forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal andreutza georgiana - Un nou inceput (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-andreutza-georgiana-nou-inceput-11840.html)

andreutza georgiana 28 aug 2012 21:23:51

Jurnal andreutza georgiana - Un nou inceput
 
Buna! Eu sunt Andreea si sunt noua pe acest site. Inca de mica am avut probleme cu kg, iar acum ca am mai crescut si mi-am dat seama ca nu este bine ceea ce fac si ce mananc, mi-am propus sa dau jos kg acumulate de-a lungul timpului. Am inceput inca de anul trecut cu o dieta, slabisem ceva, dar m-am lasat. De doua saptamani mi-am spus stop! Trebuie sa fac ceva. Nu sunt foarte grasa, dar acele kg in plus pe care le am ma obsedeaza. In primul ran picioarele sunt foarte groase si as vrea niste sfaturi in legatura cu clabitul in jona "de jos" a corpului. Am inceput sa fac sport, sa mananc mai des si cu cat mai multe fructe si am slabit 3 kg. Dar de cateva zile parca nu mai am acea vointa, iar dimineata cand ma trezesc si ma gandesc ca trebuie sa fac acele exercitii...pfff...e foarte greu si de multe ori nu mai fac nimic si ma pun in pat din nou. Fac niste exercitii cu billy blancks...tae-bo care mi se par bune pt ca sunt cardio. Eu am 17 ani si am 1,78 inaltime..cam asa...si acum am 73 kg. In partea de sus a corpului nu am chiar nicio problema, dar dupa cum am mai mentionat picioarele si fundul sunt mai mari.:(
Avanad in vedere ca as vrea sa mai slabesc 5 kg si familia mea nu are o situatie materiala foarte buna ca sa imi pot permite tot felul de mancaruri....ce ati putea sa imi recomandati sa fac, sa mananc...sau nustiu....niste sfaturi ceva care sa ma motiveze sa continui ce am inceput pentru ca mi-am pierdut vointa si imi este greu ::-/

Multumesc:*

deyuk 28 aug 2012 21:57:23

Re: Jurnal andreutza georgiana - Un nou inceput
 
Bine ai venit printre noi>:D<

Ca si sfaturi, nu stiu ce sa iti zic... nu ma consider in stare, dar de un lucru te pot asigura! NU iti trebuie situatie financiara ca sa slabesti!! Adica decat sa dai 2-3 lei pe o punga de chips-uri (nu stiu cat costa, nu am mai mancat demult tare) pe care le papi intr-o zi, iti iei un kg de rosii si il ai pentru cateva zile bune, si sunt si delicioase...

La multe kg in minus>:D<

annamarialove 28 aug 2012 22:00:22

Re: Jurnal andreutza georgiana - Un nou inceput
 
Buna si bine ai venit in familia noastra !
nu trebuie sa ai foarte multi bani ca sa mananci sanatos:D
incearca sa ai 3 mese pe zi plus 2-3 gustari:D si minim 1000 de kcal pe zi:D
fructe legume, piept de pui, cereale,lapte, oua ...mancare sanatoasa, fara prajeli,dulciuri din comert etc

in legatura cu sportul, nu mai ai vointa probabil din cauza ca nu iti place ce tip de sport faci ... incearca sa schimbi sportul pe care vrei sa il practici. eu iti recomand zumba:D gasesti pe net torrent cu video:D e foarte relaxant si arzi calorii intr-un mod foarte dragut:D
spor la dieta :* sa ne spui si noua ce mananci tu de obicei si noi te vom ajuta :*

marry10 28 aug 2012 22:26:46

Re: Jurnal andreutza georgiana - Un nou inceput
 
Bine ai venit!!! Si eu sunt tot la inceput,tot cam 5 kg vreau sa slabesc!
Eu fac Turbofire si e destul de dragut, mie nu mi-a placut niciodata sa fac tae-bo.
Despre alimentatie, fetele ti-au spus deja, nu are rost sa-ti dau si eu aceleasi sfaturi.
Iti urez sa ai cat mai putine tentatii,foarte multa ambitie si rezultatele nu vor intarzia sa apara. Te pup :*!

happygirldiana 28 aug 2012 23:28:17

Re: Jurnal andreutza georgiana - Un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de andreutza georgiana (Post 1120458)
Buna! Eu sunt Andreea si sunt noua pe acest site. Inca de mica am avut probleme cu kg, iar acum ca am mai crescut si mi-am dat seama ca nu este bine ceea ce fac si ce mananc, mi-am propus sa dau jos kg acumulate de-a lungul timpului. Am inceput inca de anul trecut cu o dieta, slabisem ceva, dar m-am lasat. De doua saptamani mi-am spus stop! Trebuie sa fac ceva. Nu sunt foarte grasa, dar acele kg in plus pe care le am ma obsedeaza. In primul ran picioarele sunt foarte groase si as vrea niste sfaturi in legatura cu clabitul in jona "de jos" a corpului. Am inceput sa fac sport, sa mananc mai des si cu cat mai multe fructe si am slabit 3 kg. Dar de cateva zile parca nu mai am acea vointa, iar dimineata cand ma trezesc si ma gandesc ca trebuie sa fac acele exercitii...pfff...e foarte greu si de multe ori nu mai fac nimic si ma pun in pat din nou. Fac niste exercitii cu billy blancks...tae-bo care mi se par bune pt ca sunt cardio. Eu am 17 ani si am 1,78 inaltime..cam asa...si acum am 73 kg. In partea de sus a corpului nu am chiar nicio problema, dar dupa cum am mai mentionat picioarele si fundul sunt mai mari.:(
Avanad in vedere ca as vrea sa mai slabesc 5 kg si familia mea nu are o situatie materiala foarte buna ca sa imi pot permite tot felul de mancaruri....ce ati putea sa imi recomandati sa fac, sa mananc...sau nustiu....niste sfaturi ceva care sa ma motiveze sa continui ce am inceput pentru ca mi-am pierdut vointa si imi este greu ::-/

Multumesc:*

Buna, draga mea Andreea si bine ai venit pe SLabute!Te felicit pentru faptul ca ai ales sa slabesti si te felicit mai ales pentru faptul ca ai ales sa slabesti sanatos pentru a fi sanatoasa:)
Sa stii ca pentru a slabi nu iti trebuie neaparat multi banuti. Ambitie multa iti trebuie, da. Banii nu cred ca pot fi o problema. Intr-adevar, daca buzunarul permite, poti manca sanatos si alimente diverse, dar trebuie sa ne adaptam situatiei financiare. Cred ca in toate frigiderele gasim legume, o varza, morcovei, mazare sau rosii, castraveti, fructe de asemenea, chiar si doar mere sau portocale ca sunt mai "comune" ca sa zic asa si mai ieftine decat alte fructe, o carnita de pui, fie ea si pulpa, nu doar piept, o punga de cereale daca iti cumperi o sa tii destul din ea ca la micul dejun mananci doar 3-4 linguri, un litru de lapte - o cana pe zi e suficienta la micul dejun. Trebuie doar sa elimini prajelile si fast food-urile, fainoasele si dulciurile, sucurile acidulate si neacidulate din comert si sigur vei reusi. Poti numara calorii, urmarind sa te incadrezi in 1200 de calorii zilnic, sau poti manca in limita bunului simt, fara sa cantaresti, pana cand simti satietate. Neaparat sa te hidratezi bine, minim 2 litri de lichide pe zi (apa, ceai, suc natural). Mananca supe, nu sunt scumpe si sunt foarte sanatoase.
Sportul nu trebuie privit ca pe o corvoada. E distractiv, descarca-ti Turbo Jam, Slim in 6, Zumba, Les Mills sau orice alte filmulete haioase. Nici nu vei simti cand trece timpul practicandu-le si asa imbini utilul cu placutul, ca sa spun asa: te distrezi si slabesti;))
Te pup!Iti urez multa bafta!

andreutza georgiana 29 aug 2012 10:17:09

Re: Jurnal andreutza georgiana - Un nou inceput
 
Multumesc pentru sfaturi si o sa tin cont de ele:*

As vrea daca se poate sa imi dati niste link-uri cu zumba si ce sport mai faceti voi :)

tania 29 aug 2012 10:59:59

Re: Jurnal andreutza georgiana - Un nou inceput
 
Buna fetelor,
Am si eu o fetita de 10 ani si este cam plinuta pentru varsta ei.
Ce imi puteti recomanda? Ii pot face cont pe slabute.ro sa isi monitorizeze meniurile zilnice?

andreutza georgiana 13 sep 2012 10:58:19

Re: Jurnal andreutza georgiana - Un nou inceput
 
Buna din nou:-*:-* Nu am mai intrat de ceva vreme pe site si m-am gandit sa va mai impartasesc cate ceva. Am fost plecata la mare impreuna cu niste rude(gurmanzi adevarati) unde imi propusesem sa mananc tot sanatos si nu foarte mult. Gandurile mi-au fost date peste cap dupa primele 2 zile de stat cu ei pentru ca nu se abtineau de la nimic, mancau imediat dupa masa si desert sau mai stiu eu ce. Mi-a fost greu sa ma abtin de la toate bunatatile de la masa, asa ca acum tot eu regret ca am mai pus putin pe mine.:(
De luni incepe scoala si voi invata de dimineata. Sport nu prea o sa mai am timp sa fac, poate doar sa merg pe jos pana la scoala sau inapoi(dar fiind asa dimineata....). M-am gandit sa nu combin alimentele intre ele la mese(am gasit dieta "hay", parca asa se numea). Proteinele mancate separat de carbohidrati, iar fiecare din ele pot fi combinate cu alimente neutre(legume, seminte,etc). Nu stiu ce sa mananc la micul dejun. M-am gandit la paine prajita si rosii, sau iaurt/lapte cu cereale. Am auzit ceva si de fulgi de ovaz :-s
Ajutati-ma cu niste idei, dar cu putine calorii!!


Multumesc frumos:-*>:D<

andreutza georgiana 29 sep 2012 15:27:40

Ajutoooor:(:( nu ma pot controla
 
Va rog din suflet sa ma ajutati!!! Am mai intrat pe site de cateva ori, dar astazi m-am decis ca trebuie sa cer niste sfaturi, sustinere,etc . Nu ma mai pot controla, mananc ca o sparta si degeaba. De 2 zile am foamea asta pe care nu pot sa o potolesc de niciun fel. Am inceput intr-o zi dupa masa de pranz: am mancat o farfurie mare plina cu struguri, 2 mere, o para, apoi mai tarziu o punga de bake rolls, 3 felii de paine cu branza, parca tot simteam ca trebuie sa bag ceva in gura. Trecuse deja de 22:00 si m-am dus si am mancat zahar....muuult :( apoi 3 batoane de cereale cu miere si am adormit. Astfel am inceput sa mananc groaznic de mult si de des. Astazi de exemplu am mancat de dimineata 2 crendvursti+o rosie+un castravete....am zis ca de azi ma opresc...intotodeauna exista un DAR .... am mai mancat o nectarina, iar la pranz a facut mama peste la cuptor.... Dezastru...am mancat peste cu mamaliga si cu o felie de branza....dar nu sa gust din el...am infulecat pe nerasuflate...dupa asta parca mai trebuia ceva si am mancat zahar(neavand ce sa "rontai") am turnat asa cu punga pe gat, am mai mancat din nou struguri si inca o nectarina. Probabil va speriati cand auziti cat am puput sa mananc in 2-3 ore. Imi pare asa de rau ca nu ma pot abtine...nu stiu ce sa mai fac. Trebuie sa ma abtin ...vreau sa slabesc 10kg...dar in halul asta o sa ma ingras pe atat. Ma gandeam la dieta dukan am auzit ca este foarte buna...a tinut-o si o ruda de a mea si a dat rezultate ...dar nu aveam chiar asa multi bani sa mananc eu numai proteine...costa totusi...si nu stiu cum sa ii mai zis lu` mama ca vreau sa tin iara dieta....poate gasesc altceva..:-/
Dimineata mananc fulgi de ovaz....dar 30-40g nu imi sunt de ajuns...si mi se face foame repede....sa pun mai multi? sa mai mananc ceva pe langa ei?
La scoala mai mananc ori 2 mere, un baton...chestii deastea...iar apa beau chiar peste 2L. Ma puteti ajuta? Ce sa fac?:-s

:-*

coco23 29 sep 2012 16:26:18

Re: Ajutoooor:(:( nu ma pot controla
 
De ce ai accesele acestea de foame? ai tinut vreo dieta drastica?

Incearca sa iei niste suplimente cu crom pt pofta de zahar.

Fulgii de ovaz ii prepari cum trebuie? 40 grame de fulgi se umfla foarte, foarte mult... Poate nu mananci suficient si de aceea ai accesele acestea de foame.

Calculeaza-ti mesele si caloriile pt mentinere intai, cat sa scapi de foamea asta compulsiva.

Incearca apoi sa tii o dieta, daca vrei, dar sanatoasa:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:53:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO