forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal anabv - O femeie puternica poate reusi in toate aspectele vietii (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-anabv-femeie-puternica-poate-reusi-toate-aspectele-vietii-11887.html)

anabv 18 sep 2012 10:45:37

Jurnal anabv - O femeie puternica poate reusi in toate aspectele vietii
 
Buna!

Ma numesc Ana si am 29 de ani.

Mereu am aratat bine si primeam complimente. In ultimii 3 ani acest lucru a inceput sa se schimbe. Oamenii in loc sa ma intrebe ce fac si cum ma simt ma intreaba cum de m-am ingrasat asa? La soacra-mea nu mai merg pentru ca toate prietenele ei fac referire la aspectul meu fizic.
Cand am vazut ca mai am putin si il prind din urma pe sotul meu am zis ca trebuie sa fac ceva.
De 1 saptamana am inceput sa-mi socotesc caloriile pe care le mananc si m-a ajutat foarte mult. In plus am o bicicleta eliptica pe care o tineam la soacra-mea pe post de cuier :). Acum fac zilnic 20, 30 de minute in functie de cat imi spune calculatorul de calorii. Dupa bicicleta sunt lac de apa. Imi imaginez cum se duce burtica, funduletul.
Si ce sa vezi ca am fost ieri la cumparaturi dragele mele si deja se vede ca am slabit. Am avut 66,700 si fara sa-mi socotesc caloriile am ajuns la 64,900 si de cand imi socotesc intr-o saptamana am ajuns la 63,300. vecina de langa mine m-a intrebat mirata ce am facut de am slabit.
I-am spus ca mananc la ore fixe. ca mananc mai mult decat inainte ptr ca mananc 5 mese pe zi cu gustari cu tot dar am invatat ce alimente au mai multe calorii si trebuie evitate sau reduse.
Am inceput sa ma simt din nou eu si am de gand sa continui sa traiesc sanatos si vreau sa ajung sa am iar tot atatea kg cate aveam cand m-a cunoscut sotul. De ce nu sa retraim momentele alea de inceput. De ce nu sa fiu iar frumoasa si sanatoasa. Burta nu mai e umflata. Sportul imi da atata energie!!!!!!!!!!!
Va pup!!!!!

vera37 18 sep 2012 10:50:00

re: Jurnal anabv - O femeie puternica poate reusi in toate aspectele vietii
 
buna ana! :-*:-*>:D<>:D<
bine te-am gasit in casuta ta! alea sincer mi se pareau rautati, ca la 67 kg sa-ti zica ca esti grasa, eu la cat am avut ce sa mai zic :-s:-s:-s:-s:-s
vad ca ai inceput f bine, cu sportul si dieta >:D<>:D<
multa bafta si rabdare iti doresc!

d4ny29 18 sep 2012 11:47:54

Re: Jurnal anabv - O femeie puternica poate reusi in toate aspectele vietii
 
Felicitari ! Si ai perfecta dreptate: asa fac si eu,chiar daca nu la cel mai exact mod evaluez caloriile din meniu,si MISCARE! La fel,am dat jos 5 kg. fara sa simt prea tare si nu mai am nici 20, nici 30 de ani...

anabv 18 sep 2012 21:24:46

Re: Jurnal anabv - O femeie puternica poate reusi in toate aspectele vietii
 
Multumesc Vera, Multumesc Dany.

Vera iti multumesc pentru ca m-ai invatat sa butonez pe aici. De altfel nu ma asteptam sa te gasesc si aici tot langa mine. Te pup si incantata de cunostinta.

Dany m-ai incurajat sa continui. Daca reusesc sa dau jos inca 5 atunci chiar am reusit ce mi-am propus. Multumesc

In seara asta imi era somn si nu prea aveam chef de bicicleta dar mi-am repetat ca sunt o femeie puternica si a functionat. :) Mi-am pus muzica din Grecia si am inchis ochii. Deja ma vedeam pe vapor si am uitat cat de greu imi era. Se pare totusi ca in fiecare zi e tot mai usor si ma obisnuiesc cu noul stil de viata. Impreuna putem :) O seara faina.

anabv 21 sep 2012 15:56:42

Re: Jurnal anabv - O femeie puternica poate reusi in toate aspectele vietii
 
Ce zi am avut.

A trebuit sa merg in Bucuresti cu trenul si m-am trezit la 4 dimineata. Trenul a avut intarziere 1 ora si am amanat calatoria. Eram pregatita cu de toate si am facut cale intoarsa.

Am avut o pofta de dulce si ma simteam fara putere. Am baut o cafea si am pus si putin zahar ca nu aveam energie pentru treaba de acasa.Exceptie. Mi-am dat seama care era motivul ptr care ma simteam asa. Se mai intampla la noi femeile. Dar am reusit pana la urma sa fac ce mi-am propus si a fost bine ca nu am plecat pana la urma. Autobuzele dimineata toate au plecat cu intarziere. Mi-am dat seama de ce nu merg lucrurile bine la noi. pentru ca ne multumim cu putin, ne-am obisnuit cu nesimtirea. ma rog...
o veste buna a fost ca m-am urcat azi pe cantar si am mai slabit 100 de grame. Sigur sunt mai multe grame dar poate ca nu se vede in perioada aceasta. M-am uitat in oglinda si am burta mai mica si fundul. Ma simt motivata sa continui ce am inceput desi sotul ma descurajeaza. Imi spune ca nu e bine sa slabesc asa mult o data, ca ar trebui doar 500 de grame pe luna. Ma tot tenteaza cu diverse chestii. El vrea ca eu sa nu ma imbolnavesc. Grasa cred ca nu ma place asa de tare ca atunci cand eram slaba dar s-a obisnuit. Nu mi-a zis sau nu se poarta altfel dar vreau sa fiu eu mandra de mine si sigur va fi si el.
Azi vreau sa ma plimb putin ca sport serios nu pot face chiar daca m-am obisnuit.

Haideti ca putem. ma simt asa de bine de cand nu mai am burta mare. Se vede la blugi si nu ma mai simt umflata. Un secret care ajuta e ca beau seara un ceai mare de 500 ml. Ma ajuta sa ies afara dimineata si sa ma pot cantari bine.

va pup fetele

anabv 22 sep 2012 12:15:27

Re: Jurnal anabv - O femeie puternica poate reusi in toate aspectele vietii
 
hello!

Astazi sunt fericita.

M-am cantarit si am vazut ca am slabit 1.9 kg in 10 zile. E wow. Super.

Sotul meu a fost incantat ca am reusit sa slabesc pentru ca a observat si el cum statea bluza pe mine. Am vut un musafir care a remarcat si el. Am fost la hokey si am vrut sa mananc o felie de paine cu untura si ceapa. Mi-a zis ca imi ajunge cat mananc pentru ca mananc sanatos si destul. Alta data m-ar fi incurajat. Simt ca si el e alaturi de mine acum si e altfel. Parca a fost mai dragastos cand m-a vazut ieri ce bine aratam. Merita sa luptam fetelor. Sa o tinem tot asa.
Eu m-am facut si mai cuminte cand am vazut ce bine arat in poze. Imi era teama de aparat. Acum pot sa fac si eu iar poze. Dupa inca 10 zile voi fi superba. Desi nu vreau sa imi fac iluzii ca voi slabi tot 2 kg. Astapentru ca am citit azi niste articole si nu slabim mereu la fel de mult. Uneori nu mai slabim dar trebuie sa insistam si incet, incet dam jos iar.
Eu una nu ma las. Mi-am facut lista de cumparaturi si merg la piata.
Gatesc gustos si sanatos, foarte putina sare si fara delicat. Sarea tine apa am auzit.

pa jurnalul meu

vera37 22 sep 2012 13:58:53

Re: Jurnal anabv - O femeie puternica poate reusi in toate aspectele vietii
 
Citat:

Anterior postat de anabv (Post 1135856)
hello!

Astazi sunt fericita.

M-am cantarit si am vazut ca am slabit 1.9 kg in 10 zile. E wow. Super.

Sotul meu a fost incantat ca am reusit sa slabesc pentru ca a observat si el cum statea bluza pe mine. Am vut un musafir care a remarcat si el. Am fost la hokey si am vrut sa mananc o felie de paine cu untura si ceapa. Mi-a zis ca imi ajunge cat mananc pentru ca mananc sanatos si destul. Alta data m-ar fi incurajat. Simt ca si el e alaturi de mine acum si e altfel. Parca a fost mai dragastos cand m-a vazut ieri ce bine aratam. Merita sa luptam fetelor. Sa o tinem tot asa.
Eu m-am facut si mai cuminte cand am vazut ce bine arat in poze. Imi era teama de aparat. Acum pot sa fac si eu iar poze. Dupa inca 10 zile voi fi superba. Desi nu vreau sa imi fac iluzii ca voi slabi tot 2 kg. Astapentru ca am citit azi niste articole si nu slabim mereu la fel de mult. Uneori nu mai slabim dar trebuie sa insistam si incet, incet dam jos iar.
Eu una nu ma las. Mi-am facut lista de cumparaturi si merg la piata.
Gatesc gustos si sanatos, foarte putina sare si fara delicat. Sarea tine apa am auzit.

pa jurnalul meu

buna ana! felicitari, bravo :-*>:D<
da-i inainte, ca-i dai bine!
un w/e placut iti doresc! >:D<

feelix 22 sep 2012 15:24:29

Re: Jurnal anabv - O femeie puternica poate reusi in toate aspectele vietii
 
Citat:

Anterior postat de anabv (Post 1135856)
hello!

Astazi sunt fericita.

M-am cantarit si am vazut ca am slabit 1.9 kg in 10 zile. E wow. Super.

Sotul meu a fost incantat ca am reusit sa slabesc pentru ca a observat si el cum statea bluza pe mine. Am vut un musafir care a remarcat si el. Am fost la hokey si am vrut sa mananc o felie de paine cu untura si ceapa. Mi-a zis ca imi ajunge cat mananc pentru ca mananc sanatos si destul. Alta data m-ar fi incurajat. Simt ca si el e alaturi de mine acum si e altfel. Parca a fost mai dragastos cand m-a vazut ieri ce bine aratam. Merita sa luptam fetelor. Sa o tinem tot asa.
Eu m-am facut si mai cuminte cand am vazut ce bine arat in poze. Imi era teama de aparat. Acum pot sa fac si eu iar poze. Dupa inca 10 zile voi fi superba. Desi nu vreau sa imi fac iluzii ca voi slabi tot 2 kg. Astapentru ca am citit azi niste articole si nu slabim mereu la fel de mult. Uneori nu mai slabim dar trebuie sa insistam si incet, incet dam jos iar.
Eu una nu ma las. Mi-am facut lista de cumparaturi si merg la piata.
Gatesc gustos si sanatos, foarte putina sare si fara delicat. Sarea tine apa am auzit.

pa jurnalul meu

Servus Ana ! >:D<
Felictari pentru scadere!

anabv 23 sep 2012 14:59:53

Re: Jurnal anabv - O femeie puternica poate reusi in toate aspectele vietii
 
Hello!

Ieri am fost la cumparaturi si am luat ce nu mi-am propus. Am batut drumurile pe la hipermarket si am umplut masina. Am mancat total dezorganizat si s-a vazut pe cantar ca nu am slabit nimic. Deci conteaza in primul rand sa mananci la ore fixe pe langa activitatea fizica. Trebuia sa cumpar si legume pentru iarna dar soacra-mea m-a invatat ca in cursul saptamanii este mai ieftin si plus faptul ca masina era plina m-a motivat sa nu mai cumpar nimic si sa revin saptamana viitoare. Mama m-a speriat ca poate se vor scumpi si am ramas cu gandul la legumele mele. Vedem...Sper sa nu. Am gasit cartofi cu 1 leu si nu cred ca exista mai ieftini.
Dar azi am fost la biserica. sa vezi cum statea fusta pe mine. Aia care crapa inainte. Si bluza hmmm...Am mijloc fetele...Am lasat acasa pantalonii cu fund si burta. Sa vezi peste 1 luna. Sunt optimista.
Am vazut ca vera si feelix m-au felicitat. Va multumesc mult.
Feelix din Brasov de la mine. Ce fain ca avem si brasoveni.
Va pup si impreuna putem sa traim frumos si sanatos.:)

feelix 23 sep 2012 15:18:12

Re: Jurnal anabv - O femeie puternica poate reusi in toate aspectele vietii
 
Citat:

Anterior postat de anabv (Post 1136298)
Hello!

Ieri am fost la cumparaturi si am luat ce nu mi-am propus. Am batut drumurile pe la hipermarket si am umplut masina. Am mancat total dezorganizat si s-a vazut pe cantar ca nu am slabit nimic. Deci conteaza in primul rand sa mananci la ore fixe pe langa activitatea fizica. Trebuia sa cumpar si legume pentru iarna dar soacra-mea m-a invatat ca in cursul saptamanii este mai ieftin si plus faptul ca masina era plina m-a motivat sa nu mai cumpar nimic si sa revin saptamana viitoare. Mama m-a speriat ca poate se vor scumpi si am ramas cu gandul la legumele mele. Vedem...Sper sa nu. Am gasit cartofi cu 1 leu si nu cred ca exista mai ieftini.
Dar azi am fost la biserica. sa vezi cum statea fusta pe mine. Aia care crapa inainte. Si bluza hmmm...Am mijloc fetele...Am lasat acasa pantalonii cu fund si burta. Sa vezi peste 1 luna. Sunt optimista.
Am vazut ca vera si feelix m-au felicitat. Va multumesc mult.
Feelix din Brasov de la mine. Ce fain ca avem si brasoveni.
Va pup si impreuna putem sa traim frumos si sanatos.:)

Servus Ana! Mai suntem cateva din Brasov.
Multa bafta luna asta!
Si eu as vrea sa las acasa pantalonii cu fund(de acolo mai vreau sa dau jos), dar cred ca mai am de munca.
Ai copii? Eu am 2. Un baiat -3 ani si o fetita -6 ani.


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:37:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO