forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Amber (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-amber-10473.html)

Amber 21 oct 2011 21:20:26

Jurnal Amber
 
Buna. Sunt o mamica cu cateva kg in plus a unui puiut de 5 luni si jumatate ce mananca doar piept (deocamdata). Vreau sa scap de cele 6-7 kg in plus printr-o dieta care sa nu afecteze absolut deloc calitatea si cantitatea laptelui. De cateva saptamani ma tot documentez in privinta dietelor, dar nu stiu pe care sa o abordez. Mi-asi dori sa slabesc 3 kg pe luna (ar fi perfect), dar daca cele 1300 calorii afisate de calculator sunt prea putine si lapticul nu mai e consistent.
Am aproape 10-14 zile de cand mananc totul cantarit si numar caloriile. Am mancat orice, dar in cantitati mici. Rezultate se vad la cantar si parca un pic si in oglinda, dar mi-e frica sa nu afecteze lapticul si bebele meu sa nu creasca ca pana acum (extraordinar de bine).
Acum m-am hotarat sa apelez la ajutorul vostru si sa ma sfatuiti ce sa aleg.

ramo0215 22 oct 2011 07:43:33

Re: Jurnal Amber
 
Citat:

Anterior postat de Amber (Post 823982)
Buna. Sunt o mamica cu cateva kg in plus a unui puiut de 5 luni si jumatate ce mananca doar piept (deocamdata). Vreau sa scap de cele 6-7 kg in plus printr-o dieta care sa nu afecteze absolut deloc calitatea si cantitatea laptelui. De cateva saptamani ma tot documentez in privinta dietelor, dar nu stiu pe care sa o abordez. Mi-asi dori sa slabesc 3 kg pe luna (ar fi perfect), dar daca cele 1300 calorii afisate de calculator sunt prea putine si lapticul nu mai e consistent.
Am aproape 10-14 zile de cand mananc totul cantarit si numar caloriile. Am mancat orice, dar in cantitati mici. Rezultate se vad la cantar si parca un pic si in oglinda, dar mi-e frica sa nu afecteze lapticul si bebele meu sa nu creasca ca pana acum (extraordinar de bine).
Acum m-am hotarat sa apelez la ajutorul vostru si sa ma sfatuiti ce sa aleg.

alatpatul o sa te ajute sa dai kg jos..eu zic sa mai ai rabdare inca putin cu dietele..cel mai important este sa fie bebe sanatos..dar poti incerca prin a manca mai multe legume si fructe..sport poti face?ai nascut natural sau prin cezariana?

Amber 22 oct 2011 08:02:25

Re: Jurnal Amber
 
Natural am nascut, deci pot face sport. Mica problema e ca nu pot face atat cat imi doresc, doar atat cat doarme bebele. Dar e bine si atat decat deloc. Chiar de astazi m-am hotarat sa motez aici fiecare activitate ce o fac. Sa vad cat de departe ajung. O sa continui sa imi cantaresc alimentele si sa nu mananc mai putin de 1300 cum spune calculatorul.
Si chiar ma gandeam la un premiu, daca imi merge asa cum sper: un set de dvd-uri zumba, poate o sa-i placa la puiut sa ma vada zbenguindu-ma.

ramo0215 22 oct 2011 11:33:09

Re: Jurnal Amber
 
Citat:

Anterior postat de Amber (Post 824128)
Natural am nascut, deci pot face sport. Mica problema e ca nu pot face atat cat imi doresc, doar atat cat doarme bebele. Dar e bine si atat decat deloc. Chiar de astazi m-am hotarat sa motez aici fiecare activitate ce o fac. Sa vad cat de departe ajung. O sa continui sa imi cantaresc alimentele si sa nu mananc mai putin de 1300 cum spune calculatorul.
Si chiar ma gandeam la un premiu, daca imi merge asa cum sper: un set de dvd-uri zumba, poate o sa-i placa la puiut sa ma vada zbenguindu-ma.

e putin sa papi atat dak alaptezi..eu zic sa mai ai rabdare..vad ca ai o greutate buna si asa..nu esti grasa..

Polux 22 oct 2011 18:03:01

Re: Jurnal Amber
 
Citat:

Anterior postat de Amber (Post 823982)
Buna. Sunt o mamica cu cateva kg in plus a unui puiut de 5 luni si jumatate ce mananca doar piept (deocamdata). Vreau sa scap de cele 6-7 kg in plus printr-o dieta care sa nu afecteze absolut deloc calitatea si cantitatea laptelui. De cateva saptamani ma tot documentez in privinta dietelor, dar nu stiu pe care sa o abordez. Mi-asi dori sa slabesc 3 kg pe luna (ar fi perfect), dar daca cele 1300 calorii afisate de calculator sunt prea putine si lapticul nu mai e consistent.
Am aproape 10-14 zile de cand mananc totul cantarit si numar caloriile. Am mancat orice, dar in cantitati mici. Rezultate se vad la cantar si parca un pic si in oglinda, dar mi-e frica sa nu afecteze lapticul si bebele meu sa nu creasca ca pana acum (extraordinar de bine).
Acum m-am hotarat sa apelez la ajutorul vostru si sa ma sfatuiti ce sa aleg.

Bine ai venit Amber!>:D<
Imi poti spune numele tau?

Felicitari pentru puiutul tau!
Eu zic ca daca alaptezi o sa dai jos kg destul de repede.
Mie sincer 1300 calorii mi se par putine cand inca mai alaptezi.

Ai timp (si energie) sa faci un pic de sport?

Amber 22 oct 2011 19:23:09

Re: Jurnal Amber
 
2011-10-22 Zi Trista (am inceput cu stangul)

06:00- Trezit
06:30- Ridicat din pat
07:00- Ceai rosu (rooibos)
08:00- Cereale 30g cu lapte 150g + o banana 107g
08:30- 30min bicicleta eliptica + 1 l apa
10:00- 3 clementine 337g
12:00- O felie de paine 56g cu unt, 2 bucatele de piept de pui la gratar 30g, o portie de varza
13:00- Ceai rosu (rooibos), o felie de chec
14:00- 2 mere 203g
15:00- Un pahar apa
16:00- Iaurt 150g cu musli 35g
17:00- Ceai rosu (rooibos)
18:00- Mamaliga 207g cu branza 161g


TOTAL: nici nu vreau sa ma gandesc. depaseste 2000 calorii:((

alynacrystyna 22 oct 2011 20:40:02

Re: Jurnal Amber
 
Citat:

Anterior postat de Amber (Post 823982)
Buna. Sunt o mamica cu cateva kg in plus a unui puiut de 5 luni si jumatate ce mananca doar piept (deocamdata). Vreau sa scap de cele 6-7 kg in plus printr-o dieta care sa nu afecteze absolut deloc calitatea si cantitatea laptelui. De cateva saptamani ma tot documentez in privinta dietelor, dar nu stiu pe care sa o abordez. Mi-asi dori sa slabesc 3 kg pe luna (ar fi perfect), dar daca cele 1300 calorii afisate de calculator sunt prea putine si lapticul nu mai e consistent.
Am aproape 10-14 zile de cand mananc totul cantarit si numar caloriile. Am mancat orice, dar in cantitati mici. Rezultate se vad la cantar si parca un pic si in oglinda, dar mi-e frica sa nu afecteze lapticul si bebele meu sa nu creasca ca pana acum (extraordinar de bine).
Acum m-am hotarat sa apelez la ajutorul vostru si sa ma sfatuiti ce sa aleg.

buna Amber!!!
sa iti traiasca bebelusul , sa creasca mare si sanatos. >:D<:-*:-*>:D<
kg-le astea o sa se duca ele, mai ales ca si alaptezi.
si eu sunt mamica, Amalia, fiica mea are 3ani si 8luni :) , si eu am trecut prin etapa asta .

corpul femeii dupa nastere isi revine in mod normal tot dupa atatea luni cat a durat si sarcina, deci mai ai putintica rabdare. inca nu au trecut cele 9 luni sa vezi cum stau treburile.
ai grija cu alimentatia , cele 1300 cal sunt cam putine.

nu iti recomand inca o dieta .puitul tau este inca mic. trebuie sa papi consistent, sa ai lapte bun pentru bebelul tau.

ai grija si ce fructe consumi, mai ales daca o faci pentru prima data de cand alaptezi, poate afecta putin si burtica lui.


alynacrystyna 22 oct 2011 20:44:12

Re: Jurnal Amber
 
Citat:

Anterior postat de Amber (Post 824502)
2011-10-22 Zi Trista (am inceput cu stangul)

06:00- Trezit
06:30- Ridicat din pat
07:00- Ceai rosu (rooibos)
08:00- Cereale 30g cu lapte 150g + o banana 107g
08:30- 30min bicicleta eliptica + 1 l apa
10:00- 3 clementine 337g
12:00- O felie de paine 56g cu unt, 2 bucatele de piept de pui la gratar 30g, o portie de varza
13:00- Ceai rosu (rooibos), o felie de chec
14:00- 2 mere 203g
15:00- Un pahar apa
16:00- Iaurt 150g cu musli 35g
17:00- Ceai rosu (rooibos)
18:00- Mamaliga 207g cu branza 161g


TOTAL: nici nu vreau sa ma gandesc. depaseste 2000 calorii:((

ma bucur ca , ai lactate in meniu..e foarte bine, atat pentru tine cat si pt micut.
iti repet, nu ta gandi inca la calorii, ca ai atatea...stai linistita, ca la cat consuma bebelu , tu ramai cam cu jumate ;)) sau crezi, ca numai tu papi de-acolo ...tu te ingrijora ...
la pranz mai bine scoteai untu si puneai ceva grame la pui ;)) e prea putin :)

Amber 22 oct 2011 21:01:33

Re: Jurnal Amber
 
multumesc mult. sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa. am sa incerc sa fiu mai atenta la ce mananc, bine ca nu tot timpul dau cu batul in balta, mai mananc si sanatos. imi voi posta in fiecare seara meniurile aici ca sa pot fi corectata.
acum ma uitam pe net sa vad cat ma costa sa-mi achizitionez setul de dvd zumba. pare foarte distractiv. oare da rezultate?
multumesc mult pentru sfat.

lulus07 22 oct 2011 22:19:57

Re: Jurnal Amber
 
Da, zumba are rezultate foarte bune si e suuuper distractiv! Mie imi place si Pilates... Pup si spor la slabit


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:00:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO