Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Extasssy - La o nouă viață, un nou jurnal

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 06 dec 2013, 16:47:04
Extasssy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Exclamation Extasssy - La o nouă viață, un nou jurnal

Am descoperit familia „Slăbuțe, din greșeală, în primăvara lui 2009, când butonam și searchuiam Gogule-ul după încă o dietă minune care speram să fie sfârșitul luptei mele cu kilogramele - 100 de kg la numai 23 de ani. Și în schimb… v-am găsit pe voi, familia Slăbuțelor, și asta mi-a schimbat viața... pentru un timp.

De la voi am învă
țat o multitudine de lucruri despre slăbire și sănătate. Cu voi am râs și plâns, cu voi am sărbătorit fiecare realizare și sprijinindu-mă de voi m-am ridicat după fiecare eșec. Mi-ați fost colegi de suferință, umere calde și moi pe care să plâng, mentori și îndrumători prieteni.

Și a fost minunat – până când viața și-a băgat coada, iar eu am lăsat lenea și delăsarea să își reia locurile de cinste.

Am renun
țat. La dietă, la sport, la viața sănătoasă, la voi la mine. Am redevenit omul căreia în aparență nu-i păsa de felul în care arăta, de cât de sănătoasă sau nu era și totul numai pentru satisfacția de moment a unei mese îmbelșugate și total nesănătoase. Adevărul era că îmi era rușine de mine, cu mine și pentru mine.

Îmi era atât de rușine, încât la un moment dat am început să evit să mă mai privesc în oglindă. Uneori mă întreb dacă, pusă fiind să-mi realizez autoportretul (nu că am talentul pentru așa ceva), aș mai știi cum arăt. Cine știe...

Au fost
și perioade în care aș fi vrut să revin, perioade în care, pentru un scurt timp, mi-am dorit să fiu iar „slăbuța care am fost o dată, dar nu am făcut-o. Mereu era ceva ce-mi distrăgea atenția de la țelul momentan de a slăbi din nou, iar întoarcerea la forum nici nu intra în discuție. Eram prea departe de ceea ce fusesem pe vremea când eram activă pe forum și îmi era efectiv rușine și frică de momentul în care aveam să dau iar cu ochii cu voi (metaforic vorbind).

Și așa au trecut aniiîn nepăsare, indiferentă, sedentarism și kilograme.

Acum, la 27 de ani (aproape 28) am realizat cât de jos am ajuns. Sănătatea îmi este poate mai
șubredă ca niciodată; greutatea, care din fericire nu a mai urcat la trei cifre, mă apasă mai greu ca niciodată (până și la 100kg mă simțeam mai ușoară); de felul în care arăt nici nu vreau să mai vorbesc, iar viața mea per ansamblu e un dezastru.
VIAȚA MEA
ARE NEVOIE URGENT
Ă
DE SCHIMB
ĂRI DRASTICE

Și le-am început (într-o altă postare o să vă spun mai multe).

Dar de astăzi, din acest moment – 06.12.13 ora 15:50 – o să încep să încerc să redevin „slăbu
ța care am fost, în speranța că, într-o zi, voi ajunge slăbuța la care am visat toată viața. De astăzi, revin acolo unde am reușit nu de mult să îmi schimb viața în mai bine și unde știu că o voi putea face din nou: în sânul familiei slăbuțelor”.

___________________________________________

Pentru cei care nu-și amintesc sau nu m-au cunoscut în zilele mele de slăbuțoforumit:

Bun
ă ziua slăbuțeși slăbuți,

Numele meu este Anca sau Extasssy, am 27 de ani și începând din acest moment am revenit printre voi, toți cei care vă luptați cu kilogramele în plus sau pur și simplu vă doriți o viață mai sănătoasă, pentru a reîncepe lupta cu mine însumi în redobândirea sănătății.
Povestea slăbei care am fost o găsiți în paginile fostului meu jurnal Jurnalul unei reusite - Extasssy alias Anca. Aici vă voi spune povestea „grăsuței” care am fost în ultimii ani și a „slăbuței” ce sper să devin de acum încolo.

Vă pup și vă mai aștept,
Anca
Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 13 membri au apreciat mesajul lui Extasssy:
AnDrAdAxl (11 dec 2013), andra_aly (18 dec 2013), Animis23 (06 dec 2013), Annaaa (07 dec 2013), Anne10 (06 dec 2013), anqutz (06 dec 2013), danuta (07 dec 2013), funeralformyfat (17 dec 2013), kartika (07 dec 2013), Laura (08 dec 2013), rozica1965 (06 dec 2013), vio ce doreste sa slabeasca (06 dec 2013), Zoe (07 dec 2013)
  #2 (permalink)  
Vechi 06 dec 2013, 17:01:11
oanizbani's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 11 apr 2012
Locaţie: madrid, Spania
Vârsta: 34
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 58kg
Mesaje: 123
Aprecieri acordate: 43
Am fost apreciat(a) de 74 ori in 51 mesaje
Smile Re: Extasssy - La o nouă viață, un nou jurnal

Mult succes, suntem alaturi de tine

Cand ne dorim ceva foarte mult dovedim asta prin ambitia si efortul pe care il depunem pentru a-l obtine. Daca dai gres si vrei sa o iei de la capat...cauta mai intai ambitia...restul vine de la sine...

Eu sunt o grasuta - slabuta de vreo 4 ori, primele 3 dati am devenit slabuta pentru ca imi doream haine cool...acum sunt o 90% slabuta pentru ca am un vis...vreau sa devin stewardesa iar pentru visul asta am scapat de aproape 30 kg iar urmatoarele 10 aproape ca ma parasesc....
__________________
oanizbani, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1969 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1452 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui oanizbani:
rozica1965 (06 dec 2013)
  #3 (permalink)  
Vechi 06 dec 2013, 17:50:03
Anne10's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 01 apr 2013
Locaţie: Ploiesti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Personala!
Date: 159cm, 68.9kg
Mesaje: 793
Aprecieri acordate: 195
Am fost apreciat(a) de 472 ori in 350 mesaje
Implicit Re: Extasssy - La o nouă viață, un nou jurnal

Citat:
Anterior postat de Extasssy Vezi mesajul
Am descoperit familia „Slăbuțe, din greșeală, în primăvara lui 2009, când butonam și searchuiam Gogule-ul după încă o dietă minune care speram să fie sfârșitul luptei mele cu kilogramele - 100 de kg la numai 23 de ani. Și în schimb… v-am găsit pe voi, familia Slăbuțelor, și asta mi-a schimbat viața... pentru un timp.

De la voi am învă
țat o multitudine de lucruri despre slăbire și sănătate. Cu voi am râs și plâns, cu voi am sărbătorit fiecare realizare și sprijinindu-mă de voi m-am ridicat după fiecare eșec. Mi-ați fost colegi de suferință, umere calde și moi pe care să plâng, mentori și îndrumători prieteni.

Și a fost minunat – până când viața și-a băgat coada, iar eu am lăsat lenea și delăsarea să își reia locurile de cinste.

Am renun
țat. La dietă, la sport, la viața sănătoasă, la voi la mine. Am redevenit omul căreia în aparență nu-i păsa de felul în care arăta, de cât de sănătoasă sau nu era și totul numai pentru satisfacția de moment a unei mese îmbelșugate și total nesănătoase. Adevărul era că îmi era rușine de mine, cu mine și pentru mine.

Îmi era atât de rușine, încât la un moment dat am început să evit să mă mai privesc în oglindă. Uneori mă întreb dacă, pusă fiind să-mi realizez autoportretul (nu că am talentul pentru așa ceva), aș mai știi cum arăt. Cine știe...

Au fost
și perioade în care aș fi vrut să revin, perioade în care, pentru un scurt timp, mi-am dorit să fiu iar „slăbuța care am fost o dată, dar nu am făcut-o. Mereu era ceva ce-mi distrăgea atenția de la țelul momentan de a slăbi din nou, iar întoarcerea la forum nici nu intra în discuție. Eram prea departe de ceea ce fusesem pe vremea când eram activă pe forum și îmi era efectiv rușine și frică de momentul în care aveam să dau iar cu ochii cu voi (metaforic vorbind).

Și așa au trecut aniiîn nepăsare, indiferentă, sedentarism și kilograme.

Acum, la 27 de ani (aproape 28) am realizat cât de jos am ajuns. Sănătatea îmi este poate mai
șubredă ca niciodată; greutatea, care din fericire nu a mai urcat la trei cifre, mă apasă mai greu ca niciodată (până și la 100kg mă simțeam mai ușoară); de felul în care arăt nici nu vreau să mai vorbesc, iar viața mea per ansamblu e un dezastru.
VIAȚA MEA
ARE NEVOIE URGENT
Ă
DE SCHIMB
ĂRI DRASTICE

Și le-am început (într-o altă postare o să vă spun mai multe).

Dar de astăzi, din acest moment – 06.12.13 ora 15:50 – o să încep să încerc să redevin „slăbu
ța care am fost, în speranța că, într-o zi, voi ajunge slăbuța la care am visat toată viața. De astăzi, revin acolo unde am reușit nu de mult să îmi schimb viața în mai bine și unde știu că o voi putea face din nou: în sânul familiei slăbuțelor”.

___________________________________________

Pentru cei care nu-și amintesc sau nu m-au cunoscut în zilele mele de slăbuțoforumit:

Bun
ă ziua slăbuțeși slăbuți,

Numele meu este Anca sau Extasssy, am 27 de ani și începând din acest moment am revenit printre voi, toți cei care vă luptați cu kilogramele în plus sau pur și simplu vă doriți o viață mai sănătoasă, pentru a reîncepe lupta cu mine însumi în redobândirea sănătății.
Povestea slăbei care am fost o găsiți în paginile fostului meu jurnal Jurnalul unei reusite - Extasssy alias Anca. Aici vă voi spune povestea „grăsuței” care am fost în ultimii ani și a „slăbuței” ce sper să devin de acum încolo.

Vă pup și vă mai aștept,
Anca
Bine ai revenit pe slabute .Un buchet de floricele pentru noua casuta . Succes in tot ce iti propui, sunt sigura ca de data asta vei reusi sa ajungi exact acolo unde iti doresti.
__________________
Jurnalul Anne10
Anne10, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4 (permalink)  
Vechi 06 dec 2013, 20:57:50
rozica1965's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: Extasssy - La o nouă viață, un nou jurnal

Bine ai revenit Anca......si multa bafta !!!!!!!!
__________________
  #5 (permalink)  
Vechi 06 dec 2013, 22:00:04
Axenya's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 09 ian 2012
Locaţie: Iasi, Romania
Date: 165cm, 83.2kg
Mesaje: 307
Aprecieri acordate: 250
Am fost apreciat(a) de 251 ori in 158 mesaje
Implicit Re: Extasssy - La o nouă viață, un nou jurnal

Buna, bine te-am gasit, sper sa ma primesti in jurmalul tau ! Important e sa fim sanatoase si asa cum ziceai, sa nu se simtim greoaie. Ma bucur ca te-ai hotarat sa revii pe slabute, important e sa nu renunti, nu conteaza daca ai 1-2 saptamani in care parasesti planul de dieta, important e sa revii intotdeuna la ea, fara rusine si cu mai multa vointa, sa nu zici niciodata " ehh oricum am dat-o in bara, acum e prea tarziu". nu, asa ceva nu trebuie sa zica nici una dintre noi. Nu sunt un exemplu, dar de curand am realizat ca asta e cel mai bun plan.
Pentru inceput, iti urez succes in lupa cu" inamicii" !
Acest membru apreciaza mesajul lui Axenya:
oanizbani (06 dec 2013)
  #6 (permalink)  
Vechi 07 dec 2013, 01:21:30
Extasssy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Extasssy - La o nouă viață, un nou jurnal

Vreau să încep prin a-mi cere mii de scuze tuturor celor ce mi-au vizitat și/sau scris în vechiul jurnal în timpul în care am fost MIA. Nu am cuvinte adecvate să exprim părerea de rău că am pierdut legătura.

Cât despre re-primirea mea în rândurile voastre nu pot decât să vă mulțumesc din toată inima.
__________________________
Buna Axenya,

În primul rând, bine ai venit prin jurnalul/căsuța mea. Îți mulțumesc pentru urări, sfaturi și încurajări. După atâta timp în care singura încurajare pe care mi-am oferit-o singură a fost: Hai că merge și așa…

Cuvintele tale îmi stârnesc sentimente mai mult decât bine venite. Chiar am nevoie să știu că chiar dacă eu am încetat pentru o perioadă să cred în mine, alții încă o fac. Mulțumesc!

Te mai aștept oricând îți va face plăcere să mă vizitezi.

Numai bine, spor la slăbit și sănătate,

Anca
__________________________
Bună rozica1965,

Bine v-am găsit! Iți mulțumesc pentru urare – chiar am nevoie nebună de baftă și determinare. Determinarea se pare că mi-am găsit-o… bafta să sperăm că nu e foarte departe.

Te mai aștept prin jurnalul/căsuța mea oricând și de oricâte ori îți va face plăcere să mă vizitezi.

Numai bine, spor la slăbit și sănătate,

Anca
__________________________
Bună Anne10,

Bine te-am găsit! Îți mulțumesc pentru primirea călduroasă și buchetul de floricele. După postarea mea de mai devreme destul de tristă și întunecată (cel puțin mie așa îmi pare) parcă se simțea lipsa unei raze de culoare.

Îți mulțumesc de asemenea pentru cuvintele de încurajare. Da, voi ajunge unde îmi doresc, toate și toți, o vom face, pentru că asta ne dorim și pentru că trebuie.

Oricând dorești să mă mai vizitezi, te aștept cu brațele deschise și deosebită plăcere.

Numai bine, spor la slăbit și sănătate,

Anca
__________________________
Bună oanizbani,

În primul rând, bine ai venit prin jurnalul/căsuța mea.

În al doilea rând, adevărate vorbe mai grăiești: da… când ne dorim cu adevărat ceva ambiția e poate cea mai importantă componentă. O cunosc bine, am fost prietene bune pentru aproape 6 luni cu 10 ani în urmă și apoi din nou, mai recent, acum vreo 4 ani. Am pierdut legătura cu ea din păcate. Dar astăzi am aflat iar numărul ei și de data asta nu o să mai scape de mine așa ușor.

E bine că ai un țel precis, o motivație și o finalitate palpabilă la care să visezi până în clipa realizării. Eu nu pot să zic că am așa ceva. Am avut data trecută – îmi doream din tot sufletul să intru în niște blugi din generală. Poate o pot folosi și acum… o să încerc – cine știe, poate va funcționa iar. Mă mai gândesc.

Îți urez să reușești în a slăbi cât îți dorești, în a obține jobul mult dorit, și în tot ce-ți mai propui să realizezi de azi înainte.

Numai bine, spor la slăbit și sănătate,

Anca
__________________
Un șir neîntrerupt de mici acte de voință dau un rezultat mare.
Charles Baudelaire

Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui Extasssy:
oanizbani (07 dec 2013)
  #7 (permalink)  
Vechi 07 dec 2013, 08:16:08
danuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 feb 2009
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 52
Dieta: M Bilic
Date: 170cm, 102kg
Mesaje: 2.650
Aprecieri acordate: 1.220
Am fost apreciat(a) de 2.330 ori in 1.559 mesaje
Implicit Re: Extasssy - La o nouă viață, un nou jurnal

bine ai revenit
te stiu de cand am intrat aici pe site,cred ca ai fost printre primele carora le-am citit jurnalul.Iti doresc multa sanatate si mult succes in lupta cu kg,pupici multi
__________________
danuta, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2289 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1772 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1515 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #8 (permalink)  
Vechi 08 dec 2013, 00:38:06
Extasssy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Extasssy - La o nouă viață, un nou jurnal

Okay... deci, ieri am avut o zi cam agitată și nu am apucat să mai postez, așa cum aveam de gând, dar mă revanșez acum.

Kilograme
În prezent (ieri la prânz m-am cântărit și aș prefera să nu repet experiența înainte de 1-2 zile de mâncat mai sănătos) am 89.1 kg, ceea ce este cu aproape 10 kg mai mult decât aveam când am părăsit stilul de viață pe care l-am descoperit aici și din fericire cu 9.9 kg mai puțin decât aveam acum 4 ani când am început slăbirea. Ultimile 10 kg se pare că nu s-au mai intors... ceea ce este minunat. Mai ales la felul în care am mâncat în ultimii ani.

În ceea ce privește targetul... nu s-a schimbat nimic. Vreau în continuare cele 63.5 kg și nimic mai mult (mai ales dacă „mai mult” ar presupune mai multe kg în plus). Cât îmi va lua să ajung acolo? Probabil ffff mult timp. Ceea ce e okay! Am știut de la început - încă din 2009 de când am citit primele postări prin forum și am realizat că dietele „minune” nu există - că va fi un drum lung.

Sunt hotărâtă să-l parcurg!

Dieta
În perioada 2009 - 2011 (când am slăbit undeva în jur de 20 kg) am încercat mai mult diete, dintre care, cele care au avut cel mai pozitiv impact atât asupra greutății cât și asupra stării mele generale au fost
Montignac și dieta Hipocalorică. Iar dacă tot m-am simțit așa de bine cu ele, le-am combinat, le-am adaptat, le-am personalizat și-am continuat.

Acum vreau să fac la fel. Primul pas
refamiliarizarea cu principiile Montignac. Pasul doi scoaterea rețetelor „de dietă” de la naftalină. Pasul trei... zborul kilogramelor - să sperăm.

Sport
Sportul este capitolul care a avut probabil cel mai mult de suferit în perioada de ... hai să-i ziceam „desfrâu nesănătos”. L-am aruncat cât colo și nu m-am mai atins de el nici măcat cu prăjina. Singura mișcare pe care am făcut-o au fost câteva ieșiri la badminton și atunci, în cadrul uneia dintre ieșiri, mai-mai să plec pe bucăți la ce căzătură am tras.

Sunt sedentară, poate mai sedentară decât am fost vreodată, dar mă tratez. Weekendul ăsta sper să plece primele sute de grame numai prin umblatul la alimetație, dar de luni... să te ții... că intru la mișcare. O să încep încet și cu puțin, dar îmi doresc să ajung cât mai curând posibil la ora de zumba și tae-bo la care eram când am renunțat.

În rest...
Tot ce vreau e să văd display-ul arătând din ce în ce mai puțin și să mai simt mai bine.
__________________
Un șir neîntrerupt de mici acte de voință dau un rezultat mare.
Charles Baudelaire

Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui Extasssy:
danuta (08 dec 2013)
  #9 (permalink)  
Vechi 08 dec 2013, 00:44:18
Extasssy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Extasssy - La o nouă viață, un nou jurnal

Meniu 06.12.3012

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:20
Apa plata, 250ml - 0 calorii
Paine, grau, 25g - 67 calorii
Rulada cu carne tocata a la sherpika, 50g - 90 calorii

Gustare 1, ora 11:10
Chipsuri coapte cu ceapa si branza, Lays, 75g - 300 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii
Prajitura cu crema de cacao (25%) si glazura de cacao si lapte, Magura, 38g - 171 calorii

Prânz, ora 13:40
Apa plata, 250ml - 0 calorii
Paine, grau, 75g - 200 calorii
Supa de vita, 200ml - 100 calorii
Ficatei de pui la cuptor a la Anqutz, 200g - 244 calorii

Gustare 2, ora 17:30
Tort de inghetata cu vanilie si cacao KUBO, Amicii, 50g - 102 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii

Gustare 3, ora 20:19
Ceai negru neindulcit, cu lapte 1.5% grasime, 400g - 88 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1362 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 10min - 46 calorii
Curatenie, general, 15min - 67 calorii
Facut patul, 3min - 9 calorii
Mers, plimbat cainele, 20min - 59 calorii
Mutat mobila, 10min - 89 calorii
Ridicare greutati usoare, 3min - 13 calorii
Spalat, vase, 5min - 17 calorii
Urcat pe scari, 5min - 62 calorii
Metabolism bazal - 1609 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1971 calorii

Știu că nu am făcut cele mai bune alegeri în ceea ce privește mâncarea (chipsuri, înghețată, prăjituri), dar cum sunt înainte de „aprovizionare/shopping” trebuie să mă limitez la ce am prin casă.
__________________
Un șir neîntrerupt de mici acte de voință dau un rezultat mare.
Charles Baudelaire

Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #10 (permalink)  
Vechi 08 dec 2013, 00:48:02
Extasssy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 18 mai 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Dieta: Dieta Hipocalorica 1200-1400 calorii
Date: 162cm, 89.1kg
Mesaje: 2.845
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 20 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Extasssy - La o nouă viață, un nou jurnal

Meniu 08.12.2013

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 08:30
Ou fiert tare, 75g - 117 calorii
Paine, grau, 50g - 133 calorii
Zacusca cu vinete (de casa), 75g - 53 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii
Cafea cu zahar by Adorama, 25ml - 5 calorii

Gustare 1, ora 11:20
Mandarine, 105.6g - 56 calorii
Cafea cu zahar by Adorama, 37.5ml - 8 calorii
Apa plata, 250ml - 0 calorii
Covrig cu mac, Simigeria Petru, 25g - 44 calorii

Prânz, ora 13:30
Apa plata, 500ml - 0 calorii
Ciocolata alba Creamy Pleasure cu crema Cappuccino, Primola, 6.66g - 36 calorii
Carne slaba de vaca, 30g - 32 calorii
Pilaf a la Extasssy, 200g - 297 calorii

Gustare 2, ora 17:30
Mandarine, 88g - 47 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii

Cina, ora 20:18
Pizza cu ciuperci, sunca praga, 125g - 272 calorii
Suc de ananas, Giusto Natura, 200ml - 104 calorii
Apa plata, 500ml - 0 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1204 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 40min - 185 calorii
Curatenie, moderat, 90min - 336 calorii
Spalat, vase, 30min - 100 calorii
Facut patul, 10min - 31 calorii
Impaturit haine, 5min - 16 calorii
Sters praful, 3min - 10 calorii
Metabolism bazal - 1609 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2287 calorii
__________________
Un șir neîntrerupt de mici acte de voință dau un rezultat mare.
Charles Baudelaire

Extasssy, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1866 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1349 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1350 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui Extasssy:
oanizbani (08 dec 2013)
 

Informatii despre slabit
calorii, dieta, extasssy, jurnal, jurnale, nou, noua, sanatos, slabit, viata

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Un nou jurnal...o noua viata - princess95 princess95 Ingrasare 321 13 oct 2011 18:12:40
Viata noua...jurnal nou! - Dienusha dienusha Arhiva jurnale slabit 164 14 mar 2011 00:20:22
Ancutzy - un jurnal nou pentru un inceput nou anca ank love Arhiva jurnale slabit 88 11 oct 2010 09:27:05
Claire35-Un nou mod de viata!!! claire35 Arhiva jurnale slabit 228 04 iul 2010 19:41:14
Un nou stil de viata - Roxie style :P Roxie Arhiva jurnale slabit 24 16 nov 2009 12:37:15

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole