forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Asik60 - Pentru ca merit! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-asik60-ca-merit-11262.html)

WhiteAngel 10 mar 2012 10:41:24

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 975434)
Bun! Cred ca am spus despre toate...
Prin urmare, o zi de alimentatie ar arata cam asa:

6.30 am: 2 sendvisuri cu paine neagra + margarina + sunca pui si lapte
8.45 am: cafea neagra
11.00 am: un iaurt mic (eventual cu fulgi de ovaz) sau un fruct
13.00 am: supa + un snitel / pui cu salata / tocanita de pui cu legume / pilaf cu ciupeci, etc
16.00: un fruct

Am omis masa de seara din descriere pentru ca am probleme mari cu ea.... Eu termin programul la 17.30 si ajung acasa pe la 19.00... E un pic cam tarziu sa mananc pe la 19.30, nu? Plus ca daca fac niste exercitii trebuie sa astept 2 ore dupa masa, deci sa le fac la 21.30-22.00 ... ora la care sunt deja pe cale sa adorm...
Prin urmare, ma gandeam sa mananc la 17.00. Singura problema e ca nu pot merge la bucatarie (pt ca sunt la munca si nu am decat o pauza de masa pe zi). Deci... ce as putea sa mananc stand la birou? Ar merge un sendvis facut cu ardei gras si gratar? Ma gandesc ca un iaurt ar fi prea putin, iar fructele nu sunt chiar recomandate seara...
Mai greu o sa fie de luna viitoare, daca merg la sala de la 17.30... cand o sa am timp sa diger mancarea? (intreb asta pt ca sunt patita, mi s-a mai intamplat o data sa imi vina rau la sala pt ca de-abia mancasem).
Aici chiar am nevoie de ajutorul vostru, fetelor! Astept idei, impresii, sugestii!
Multumesc anticipat!

mie nu mi se pare asa de tarziu .. si eu cand termin orele la 7 si ajung acasa la 7 jum mananc .. dar ma culc oricum pe la 11-12 si se digera mancarea pana atunci
eventual mananci ceva mai usor, o salata de ex :P

Asik60 10 mar 2012 10:49:16

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 975440)
foarte frumos stilul tau de abordare si felicitari pentru kg pierdute ! :-* poate cu mai mult sport aveai si mai multe rezultate dar eu zic ca e super si asa !
si eu sunt adepta unui regim personalizat + sport .. chiar am avut rezultate din cate vezi si la ticker :P

e bun planul tau de bataie, tot ce pot sa iti zic este sa ai grija sa nu mananci sub 1000 de kcal si sport, sport mult (bine, nici foarte mult) :-*
aaa si inca ceva: nu te lasa influentata de cei din jur ! in special cei din familie .. care la majoritatea dintre noi merg pe principiul "grasa si frumoasa" .. ai mei ma innebunesc acum ca am slabit prea mult, ca sunt trasa la fata si vrajeli ! exagereaza doar :D

bafta in continuare, sunt sigura ca o sa ajungi la kg dorite ! >:D<

Multumesc, ingeras! :)

Tare bune sunt incurajarile pe timp de criza!!!

Multa bafta si tie in continuare! Pup!

Asik60 10 mar 2012 10:52:05

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 975443)
mie nu mi se pare asa de tarziu .. si eu cand termin orele la 7 si ajung acasa la 7 jum mananc .. dar ma culc oricum pe la 11-12 si se digera mancarea pana atunci
eventual mananci ceva mai usor, o salata de ex :P

Cred ca ai dreptate! Salata trebuie sa scrie pe mine! :)) Singura problema e ca ma indoiesc ca voi depasi 1000 de cal ... O sa incerc totusi, si te tin la curent! :D
Multumesc pentru feed-back! :)

WhiteAngel 10 mar 2012 10:58:55

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 975467)
Cred ca ai dreptate! Salata trebuie sa scrie pe mine! :)) Singura problema e ca ma indoiesc ca voi depasi 1000 de cal ... O sa incerc totusi, si te tin la curent! :D
Multumesc pentru feed-back! :)

asa, asa ! :))
trebuie neaparat sa depasesti ! chiar daca tu zici ca te simti satula, corpul tau are nevoie de acele calorii pt a functiona in continuare perfect ;) nu te ambitiona sa nu mananci, pt ca nu asta e secretul slabitului .. poate fii chiar al ingrasatului :P

Niculae Roxana 10 mar 2012 11:31:29

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Buna draga mea,

Bine ai venit in comunitatea slabutelor....
Aici vei gasi fete care te vor ajuta...indruma...vei primi sfaturi de la noi...sugestii....sustinere....vom fi langa tine pana la final.....
Imi place abordarea ta....si faptul ca stai foarte bine la teorie....cu practica te vom ajuta noi cu siguranta...
Singurul lucru care tin sa-l precizez este ca indiferent de ora la care ajungi acasa trebuie sa iei cina...fara discutie....normal si firesc un meniu normal ar trebui sa sebazeze pe 3 mese principale+ 2 gustari....
Poti lua cina cu 3 ore inainte sa te bagi la culcare...si asta nu trebuie sa fie neaparat o salata.....poti alege si proteine+salata.....lactate.....chiar si daca preferi sa alegi o salata...aceasta poate contine si proteine...sa nu fie formata doar din legume....necesarul tau caloric in momentul de fata este in jur de 1200 calorii...in nici un caz nu trebuie sa sari peste cina si sa ai sub 1000 calorii....ai un drum lung de parcurs...si esti abia la inceput....daca te apuci si de sport...necesarul tau caloric va fi in jur de 1400 calorii.....asa ca ai grija...poti slabi foarte bine si cu un numar peste 1300 calorii....nu alege infometarea....ai grija la carbohidrati si ai o alimentatie sanatoasa....adopta o gandire pozitiva....fii optimista...si totul va fi perfect....

Weekend placut!
Pup!

ilemara 10 mar 2012 19:36:20

re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Bine ai venit si succes in lupta cu kg!:)

Nu trebuie sa fi dezamagita ca ai slabit "doar" 2 kg -este un inceput bun :)...cu cat slabesti mai incet cu atat e mai sanatos -eviti efectul yo-yo ..

Subscriu la ceea ce au scris fetele mai sus-apucate de sport cat mai curand,5 mese pe zi ,sa nu mananci sub 1000 kcal...dar sunt lucruri pe care le stii deja :)

Nu am vazut meniuri salvate la tine -pe mine m-au ajutat si ma ajuta si acum ...ca o mai iau pe "aratura":D

Mai trec pe la tine :-*>:D<

Olime 10 mar 2012 23:24:50

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 975336)
Asa....am stabilit ca voi, drage slabute, veti fi juratii intr-un proces de pe urma caruia voi fi singurul beneficiar. Desi sunt experta la notiuni teoretice, am nevoie de sfaturile voastre pentru aplicabilitatea practica :)

Pentru inceput, sa va povestesc ce am mai facut eu in luna care a trecut (stiti voi...de cand am inceput sa va fac curte):

- Eram obisnuita in fiecare dimineata cu faimosul 3 in 1 si nu credeam ca voi reusi sa ma dezvat vreodata, pentru ca - de ce sa nu recunoastem - e al naibii de bun la o tigara!! Dar am facut-o si pe asta! Sontac-sontac, l-am inlocuit cu un pahar de cafea slaba, fara zahar si fara lapte. Poate ca e putin, dar mie mi se pare o realizare substantiala!

- Ca veni vorba de tigari, incepusem sa ma avant printre fumuri, motiv pentru care era cazul sa slabilesc o limita: max. 4 tigari pe zi

- La intoarcerea acasa, am renuntat la ultimele 3 statii cu RATB-ul in favoarea a 20-25 de minute de plimbare in aer liber.

- Mi-am cumparat Crom forte pentru a-mi stavili pofta de dulce, si trebuie sa va sun dragele mele, ca sunt deosebit de multumita de el!!! Nu stiu daca e autosugestia, sau chiar isi face efectul, dar ce conteaza??? Ideea e ca de la a treia pastiluta am inceput sa simt diferenta (cu 2 biscuiti pe saptamana ma simt fericita)

- Apa fara numar - fara numar - fara numar!!! (cam 2 l pe zi)

- Desi cu greu, am facut progrese mici in a introduce ceva fructe si legume in alimentatie (sunt f bucuroasa ca am descoperit ca sunt fan salata de cruditati, preparata doar din morcovi, varza si telina stropite cu lamaie)

Restul...PE PARCURS!


Draga Asik WELCOME!!;)
Imi place ca ai o abordare foarte activa si sigur o sa vezi si rezultate in curand.
Felicitari pentru cele 2 kg, sa fii mandra de ele!!:D
De cand esti la greutatea asta? mi-a spus un doctor ca de multe ori daca ai o anumita greutate pt mai multi ani, corpul incepe sa se simta confortabil cu greutatea aia. Eu cam 4 ani am avut in jur de 65kg si se pare ca acolo e zona mea de confort, desi as prefera sub 60:-s
Cat despre ce papi, bine ca nu mai bagi 3 in 1 si cafeaua neagra o poti bea si cu putin lapte 0,5 grasime.
Bravo pt diminuarea tigarilor si plimbarile lungi!!;)
Si BioCrom e suuuper tare!! si la mine a functional ff bine, chiar taie pofta de dulce semnificativ as zice.


Citat:

Anterior postat de Asik60 (Post 975434)
Bun! Cred ca am spus despre toate...
Prin urmare, o zi de alimentatie ar arata cam asa:

6.30 am: 2 sendvisuri cu paine neagra + margarina + sunca pui si lapte
8.45 am: cafea neagra
11.00 am: un iaurt mic (eventual cu fulgi de ovaz) sau un fruct
13.00 am: supa + un snitel / pui cu salata / tocanita de pui cu legume / pilaf cu ciupeci, etc
16.00: un fruct

Am omis masa de seara din descriere pentru ca am probleme mari cu ea.... Eu termin programul la 17.30 si ajung acasa pe la 19.00... E un pic cam tarziu sa mananc pe la 19.30, nu? Plus ca daca fac niste exercitii trebuie sa astept 2 ore dupa masa, deci sa le fac la 21.30-22.00 ... ora la care sunt deja pe cale sa adorm...
Prin urmare, ma gandeam sa mananc la 17.00. Singura problema e ca nu pot merge la bucatarie (pt ca sunt la munca si nu am decat o pauza de masa pe zi). Deci... ce as putea sa mananc stand la birou? Ar merge un sendvis facut cu ardei gras si gratar? Ma gandesc ca un iaurt ar fi prea putin, iar fructele nu sunt chiar recomandate seara...
Mai greu o sa fie de luna viitoare, daca merg la sala de la 17.30... cand o sa am timp sa diger mancarea? (intreb asta pt ca sunt patita, mi s-a mai intamplat o data sa imi vina rau la sala pt ca de-abia mancasem).
Aici chiar am nevoie de ajutorul vostru, fetelor! Astept idei, impresii, sugestii!
Multumesc anticipat!

Asa cum ti-a zis si Roxy, cina e obligatorie si nu tine de ora, eu ma culc dupa 12, 1 noaptea deci ultima mea masa e destul de tarziu 8-9 seara.
Eu sunt adepta 3 mese si gustari 2-3 pe zi, astfel incat sa nu simt senzatie de foame si sa ma tenteze sa dau iama in frigi - tin dieta WW pe baza de puncte si sunt f incantata.

Spor maxim!! ne mai auzim>:D<

Alexik 11 mar 2012 17:14:46

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Spor la slabit!
Stiu si eu cum este sa ai doar 1.59:Pasa ca trebuie sa ne adaptam kg la inaltime:)

Asik60 11 mar 2012 22:48:10

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 975478)
asa, asa ! :))
trebuie neaparat sa depasesti ! chiar daca tu zici ca te simti satula, corpul tau are nevoie de acele calorii pt a functiona in continuare perfect ;) nu te ambitiona sa nu mananci, pt ca nu asta e secretul slabitului .. poate fii chiar al ingrasatului :P

Ca bine zici, mai ingeras... >:D<
Mi-a venit azi o idee de o supa de pui, cred ca merge pt seara ca e usoara (asta ca sa am alternativa la salata). Am pus si niste taitei integrali ca sa nu fie apa chioara (sper sa nu fie problema prea mare ca sunt si astia fainosi). Oricum, nu o sa fac exces, ma limitez la un bol de supica pentru ca uneori chiar are stomacul nevoie de ceva cald...
O sa incerc sa nu cobor sub 1000 de kcal, dupa cum m-ai sfatuit, desi cred ca o sa fie munca tataaaaaa...
Haidi pup! :D

Asik60 11 mar 2012 22:53:53

Re: Jurnal Asik60 - Pentru ca merit!
 
Citat:

Anterior postat de Niculae Roxana (Post 975518)
Buna draga mea,

Bine ai venit in comunitatea slabutelor....
Aici vei gasi fete care te vor ajuta...indruma...vei primi sfaturi de la noi...sugestii....sustinere....vom fi langa tine pana la final.....
Imi place abordarea ta....si faptul ca stai foarte bine la teorie....cu practica te vom ajuta noi cu siguranta...
Singurul lucru care tin sa-l precizez este ca indiferent de ora la care ajungi acasa trebuie sa iei cina...fara discutie....normal si firesc un meniu normal ar trebui sa sebazeze pe 3 mese principale+ 2 gustari....
Poti lua cina cu 3 ore inainte sa te bagi la culcare...si asta nu trebuie sa fie neaparat o salata.....poti alege si proteine+salata.....lactate.....chiar si daca preferi sa alegi o salata...aceasta poate contine si proteine...sa nu fie formata doar din legume....necesarul tau caloric in momentul de fata este in jur de 1200 calorii...in nici un caz nu trebuie sa sari peste cina si sa ai sub 1000 calorii....ai un drum lung de parcurs...si esti abia la inceput....daca te apuci si de sport...necesarul tau caloric va fi in jur de 1400 calorii.....asa ca ai grija...poti slabi foarte bine si cu un numar peste 1300 calorii....nu alege infometarea....ai grija la carbohidrati si ai o alimentatie sanatoasa....adopta o gandire pozitiva....fii optimista...si totul va fi perfect....

Weekend placut!
Pup!

Draga Rox,
Trebuie sa recunosc ca ai mare talent in sintetizarea esentialului!!! Tu ai fi fost buna sa-mi faci rezumate la examene :))
Poftim! In 3 cuvinte si mi-ai spus tot ce aveam nevoie sa stiu, lucru pentru care iti multumesc din tot sufletelul meu si din toata inimioara mea (asta e inspirata de la oamenii Garii de Nord).
O sa incerc sa fiu cuminte (asa cum spun toti copiii de ziua mamei) si sa nu ies din cuvantul vostru, iar atunci cand cu siguranta voi gresi, voi face tot posibilul sa nu ma descurajez si sa merg mai departe.
Ma gandeam la faza cu carbohidratii...acum regret ca am pus taitei in supa, fie ei si integrali.... O sa aleg mai mult zeama.....


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:11:16.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO