vine nasa acasa si-l scalda (il scoate din mir), e prima baita dupa botez. in apa respectiva pui flori, busuioc, fiecare zona cu specificul ei. oricum, mare parte din obiceiuri sunt grija nasei, si la botez si la scaldat, tu o sa ai alte griji, crede-ma pe cuvant. ;)
asta cu kg ma termina psihic si pe mine, mai ales acum ca se aduna vertiginos kg.:((:((

alina_neamt 15 sep 2014 12:23:36

Re: Jurnal Alina: o viitoare mamica slabuta
 
[QUOTE=butterfly, multumesc pt sfaturi! Ai dreptate, nasa se ocupa de cele mai multe! Am botezat acum 8 ani dar am uitat multe dintre ele!
In ceea ce priveste kg se vor topi ele, doar ca asta se va intampla cand vdi inceta sa mai fii obsedata de ele. Inainte de sarcina am tinut Dukan, am slabit 11kg si cand am terminat prima parte a programului am aflat ca eram insarcinata si aveam8 saptamani. Kg s-au dus ff usor cu dieta , dar nu e asa usor de tinut si daca alaptezi nici nu se poate discuta! Cine stid ce ma asteapta si pe mine!!!!:|

butterfly30 15 sep 2014 13:42:28

Re: Jurnal Alina: o viitoare mamica slabuta
 
alina,eu mai am experienta unei sarcini si nu am fost deloc obsedata de kg, am fost convinsa ca se vor duce usor, mai alesw ca alaptam, dar nu a fost deloc asa, ba am mai si pus in primele luni...asa ca nu pot fi asa relaxata in privinta asta. dukan nu as tine nici platita, nu sunt adepta regimurilor dure, eu cred intr-un stil de viata sanatos si atat. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:05:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO