forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal anna0016 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-anna0016-11288.html)

anna0016 16 mar 2012 01:56:45

Jurnal anna0016
 
buna
am implinit recent 16 ani.
am 1 metru 70 (170cm)
pai acum am 93 kg ....doresc sa ajung la vreo 73 :D( vara aceasta am avut 85 kg insa m-am ingrasat de cand am inceput scola ....in vacanta de paste vreau sa merg la endocrine sa vad daca e vreo problema pe acolo....ma ingras zic eu exagerat de mult si foarte repede )
deocamdata nu fac nici un fel de miscare (doar daca se pune mersul catre scola si inapoi 20+25 minute)dar voi reincepe de vineri 16 martie aerobicul..:-s
in timpul scolii fac aerobic ....cu mici pauze ...recent nu am mai facut deoarece a fost foarte frig afara , si cum ieseam transpirata de la sala puteam foarte usor raci. iar vara insemnand iulie august fac zumba...(imi place foarte mult)
zumba faceam 3 ori pe saptamana cate o ora
aerobic faceam si voi face in continuare cate 50 min de luni pana vineri.
nu pot zice ca tin o dieta anume , insa m-a mai sfatuit si profu de aerobic si m-am interesat si eu pe net ajungand la urmatoarele rezultate: nu beau suc cu acid , nu manac parajit deloc , nu mananc de la fast food , mananc doar mancare facuta de mama nu combin niciodata cartofi cu carne sau paine cu carne ori cartofi cu carne (la fel si cu orezul)...nu mananc mai tarziu de ora 7 ... ora 7 e max , insa de obicei mananc pe la 6 si cv chiar 6 . O mare si singura probema legat de mancare e ca nu pot rezista sa nu mananc dulce sau gustari intre mese...:((

anna0016 16 mar 2012 09:49:43

Re: Jurnal anna0016
 
:)am uitat sa mai spun ceva ...programul meu de scoala e foarte aiurea eu sunt "dupa-amiaza" si numai lunea incep la 1 , martea si miercurea intru la 10:30 respectiv 11:20( ies pe la 5-6) iar joi si vineri intru la 10:30 si ies pe la 3 , 3si cv ........ . din cauza asta nu pot manca la ore fixe sau macar sa am 3 mese pe zi.... .din cauza asta ma gandesc ca nu pot tine o dieta anume...:-/sau gresesc???
:)am observat ca ma ingras foarte tare daca mananc paine ( paste nici macar nu gust cand face mama pt ca in doua zile vad cv in plus pe cantar )si unde stau eu , adica un orasel mic si iarasi mic nu prea gasesc faina din aia de care vorbiti voi:( ( la o rubrica cv legat de paine) asa ca nu prea asi putea sa imi fac din acea. :(
:)dar ce ziceti ? sa imi fac eu paine de casa? (am faina de la moara daca se pune la cv) si sa incerc sa nu mananc mai mult de 3 felii maxim pe zi ?:-/?
inca ceva voi ce mancati la scola sau servici ...:-/ ???? vreau sa spun ca eu nu am pauza mare ci din contra fiecare pauza dureaza 5 minute.:-/

Georgii 16 mar 2012 11:21:22

Re: Jurnal anna0016
 
Buna,

Bine ai venit in comunitatea slabutelor. Primul pas este deja facut.
Am vazut ca ai zis ca ti se face foame intre mese, de ce nu iei o mica gustarica? Mai poti pacali foamea cu apa, ceai.
Nu uita 1200/1300 cal/ zi( scrie la profilul tau 1580cal/ zi pt a slabi 0,5kg pe sapt.) si multe lichide.
E ft bine ca faci sport, insa de ce nu incerci sa alternezi cu ceva acasa?Sunt ft multe workout-uri, video-uri pe internet si as mai schimbi pt a evita plictiseala.
Legat de paine, cand mergi intr-un oras mai mare, daca ai ocazia ti-ai putea cumpara o paine integrala si ai manca 2-3 felii pe zi, ti-ar ajunge( stiu ca are 22 de felii una, daca nu ma insel) mai mult. Painea de casa nu stiu, are faina alba si e tocmai ca cea de la alimentara...
La scoala ai putea lua un mar si daca iei micul dejun acasa e si mai bine. Banuiesc ca nu te-ai duce cu iaurt la scoala sau mai stiu eu ce salata, stiu din experienta ca trebuie mancat repede :))).
Si paste ai putea manca 1 data pe saptamana, sunt recomandate ocazional.
Mananca multe proteine (peste ,carne de pui) si multa hrana vie.
Sa iti faci si meniul aici, sa vezi cam cate calorii ai zilnic. Calorii îngerate, calorii consumate, sfaturi nutriţie - Calorii.Slabute.ro
Mai jos iti las ceva ajutoare:
http://forum.slabute.ro/pregatirea-s...bazal-941.html

http://forum.slabute.ro/pregatirea-s...tarea-814.html

http://forum.slabute.ro/pregatirea-s...oamea-233.html

http://forum.slabute.ro/ghidul-slabi...atos-1556.html

Sper sa le acorzi si lor putin din timpul lor, sper sa te ajute! .-*
Mult succes.:-)

anna0016 16 mar 2012 13:10:10

Re: Jurnal anna0016
 
multumesc pentru sfaturi:D>:D<

kasty 16 mar 2012 13:59:25

Re: Jurnal anna0016
 
Buna Anna!
Bine ai venit printre noi.
Iubita in primul rand sa incerci sa iti calc si sa iti salvezi meniul astfel incat felele sa iti spuna unde gresesti, pentru inceput incearca sa nu depasesti nr de calorii aratat in profil, dar nici sa nu fie f mic nr de calorii... undeva pe la 1400-1500 cal ca apoi sa ai de unde sa scazi cand organismul stagneaza.
Ai un program f schimbator asa ca eu iti spun parerea mea :
Dimi: e cea mai imp masa asa ca..... mananca consistent, pt ca aceasta mancare se transf in energie tu fiind tot timpul in miscare toata dupaamaza
Pranz: in marea majoritate a timpului e la scoala asa ca.... pregateste de acasa 2 sandwich-uri - asta inseamna 4 felii paine, neaparat sa ai si o leguma in el si branza sau sunca presata.... sau ce preferi u, sau decat 1 sandwich si un iaurt de baut....
Seara peste sau carne la gratar sau aburi cu legume
si gustarea de dimi un fruct... iar gustarea de la 4-5 seara poti sa papi ceva dulce sau sarat
nu incerca sa nu mananci deloc ceea ce doresti pt ca organismul se va simti tare frustat si pana la urma va ceda
incearca sa citesti principiile M.BILIC, le gasesti pe site si vei observa ca sunt simple de tinut si dau rezultate f bune
bravo pt sport si voi mai trece pe la tine sa vad ce mai faci
pupici si bafta multa
garantat vei slabi si eu sper din suflet sa nu ai prb cu glandele si sa fie vb doar de un stil de viata nesanatos
pupici

Kclaudyia 16 mar 2012 14:01:56

Re: Jurnal anna0016
 
Citat:

Anterior postat de anna0016 (Post 983273)
buna
am implinit recent 16 ani.
am 1 metru 70 (170cm)
pai acum am 93 kg ....doresc sa ajung la vreo 73 :D( vara aceasta am avut 85 kg insa m-am ingrasat de cand am inceput scola ....in vacanta de paste vreau sa merg la endocrine sa vad daca e vreo problema pe acolo....ma ingras zic eu exagerat de mult si foarte repede )
deocamdata nu fac nici un fel de miscare (doar daca se pune mersul catre scola si inapoi 20+25 minute)dar voi reincepe de vineri 16 martie aerobicul..:-s
in timpul scolii fac aerobic ....cu mici pauze ...recent nu am mai facut deoarece a fost foarte frig afara , si cum ieseam transpirata de la sala puteam foarte usor raci. iar vara insemnand iulie august fac zumba...(imi place foarte mult)
zumba faceam 3 ori pe saptamana cate o ora
aerobic faceam si voi face in continuare cate 50 min de luni pana vineri.
nu pot zice ca tin o dieta anume , insa m-a mai sfatuit si profu de aerobic si m-am interesat si eu pe net ajungand la urmatoarele rezultate: nu beau suc cu acid , nu manac parajit deloc , nu mananc de la fast food , mananc doar mancare facuta de mama nu combin niciodata cartofi cu carne sau paine cu carne ori cartofi cu carne (la fel si cu orezul)...nu mananc mai tarziu de ora 7 ... ora 7 e max , insa de obicei mananc pe la 6 si cv chiar 6 . O mare si singura probema legat de mancare e ca nu pot rezista sa nu mananc dulce sau gustari intre mese...:((

Buna Ana! (ce nume frumos :) )

Bine ai venit si speram ca nu mai pleci niciodata :))
Din ce ai scris, observ ca principiile de baza ale unei alimentatii si stil de viata sanatos le stii deja! Bravo!
Cu sportul sa nu te lasi pe tanjeala, fa cat poti de mult si cat iti permite si organismul. Vad ca Giorgi ti-a trimis deja linkuri utile!
Poti incepe sa scrii aici in jurnal ce mananci zilnic si noi ne dam cu parerea, te sfatuim, iti zicem ce e ok si ce nu.
Zumba fac si eu si mie imi place mult! De ce astepti sa vina vara sa faci? Eu de ex fac acasa, mi-am luat de pe net filmulete si bag seara, ca atunci am timp :D Ma inchid in camera si da-i bataie!
Cat despre gustari intre mese nu e nimic rau, doar sa mananci ce trebuie, gen fructe, fructe uscate (caise, prune), migdale crude, nuci..
Pofta de dulce poate fi inlaturata cu crom, se gaseste in farmacie.
In rest calculeaza-ti caloriile, dupa cum te-a sfatuit si Georgi si stai mai mult pe aici, ai multe de invatat si te va ajuta enorm! Pe cuvant de slabuta :))

happygirldiana 16 mar 2012 14:08:17

Re: Jurnal anna0016
 
Hi hi, cata lume te viziteaza;))Ma pregateam sie u sa trec sa iti urez bun venit si sa iti dau cateva informatii despre comunitatea noastra si despre slabitul sanatos (daca le iei in considerare foarte bine, daca nu-e alegerea ta;)) )dar vad ca slabutele deja au trecut pe aici.

Iti urez mult spor si ambitie in lupta inceputa.Ai nevoie de perseverenta si vointa!Daca tu vrei sa fii sanatoasa, vei face tot posibilul pentru a fi:)

Uite, aici ai cateva linkuri care iti vor fi de folos pentru inceput.( eu cand am intrat prima data in aceasta familie, imi cam prindeam nasul in toate categoriile astea:)) asa ca m-am gandit ca iti vor prinde bine;))
Pregatirea pentru slabire
Ghidul slabutelor incepatoare
Am nevoie de ajutor!
Motivatie

Daca vreodata simti nevoia sa vorbesti, sa te descarci sau simti cum clachezi, vino aici, sau viziteaza-ne in jurnalele noastre, sigur te vom ajuta sa treci peste acel moment.

Impreuna reusim!
Te pup!
Weekend placut!

Animis23 16 mar 2012 16:02:03

Re: Jurnal anna0016
 
Citat:

Anterior postat de anna0016 (Post 983395)
:)am uitat sa mai spun ceva ...programul meu de scoala e foarte aiurea eu sunt "dupa-amiaza" si numai lunea incep la 1 , martea si miercurea intru la 10:30 respectiv 11:20( ies pe la 5-6) iar joi si vineri intru la 10:30 si ies pe la 3 , 3si cv ........ . din cauza asta nu pot manca la ore fixe sau macar sa am 3 mese pe zi.... .din cauza asta ma gandesc ca nu pot tine o dieta anume...:-/sau gresesc???
:)am observat ca ma ingras foarte tare daca mananc paine ( paste nici macar nu gust cand face mama pt ca in doua zile vad cv in plus pe cantar )si unde stau eu , adica un orasel mic si iarasi mic nu prea gasesc faina din aia de care vorbiti voi:( ( la o rubrica cv legat de paine) asa ca nu prea asi putea sa imi fac din acea. :(
:)dar ce ziceti ? sa imi fac eu paine de casa? (am faina de la moara daca se pune la cv) si sa incerc sa nu mananc mai mult de 3 felii maxim pe zi ?:-/?
inca ceva voi ce mancati la scola sau servici ...:-/ ???? vreau sa spun ca eu nu am pauza mare ci din contra fiecare pauza dureaza 5 minute.:-/

Bine ai venit si mult succes!

Fetele ti-au dat deja o gramada de sfaturi utile. Eu am la facultate un orar foarte nefericit, tot cu pauze meschine de 5 minute. In general imi iau la mine fructe - un mar, o portocala, o para, eventual banane(Desi nu sunt foarte recomandate). Mai iau la mine si cate un iaurt(ma car cu lingurita dupa mine), sau un iaurt de baut, kefir sau sana cu putine grasimi(pana in 3%). Am invatat sa evit sandvisurile. E important sa mananci si gustari.

Seara fa un ceai sau stai cu sticla de apa langa tine ca sa nu mai mananci dupa ora propusa, dar sa nu te chinuiasca foamea. >:D<

anna0016 16 mar 2012 23:13:09

Re: Jurnal anna0016
 
multumesc la toate pentru sfaturile voastre .:x:-*
deci se pare ca in seara asta nu ma voi plictisi ma pun pe citit si pe calculat .:D

Kclaudyia 17 mar 2012 08:17:20

Re: Jurnal anna0016
 
Buna dimineata Ana!

Cum a mers calculatul ieri?
Ai citit din articole?

Iaaa zi tu repejor ce ai mancat ieri?


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:43:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO