forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal aycha (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-aycha-9836.html)

aycha 28 iul 2011 23:49:00

Jurnal aycha
 
Bună,sunt aici de câteva săptămâni şi recunosc că acest site m-a ajutat destul.Mă chinui din clasa a5a să slăbesc şi niciodata nu am reuşit să obţin ceea ce doresc!!!!x-(Având în vedere că sunt o perfecţionistă este de 10 ori mai greu deoarece nimic nu mă mulţumeşte.Chiar dacă eu nu sunt o obeză ,mă consider mai rău decât atât.Primul lucru rău în lupta mea este că am devenit cu adevărat obsedată de slăbit şi de aceea sufăr de anxietate.De fiecare dată când mănânc ceva,indiferent că este fruct sau orice altceva mă simt al naibii de vinovată pentru că am mâncat şi mă simt mult mai bine psihic când sunt moartă de foame.Am ajuns să consider mâncatul o crimă şi de câteva ori m-am provocat singură să vomit pentru a nu se pune pe mine ce am mâncat.Sunt dependentă de oglindă şi cu adevărat complexată.Aproape zilnic simt că mă urăsc şi recunosc faptul că sunt moartă de gelozie pe toate prietenele mele slabe sau pe oricare fată frumoasă(slabă) ce o văd pe stradă.
De o lună şi ceva fac sport,sunt foarte activă,fac sport zilnic,îmi calculez caloriile la sânge şi deşi,sunt foarte pofticioasă renunţ la dulciuri,pâine,cartofii de la MC Donalds şi etc.Problema este că am devenit depresivă pentru că îmi este foarte greu.Eu sunt şi vegetariană de mult timp şi imi amintesc cât de groaznic a fost să renunţ la carne cu părinţii mei mâncând toată ziua pulpane şi slănină în faţa mea.iar acum mi-e mai greu...tot ce iubesc eu mănâncă in cantităţi industriale în faţa mea,iar tot ce poftesc se află în frigider sau cămară.Le-am repetat de nenumărate ori să ascundă mâncarea de mine şi să se îndoape cu ea cât nu sunt eu prin preajmă.
Ok,am renunţat la tot ce se spune că îngraşă.Dar fructele?legumele?...oftez zilnic deoarece şi ele trebuie limitate.Sunt obsesia mea!Mă umflu zilnic de carbohidratii şi zaharurile lor. Asta mă deprimă de asemenea:(,probabil de aceea nu observ că dau randament mare în slăbit.
Azi am făcut un pas mare,spun eu!:DAm acoperit oglinda din camera mea cu un cearceaf:)):)),dar consider că este mai bine să nu mă uit non-stop la corpul meu,pentru că mereu când o fac mă întristez şi simt din nou ură pentru mine.
Am nevoie de ajutor,recunosc.Mă simt o cauză pierdută şi m-am săturat să fiu atât de sensibilă şi frustrată,depresivă.Am nevoie de o supradoză de optimism şi răbdare.Cea mai mare teamă a mea este cântarul.Întotdeauna am tremurat cand m-am gândit la mine urcându-mă pe el.Îmi este groază că peste o săptămână v-a trebui să mă cântăresc ca să văd progresul.Îmi e teamă de faptul că după o lună jumate de efort fizic şi psihic aş putea să văd doar -2kg de exemplu.Ştiu că ar trebui să mă bucur pentru ele,dar m-am deprima cumplit să ştiu că nu scad nicicum.Drept e că am oasele grele şi mari,dar eu vreau sa ajung la greutatea dorită ca să mă simt în final cu adevărat EU.

Vă rog frumos să mă sprijiniţi moral deoarece am maximă nevoie de voi!Numai aşa consider că voi reuşi!>:D<

Sand 29 iul 2011 00:32:17

re: Jurnal aycha
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 740239)
Având în vedere că sunt o perfecţionistă este de 10 ori mai greu deoarece nimic nu mă mulţumeşte.

Sunt dependentă de oglindă şi cu adevărat complexată.Aproape zilnic simt că mă urăsc şi recunosc faptul că sunt moartă de gelozie pe toate prietenele mele slabe sau pe oricare fată frumoasă(slabă) ce o văd pe stradă.

...:DAm acoperit oglinda din camera mea cu un cearceaf:)):)),dar consider că este mai bine să nu mă uit non-stop la corpul meu,pentru că mereu când o fac mă întristez şi simt din nou ură pentru mine.

...Am nevoie de ajutor,recunosc.Mă simt o cauză pierdută şi m-am săturat să fiu atât de sensibilă şi frustrată,depresivă.

...dar eu vreau sa ajung la greutatea dorită ca să mă simt în final cu adevărat EU.

Vă rog frumos să mă sprijiniţi moral deoarece am maximă nevoie de voi!Numai aşa consider că voi reuşi!>:D<

Buna,

Zici ca esti perfectionista. Ai cumva vreun parinte narcisist? Intreb...pentru ca asta poate sa fie un motiv pentru care nu esti niciodata multumita de ceea ce faci, cum arati, cum te simti etc. Parintele narcisist vrea imposibilul de la copilul lui, vrea ceva extraordinar si o viata intreaga il supune pe copil la presiuni si comentarii care nu fac decat sa scada self-esteem-ul celui mic.

La varsta ta, fetele si baietii sunt preocupati in general foarte tare de aspectul fizic. Multi dintre ei. Tedinta este sa te compari mereu cu cei din jur, cu cei de varsta ta. Fa un efort si nu mai face asta, gandeste-te ca esti unica, o individualitate aparte cum nu mai exista nicaieri pe globul asta. Nu mai e nimeni ca tine, fii mandra de tine asa cum esti si modeleaza-te cu grija ca sa te "imbunatatesti". Nu-ti mai dori sa fii ca altii...daca s-ar putea sa te transpui dintr-o data in corpul unei gagici super frumoase de pe strada...s-ar putea sa ai o mare surpriza si sa nu-ti placa in mod deosebit mentalul persoanei respective, IQ-ul ei, self-esteem-ul, experientele de viata prin care a trecut etc. D-aia nu e bine sa fii invidioasa pe altii, este un sentiment foarte urat. Dumnezeu le-a dat corpul ala, chipul ala, mentalul ala, spiritul ala etc. si tie ti-a dat ce ti-a dat. Asta este, lucreaza cu ce ai si foloseste-ti atuurile proprii. Lasa-i pe altii cu ale lor.

Sa ajungi sa simti ura impotriva propriului tau corp este...complet nesanatos. De ce ai vrea sa-ti torturezi propriul corp...care o sa te tina pana la moarte...si care este intr-o continua schimbare...? Te identifici foarte tare cu corpul, cu exteriorul si nu e sanatos. Corpul se schimba si modifica non-stop. Uite-te la mama ta cu atentie si o sa vezi cam cum o sa arati tu la varsta ei. (conforma studiilor te vei asemana destul de mult).

Cand te uiti in oglinda vezi doar un ambalaj, nu te defineste asta in viata, e doar un exterior. Tre' sa ai grija de el, e bine daca te si preocupi sa-l mentii in forma si armonios dar sa devina o obsesie a vietii tale asta...nu e tocmai in regula. Ce o sa faci daca te ingrasi dintr-o data din cauza unei boli? Sau daca slabesti piele si os si arati scheletica? Sau daca nasti si ramai cu burtica? Sau daca pur si simplu imbatranesti? O sa-ti urasti infatisarea pana la sfarsitul vietii si o sa te simti mizerabil clipa de clipa?

Nu esti o cauza pierduta, nimeni nu este decat daca si-a pus in minte asa ceva. Cand isi pune cineva o chestie pe chelie in minte...e mai greu sa-l faci sa vada realitatea daca el nu vrea si pace. Invata sa-ti controlezi mintea, ea poate sa-ti fie cel mai bun prieten sau cel mai crunt dusman.

Citeste cu atentie forumul asta, du-te la sectiunile despre nutritie si fitness si fa pasi mici si constanti. O sa slabesti daca vrei musai si o sa te si mentii daca ai grija de tine.
Trebuie sa faci un efort la inceput fiindca inertia e mare...dar o data ce ai facut efortul restul merge mai usor. Nu te descuraja si nu-ti mai supune corpul la torturi inutile, ai putina mila si consideratie pentru el. Daca nu ai sprijinul familiei in chestiunea asta, fa un efort si fii pe cont propriu.

Succes!

Adina14 29 iul 2011 08:31:55

re: Jurnal aycha
 
Buna!
M-au intristat foarte tare vorbele tale.Asa gandeam si eu acum cateva luni; imi uram fiecare particica din corpul meu si la fel ca si tine sufeream de acea anexietate, simtitndu-ma vinovata de fiecare inghitura pe care o luam fie ca ea provenea din fructe sau legume.Am slabit ceva de atunci si lucrul asta a fost vizibil.Inainte imi admiram o colega de clasa foarte mult pentru felul cum arata, ea avand 53kg tot la 1,63( aceeasi inaltime ca si mine).De indata ce am ajuns si eu la greutatea asta mi-am dat seama ca nu trebuia sa o invidiez catusi de putin.Nu m-am simtit exagerat de frumoasa, de impacata cu mine insami asa cum ma asteptam si mi-am dat seama ca am gresit foarte mult crezand ca se va intampla asta!De asemenea am crezut ca voi fii de-a dreptul euforica, vesela mai tot timpul daca slabesc dar uite ca nu se intampla asta.Slabitul este un proces complex ce are loc in viata mea si imi vizeaza foarte mult si sanatatea insa nu este si singurul.Sunt mult mai multe lucruri importante decat sa arati bine, mai ales cand nu vrei sa arati bine pentru tine.Daca vrei sa slabesti doar pentru a fi ca cineva sau pentru ca ai fost jignita la un moment dat, slabitul va deveni o adevarata povara pentru tine.Gandeste-te ca poate vei semana cu mama ta, asa cum a spus si Sand.Iti iubesti mama, nu-i asa? Mama mea este si ea destul de plinuta dar o iubesc indiferent de cum ar arata!N-as putea niciodata sa o judec dupa aspectul fizic!Recunosc ca in ceea ce ii priveste pe ceilalti sunt rea si egoista, iar atunci cand pur si simplu nu agreez unele persoane, ma pot lega de aspectul lor fizic doar pentru a ma simti eu mai bine, mai implinita.Gresesc si eu aici, stiu asta.Dar ma face sa ma simt mai bine? Nu.Pentru ca stiu ca acei oameni nu ar merita niciodata prietenia mea atata timp cat eu ii judec dupa aspectul fizic asa cum nici cei care te judeca pe tine nu merita a fi bagati in seama!Personalitatea oamenilor, gandurile, trairile si actiunile lor sunt mult mai importante decat corpul lor.
Iarta-ma daca am deviat de la subiect insa se intrevad atatea discutii din cate ne-ai spus incat nu am putut sa ma rezum doar la cateva sfaturi pentru slabit.
M-am uitat peste meniurile tale si iarta-ma ca iti spun dar sunt foarte dezordonate!Corpul tau e bulversat de-a dreptul pentru ca nu ii conferi toti nutrientii de care are nevoie si il obligi sa functioneze doar cu vreo 600 de calorii!Afla ca el are nevoie zilnic de cel putin 1000 pentru a functiona asa cum trebuie caci daca nu, pot aparea foarte usor problemele de sanatate.Exagerezi cu fructele; ele trebuie privite ca niste dulciuri si nu consumate in mai mult de 2-3 portii pe zi.Dar atentie!O portie nu inseamna un fruct!Trebuie sa ai cele 3 mese principale si 2 sau chiar 3 gustari!Fiind begetariana este intr-adevar mai greu sa strangi proteinele dar nu imposibil!Consuma cat mai multe legume si salate si bineinteles nu uita de lactate si branzeturi ( asta daca ai voie caci nu sunt informata prea bine in ceea ce priveste vegetarismul) dar totul trebuie sa moderat!Cate putin din fiecare si gata,ai rezolvat meniul.Nu sari niciodata peste micul dejun; poti opta pentru cereale integrale( 30-40g ar fi de ajuns) fara adaosuri de zahar precum fulgii de ovaz, de orz,taratele, musli, etc mancate impreuna cu lapte sau iaurt.La gustari opteaza pentru fructe si nu substitui nicodata o masa cu ele.Produc aciditate in stomac si implicit foame.Dar nu te gandi ca daca au zahar, e o tragedie.Nu este ca zaharul sau fructoza din comert, procesate pana la refuz unele dintre ele.In fine, sunt foarte multe lucruri de spus despre alimentatia sanatoasa asa ca te invit sa citesti mai multe chiar aici--> http://forum.slabute.ro/alimentatia/...oasa-3147.html
Si inca ceva; nu te pedepsi pentru zilele in care ai gresit si nu te mai simti vinovata de asta.O sa iti dai seama ca te afecteaza pe moment foarte tare insa degeaba!Faptul este consumat si important este ca tu sa treci peste.Nu iti mai provoca singura voma pentru ca nu vomiti ce ai mancat ci sucul gastric care te ajuta sa digeri alimentele ingerate.
Cu speranta ca ti-am putut fi de folos prin sfaturile mele, ma opresc aici ca sunt sigura ca am scris foarte mult!:"> Mult succes in lupta cu kg in plus >:D<

aycha 29 iul 2011 09:26:22

Re: Jurnal aycha
 
Vă rog frumos nu vă mai uitati peste meniurile mele deoarece acelela sunt doar o schiţă,nu este cu adevărat un meniu niciunul dintre ele ci doar ceva orientativ,nici produsele nu sunt acelea ce le mananc eu ci incerc să îmi rezum un nr. de calorii.Nici măcar dăţile lor nu sunt bune:)).Eu le consider,un experiment personal:-?.Meniul adevărat îl am în sertarul meu într-un caiet în care scriu!Credeţi-mă sunt foarte strictă,dar la fructe nu pot renunţa!Prea multe sau nu...cu ele trăiesc!:)

Animis23 29 iul 2011 14:42:34

Re: Jurnal aycha
 
Buna!

Sunt convinsa ca, tanara si adolescenta fiind, te obsedeaza felul in care arati, ca pe multe altele.

In acelasi timp, vreau sa te uiti la ticker-ul tau si sa vezi ca greutatea ta e in limite normale. Important la varsta ta, pentru sanatatea ta, nu e sa te pui pe slabit cat mai repede, ci sa ai grija sa nu te mai ingrasi si sa mananci cat mai sanatos posibil si sa faci multa miscare, pentru a-ti dezvolta un corp sanatos. Pentru ca esti in crestere, orice ti-ar placea tie sa crezi, esti inca un copil si ai nevoie de toate grupele de alimente pentru a te dezvolta natural si normal.

Te cred ca esti perfectionista. Si eu sunt, dar nu imi impun standarde exagerate, mai ales cand vine vorba de sanatatea mea. Incearca sa te gandesti la tine si sa te proiectezi in viitor. Crede-ma ca nu tine totul de kg, asa cum scrie la semnatura ta. Mult mai multe lucruri te fac o femeie desavarsita.

koryna83 29 iul 2011 14:51:45

Re: Jurnal aycha
 
as vrea sa pot sa te ajut dar in acelasi timp ma simt legata de maini caci sunt constienta ca toata forta sta in tine. in primul rand trebuie sa te ajuti tu pe tine insati. un stil de viata sanatos ti-ar aduce atatea satisfactii, inclusiv o silueta armonioasa asa cum iti doresti. kg nu dispar peste noapte si chiar daca s-ar putea gandeste-te cum ar arata pielea noastra. eu sunt sigura ca tu iti doresti un corp armonios, tonifiat, cu forme(si astea se obtin cu un stil de viata sanatos, sport) si nu o scandura invelita in piele(asta se obtine cu metodele aplicate de tine).

reflecta!!!!

aycha 04 sep 2011 17:35:12

Cedez psihic şi simt că pierd controlul...
 
Bună slăbuţelor!Sper că voi o duceţi mai bine decât mine şi vă mulţumesc in continuare pentru tot ce m-aţi invăţat pe acest forum.Am reuşit să slăbesc sănătos aceste kilograme în limita a 1000-1200kcl,dar din punct de vedere psihic mă simt groaznic.Toată această luptă cu greutatea şi acest regim de viaţă a devenit o obsesie.Pur şi simplu nu mă mai simt o persoană normală care îsi mai poate indeplini cate o poftă ca să se simtă mai bine.Mă simt vinovată pentru absolut tot ce bag în gură şi din cauza poftei de dulciuri am ajuns să bag cu kilogramele de fructe in mine.Am slăbit şi asa,mâncând foarte multe fructe,dar au fost multe zile in care nu am mancat decât micul dejun iar restul meselor au fost numai fructe.Dacă nu mănânc fructe mă gândesc continuu la dulciuri şi e mai rău:(.M-am săturat să mă lupt cu caloriile,cu mâncarea şi cu mine.Am devenit mult prea obsedată de cântare şi oglinzi.Vreau să pot scăpa de această obsesie şi să slăbesc frumos gândindu-mă mult mai putin la toate aceste lucruri.
Ajutati-ma vă rog cu ceva sfaturi.....din cauza faptului că mananc mult prea multe fructe zilnic,eu nu mai am mese normale şi mă simt tot mai frustrată pe zi ce trece...:(

Seleena 17 sep 2011 10:18:35

Re: Cedez psihic şi simt că pierd controlul...
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 779750)
Bună slăbuţelor!Sper că voi o duceţi mai bine decât mine şi vă mulţumesc in continuare pentru tot ce m-aţi invăţat pe acest forum.Am reuşit să slăbesc sănătos aceste kilograme în limita a 1000-1200kcl,dar din punct de vedere psihic mă simt groaznic.Toată această luptă cu greutatea şi acest regim de viaţă a devenit o obsesie.Pur şi simplu nu mă mai simt o persoană normală care îsi mai poate indeplini cate o poftă ca să se simtă mai bine.Mă simt vinovată pentru absolut tot ce bag în gură şi din cauza poftei de dulciuri am ajuns să bag cu kilogramele de fructe in mine.Am slăbit şi asa,mâncând foarte multe fructe,dar au fost multe zile in care nu am mancat decât micul dejun iar restul meselor au fost numai fructe.Dacă nu mănânc fructe mă gândesc continuu la dulciuri şi e mai rău:(.M-am săturat să mă lupt cu caloriile,cu mâncarea şi cu mine.Am devenit mult prea obsedată de cântare şi oglinzi.Vreau să pot scăpa de această obsesie şi să slăbesc frumos gândindu-mă mult mai putin la toate aceste lucruri.
Ajutati-ma vă rog cu ceva sfaturi.....din cauza faptului că mananc mult prea multe fructe zilnic,eu nu mai am mese normale şi mă simt tot mai frustrată pe zi ce trece...:(

Si eu fac cam la fel,am aceleasi probleme ca tine :( si stiu si ca nu e bine

just21 25 sep 2011 18:23:32

Re: Cedez psihic şi simt că pierd controlul...
 
Citat:

Anterior postat de aycha (Post 779750)
Bună slăbuţelor!Sper că voi o duceţi mai bine decât mine şi vă mulţumesc in continuare pentru tot ce m-aţi invăţat pe acest forum.Am reuşit să slăbesc sănătos aceste kilograme în limita a 1000-1200kcl,dar din punct de vedere psihic mă simt groaznic.Toată această luptă cu greutatea şi acest regim de viaţă a devenit o obsesie.Pur şi simplu nu mă mai simt o persoană normală care îsi mai poate indeplini cate o poftă ca să se simtă mai bine.Mă simt vinovată pentru absolut tot ce bag în gură şi din cauza poftei de dulciuri am ajuns să bag cu kilogramele de fructe in mine.Am slăbit şi asa,mâncând foarte multe fructe,dar au fost multe zile in care nu am mancat decât micul dejun iar restul meselor au fost numai fructe.Dacă nu mănânc fructe mă gândesc continuu la dulciuri şi e mai rău:(.M-am săturat să mă lupt cu caloriile,cu mâncarea şi cu mine.Am devenit mult prea obsedată de cântare şi oglinzi.Vreau să pot scăpa de această obsesie şi să slăbesc frumos gândindu-mă mult mai putin la toate aceste lucruri.
Ajutati-ma vă rog cu ceva sfaturi.....din cauza faptului că mananc mult prea multe fructe zilnic,eu nu mai am mese normale şi mă simt tot mai frustrată pe zi ce trece...:(

Exact asa sunt si eu ca tine.Te inteleg perfect pt ca am trecut si eu prin ce treci tu.Ba chiar am devenit si anorexica.Sunt pe calea cea buna dar au ramas complexele , au revenit cateva kg, corpul meu slabeste greu si sunt tot timpul suparata si frustrata.
Vad ca si tu ai inca putine kg de slabit.Eu am cu vreo 2 in plus fata de tine.Impreuna putem reusi.Ce zici??;;);;)..Apropo cum ai reusit sa scapi de cele mai multe kg?

Chucky 25 sep 2011 20:55:09

Re: Jurnal aycha
 
Buna!
Avem cam aceleasi probleme :-< ... si eu am tendinta sa ma compar cu toata lumea :-s
Ai aceeasi greutate ca mine,te inteleg perfect :(
Chiar nu sunt in nicio masura sa-ti dau sfaturi,pentru ca ma aflu in aceeasi situatie ca tine...:-ssi eu sunt cam perfectionista ...
Sper sa reusim amandoua !! Multa bafta!


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:29:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO