forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Almi Îngerash (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-almi-azngerash-11282.html)

Almi Ingerash 14 mar 2012 17:33:59

Jurnal Almi Îngerash
 
Bună tuturor și bun găsit!

Am descoperit acest site în săptămâna de dinainte de a mă apuca de dietă. Știam clar ce dietă am de gând să țin, doar că aveam nevoie de un site unde să găsesc multe alimente și totodată să pot să calculez măcar cu aproximație caloriile în funcție de cantitatea de mâncare/băutură pe care o consum.
Voi încerca să dau datele mele:
  1. Vârsta = aproape 26
  2. Înălțime = 169 cm
  3. Greutate actuală = 73,9 kg (când am început dieta aveam 76)
  4. Greutatea dorită = 60 kg
  5. Nivel de activitate fizica = sedentar - ușor activ (am zile când nu fac mai nimic, zile când alerg de colo-colo)
  6. Tipul de sport practicat = mers pe jos în special
  7. Meniul pe ultimele 2-3 zile = toate meniurile mele se găsesc la avatar, dar ca să nu stați să căutați prea mult vi-l scriu mai jos.
  8. Alimentele care iți plac = sinceră să fiu aș scrie alimentele care nu-mi plac :)) sunt genul de persoană pofticioasă.. am zile (atunci când nu țin dietă) când mănânc de rup, zile când abia mă ating de mâncare.
  9. Dacă este cazul, dieta aleasă = Dieta hipocalorică
Ieri:
Mic-dejun: Baton cereale ciocolată cu lapte Fitness (Nestle), Energizant (Hell)
Prânz: Pilaf cu carne de pui, Pâine integrală cu semințe
Cină: Sana (Pilos), Suc de morcovi și fructe (Carotella)
Total calorii ingerate: 1137
Alaltăieri:
Mic-dejun: Baton cereale cu căpșuni Fitness (Nestle), Energizant (Maximum Speed)
Prânz: Pilaf cu carne de pui, Pâine integrală cu semințe, Coca-Cola (250 ml)
Cină: Musli instant cu fructe, Excellent (SanoVita), Sana (Pilos)
Total calorii ingerate: 1251
Am 2 săptămâni și puțin de când am început. Mi-a fost greu în primele zile pentru că tot timpul aveam în minte „când voi lua următoarea masă/gustare?” și parcă atunci mi se făcea poftă de detoate :"> însă am depășit momentele. Dieta mea este în principiu hipocalorică, doar că am mesele disociate. Luni și Marți (în fiecare săptămână) când am cursuri și am un program bine-stabilit mănânc câte 3 mese (mic-dejun, prânz, cină) și câteodată câte o gustare între ele, restul săptămânii, pentru că mă trezesc după ora 9 am mesele abramburite, în sensul că am 2 mese principale/zi (prima pe la 12-13, a doua pe la 18-19) și între ele mai ronțăi câte ceva având grijă ca ce mănânc să se încadreze în numărul de calorii stabilite (când mi-am făcut cont aici, necesarul zilnic caloric pentru a slăbi 0,5 kg/săptămână era de 1351, iar eu mi l-am stabilit la 1300). Cu dieta asta (zic eu un pic personalizată) eu mă simt foarte bine. Mănânc orice atât cât să mă încadrez în numărul de calorii..
În rest mă simt perfect mai ales când mă uit în oglindă și văd că mă subțiez :))
Sper ca totul să fie bine în continuare și vă țin la curent :)

Pupici :-*:-*:-*

coco23 14 mar 2012 17:36:51

re: Jurnal Almi Îngerash
 
Buna si bine ai venit:)

NU conteaza numarul de calorii ci si din ce le iei. Adica daca mananci prostii, degeaba ai 1000 de calorii, ca tt nu slabesti frumos:(

Mici sugestii:

- fara coca cola sau alte bauturi similare.

- musli doar dimineata.

- fara batoane fitness, ca sunt zahar gol.

- pilaf cu pui cu paine e o combinatie fff proasta:(

- mananca mai multa proteina, gen branza slaba, iaurt, chestii slabe si mai multe salate si frcte.

- evita carbo complecsi rai - prajituri, sucuri etc.

- e indicat sa ai 3-5 mese pe zi:)

Bafta!

Almi Ingerash 14 mar 2012 17:51:43

re: Jurnal Almi Îngerash
 
Coco mulțumesc de primire :-*
Și mulțumesc de ponturi și sfaturi. Fiind la început, m-am gândit s-o iau ușurel și să nu tai totul deodată, măcar până mă obișnuiesc cu ce pot să combin și ce nu, cu ce pot mânca/mea și ce nu etc.
De-asta mi-am și făcut jurnal, ca să pot comunica mai bine cu persoanele care știu mai bine decât mine despre ce e vorba și să învăț cum să mănânc :)
90% din ceea ce mi-ai spus cunosc la nivel de teorie.. și încerc să le pun în practică încetul cu încetul.
Coca-cola beau ocazional (de poftă), batoanele fitness le mănânc la școală (încerc să renunț la ele și să îmi iau fructe :) )
Brânzeturi și lactate consum de regulă, îmi plac mai mult cele de țară.

Marea mea problemă pe care nu am menționat-o este că nu beau apă cât ar trebui :( ce să fac să beau mai multă apă? ce să fac să-mi fie sete continuu și să consum apă?

coco23 14 mar 2012 18:15:41

re: Jurnal Almi Îngerash
 
Pai nu trebuie sa iti fie sete in continuu.

Fa-ti program sa bei apa la 2 ore cate un pahar de vreo 300 ml.

Pana la finalul zilei o sa bei cat trebuie:D

Almi Ingerash 14 mar 2012 18:21:48

re: Jurnal Almi Îngerash
 
coco interesant pontul.. am încercat cu sticluța de 500 ml (din aia pentru sportivi cu țumburuși) în permanență plină cu apă.. mă ține 2-3 zile după care gata.. trebuie să trag mai tare de mine bag de seamă :D

Almi Ingerash 14 mar 2012 18:23:17

re: Jurnal Almi Îngerash
 
aș scrie aici și de planurile mele dar mi-e că nu mă țin de ele :))

oanna14 14 mar 2012 19:29:46

re: Jurnal Almi Îngerash
 
Citat:

Anterior postat de Almi Ingerash (Post 981225)
Bună tuturor și bun găsit!

Am descoperit acest site în săptămâna de dinainte de a mă apuca de dietă. Știam clar ce dietă am de gând să țin, doar că aveam nevoie de un site unde să găsesc multe alimente și totodată să pot să calculez măcar cu aproximație caloriile în funcție de cantitatea de mâncare/băutură pe care o consum.
Voi încerca să dau datele mele:

  1. Vârsta = aproape 26
  2. Înălțime = 169 cm
  3. Greutate actuală = 73,9 kg (când am început dieta aveam 76)
  4. Greutatea dorită = 60 kg
  5. Nivel de activitate fizica = sedentar - ușor activ (am zile când nu fac mai nimic, zile când alerg de colo-colo)
  6. Tipul de sport practicat = mers pe jos în special
  7. Meniul pe ultimele 2-3 zile = toate meniurile mele se găsesc la avatar, dar ca să nu stați să căutați prea mult vi-l scriu mai jos.
  8. Alimentele care iți plac = sinceră să fiu aș scrie alimentele care nu-mi plac :)) sunt genul de persoană pofticioasă.. am zile (atunci când nu țin dietă) când mănânc de rup, zile când abia mă ating de mâncare.
  9. Dacă este cazul, dieta aleasă = Dieta hipocalorică
Ieri:
Mic-dejun: Baton cereale ciocolată cu lapte Fitness (Nestle), Energizant (Hell)
Prânz: Pilaf cu carne de pui, Pâine integrală cu semințe
Cină: Sana (Pilos), Suc de morcovi și fructe (Carotella)
Total calorii ingerate: 1137
Alaltăieri:
Mic-dejun: Baton cereale cu căpșuni Fitness (Nestle), Energizant (Maximum Speed)
Prânz: Pilaf cu carne de pui, Pâine integrală cu semințe, Coca-Cola (250 ml)
Cină: Musli instant cu fructe, Excellent (SanoVita), Sana (Pilos)
Total calorii ingerate: 1251
Am 2 săptămâni și puțin de când am început. Mi-a fost greu în primele zile pentru că tot timpul aveam în minte „când voi lua următoarea masă/gustare?” și parcă atunci mi se făcea poftă de detoate :"> însă am depășit momentele. Dieta mea este în principiu hipocalorică, doar că am mesele disociate. Luni și Marți (în fiecare săptămână) când am cursuri și am un program bine-stabilit mănânc câte 3 mese (mic-dejun, prânz, cină) și câteodată câte o gustare între ele, restul săptămânii, pentru că mă trezesc după ora 9 am mesele abramburite, în sensul că am 2 mese principale/zi (prima pe la 12-13, a doua pe la 18-19) și între ele mai ronțăi câte ceva având grijă ca ce mănânc să se încadreze în numărul de calorii stabilite (când mi-am făcut cont aici, necesarul zilnic caloric pentru a slăbi 0,5 kg/săptămână era de 1351, iar eu mi l-am stabilit la 1300). Cu dieta asta (zic eu un pic personalizată) eu mă simt foarte bine. Mănânc orice atât cât să mă încadrez în numărul de calorii..
În rest mă simt perfect mai ales când mă uit în oglindă și văd că mă subțiez :))
Sper ca totul să fie bine în continuare și vă țin la curent :)

Pupici :-*:-*:-*

Buna si bun venit!
Tin sa te felicit pentru kg pierdute!![*4*][*4*][*4*][*52*]
Sa te tii de treaba ca merita!
Te pup!

marya mary 14 mar 2012 19:51:27

re: Jurnal Almi Îngerash
 
buna si bine te-am gasit>:D<
ma bucur ca ai ales slabute.ro,ai sa vezi k aici gasesti o gramada de prietene care te vor ajuta si sigur o sa slabesti frumos si sanatos.succes:-*

Almi Ingerash 14 mar 2012 21:48:15

Re: Jurnal Almi Îngerash
 
am avut niște musafiri :)

oana :-* mulțumesc pentru felicitări :) sper să nu mai urc pe scara greutății :D baftă multă și ție >:D<

mary :-* mulțumesc de primire :D eu am mai răsfoit forumul și site-ul în general dar nu am avut timp suficient să „umblu” la toate topicurile să aflu mai multe informații.. sper să-mi fac timp să aflu mai multe despre diete și nu numai.

fetelor mă bucur nespus că ați intrat la jurnalul meu ;;) mulțumesc mult >:D<

Rallara 14 mar 2012 22:26:27

Re: Jurnal Almi Îngerash
 
Bine ai venit draga mea!>:D<

In primul rand tin sa te felicit pentru primul mesaj, e postat foarte organizat, ca la carte;;) Se vede de departe ca vrei sa muncesti serios si esti pusa pe treaba.
Ingredientele perfecte pentru inceputul stilului de viata sanatos. Unde mai pui ca te-ai si documentat inainte de a "intra in paine":)

Eu zic ca ai atitudinea perfecta, iar cu sustinerea noastra vei ajunge cu siguranta la kg-le dorite, sa areti asa cum visezi. Toate asta ne dorim, e site-ul perfect pentru un nou inceput in viata ta, cu alimentatie sanatoasa, sport si atitudine pozitiva.<:-P

Si eu sunt de acord cu coco23, alimentele respective vor trebui - treptat, am inteles:) dar curand - eliminate. Pana la urma nu conteaza numarul de calorii ingerate zilnic, cat si calitatea alimentelor care le contin. Fara alimente procesate, sucuri din comert, grasimi nesanatoase, prajeli. Si va fi totul perfect.:-*

In cazul in care nu le-ai citit, sunt aici niste linkuri catre articole utile:
linkuri

Mult succes, sunt sigura ca vei reusi!!![*4*]


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:18:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO