forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Audree (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-audree-11321.html)

Audree 23 mar 2012 10:14:00

Jurnal Audree
 
Sa incep: am 34 ani si 65 kg. Mi-am sarbatorit ziua recent. Pana acum 8 ani am avut 47 kg. Apoi au venit sarcinile, alaptatul... Iata-ma aici.

Din nou un episod de binge-eating. Nu pot dormi. Nu mai vreau... nu mai pot.
De maine... o noua zi.

Nothing tastes as good as skinny feels.

happygirldiana 23 mar 2012 12:32:03

Re: Jurnal Audree
 
Citat:

Anterior postat de Audree (Post 992589)
Sa incep: am 34 ani si 65 kg. Mi-am sarbatorit ziua recent. Pana acum 8 ani am avut 47 kg. Apoi au venit sarcinile, alaptatul... Iata-ma aici.

Din nou un episod de binge-eating. Nu pot dormi. Nu mai vreau... nu mai pot.
De maine... o noua zi.

Nothing tastes as good as skinny feels.

Buna Audree!Bine ai venit pe Slabute!Sper sa te simti bine in aceasta comunitate si sa inveti cat mai multe lucruri utile!

In primul rand iti spun sa te inveselesti, ai ajuns la aceasta greutate, asta e, important e ca vrei sa slabesti si cel mai bine ar fi slabesti intr-un mod sanatos.Te-ai gandit la vreo dieta?SAu vrei sa adopti un stil de viata sanatos cu mancare de calitate si sanatoasa?Gen hipocalorica?Cu in ju de 1200 de calorii zilnic si un pic de sport, o sa se duca kg, garantat.
Cat despre episoadele de binge, stiu cum e, e groaznic si stiu cum te simti dupa ce ai mancat.....Tocmai de-asta eu sunt prohipocalorica, poentru ca e destul de permisiva si iti permite sa mergi pe principiul " o gura si atat"vorba Siminei, o alta slabuta de pe aici.

Cred ca ar fi bine sa incerci sa elimini grasimile si prajelile, de asemena sucurile acidulate si neacidulate, include legume si fructe in alimetnatie iar lactatele si carnea sa fie consumate cat mai slab si mai dietetic posibil.
Eu m-am setat bine pe hidratare, pentru ca joaca un rol foarte important in slabire.Bea cat mai multe lichide, ceaiuri si apa, bea supe, sunt sanatoase si satioase.Include, de asemena, in alimentatie, cereale, la md, cereale neprelucrate, fara zahar, sunt la fel, satioase si gustoase:)

Daca te hotarasti sa tii o hipocalorica iti las aici un link unde se discuta despre principiile dietei Mihaela Bilic, o dieta hipocalorica sanatoasa.

Cat despre sport, eu zic sa mergi pe cardio deocamdata, ajuta foarte bine la arderea grasimilor, asa ca alearga sau ia-ti programele de pe internet, gen Start walking, Turbo Jam, Brazil Butt Lift, Tae-bo sau orice alte filmulete cu aerobic,iar la un moment dat adauga si cateva exercitii de fitness, cu greutati si abdomene pentru tonifiere.

Cam atat am de spus deocamdata.Daca ai nevoie de o prietena cu care sa stai de vorba despre orice, te astept,sunt aici sa te sustin!

Bafta!

P.S: Te invit sa semnezi Prima petitie nationala pentru dreptul la viata sanatoasa
.Nu costa nimic, nu se cer date personale, avem nevoie doar de cat mai multe semnaturi pentru a putea schimba ceva in Romania, in ceea ce priveste sanatatea si alimentatia.Iar eu sunt convinsa ca vom reusi, atata timp cat avem ocazia sa schimbam ceva.

GCM 23 mar 2012 12:33:32

Re: Jurnal Audree
 
Citat:

Anterior postat de Audree (Post 992589)
Sa incep: am 34 ani si 65 kg. Mi-am sarbatorit ziua recent. Pana acum 8 ani am avut 47 kg. Apoi au venit sarcinile, alaptatul... Iata-ma aici.

Din nou un episod de binge-eating. Nu pot dormi. Nu mai vreau... nu mai pot.
De maine... o noua zi.

Nothing tastes as good as skinny feels.

Hello Hello!!!Tot asteptam sa iti deschizi jurnal, sa scrii ceva!!! Dincolo s-a asternut praful rau de tot!!!
Te pup, Codryss!!!

Kclaudyia 23 mar 2012 16:36:34

Re: Jurnal Audree
 
Buna!!!!
Si eu te intampin cu voie buna si optimism ca daca ai rabdare si vointa totul e posibil!!!
>:D<>:D<
Daca ai nevoie de incurajari, sfaturi si motivatii ai gasit "locul" perfect!
Si dupa "starea" pe care ai inspirat-o, sigur ai nevoie de o mana de ajutor!
Sfatul meu pentru inceput e sa scrii cat mai mult in jurnal, sa scrii cum te simti, ce mananci, noi o sa ne uitam peste meniurile tale, te sfatuim, te atentionam, te educam!
Curaj! Si mult succes!

Audree 23 mar 2012 17:15:07

Re: Jurnal Audree
 
Citat:

Anterior postat de GCM (Post 992900)

Hello Hello!!!Tot asteptam sa iti deschizi jurnal, sa scrii ceva!!! Dincolo s-a asternut praful rau de tot!!!
Te pup, Codryss!!!

Codri! Si eu te-am cautat o vreme dar am renuntat. Nu te-as fi recunoscut. Unde sunt celelalte fete? Cris, Miha, Clau, Sisy sunt pe aici?

Mi-ai inveselit ziua, ma crezi?

Audree 23 mar 2012 21:14:28

Re: Jurnal Audree
 
Salut Diana, multumesc pentru raspunsul detaliat. O sa consult cu siguranta link-ul pe care mi l-ai lasat.

Cate putin despre mine: nu beau sucuri, nu (prea) mananc prajeli, gatesc sanatos ca am copii mici... Ma mentin destul de bine (2 kg in plus sau in minus din cand in cand)... dar nu slabesc si ma apuca disperarea!!!!!!! Mai incerc cate o dieta din cand in cand si atunci se intampla binge-eatingul. Voi incerca si eu ca tine mancat din toate cate un pic. Asa am slabit anul trecut vreo 4kg, dar cred ca le-am pus inapoi.

Ma intereseaza mult hipocalorica, voi citi mai mult despre asta.

Audree 23 mar 2012 21:19:04

Re: Jurnal Audree
 
Citat:

Anterior postat de Kclaudyia (Post 993279)
Buna!!!!
Si eu te intampin cu voie buna si optimism ca daca ai rabdare si vointa totul e posibil!!!
>:D<>:D<
Daca ai nevoie de incurajari, sfaturi si motivatii ai gasit "locul" perfect!
Si dupa "starea" pe care ai inspirat-o, sigur ai nevoie de o mana de ajutor!
Sfatul meu pentru inceput e sa scrii cat mai mult in jurnal, sa scrii cum te simti, ce mananci, noi o sa ne uitam peste meniurile tale, te sfatuim, te atentionam, te educam!
Curaj! Si mult succes!

Salut Clau, esti tare draguta.

Uite raportul meu pana acum:

MD: muesli si o banana (nu beau lapte)
P: un sandvis cu carne de pui si ardei
gustare: o banana
C (inca nu am ajuns acasa si nici nu voi ajunge curand): un bol de supa si sandvis cu branza probabil

Daca am pofta de rontaiala seara la televizor o sa ma dau la fructe

Tineti-mi pumnii

Alexik 23 mar 2012 21:22:50

Re: Jurnal Audree
 
Buna , am ales sa-ti raspund pentru ca am vazut acolo "binge -eating"
Am trecut prin asta , si din pacate mai am cate o faza de genul cam la 2 luni.
Ca sa nu te afunzi mai rau nu urma o dieta slab in carbo!!gen south beach sau dukan.Hipocalorica e ok , ceva de gen fac si eu acum si reusesc sa dau jos(dupa ce mi-am nenorocit metabolismul).

O poza ce ma ajuta la binge eating.:)succes in continuare!
http://i.imgur.com/YN7U6.png

Alexik 23 mar 2012 21:27:38

Re: Jurnal Audree
 
Vad ca mi s-a aratat mesajul.:) L-am sters pe asta

Audree 23 mar 2012 21:48:27

Re: Jurnal Audree
 
Citat:

Anterior postat de Alexik (Post 993487)
Vad ca mi s-a aratat mesajul.:) L-am sters pe asta

Ma intrebam eu unde a disparut... ca eram cu ochiul pe el...
Multumesc de sfat, face f. mult sens ce zici. Exact asa patesc! Si intradevar imi trebuie ceva "glucidic". Sunt ok cu dulciurile, foarte dependenta, dar pot sa mananc cu masura... dar daca imi interzic pentru ca sunt "la dieta" dau iama in ele... si pana nu mananc 2-3 ciocolate nu ma las.

Merci


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:16:05.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO