forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Balena - va intra in haine de sirena (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-balena-va-intra-haine-sirena-7695.html)

balena 10 ian 2011 10:54:17

Jurnal Balena - va intra in haine de sirena
 
>:D<Buna fetele!

Am intrat in noul an inregistrand un record absolut: 107 kg :-L
Da... sunt frustrata, nu ma simt bine, ma dor toate, nu am cu ce ma imbraca... Nici macar nu mai zabovesc pe langa rafturile cu haine pentru ca stiu ca nu mi se potriveste nimic:@)

Ce-mi propun? Sa trec usor-usor la o alimentatie sanatoasa. Acest lucru il voi realiza in mai multe etape:

I. Renuntarea la ideea ca dulciurile reprezinta substitut pentru tot: hrana, apa, dragoste:">

II. Adoptarea unei alimentatii care sa incadreaza in numarul de calorii necesar pierderii a 2-4 kg / luna, indiferent de combinatii:">

III. Trecerea spre o alimentatie sanatoasa (in care sa evit diverse combinatii, sa ma axez pe legume si fructe)

Usor de... propus, vom vedea si cat e de greu de realizat.
Nu mi-am stabilit un termen limita pentru aceste etape, nu ma grabesc. Tot ce vreau pentru inceput e sa vad pe cantar greutate din 2 cifre in fata virgulei.

nicoleta100 10 ian 2011 10:56:09

re: Jurnal Balena - va intra in haine de sirena
 
Citat:

Anterior postat de balena (Post 467138)
>:D<Buna fetele!

Am intrat in noul an inregistrand un record absolut: 107 kg :-L
Da... sunt frustrata, nu ma simt bine, ma dor toate, nu am cu ce ma imbraca... Nici macar nu mai zabovesc pe langa rafturile cu haine pentru ca stiu ca nu mi se potriveste nimic:@)

Ce-mi propun? Sa trec usor-usor la o alimentatie sanatoasa. Acest lucru il voi realiza in mai multe etape:

I. Renuntarea la ideea ca dulciurile reprezinta substitut pentru tot: hrana, apa, dragoste:">

II. Adoptarea unei alimentatii care sa incadreaza in numarul de calorii necesar pierderii a 2-4 kg / luna, indiferent de combinatii:">

III. Trecerea spre o alimentatie sanatoasa (in care sa evit diverse combinatii, sa ma axez pe legume si fructe)

Usor de... propus, vom vedea si cat e de greu de realizat.
Nu mi-am stabilit un termen limita pentru aceste etape, nu ma grabesc. Tot ce vreau pentru inceput e sa vad pe cantar greutate din 2 cifre in fata virgulei.

Salutare!
Iti doresc bine ai venit>:D<>:D<>:D<>:D<si mult succes!!!
Sunt sigura ca vei reusi!!!!;););)

barbuta 10 ian 2011 10:58:49

re: Jurnal Balena - va intra in haine de sirena
 
B
Citat:

Anterior postat de balena (Post 467138)
>:d<buna fetee

am intrat in noul an inregistrand un record absolut: 107 kg :-l
da... Sunt frustrata, nu ma simt bine, ma dor toate, nu am cu ce ma imbraca... Nici macar nu mai zabovesc pe langa rafturile cu haine pentru ca stiu ca nu mi se potriveste nimic:@)

ce-mi propun? Sa trec usor-usor la o alimentatie sanatoasa. Acest lucru il voi realiza in mai multe etape:

I. Renuntarea la ideea ca dulciurile reprezinta substitut pentru tot: Hrana, apa, dragoste:">

ii. Adoptarea unei alimentatii care sa incadreaza in numarul de calorii necesar pierderii a 2-4 kg / luna, indiferent de combinatii:">

iii. Trecerea spre o alimentatie sanatoasa (in care sa evit diverse combinatii, sa ma axez pe legume si fructe)

usor de... Propus, vom vedea si cat e de greu de realizat.
Nu mi-am stabilit un termen limita pentru aceste etape, nu ma grabesc. Tot ce vreau pentru inceput e sa vad pe cantar greutate din 2 cifre in fata virgulei.

buna ,si bine ai venit stai linistita nu esti sg eu am 20kg in plus asa ca daca poti renunta la dulciuri,piine si grasimi o sa fie bine[*128*][*56*]

MadaTm 10 ian 2011 11:18:16

re: Jurnal Balena - va intra in haine de sirena
 
Citat:

Anterior postat de balena (Post 467138)
>:D<Buna fetele!

Am intrat in noul an inregistrand un record absolut: 107 kg :-L
Da... sunt frustrata, nu ma simt bine, ma dor toate, nu am cu ce ma imbraca... Nici macar nu mai zabovesc pe langa rafturile cu haine pentru ca stiu ca nu mi se potriveste nimic:@)

Ce-mi propun? Sa trec usor-usor la o alimentatie sanatoasa. Acest lucru il voi realiza in mai multe etape:

I. Renuntarea la ideea ca dulciurile reprezinta substitut pentru tot: hrana, apa, dragoste:">

II. Adoptarea unei alimentatii care sa incadreaza in numarul de calorii necesar pierderii a 2-4 kg / luna, indiferent de combinatii:">

III. Trecerea spre o alimentatie sanatoasa (in care sa evit diverse combinatii, sa ma axez pe legume si fructe)

Usor de... propus, vom vedea si cat e de greu de realizat.
Nu mi-am stabilit un termen limita pentru aceste etape, nu ma grabesc. Tot ce vreau pentru inceput e sa vad pe cantar greutate din 2 cifre in fata virgulei.

Ceau!

Ma bucur sa vad ca esti decisa sa mananci sanatos si sa slabesti intr-un ritm corect, nu prea mult in timp scurt. De pe lista ta n-am vazut sportul (chiar daca putin). Daca adaugi si sport, rezultatele vor fi mult mai bune si in timp ce slabesti vei fi si tonifiata, nu te vei trezi ca nu arata bine pielea pe tine dupa slabit.

Uite, poti sa incepi sa renunti la zahar (in orice forma). Pentru inceput 2 saptamanai fara zahar ar fi benefice, apoi poti prelungi. Uite aici suntem multe fete ce incercam sa renuntam la dulce pentru o perioada. Unele fete deja au trecut de prima saptamana, dar nu-i problema, eu sunt doar in a 6-a zi si am de gand sa prelungesc cele 2 saptamanai :) hai si tu! http://forum.slabute.ro/concursuri/b...01-a-7611.html

balena 10 ian 2011 11:20:01

re: Jurnal Balena - va intra in haine de sirena
 
>:D<Multumesc de primire

nicoleta, sa dea Dnul sa ai gura aurita si sa ajungem cu toate acolo unde ne dorim

barbuta, renuntarea la cele nepotrivite sper sa reusesc sa o fac mai tarziu. Sunt pofticioasa, tocmai de aceea am ales sa numar calorii, ca sa pot manca orice:">

MadaTm, sportul l-am taiat de pe lista deocamdata din motive medicale (cezariana "urata" dupa care nu m-am refacut nici dupa 7 luni). O sa caut pe youtube ceva usor (nu pot tzopai sau sa fac abdomene). Pot spune ca am "renuntat" cat de cat la dulciuri. Pana saptamana trecuta ele imi erau pranz si cina si gustari (culmea, ca MD era cat de cat sanatos, nu simteam nevoia de dulce). Acum au ramas doar la stadiul de gustari, si doar 1-2 prajiturele, nu toata farfuria...

balena 10 ian 2011 11:35:37

re: Jurnal Balena - va intra in haine de sirena
 
Asa... sa continui cu ceea ce mi-am mai propus:
  • Sa ma incadrez zilnic in maxim 1700 calorii distribuite in 3 mese principale si 3 gustari. Proportia lor m-am gandit sa fie urmatoarea (astept dezbateri pe tema asta):
I. MD 30 % - maxim 500 cal
II. G1 10 % (toate gustarile vor fi 10 %) - 160 cal
III. P 20 % - 330 cal
IV. G2
V. C 20 %
VI. G3
  • Ultima gustare la ora 7, maxim 8 seara (ma culc dupa ora 12)
  • Fructele pana in ora 5
  • Gustarile le vreau sanatoase, vor fi de genul nuci, alune neprajite, cioco amaruie, seminte de floarea soarelui:">

MadaTm 10 ian 2011 16:21:16

Re: Jurnal Balena - va intra in haine de sirena
 
Citat:

Anterior postat de balena (Post 467223)
Asa... sa continui cu ceea ce mi-am mai propus:
  • Sa ma incadrez zilnic in maxim 1700 calorii distribuite in 3 mese principale si 3 gustari. Proportia lor m-am gandit sa fie urmatoarea (astept dezbateri pe tema asta):
I. MD 30 % - maxim 500 cal
II. G1 10 % (toate gustarile vor fi 10 %) - 160 cal
III. P 20 % - 330 cal
IV. G2
V. C 20 %
VI. G3
  • Ultima gustare la ora 7, maxim 8 seara (ma culc dupa ora 12)
  • Fructele pana in ora 5
  • Gustarile le vreau sanatoase, vor fi de genul nuci, alune neprajite, cioco amaruie, seminte de floarea soarelui:">

Am gasit mai demult un articol scris de Slabuta parca in care scria cum sa repartizam caloriile pe mesele principale + gustari. L-am tot cautat dar acum nu l-am mai gasit, desi sunt sigura ca este pe site. Daca ai timp, cauta-l ca e interesant. :)

Slabuta 10 ian 2011 16:24:33

Re: Jurnal Balena - va intra in haine de sirena
 
Citat:

Anterior postat de MadaTm (Post 467606)
Am gasit mai demult un articol scris de Slabuta parca in care scria cum sa repartizam caloriile pe mesele principale + gustari. L-am tot cautat dar acum nu l-am mai gasit, desi sunt sigura ca este pe site. Daca ai timp, cauta-l ca e interesant. :)

Acesta? :)
http://forum.slabute.ro/pregatirea-s...mese-6812.html

MadaTm 10 ian 2011 17:28:23

Re: Jurnal Balena - va intra in haine de sirena
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 467612)

Da, multumesc frumos. Imi aminteam ca era articol, nu mesaj si tot cautam si nu mai stiam pe unde-i. :)

balena 11 ian 2011 10:14:29

Re: Jurnal Balena - va intra in haine de sirena
 
Buna dimineata!

Hmmm... deci trebuie sa-mi modific procentele distribuite la mese (deja imi facusem o lista cu MD de 500 cal). Nu-i bai, timp sa fie!

MD 11.01.2011

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:30
Fulgi de ovaz, Fortin, 30g - 110 calorii, 3.8 proteine, 2.1 grasimi, 0 colesterol, 19 carbohidrati, 1.6 fibre, 0 sodiu, 0.2 zahar
Iaurt gras turcesc 10% grasime, Gazi, 250g - 315 calorii, 9.5 proteine, 25 grasimi, 0 colesterol, 13.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Banane, 50g - 45 calorii, 0.6 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 11.4 carbohidrati, 1.3 fibre, 0 sodiu, 6.1 zahar
Mere golden (Italy), 100g - 53 calorii, 0.3 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 13.7 carbohidrati, 2 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 523 calorii, (mic)14.2 proteine, (mult)27.4 grasimi, 0 colesterol, (mic)57.4 carbohidrati, 4.9 fibre, 0 sodiu, 6.3 zahar

Adica am papat amestec din iaurt facut in casa (aici e discutabil cu caloriile, nu e chiar f gras pentru ca l-am smantanit, deci nu stiu daca e corect numarul de calorii) cu 3 linguri fulgi de ovaz, 1/4 bana si 1/2 mar. Delicios =P~

Cu pranzul imi va fi f greu sa calculez caloriile pentru ca mananc mancare gatita. Orez prefiert cu legume calite (morcov, ceapa, pastarnac, telina, ardei, rascovi, suc de rosii). Am calculat caloriile, stiu cat ma 'costa" 100 g, dar mai greu e de adaugat la meniu.

La cina nu m-am gandit inca. Trebuie sa ma mai documentez ce e bine de mancat seara. Bine, in afara de salate...

Va doresc o zi fara abateri ;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:06:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO