forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal AnonimaX (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-anonimax-3682.html)

AnonimaX 30 apr 2010 00:00:36

Jurnal AnonimaX
 
Buna fetelor...Sunt noua pe aici, asa ca sper sa am posibilitatea sa-mi fac cat mai multe prietene..Am 14 ani si pot sa spun ca pana acum nu mi-a pasat de cum aratam, sau poate ca nici nu ma vedeam cu ochii realitatii.Povestea mea? Nu una prea fericita.
Am fost un copil slab, chiar foarte slab pana prin clasa a 3 a cand am pus,cred, vreo 15 kg. Nici eu nu pot sa-mi explic de ce am fost asa oarba si nu am facut nimic ca sa-mi schimb infatisarea. Cu putin timp in urma am inceput sa realizez ca trebuie sa schimb ceva in viata mea incepand de la alimentatia zilnica pana la aspectul fizic, bineinteles. Nu pot sa va spun exact ce greutate am, pentru ca nici eu nu stiu sigur, dar am pe undeva pe langa 75 de kg la o inaltime de 1,74, deci destul de mult. Am simtit nevoia sa imi fac jurnalul pentru ca simt ca am o viata prea dezordonata. De mai putin de o luna, mai exact de pe 7 aprilie, am inceput sa merg la sala si am incercat sa-mi si schimb putin alimentatia. Mi-e foarte greu insa sa mananc dimineata, desi in ultima vreme am facut asta. O alta problema mai sunt si dulciurile, pe care sora mea le consuma mereu si ma face si pe mine sa mananc :(
Zilnic mananc legume si fructe, si stiu ca n-as putea sa fac fata fara cei minim 2 litri de apa pe care ador sa-i beau(si ceaiul, dar mai rar)
O sa incerc sa scriu aici zilnic, sau cel putin asa sper. S-ar putea sa mai lipsesc cateodata , pentru ca sunt clasa a 8a si curand vin testele nationale :-s, dar sper sa nu va suparati pe mine si nici sa ma uitati :|
Stiu ca sunt o fire ambitioasa si sper sa reusesc cu ajutorul jurnalului sa fac putina ordine in viata mea, deci cateva sfaturi nu mi-ar strica.

mvthebest 30 apr 2010 05:48:46

Re: Jurnal AnonimaX
 
Citat:

Anterior postat de AnonimaX (Post 170950)
Buna fetelor...Sunt noua pe aici, asa ca sper sa am posibilitatea sa-mi fac cat mai multe prietene..Am 14 ani si pot sa spun ca pana acum nu mi-a pasat de cum aratam, sau poate ca nici nu ma vedeam cu ochii realitatii.Povestea mea? Nu una prea fericita.
Am fost un copil slab, chiar foarte slab pana prin clasa a 3 a cand am pus,cred, vreo 15 kg. Nici eu nu pot sa-mi explic de ce am fost asa oarba si nu am facut nimic ca sa-mi schimb infatisarea. Cu putin timp in urma am inceput sa realizez ca trebuie sa schimb ceva in viata mea incepand de la alimentatia zilnica pana la aspectul fizic, bineinteles. Nu pot sa va spun exact ce greutate am, pentru ca nici eu nu stiu sigur, dar am pe undeva pe langa 75 de kg la o inaltime de 1,74, deci destul de mult. Am simtit nevoia sa imi fac jurnalul pentru ca simt ca am o viata prea dezordonata. De mai putin de o luna, mai exact de pe 7 aprilie, am inceput sa merg la sala si am incercat sa-mi si schimb putin alimentatia. Mi-e foarte greu insa sa mananc dimineata, desi in ultima vreme am facut asta. O alta problema mai sunt si dulciurile, pe care sora mea le consuma mereu si ma face si pe mine sa mananc :(
Zilnic mananc legume si fructe, si stiu ca n-as putea sa fac fata fara cei minim 2 litri de apa pe care ador sa-i beau(si ceaiul, dar mai rar)
O sa incerc sa scriu aici zilnic, sau cel putin asa sper. S-ar putea sa mai lipsesc cateodata , pentru ca sunt clasa a 8a si curand vin testele nationale :-s, dar sper sa nu va suparati pe mine si nici sa ma uitati :|
Stiu ca sunt o fire ambitioasa si sper sa reusesc cu ajutorul jurnalului sa fac putina ordine in viata mea, deci cateva sfaturi nu mi-ar strica.

Bine ai venit>:D<>:D<>:D<>:D<
Bravo[*21*] pentru ca ti-ai dat seama ca ai o problema cu greutatea si pentru ca te-ai apucat de sport.
Da-ne un exemple de meniu. Adica ce ai mancat tu ieri(si cantitatea)

Spune-i surori tale sa nu m-ai manance dulciuri de fata cu tine. Nu iti fac bine deloc.

Mult noroc!!!!!!>:D<>:D<>:D<

ianna 30 apr 2010 14:01:13

Re: Jurnal AnonimaX
 
Bine ai venit printre noi Anonimo:D>:D<

felicitari ca te-ai apucat de sport! Acum e timpul sa te modelezi;)si chiar dupa ce slabesti cat iti doresti sa nu te lasi de sport... macar sa mai mergi o data/de doua ori pe saptamana;)nu de alta dar de pe la 18-21 de ani te cam opresti din crestere, deci acum e timpul sa-ti modelezi corpul dupa placul tau...nu la batranetze ca mine:))

dieta pare ok...dar vreau sa o vad clar in meniu.

cu cantarirea... trebuie sa ai la scoala la cabinetul medical cantar;) daca nu, la una dintre farmaciile din zona:)

Succes

mvthebest 30 apr 2010 14:33:40

Re: Jurnal AnonimaX
 
Buna>:D< (App cum te numesti? ;;) )
Cum merge cu noul stil de viata?>:D<>:D<

LicuriciColorat 30 apr 2010 15:12:05

Re: Jurnal AnonimaX
 
Buna si bine ai venit la noi>:D<E bine ca ai constientizat ca trebuie sa slabesti,eliminand mancare nesanatoasa si dulciurile(cum a spus si Ianna,spune-i surorii tale sa nu mai mance de fata cu tine,cand tie foarte pofta incerca sa gusti doar),cu ajutorul sportului te poti modela frumos si sa slabesti mai repede,incerca sa ai 3 mese pe zi si 2 gustari.Ai grija de tine:)

AnonimaX 01 mai 2010 00:46:06

Re: Jurnal AnonimaX
 
Mvthebest: Andreea

Oau, mersi mult...nu ma asteptam la atatea raspunsuri :d

Pai, in legatura cu meniul...nu prea mananc dimineata, mai mult la pranz si seara :((

Exemplu(ce am mancat astazi):
Dimineata: nimic :(. M-am trezit prea tarziu si n-am mai avut timp :(
Pranz: am fost acasa la o colega si am luat vreo 3 liguri de fasole batuta(cred ca nu mai mancasem asa ceva de ani buni). Stiu ca de obicei e cotata ca drept "mancare proasta si nesanatoasa" dar ma durea burtica rau de tot si desi stiam ca o sa-mi faca rau(pentru ca organismul meu nu suporta fasolea) am mancat. In fine, durerea a trecut apoi si seara la 6 am plecat la sala.La 7:30 am ajuns acasa, si la 8 am mancat cartofi prajiti si salata(contine varza, castraveti si ceapa)

Stiu, total nesanatos :(...Partea si mai proasta e ca am mancat si o inghetata. Dar doar atat. Dar cred ca a fost si timpul de vina....Astazi am avut o zi foarte grea si ma simteam epuizata. Si pe deasupra am mai avut si sala...Abia mai stateam in picioare :(
In fine, vreau sa va multumesc mult de tot pentru sfaturi...sa fiu sincera, nu ma asteptam sa fiu bagata in seama asa repede...Ma bucur ca am gasit forumu` asta si sper sa tinem legatura >:D< :*

AnonimaX 01 mai 2010 01:15:29

Re: Jurnal AnonimaX
 
Scuze, era sa plec pana sa va spun despre dieta pe care vreau sa o tin...Sunt asa aiurita :|
Imi doresc si sper sa si reusesc sa fac "balerina". Poate ca stiti sau nu regimul, dar consta in mancat din doua in doua ore. Am si un model:
"- Ora 8:00 – 1 cafea.
- Ora 10:00 – 2 oua fierte
- Ora 12:00 – 1 pahar suc de rosii
- Ora 14:00 – 100 g sunca sau 1 felie paine prajita
- Ora 16:00 – 1 mar
- Ora 18:00 – 100 g branza slaba
Se slabeste 1 kg/zi."
Nu cred ca se slabeste 1 kg pe zi si nici nu conteaza pt mine dar mie oricum imi convine regimul pentru ca de fel mananc foarte putin, deci pot sa rezist. Sper sa pot sa ma apuc luni de el si sa nu mai anulez atat :)
Sa-mi tineti pumnii...Si astept pareri si despre "balerina". :*>:D<

mvthebest 01 mai 2010 07:31:23

Re: Jurnal AnonimaX
 
Citat:

Anterior postat de AnonimaX (Post 171880)
Mvthebest: Andreea

Oau, mersi mult...nu ma asteptam la atatea raspunsuri :d

Pai, in legatura cu meniul...nu prea mananc dimineata, mai mult la pranz si seara :((

Exemplu(ce am mancat astazi):
Dimineata: nimic :(. M-am trezit prea tarziu si n-am mai avut timp :(
Pranz: am fost acasa la o colega si am luat vreo 3 liguri de fasole batuta(cred ca nu mai mancasem asa ceva de ani buni). Stiu ca de obicei e cotata ca drept "mancare proasta si nesanatoasa" dar ma durea burtica rau de tot si desi stiam ca o sa-mi faca rau(pentru ca organismul meu nu suporta fasolea) am mancat. In fine, durerea a trecut apoi si seara la 6 am plecat la sala.La 7:30 am ajuns acasa, si la 8 am mancat cartofi prajiti si salata(contine varza, castraveti si ceapa)

Stiu, total nesanatos :(...Partea si mai proasta e ca am mancat si o inghetata. Dar doar atat. Dar cred ca a fost si timpul de vina....Astazi am avut o zi foarte grea si ma simteam epuizata. Si pe deasupra am mai avut si sala...Abia mai stateam in picioare :(
In fine, vreau sa va multumesc mult de tot pentru sfaturi...sa fiu sincera, nu ma asteptam sa fiu bagata in seama asa repede...Ma bucur ca am gasit forumu` asta si sper sa tinem legatura >:D< :*

Daca ai fi mancat dimineata :lapte cu cereale ,sau 2 oua fierte + piept pui si putin branzica,etc nu ai m-ai fi mancat seara.
Este bine ca faci sport,dar degeaba daca mananci cartofi prajiti si inghetata dupa el si la 8 seara. Hmm asta nu este bun!!!:(

mvthebest 01 mai 2010 07:34:07

Re: Jurnal AnonimaX
 
Citat:

Anterior postat de AnonimaX (Post 171883)
Scuze, era sa plec pana sa va spun despre dieta pe care vreau sa o tin...Sunt asa aiurita :|
Imi doresc si sper sa si reusesc sa fac "balerina". Poate ca stiti sau nu regimul, dar consta in mancat din doua in doua ore. Am si un model:
"- Ora 8:00 – 1 cafea.
- Ora 10:00 – 2 oua fierte
- Ora 12:00 – 1 pahar suc de rosii
- Ora 14:00 – 100 g sunca sau 1 felie paine prajita
- Ora 16:00 – 1 mar
- Ora 18:00 – 100 g branza slaba
Se slabeste 1 kg/zi."
Nu cred ca se slabeste 1 kg pe zi si nici nu conteaza pt mine dar mie oricum imi convine regimul pentru ca de fel mananc foarte putin, deci pot sa rezist. Sper sa pot sa ma apuc luni de el si sa nu mai anulez atat :)
Sa-mi tineti pumnii...Si astept pareri si despre "balerina". :*>:D<

Nu sunt de acord cu aceasta dieta. In primul rand te infometezi si este sub 1000kcal.
O ve-i tine 3-4zile dupa te ve-i plictisi.
Incearca sa ai un stil de viata mai sanatos nu o dieta.
Sau daca nu incearca o dieta care se aseamana cu un stil de viata. Care iti elimina anumite alimente,dar nu=ti baga el meniul direct. Iti recomand South Beach http://forum.slabute.ro/dieta-south-...ch-70-140.html

LicuriciColorat 01 mai 2010 13:10:11

Re: Jurnal AnonimaX
 
O dieta de genul pe care vreo so tii tu,te va slabii posibil,dar si organismul tau va resimti dieta drastica si sa vezi atunci razbunare din partea lui,dupa un asemnea regim kg se intorc inapoi+altele cadou,cum a zis si Mira,o alimentatie sanatoasa+sport te va ajuta sa slabestii.Poti sa tii diete drastice sa slabesti 10 kg daca vrei,dar dupa aceea daca revii la cartofi prajiti zilnic,fast-food si dulciuri in exces,n-ai facut nimic,doar te-ai chinuit degeaba.
Eu te-as sfatui sa analizezi mai bine avatajele unei diete sanatose si pe termen lung,tie in primul rand iti trebuie o schimbare pe viata in alimentatie.Ai grija de tine>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:20:52.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO