forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal anitamia21 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-anitamia21-10353.html)

anitamia21 01 oct 2011 20:38:14

Jurnal anitamia21
 
Buna tuturor! Sunt Ana. Am aproape 18 ani, 63 kg si 1,71 inaltime. Greutatea mea ideala ...la care ma simt foarte bine este de 57 kg.
In ultima perioada am cam dat-o in bara...mananc foarte mult, fara sa-mi fie foame si foarte multe dulciuri. Am tot spus ca "de maine incep o alimentatie sanatoasa" dar mereu nu reusesc. In vara am incercat dieta Montignac. O dieta interesanta, de altfel, dar de care nu mai vreau sa ma tin din cauza faptului ca necesita ceva atentie si nu prea am timp sa ma gandesc atat la mancare avand in vedere ca sunt clasa a 12-a si nu am timp sa-mi gatesc mancaruri permise...etc.
Am tot citit pe net care sunt pasii de baza, dar va rog, spune-ti cum sa fac sa ma apuc cu adevarat de treaba. Sunt sigura ca daca o sa continui in ritmul acesta voi ajunge rau si simt ca trebuie sa fac schimbarea.
Imi doresc sa slabesc circa 4-5 kg in luna octombrie.
Spuneti-mi, va rog, daca stiti vreo metoda de a renunta la dulciuri pentru ca este adevarat ca zaharul da dependenta.
As vrea sa stiu ce metoda utilizati voi: 5 mese pe zi(3 mese principale si 2 gustari) sau multe mese si putina mancare si cat inseamna "putina mancare"?
De asemenea, acele 3 mese principale cam cata mancare ar trebui sa contina dimineata, la pranz si seara?

Am citit destul despre diete...si alimentatie sanatoasa asa ca, mi-ar fi de mare folos informatii mai detaliate despre aceste 3 mese principale sau despre acele multe mese cu mancare putina, cate fructe ar trebui mancate pe zi (pentru ca sunt zile cand exagerez si cu fructele), care este cu adevarat ultima ora la care trebuie sa mananc, care ar fi poftele pe care mi le-as putea permite o data la cateva zile?

In ultima perioada, am exagerat foarte tare. Si as vrea si trebuie sa-mi revin la normal.
Sport fac, deci asta nu ar fi o problema. Doar alimentatia imi da batai de cap.

Pe scurt, mi-as dori o "dieta"/regim de viata, care sa nu-mi dea prea mari batai de cap, sa slabesc sanatos (adica cel mult 1 kg jumatate pe saptamana) si in acelasi timp sa-mi fac si anumite pofte minore pentru a nu da iama dupa in dulciuri.

Va multumesc!
Pup! :-*
Cu drag,
Anna.

just21 01 oct 2011 21:56:07

Re: Jurnal anitamia21
 
Citat:

Anterior postat de anitamia21 (Post 806931)
Buna tuturor! Sunt Ana. Am aproape 18 ani, 63 kg si 1,71 inaltime. Greutatea mea ideala ...la care ma simt foarte bine este de 57 kg.
In ultima perioada am cam dat-o in bara...mananc foarte mult, fara sa-mi fie foame si foarte multe dulciuri. Am tot spus ca "de maine incep o alimentatie sanatoasa" dar mereu nu reusesc. In vara am incercat dieta Montignac. O dieta interesanta, de altfel, dar de care nu mai vreau sa ma tin din cauza faptului ca necesita ceva atentie si nu prea am timp sa ma gandesc atat la mancare avand in vedere ca sunt clasa a 12-a si nu am timp sa-mi gatesc mancaruri permise...etc.
Am tot citit pe net care sunt pasii de baza, dar va rog, spune-ti cum sa fac sa ma apuc cu adevarat de treaba. Sunt sigura ca daca o sa continui in ritmul acesta voi ajunge rau si simt ca trebuie sa fac schimbarea.
Imi doresc sa slabesc circa 4-5 kg in luna octombrie.
Spuneti-mi, va rog, daca stiti vreo metoda de a renunta la dulciuri pentru ca este adevarat ca zaharul da dependenta.
As vrea sa stiu ce metoda utilizati voi: 5 mese pe zi(3 mese principale si 2 gustari) sau multe mese si putina mancare si cat inseamna "putina mancare"?
De asemenea, acele 3 mese principale cam cata mancare ar trebui sa contina dimineata, la pranz si seara?

Am citit destul despre diete...si alimentatie sanatoasa asa ca, mi-ar fi de mare folos informatii mai detaliate despre aceste 3 mese principale sau despre acele multe mese cu mancare putina, cate fructe ar trebui mancate pe zi (pentru ca sunt zile cand exagerez si cu fructele), care este cu adevarat ultima ora la care trebuie sa mananc, care ar fi poftele pe care mi le-as putea permite o data la cateva zile?

In ultima perioada, am exagerat foarte tare. Si as vrea si trebuie sa-mi revin la normal.
Sport fac, deci asta nu ar fi o problema. Doar alimentatia imi da batai de cap.

Pe scurt, mi-as dori o "dieta"/regim de viata, care sa nu-mi dea prea mari batai de cap, sa slabesc sanatos (adica cel mult 1 kg jumatate pe saptamana) si in acelasi timp sa-mi fac si anumite pofte minore pentru a nu da iama dupa in dulciuri.

Va multumesc!
Pup! :-*
Cu drag,
Anna.

Buna Anna si bine-ai venit!Suntem ca in aceiasi situatie.Si eu vreau sa slabesc tot 6-7 kg, iar in luna asta cam 3-4kg.
Dupa multe incercari ratate de a slabi si multe diete incercate care s-au terminat cu kg in plus, m-am hhotarat sa urmez o dieta personalizata hipocalorica si saraca in carbohidrati, combinata cu sport mult.
Daca vrei ne putem ajuta impreuna, ne putem da ideei de meniuri.
Multa bafta si la cat mai multe kg pierdute!!>:D<

anitamia21 01 oct 2011 22:20:18

Re: Jurnal anitamia21
 
Buna!
Chiar mi-ar placea si as avea nevoie de un suport. Desigur, vom face schimb de meniuri si ne vom ajuta reciproc. Sunt sigura ca vom reusi. :-*

just21 01 oct 2011 22:23:43

Re: Jurnal anitamia21
 
Citat:

Anterior postat de anitamia21 (Post 806972)
Buna!
Chiar mi-ar placea si as avea nevoie de un suport. Desigur, vom face schimb de meniuri si ne vom ajuta reciproc. Sunt sigura ca vom reusi. :-*

TE voi sprijini.La fel ca si tine si pe maine ma ajuta alte fete.Am luat`o rau pe aratura in ultimul timp..Si acum sunt foarte decisa sa ma schimb.,.
Avand in vedere ca esti si tu la scoala ca si mine, si din cauza ca nu prea avem timp sa acordam mare atentie princiipilor unei diete anume,eu iti propun sa iti realizezi tu singura o dieta personalizata cu 3 mese pe zi si 2 gustari sau mai putine gustari, acum depinde daca tu papi ceva intre mese.Fructele eu zic sa le consumi doar in prima parte a zilei.Si eu exageram cu ele si am realizat ca nu era foarte bine.Acum imi plac mult merele, mananc cam 2 pe zi iar pt mine nici asta nu e bine pt ca nu echilibrez nr. de carbo.Am decis ca voi reduce nr lor si voi papa doar unu sau voi incerca alte fructe cu mai putini carbo.in orice caz, eu incerc sa caut diversitate si control in dieta mea si desigur ma folosesc de anumite princiipi ale unor diete pe care le`am urmat pana acum.(south beach).

Sport faci?

anitamia21 01 oct 2011 23:04:01

Re: Jurnal anitamia21
 
Am inteles. Da...asa am sa fac. O sa-mi realizez o dieta personalizata.
La gustarea 1 mananc de obicei un fruct, dar la gustarea 2 o dau in bara cu tot felul de prostioare. Aici este de fapt greseala mea. Cand vin de la scoala, dau iama in frigider si nu ma mai opreste nimeni, chiar daca nu mananc alimente cu calorii foarte multe, insa sunt in cantitati destul de mari.

Sport fac, 6 zile din 7. Programul este destul de intens. Asa ca sper si rezultate sa fie cat mai rapide. Imi place sa fac sport si tot timpul acesta cu toate ca am facut tot timpul sport, nu am putut slabi din cauza alimentatiei:(

Ceea ce m-a speriat in ultima vreme si de asta am decis sa iau totul de la capat, a fost faptul ca am inceput sa mananc dulciuri seara ceea ce mie nu mi se intampla pana acum. Seara, dupa ora 19:00 nu mai mancam nici macar un fruct, da pai sa mananc ceva dulce.
Trebuie sa ma dezobisnuiesc de a manca zahar si atunci cred ca totul va reveni la normal.

just21 02 oct 2011 10:38:28

Re: Jurnal anitamia21
 
Citat:

Anterior postat de anitamia21 (Post 806991)
Am inteles. Da...asa am sa fac. O sa-mi realizez o dieta personalizata.
La gustarea 1 mananc de obicei un fruct, dar la gustarea 2 o dau in bara cu tot felul de prostioare. Aici este de fapt greseala mea. Cand vin de la scoala, dau iama in frigider si nu ma mai opreste nimeni, chiar daca nu mananc alimente cu calorii foarte multe, insa sunt in cantitati destul de mari.

Sport fac, 6 zile din 7. Programul este destul de intens. Asa ca sper si rezultate sa fie cat mai rapide. Imi place sa fac sport si tot timpul acesta cu toate ca am facut tot timpul sport, nu am putut slabi din cauza alimentatiei:(

Ceea ce m-a speriat in ultima vreme si de asta am decis sa iau totul de la capat, a fost faptul ca am inceput sa mananc dulciuri seara ceea ce mie nu mi se intampla pana acum. Seara, dupa ora 19:00 nu mai mancam nici macar un fruct, da pai sa mananc ceva dulce.
Trebuie sa ma dezobisnuiesc de a manca zahar si atunci cred ca totul va reveni la normal.

Inteleg..Si eu sunt in aceeasi situatie.Fac sport mult si tot nu slabeam..Totul din cauza alimentatieie.Eu trebuie sa gasesc un echilibru in alimentatia.Daca chiar vrei sa ai parte si de o aa2 gustare eu ti-as recomanda oleaginoase.sunt calorice dar sunt si sanatoase.Sa zicem ca iei un pumn de alune sau caju sau orice altceva mai ai si tu.In felul asa iti asiguri si nr rezonalibil de calorii dar si ai parrte de sanatate.
Am inteles ca chiea e la noi,noi trebuie sa ne educam alimentatia si totul va fii foarte bine.
Impreuna vom reusi!!Te pup:*


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:02:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO