forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Allyna89 - Vreau si eu sa slabesc! Dar cum? (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-allyna89-vreau-eu-slabesc-cum-11736.html)

Allyna89 19 iul 2012 09:56:44

Jurnal Allyna89 - Vreau si eu sa slabesc! Dar cum?
 
Buna fetelor! Sunt noua pe acest forum si caut suport si sprijin pentru a ma apuca de slabit! Am 22 ani, 1,66 m si 58 kg. Acum vreo 3 ani nu aveam probleme cu greutatea, ma mentineam la 49-50 kg facand miscare si nu aveam neaparat grija mancarii: mancam mancare gatita in casa si uneori seara la 10 bagam chips-uri, cola si cate prostii din astea. Dupa ce am plecat la facultate insa mi-am dat tot organismul peste cap: mancam fast-food, saream peste mese, uneori nu mancam nimic toata ziua, miscare nu am mai facut. Astfel intr-un an am ajuns la 61-62 kg. M-am speriat deoarece eu inainte nu aveam asemenea probleme iar la scurt timp toti cunoscutii au inceput cu remarci de genul "Vaiiii dar ce mult te-ai ingrasat!" Normal ca am inceput sa ma simt rau, sa plang si sa nu mananc nimic cu zilele apoi sa dau buzna in frigider.
Momentan am ajuns la 58 (oscileaza, seara daca ma cantaresc observ si 59) si vreau sa dau acele 8 kg jos insa din moment ce niciodata nu am mai incercat sa slabesc nu stiu de unde sa incep si aici am nevoie de ajutorul vostru. Miscare? 3 mese pe zi? Ce am voie, ce nu am voie??? Eu rar de tot gatesc pentru ca efectiv nu am idei si nu stiu ce sa gatesc mai ales pentru a slabi! Si nici de o dieta efectiva nu cred ca m-as putea tine din moment ce sunt fooarte pofticioasa!

In plus, am nevoie de motivatie! Sunt zile cand nici nu am chef sa ma ridic din pat si ma uit la filme pe net in timp ce infulec prostii! Si stiu ca nu e bine! Si daca as incepe de exemplu o dieta dupa 2-3 zile sigur ma descurajez si ma opresc pentru ca ma cunosc foarte bine si stiu ca nu as duce-o la capat deoarece mi s-ar parea o corvoada si cred ca as avea non-stop pofta de gustari nesanatoase tocmai pentru ca sunt interzise! Deci cum sa fac? :( Ajutooor! :((

Anycyk90 19 iul 2012 10:06:11

Re: Gata! Vreau si eu sa slabesc! Dar cum?
 
Bine ai venit!>:D<
In cadrul acestei comunitati vei gasi cu siguranta documentatie si sprijin.
Eu ma pot abtine de la alimente nesanatoase daca nu le cumpar...
Miscarea este intr-adevar esentiala insa fara alimentatie adecvata cam slabe sanse...Fetele te vor ajuta cu sfaturi si iti vei alege tu optiunile in functie de ceea ce-ti place sa papi.Nu trebuie adoptat neaparat o dieta,ci mai degraba sa-ti educi gusturile>:D<.
Iti urez multa bafta si ambitie!

lucia ely 19 iul 2012 10:11:05

Re: Gata! Vreau si eu sa slabesc! Dar cum?
 
buna:) si bine ai venit printre noi!
pentru inceput e bine ca ai facut pasul asta si ai intrat pe forum ...noi te vom ajuta sa faci alegerile cele mai bune! dar conteaza foarte mult sa ai un echilibru nu acum vara mananci echilibrat si cand incepe facultatea o iei de la capat cu mancatul haotic...

si eu am pus 8 knd de cand am inceput=)) facultatea ....deci suntem in aceasi oala:D si acum ma lupt sa le dau jos deci sunt alaturi de tine:*

in primul rand ai nevoie de 3 mese +2 gustari:)
muulta apa 2 l...min pe zi (eu beau si am baut mereu cat cere corpul:D nu tin cont de asta neaparat dar e bine sa ne hidratam)

sa gatesti cu ulei de masline si/sau apa:D eu si carnea o pun la cuptor in apa sau legumele sunt muuult mai bune asa:D
acum ca e vara incerc sa mananc mai mult crud ce se poate desigur:D
sa renunti incet incet la fainoasele albe si sa le schimbi cu integrale... sa incerci sa bei mai putin carbogazoase.... si incet sa renunti de tot. sa mananci lactate degresate:)

poti sa scrii ce ai mancat ieri?si alataieri daca iti amintesti?
ce iti place sa mananci? cel mai mult? sport ce iti place sa faci?
mie cel mai mult imi place sa dansez deci zumba:D dar si tae-bo si turbo jam:D imi place si bicicleta stationara dar mai putin caci prefer sa ma misc din tot corpu si sa nu ma doara :-" cand ma dau jos :D

o zi frumoasa!

Polux 19 iul 2012 10:38:44

Re: Gata! Vreau si eu sa slabesc! Dar cum?
 
Citat:

Anterior postat de Allyna89 (Post 1094717)
Buna fetelor! Sunt noua pe acest forum si caut suport si sprijin pentru a ma apuca de slabit! Am 22 ani, 1,66 m si 58 kg. Acum vreo 3 ani nu aveam probleme cu greutatea, ma mentineam la 49-50 kg facand miscare si nu aveam neaparat grija mancarii: mancam mancare gatita in casa si uneori seara la 10 bagam chips-uri, cola si cate prostii din astea. Dupa ce am plecat la facultate insa mi-am dat tot organismul peste cap: mancam fast-food, saream peste mese, uneori nu mancam nimic toata ziua, miscare nu am mai facut. Astfel intr-un an am ajuns la 61-62 kg. M-am speriat deoarece eu inainte nu aveam asemenea probleme iar la scurt timp toti cunoscutii au inceput cu remarci de genul "Vaiiii dar ce mult te-ai ingrasat!" Normal ca am inceput sa ma simt rau, sa plang si sa nu mananc nimic cu zilele apoi sa dau buzna in frigider.
Momentan am ajuns la 58 (oscileaza, seara daca ma cantaresc observ si 59) si vreau sa dau acele 8 kg jos insa din moment ce niciodata nu am mai incercat sa slabesc nu stiu de unde sa incep si aici am nevoie de ajutorul vostru. Miscare? 3 mese pe zi? Ce am voie, ce nu am voie??? Eu rar de tot gatesc pentru ca efectiv nu am idei si nu stiu ce sa gatesc mai ales pentru a slabi! Si nici de o dieta efectiva nu cred ca m-as putea tine din moment ce sunt fooarte pofticioasa!

In plus, am nevoie de motivatie! Sunt zile cand nici nu am chef sa ma ridic din pat si ma uit la filme pe net in timp ce infulec prostii! Si stiu ca nu e bine! Si daca as incepe de exemplu o dieta dupa 2-3 zile sigur ma descurajez si ma opresc pentru ca ma cunosc foarte bine si stiu ca nu as duce-o la capat deoarece mi s-ar parea o corvoada si cred ca as avea non-stop pofta de gustari nesanatoase tocmai pentru ca sunt interzise! Deci cum sa fac? :( Ajutooor! :((

Buna Alina, si bine ai venit!>:D<

In primul rand, nu e nevoie sa disperi, sunt convinsa ca nu arati asa rau precum te vezi!
Apoi, canalizeaza-ti toata energia pentru a reusi sa realizezi ce iti propui. Motivatie? Gandeste-te ce incredere o sa ai in tine, ce mandra o sa fii de tine ca ai ajuns la obiectivul propus.

Acum concret:
1. Ai nevoie de 3 mese si 2 gustari pe zi, ultima masa cu 3-4 ore inainte de culcare.
2. Cel mai bine e sa nu tii o dieta stricta, doar sa renunti la tot ce nesanatos: sucuri, patiserie, paina alba, dulciuri, chipsuri. Poti sa te rasfeti din cand in cand cu 1-2 patratele de ciocolata neagra peste 70%, o inghetata mica, o prajiturica mai light.
3. Neaparat, dar neaparat, sa nu te bata gandul infometarii: asa cum am scris mai sus, 3 mese si 1-2 gustari pe zi, si niciodata sub 1000 calorii.
4. ca sugestii de mese:
MD: 2 oua fierte/branzica slaba cu 1-2 felii de wasa (painica de secara cu multe fibre)/iaurt/lapte/lapte soia cu cereale integrale/musli
P: diverse salate cu carnita/branza/oua si 1 lg ulei de masline, ciorba de legume/pui
mancare gatita mai light
C: la fel ca pranzul, dar mai putin cantitativ
G: fructe/un pumn de migdale/alune/nuci crude/iaurt/1-2 patratele de ciocolata neagra
5. Nu uita de sport/miscare! Alearga, mergi cu rolele, mergi mult pe jos, mergi la aerobic, sau iti oti descarca tu programe de sport (cum fac eu).

Sper ca ti-am putut fi de ajutor, si daca mai ai intrebari, cu mare drag!
Bafta!>:D<

Crissu13 19 iul 2012 15:44:34

Re: Gata! Vreau si eu sa slabesc! Dar cum?
 
Bine ai venit >:D<
Sugestia mea este sa treci meniurile in fiecare zi...te va ajuta si pe tine sa-ti dai seama mai usor unde gresesti si vei primi si sfaturi.
Mult succes :)

Allyna89 19 iul 2012 16:27:15

Re: Gata! Vreau si eu sa slabesc! Dar cum?
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1094729)
buna:) si bine ai venit printre noi!
pentru inceput e bine ca ai facut pasul asta si ai intrat pe forum ...noi te vom ajuta sa faci alegerile cele mai bune! dar conteaza foarte mult sa ai un echilibru nu acum vara mananci echilibrat si cand incepe facultatea o iei de la capat cu mancatul haotic...

si eu am pus 8 knd de cand am inceput=)) facultatea ....deci suntem in aceasi oala:D si acum ma lupt sa le dau jos deci sunt alaturi de tine:*

in primul rand ai nevoie de 3 mese +2 gustari:)
muulta apa 2 l...min pe zi (eu beau si am baut mereu cat cere corpul:D nu tin cont de asta neaparat dar e bine sa ne hidratam)

sa gatesti cu ulei de masline si/sau apa:D eu si carnea o pun la cuptor in apa sau legumele sunt muuult mai bune asa:D
acum ca e vara incerc sa mananc mai mult crud ce se poate desigur:D
sa renunti incet incet la fainoasele albe si sa le schimbi cu integrale... sa incerci sa bei mai putin carbogazoase.... si incet sa renunti de tot. sa mananci lactate degresate:)

poti sa scrii ce ai mancat ieri?si alataieri daca iti amintesti?
ce iti place sa mananci? cel mai mult? sport ce iti place sa faci?
mie cel mai mult imi place sa dansez deci zumba:D dar si tae-bo si turbo jam:D imi place si bicicleta stationara dar mai putin caci prefer sa ma misc din tot corpu si sa nu ma doara :-" cand ma dau jos :D

o zi frumoasa!


Buna Lucia! Am sa incerc sa scriu cam tot ce-mi amintesc.
Ieri dimineata cand m-am trezit (pe la 6) nu am mancat nimic. Pe la pranz am mancat cartofi prajiti cu salam prajit si dupa vreo ora 2 caramele de lapte, asa ca un mic desert. Seara am mancat o supa cu taitei si morcov si cam atat.
Alaltaieri de dimineata stiu ca am mancat putina friptura de iepure cu cartofi fierti si un sos facut din usturoi si smantana. La amiaz cartofi prajiti cu ochiuri iar seara nu am mai mancat nimic.

Azi dimineata am mancat o omleta cu cubulete mici de salam. La pranz am mancat 3 ardei copti facuti in ulei si otet si 2 felii de paine alba cu salata de vinete. Cam de o ora am mancat un mar si am baut un energizant. Ah, si am gustat de la sora-mea 2 lingurite de Activia din ala cu cereale ce se amesteca in iaurt! In seara asta voi manca tot supa cu taitei cred....

Cel mai mult imi plac spaghetele cu ketchup si cubulete de salam prajit, ciupercile umplute, orezul spaniol si imi plac mult salatele de vara cu varza, rosii, castraveti, ceapa etc. Si cand sunt la Cluj ador KFC-ul din cauza caruia am si luat atat in greutate.

Ca si sport...imi place sa inot, imi place tae-bo (am incercat de cateva ori din plictiseala si imi plac miscarile), imi mai place snowboarding-ul, patinajul iar in trecut ma mentineam prin dans si aveam si o bicicleta cu care ma plimbam toata ziua.

O zi frumoasa si tie!



P.S. Vreau sa va multumesc fetelor pentru ca mi-ati raspuns atat de rapid si pentru incurajari! Si multumesc Polux pentru raspunsul atat de detaliat! Stiu ca va fi greu si ca tentatia va fi mare mai ales dupa ce incepe iarasi facultatea insa va trebui sa incerc sa merg inainte! Pana acum fetelor, ce parere aveti de meniul postat si de restul? Va astept in continuare cu sfaturi si idei, sa ne sustinem una pe alta! >:D<:-*

Crissu13 19 iul 2012 17:46:24

Re: Gata! Vreau si eu sa slabesc! Dar cum?
 
Citat:

Anterior postat de Allyna89 (Post 1095083)



Buna Lucia! Am sa incerc sa scriu cam tot ce-mi amintesc.
Ieri dimineata cand m-am trezit (pe la 6) nu am mancat nimic. Pe la pranz am mancat cartofi prajiti cu salam prajit si dupa vreo ora 2 caramele de lapte, asa ca un mic desert. Seara am mancat o supa cu taitei si morcov si cam atat.
Alaltaieri de dimineata stiu ca am mancat putina friptura de iepure cu cartofi fierti si un sos facut din usturoi si smantana. La amiaz cartofi prajiti cu ochiuri iar seara nu am mai mancat nimic.

Azi dimineata am mancat o omleta cu cubulete mici de salam. La pranz am mancat 3 ardei copti facuti in ulei si otet si 2 felii de paine alba cu salata de vinete. Cam de o ora am mancat un mar si am baut un energizant. Ah, si am gustat de la sora-mea 2 lingurite de Activia din ala cu cereale ce se amesteca in iaurt! In seara asta voi manca tot supa cu taitei cred....

Cel mai mult imi plac spaghetele cu ketchup si cubulete de salam prajit, ciupercile umplute, orezul spaniol si imi plac mult salatele de vara cu varza, rosii, castraveti, ceapa etc. Si cand sunt la Cluj ador KFCe-ul din cauza caruia am si luat atat in greutate.


Hai ca incerc eu ...:)
In primul rand sa nu mai sari peste micul dejun. Chiar daca nu esti obisnuita sa mananci dimineata, micul dejun ar trebui sa fie masa cea mai satioasa din zi.
Trebuie sa renunti la prajeli, la cartofi sub orice forma, pe cat poti la zahar (deci in nici un caz caramele).
Incearca sa renunti si la mezeluri....contin o multime de prostii.
Ai grija la cata grasime contine smantana...
Inlocuieste painea alba, orezul alb si pastele cu variantele lor integrale...nu doar ca au mai putine calorii, dar sunt mult mai sanatoase.
Imparte mesele in mese mai mici astfel incat sa ai 3 mese principale (mic dejun, pranz, cina) si 2 gustari. (un iaurt, un fruct,etc)
Salata de vinete sper ca a fost fara maioneza :P
Incearca sa renunti la energizant...e o bomba calorica!
Despre KFC nu zic nimic...stii si tu ca nu trebuie..

Poate parea greu la inceput sa renunti la atatea lucruri, insa totul tine de obisnuinta. Si gandeste-te de fiecare data cate avantaje iti poate aduce pe termen lung un mod de viata sanatos...
Sa faci si sport cel putin de 3 ori pe saptamana. [*culturism*]

Spor! >:D<

Crissu13 19 iul 2012 17:56:25

Re: Gata! Vreau si eu sa slabesc! Dar cum?
 
Vai ce miroase a cartofi prajiti....se pare ca vecinii mei au gatit pentru cina :)) si mi-au inundat camera cu mirosul lor :))

Allyna89 19 iul 2012 18:02:41

Re: Jurnal Allyna89 - Vreau si eu sa slabesc! Dar cum?
 
Hmmm dar de ardeii copti ce ziceti? :D
Deci pe seara asta adaug o supica si 2 ardei copti micuti dar din pacate facuti cu ulei si ceapa calita. Si ca gustare un mar. Iar maine am sa fac ceva miscare caci am descarcate ceva seturi de exercitii pe care sa le fac.

Intr-un timp mancam zilnic cartofi prajiti cu iaurt. Si pe mine ma termina mirosurile mai ales cand face mama cate o mancare mai "nedietetica". @-)

lucia ely 19 iul 2012 18:09:51

Re: Gata! Vreau si eu sa slabesc! Dar cum?
 
salut din nou!si multumesc ca ai avut rabdare sa citesti atat de mult:"> si... sa imi scrii la fel de multL:D

imi primu rand iti spun si eu la fel ca si Crissu Micul dejun e cea mai importanta de masa din zi!nu trebuie sa sarim peste ea
la fel de importante sunt pranzu si cina nu avem voie sa sarim peste ele....
peste gustari da ...peste mese principale nu!

apoi mananci prea multi si des cartofi praziti daca vrei sa slabesti manancai fierti in coaja si ii cureti apoi (asa se spune ca ne si ajuta sa slabim)

apoi mezelurile contin multe e-uri ..grasimi daca vrei incearca piept de pui presat sau sunca de praga de pui curcan (nu porc) dar si din astea foarte rar!
apoi supa de taitei nu e buna!are fainoase taitei cred ca sunt din faina alba:D
supe /ciorbe fara ulei /smantana ou etc doar cu legume si poate carnita de pui
incearca sa nu mai prajesti nimic in ulei ! si vei vedea ce gust minunat au alimentele!

daca iti plac salatele de vinete poti incerca sa pui in loc de maioneza iaurt ou fiert +rosii si ardei taiat cubulete
in salate ulei de masline nu de floarea soarelui:)

incearca sa mananci mai sanatos nu neaparat pentru slabit! ci pentru sanatate aspectul pielii ...al parului se va imbunatati vizibil!

iar despre sport este indicat sa faci 30 de min in fiecare zi!(macar o plimbare usoara asta pt mentinere) daca vrei sa slabesti min de 3 ori pe sapt cardio:D

te mai astept si pe la mine:* si daca ai intrebari nu ezita sa le pui!


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:17:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO