forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Anqutz (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-anqutz-12795.html)

ladyamneth 22 feb 2022 12:30:48

Re: Jurnal Anqutz
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 1455513)


Bine te-am regasit! Multumesc! >:D< Ma straduiesc sa imi fac timp si pentru nevoile mele, dar aparent mai mult ma invart fara succes.



Bine te-am regasit! >:D<



Bine te-am regasit! Multumim, sa iti traiasca si tie! >:D< Cu 2 cred si eu ca nu ai timp. Eu ma plang aici cu unul, uneori ma gandesc ca exagerez, dar lipsa de timp si spatiu personal isi spune cuvantul.

ca e unul, ca sunt doi...sunt solicitanti oricum. Eu am inceput lucrul si ei merg la cresa asa ca eu am timp sa ma odihnesc la lucru :))

ladyamneth 22 feb 2022 12:33:04

Re: Jurnal Anqutz
 
e super meniul tau! Bravo, si bravo pt sport, eu nu reusesc sa fac nimic la capitolul asta. Nu ca inainte as fi fost activa :))
O zi buna! >:D<

anqutz 22 feb 2022 13:38:21

Re: Jurnal Anqutz
 
Citat:

Anterior postat de ladyamneth (Post 1455536)

ca e unul, ca sunt doi...sunt solicitanti oricum. Eu am inceput lucrul si ei merg la cresa asa ca eu am timp sa ma odihnesc la lucru :))

Citat:

Anterior postat de ladyamneth (Post 1455537)
e super meniul tau! Bravo, si bravo pt sport, eu nu reusesc sa fac nimic la capitolul asta. Nu ca inainte as fi fost activa :))
O zi buna! >:D<

Merci! Dar eu sunt inca acasa, sa vedem ce viteaza voi fi dupa ce ma intorc la birou. Acum imi pot rezerva cateva minute din somnul lui, mai ales ca are deja unul mai lung. Apoi cand va trebui sa fiu la 7:30 la birou va fi mai dificil.

O zi buna si tie! >:D<

lidiuta 22 feb 2022 13:41:24

Re: Jurnal Anqutz
 
Da, frumos meniu, numai chestii sănătoase.:)

anqutz 22 feb 2022 18:19:50

Re: Jurnal Anqutz
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1455540)
Da, frumos meniu, numai chestii sănătoase.:)

Merci! Momentan am evitat sa merg pe langa magazinele care ma tenteaza. Parca si ajuta sa stiu ca maine voi scrie aici tot ce am mancat. Altfel, ajunsesem sa inghit 4 gogosi cu crema de ciocolata fara sa respir, sau macar sa le simt gustul.

lidiuta 23 feb 2022 14:33:56

Re: Jurnal Anqutz
 
Anca, îmi amintesc eu bine sau tu ai făcut cursuri de limba germană? Cumva la Institutul Goethe? Merci de răspuns!:)

anqutz 23 feb 2022 14:41:25

Re: Jurnal Anqutz
 
Buna la amiaza! E aproape 14:30 si abia ce m-as asezat si eu de 10 minute. Ieri a fos o zi ok, in linii mari. Dimineata nu imi era foame, asa ca am zis sa beau un smoothie inainte de plimbare ca sa nu chitai de foame cand ajung acasa, dar nu am mai plecat pentru ca am asteptat un curier. Ziua a decurs super, pana cand ne-am intors de la plimbare. Copilului ii ies masele si e tare agitat. Nu m-a lasat sa fac nimic, voia doar in brate. Ghinionul a fost ca nici nu aveam nimic gatit, speram sa fac ceva rapid dupa plimbare. Asa ca i-am facut ceva de mancare lui, printre lacrimi si suspine, iar pentru noi am asteptat sa vina sotul, care a ajuns la minunata ora 20:30. Asa ca am culcat copilul si ne-am pus la masa la 21:30, scotocind dupa raciturile din frigider. E ok si asa, mai bine decat sa fi comandat junk-food.

Meniu de ieri:
1. Gustare: smoothie din 1 banana, zmeura (am turnat direct in blender), 2 tije de telina apio, o mana de spanac si o cupa de pudra proteica de ciocolata indulcita cu stevie.

2. Mic dejun: 1 ou ochi, 2 felii de paine fara gluten unse cu Philadelphia s somon afumat + o cafea cu lapte de migdale.

3. Pranz: ghiveci de legume cu muschiulet de porc la cuptor si vreo 2 linguri din pastele copilului (facute cu sos de rosii, legume si carne).

4. Cina: o bucata de burrata, 3 carnaciori stix, o felie de salam de sibiu (cam de jumatate de deget grosime), humus, rosii cherry si 3 clatite cu legume.

Clatitele le-am facut asa: 1 ou, aprox. 200 ml de lapte cu 3,5% grasime (am pus initial 160 de ml si apoi am subtiat compozitia din ochi, 70 gr faina degrau, 40 de gr faina de naut (e geniala, nu se simte gustul si are o gramada de fibre), o lingura de ulei de masline (poate chiar si mai mult), 1 morcov ras, 1/2 ardei gras ras, 1 ceapa mica rasa, 1 mana spanac baby tocat, o mana de mozzarella rasa, condimente uscate dupa gust si o lingurita de praf de copt.

La capitolul sport a fost ok: 30 de min de exercitii cu greutati pentru upper body (piept, umeri, triceps) si 70 de minute de plimbare.

Azi am rezervat somnul lui pentru gatit, nu as vrea sa o iau de la capat diseara. Si e zi de odihna de la sport. Ce e mult, strica. :)

All in all, ma declar multumita. Vreau sa implementez obiceiuri sanatoase intr-un ritm sustenabil pentru mine. Nu mai am timp si dispozitie ca pe vremuri si e chiar ok. Slava cerului, varsta de 30 de ani mi-a adus mai multa minte. :))

anqutz 23 feb 2022 14:42:47

Re: Jurnal Anqutz
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1455549)
Anca, îmi amintesc eu bine sau tu ai făcut cursuri de limba germană? Cumva la Institutul Goethe? Merci de răspuns!:)

Am facut germana in scoala generala, liceu si putin la facultate. Nu stiu pe nimeni, dar am 2 prietene care au facut germana la varsta adulta, le intreb pe ele si revin cu un raspuns.

lidiuta 23 feb 2022 15:15:32

Re: Jurnal Anqutz
 
Îţi mulţumesc frumos! La acelaşi nivel sunt ca tine. De fapt, am tradus şi o carte din germană şi am vorbit puţin limba în străinătate. Mă interesa cam cum e cursul de la Goethe Institut, e un pic scump şi măcar să ştiu dacă merită. E drept că acum nu îmi trebuie la job, dar cine ştie ce vremuri vin...Încă o dată, merci!

Zoe 23 feb 2022 17:08:38

Re: Jurnal Anqutz
 
cum se comportă făina de năut față de cea de grâu? cere mai multă apă, mai puțină?


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:19:53.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO