forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-alinu-vreau-slabesc-sanatos-frumos-organizat-12226.html)

alinu0809 01 mar 2013 13:04:07

Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Salutări tuturor! :) Mi-am deschis și eu un jurnal, după o săptămână de citit jurnalele altor fete și articole de pe acest site, în general. Mă numesc Alina și, ca multe alte fete, îmi doresc să slăbesc, însă sănătos de data aceasta.
Anul trecut am slăbit aproape 5kg fără să vreau, în vară ajungând la 54-55kg. Motivul era destul de simplu - eram tot timpul pe drumuri, pe la facultate și când nu eram la facultate eram în tren, pe ruta Cluj-Iași, pentru a-mi vizita prietenul. Astfel, reușeam să mănânc toată ziua două banane, un iaurt și, dacă eram norocoasă și aveau sanvișuri în gară, mâncam și unul de-ăla ca să rezist drumului de 9 ore. :| Nu mai zic că și fumam în prostie..
Toamna asta am pus capăt fumatului, că nu i-am mai văzut rostul.. cheltuiam bani mulți pentru a mă distruge singură. /:) Am început să ronțăi atunci când eram în ehm.. "sevraj" :)). Însă programul meselor a rămas haotic, deci m-am îngrășat până la 62kg în aproximativ 2-3 luni.
Astfel, am ajuns la concluzia că vreau să slăbesc sănătos și muncind pentru acest lucru. Nu sunt mândră de modul în care am slăbit anul trecut, pentru că n-am slăbit doar ca și aspect exterior, ci toate erau pe dos în interior. :) Am avut deficiență de calciu și de magneziu, am avut palpitații, stări de leșin și altele. Mai ales vara, când nu puteam mânca din cauza căldurii prea multe chestii. :(
Acum nu vreau să-mi forțez organismul și corpul în niciun fel, vreau ca totul să decurgă de la sine, cât mai sănătos posibil. De altfel, va dispărea și riscul de a pune kilogramele înapoi, right? :)
Am observat că sunteți o comunitate foarte interesantă, prietenoasă și, în general, compusă din persoane deschise la minte și la inimă. :) Aș dori să fac și eu parte din această lume, a voastră, dacă mă acceptați. >:D< Aștept cu nerăbdare orice sfat, sugestie sau atitudine prietenoasă. :) Vă pup.

WhiteAngel 01 mar 2013 13:30:21

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
buna alina ! >:D< eu ti`am mai scris dar nu m`am prezentat .. ma numesc roberta ;;)

ma bucur ca vrei sa faci o schimbare si nu oricum, ci intr`un mod sanatos :)
am citit si mesajul din cartea de oaspeti .. merci mult pt sfaturi, parca mi`ai mai dat incredere prin ceea ce mi`ai zis :D si eu cred la fel ca si tine ca in romania cam totul e la pamant si risc sa fac facultate degeaba :(

sa ai o primavara cat mai frumoasa si multa bafta in lupta cu kg in plus ! :-*:-*>:D<

WhiteAngel 01 mar 2013 14:03:13

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
http://felicitari.slabute.ro/site/fe...mg.php?pid=197

diana87 01 mar 2013 14:32:55

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
bine ai venit alina>:D<>:D<>:D<aici o sa parte de sustinere din partea noastra si cu multa rabdare,mancare sanatoasa si desigur sport o sa slabesti neaparat:-*:-*:-*o zi frumoasa iti urez

alinu0809 01 mar 2013 14:45:10

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Sunt încântată de cunoștință, Roberta! >:D<
Deja mi-am făcut o misiune zilnică din a căuta rețete cu număr redus de calorii și număr redus de grăsimi. Asta pentru că și eu, și prietenul luptăm împreună împotriva kilogramelor (el puțin mai mult decât mine, că a pus mai mult pe el în ultima vreme). :)) Încercăm să diversificăm cât mai mult, și să încercăm cât mai multe rețete noi și sănătoase.
Cât despre mutat, crede-mă că și mie mi-a fost frică înainte. Însă, găndește-te că nu vei fi singură, orice ar fi. Îi ai pe părinții tăi acolo, presupun că vei avea și susținerea prietenilor tăi. :) Restul va fi mult mai ușor și va veni de la sine. Eu încerc, pe cât posibil, să fac facultatea aici, pentru că îmi va fi mult mai ușor să mă întrețin după ce o voi termina - e mai ușor să îți găsești un job aici, dacă ai pregătirea și experiența necesară. :) În România nu zic că e degeaba sau că e imposibil, însă e a naibii de greu.. și banii rar sunt pe măsura efortului. :) Așa că, încearcă pe cât posibil să vezi această posibilă deplasare precum o oportunitate bună în viața ta. ;)
În rest, îți doresc și eu o primăvară cât mai frumoasă, călduroasă și prosperă! >:D< Și multă baftă și cât mai mult succes în tot ceea ce îți dorești! :-*

alinu0809 01 mar 2013 14:49:15

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de diana87 (Post 1230571)
bine ai venit alina>:D<>:D<>:D<aici o sa parte de sustinere din partea noastra si cu multa rabdare,mancare sanatoasa si desigur sport o sa slabesti neaparat:-*:-*:-*o zi frumoasa iti urez

Mulțumesc mult! >:D< Îmi place că văd multe fete ambițioase, care știu ce vor și își doresc să obțină acest lucru. :) Astăzi mi-am cumpărat niște greutăți, pentru a face exerciții pentru brațe și mi-am luat și ceva pentru picioare. Am găsit într-un magazin, la reducere toate articolele sportive. :D De altfel, imediat ce dă căldura, vreau să ies la alergat. :x
Mâncare sănătoasă - se înțelege. Cea mai mare provocare a fost, de fapt, să renunț la blestemata Cola. :)) Și a fost mai ușor decât mă așteptam, pentru că mă împac super bine cu ceaiurile. :D
Îți doresc și eu o zi frumoasă, mulțumesc că ai trecut pe la mine. >:D< Sper să revii, din când în când. Dacă vrei. :-*

Khali 01 mar 2013 15:51:32

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Bine ai venit! Ai o abordare riguroasa si echilibrata, in felul acesta rezultatele dorite vor fi durabile...cea mai buna combinatie asta este, mancarea sanatoasa si sportul.

Si mie imi place sportul foarte mult, si facut acasa, si in aer liber. Foarte tare ca ai gasit reduceri la multe articole, adevarul e ca in afara deseori sunt tot soiul de oferte mult mai convenabile decat la noi.

O primavara minunata, ne mai citim! @};-

diana87 01 mar 2013 16:10:07

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
si eu am spus asa imediat ce da caldura vreau sa ies la alergat..imi place mult sa alerg,acuma o fac la sala ,dar una e pe banda si alta e afara,sa respir aerul proaspat de dimineata..si pana da caldura ce sport vrei sa practici? iti urez mult succes si cu siguranta o sa mai vin pe la tine:-*:-*:-*>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

alinu0809 01 mar 2013 16:13:01

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de Khali (Post 1230606)
Bine ai venit! Ai o abordare riguroasa si echilibrata, in felul acesta rezultatele dorite vor fi durabile...cea mai buna combinatie asta este, mancarea sanatoasa si sportul.

Si mie imi place sportul foarte mult, si facut acasa, si in aer liber. Foarte tare ca ai gasit reduceri la multe articole, adevarul e ca in afara deseori sunt tot soiul de oferte mult mai convenabile decat la noi.

O primavara minunata, ne mai citim! @};-

Hei! Mulțumesc! :-*
Am încercat cu forța (nu mă refer la faptul că mi-am impus eu acest lucru) varianta neechilibrată și n-am avut parte de consecințe prea plăcute. Îmi era tot timpul frică să ies pe afară (pentru că îmi făcea calciul figuri), deși trebuia întotdeauna să umblu pe undeva și nu mă mai alimentam într-un stil echilibrat. :(
Acum mi-e mult mai bine, deja mi s-a îmbunătățit și starea psihică de peste zi. :) Am chef să fac mult mai multe lucruri, sunt plină de energie pozitivă.. E mult mai bine. Se numește echilibru pentru un motiv bun. :)
Mă bucur să aud că îți place sportul. Foarte multe fete uită de mișcare, sau pur și simplu nu vor să audă de ea și așteaptă rezultatele pe canapea, ca să zic așa. :))
Cât despre reduceri.. este un magazin aici (eu îl am chiar în spatele blocului), se numește TK-MAX și au tot felul de produse - haine, lenjerie intimă, pijamale, ceaiuri, articole sportive, incaltaminte etc. Toate la prețuri reduse. Comparativ cu alte magazine, chiar au prețuri mai mici, întotdeauna, iar calitatea produselor este chiar ok. Sper să se dezvolte și în Ro. latura asta, cât de cât.
Of, am scăpat la scris și-aproape că am un roman aici. :)) Sper și eu să ne mai citim și îți mulțumesc că ai trecut și pe la mine. >:D< :-* O primăvară minunată!

alinu0809 01 mar 2013 16:17:34

Re: Jurnal Alinu - vreau sa slabesc sanatos, frumos si organizat
 
Citat:

Anterior postat de diana87 (Post 1230616)
si eu am spus asa imediat ce da caldura vreau sa ies la alergat..imi place mult sa alerg,acuma o fac la sala ,dar una e pe banda si alta e afara,sa respir aerul proaspat de dimineata..si pana da caldura ce sport vrei sa practici? iti urez mult succes si cu siguranta o sa mai vin pe la tine:-*:-*:-*>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

Da, sunt de acord, nu se compară alergatul pe bandă cu alergatul afară. Parcă altfel te motivează atmosfera din natură (sau chiar dintre blocuri) :)). Adică mai vezi una-alta, mai respiri aer proaspăt, cum zici și tu. :D
Până dă căldura mă voi rezuma la activitățile casnice, abdomene, exerciții pentru brațe și pentru picioare, că tot mi-am luat gantere/haltere (nu știu exact care variantă se potrivește) și ceva device pentru lucrat picioarele, la care trebuie să împing. :)
Dar totuși, vreau căldura aia și alergatul, că e altfel. :D
Îți doresc succes și ție în ceea ce-ți propui și ne mai citim. >:D< :-* Te aștept cu drag.


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:22:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO