Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 04 nov 2011, 19:43:23
Elena19's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 165cm, 58.3kg
Mesaje: 527
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!

Buna seara tuturor! Pentru inceput,va spun sincer ca va invidiez in sensul bun al cuvantului pentru ambitia de care dati dovada si pentru faptul ca ati reusit,nu in ultimul rand pentru ca nu v-ati dat batute.
Despre mine insa nu pot spune aceleasi lucruri,nu ma pot lauda pentru ca nu am motive.Totusi ar fi bine sa specific ca nici eu nu m-am dat batuta. De la sfarsitul clasei a 8a ma tot lupt cu kilogramele care.. din putine au devenit din ce in ce mai multe.Prin clasa a9a trebuia sa dau jos maxim 3-4 kilograme dar din cauza faptului ca sunt o tampita si nu ma informam am inceput prost din start.In ce fel prost ? Cu cea mai dezechilibrata dieta dintre toate bineinteles:disociata! Foarte proasta alegere de altfel! Cine credeti ca manca mere 3 zile la rand si se ducea sa alerge si cand venea de la alergat o lua ameteala ? Corect,eu! Bineinteles ca nu am slabit deloc,m-am chinuit aiurea si atat. Mda.. am continuat cu alte tampenii,normal. Lumea imi spunea ba ca m-am ingrasat,ba ... cat m-am ingrasat! Ma faceau sa ma simt ca am o mie de kg in plus,oricum acum ma fac sa ma simt si mai rau decat atunci! Ganditi-va .. atunci aveam de dat vre 3-4 acum am de dat 10! Mai mult de dublu,probabil in viziunea lor sunt dubla decat eram inainte. Si nu pierd niciun moment sa nu ma faca sa ma simt prost,sa imi reaminteasca .. esti grasa,esti grasa!
Bun .. acum un an ... in decembrie,perioada Craciunului , deci a dulciurilor am inceput eu cu dieta.. Am tinut 2 zile nu stiu sincer ce dieta .. iar a 3a zi pac in frigider unde am mancat , imi aduc aminte,vreo 3-4 feluri de dulciuri pana mi s-a facut rau. De atunci au inceput tulburarile mele de alimentatie,pe care le am si acum.. Dupa ce mi s-a facut rau am facut sport vreo 2 ore si ceva,3 pentru ca ma simteam vinovata. In fine .. iarna am mancat,am mancat si am tot mancat toate tampeniile posibile... cred ca aveam vreo 60,60 si ceva.. nu stiu exact ca nu ma cantaream.Cantarul este dusmanul meu,sper ca intr-o buna zi sa devina prieten. Mi-ar placea tare mult sa il vad cu alti ochi,am unul atat de frumos acasa si tot cu ura il privesc. Parca are ceva cu mine,niciodata nu vrea sa ma ajute.
Bun... dupa treaba asta,trece Craciunul,revelionul,sarbatorile si asa mai departe. Iar eu .. reusesc sa renunt la paine,apoi treptat reusesc sa renunt la dulciuri pana ajung sa tin 2 saptamani SB1.Eu cica eram pregatita sa imi iau la revedere de la carbohidrati cu toate ca inainte corpul meu era obisnuit cu foarte multi. Imi aduc aminte ca dupa cele 2 saptamani m-am indopat cu multe banane,o punga imensa de biscuiti,un litru de suc acidulat,o ciocolata cu capsuni. Pe langa mancarea pe care o mancasem ... Crizele mele de binge erau foarte rare dar cand erau mancam pana nu mai puteam sa stau nici in pat. In seara aceea mi-a fost foarte rau,nu ma puteam misca,a 2a zi am facut o foarte mare toxiinfectie alimentara.. in fine .. pe urma iar 2 saptamani de sb1,iar indopat.. si asa tot ce construiam in 2 saptamani prin dieta si sport reuseam sa distrug intr-o noapte. A trecut ce a trecut timpul... paine nu mai mancam,la dulciuri reusisem sa renunt usor,usor pana au venit sarbatorile de Paste si parca s-a aratat la mine.Atat de prost m-am comportat din punct de vedere alimentar in alea 2 saptamani cum nu m-am comportat toata viata mea! Am mancat numai cozonac si dulciuri 2 saptamani! In 2 saptamani pusesem 5-6 kilograme Nu am crezut niciodata ca te poti ingrasa atat de repede. Ajunsesem la greutatea de 64,3,greutate pe care n-am mai avut-o pana atunci. Ma detestam foarte tare. Sincer sa va spun ma detest si acum dar nu las sa se vada acest lucru.Tin doar pentru mine,nu imi place sa le arat celorlalti cat de nesigura sunt eu defapt de mine.
Dupa sarbatorile de Paste toata lumea se uita cam asa la mine,toti imi spuneau caaaaaaaat m-am ingrasat! Repetau si tot repetau ... ma suparasem pe toata lumea din jurul meu,eram in primul rand suparata pe mine si stiam ca doar din cauza mea am ajuns asa! Am hotarat sa fac ceva pentru mine,am renuntat la dulciuri,la paine,am facut sport dar am dat foarte greu 4 kilograme.Kilogramele pe care le-am pus atat de usor jos scadeau atat de greuuuu. Cand stiam ca m-am chinuit o saptamana si vedeam doar 300 de grame minus imi venea sa ma urc pe pereti.
Am ajuns la 58 de kilograme si eram asa ... ma mentineam,cu toate ca faceam eforturi si sport nu mai scadeam sub 58. Nu am mai scazut de 2 ani cred. Iar de vreo luna crizele mele de binge-eating au inceput sa fie tot mai dese. Am inceput sa mananc iar paine,dulciuri,parca nu ma mai pot abtine si nu ma pot mobiliza.Am incercat sa tin diete dar parca nu mai pot nici macar sa mananc normal. Dupa 2 zile de mancat normal,sanatos parca o iau razna si mananc ba paine cu dulceata,ba dulciuri,toate porcariile. Mai sus am enumerat cateva din episoadele de binge,ele au fost oricum mult mai multe,dar astea 2 au fost grave si m-au tinut mult ... am incercat sa imi bag si degetelele mele finute (not,va dati seama ca arata ca niste butucei) pe gat dar nu am putut niciodata sa vomit. M-am zgariat pe gat,imi dadusera lacrimile dar nu puteam sa vomit...
Acum .. eu va cer voua ajutorul,in jurul meu nu ma ajuta mai nimeni,fiecare cu stilul lui,cu alimentatia sanatoasa sau mai putin sanatoasa,in cazul meu persoanele apropriate nu au deloc un stil de viata sanatos.
In acest an,am invatat si lucruri bune , nu numai sa ma indop si sa incerc sa imi bag degetele pe gat,lucruri pe care am de gand sa le pun in practica.
Vreau sa imi gasesc un echilibru alimentar dar nu stiu cum...Il caut de foarte mult timp si parca nu il gasesc,am trecut prin diverse tulburari de alimentatie,stapanesc teoria foarte bine dar practica ma omoara.
Stiu regulile,3 mese si 2 gustari pe zi,sport de cel putin 3 ori pe saptamana,fara dulciuri,paine alba si asa mai departe.
Acum as vrea sa specific cateva dintre obiceiurile mele alimentare..schimbate sau ramase proaste,cum le am de cand ma stiu,obiceiuri mai bune sau mai putin bune.
Am invatat singurica sa iau in fiecare dimineata micul-dejun.Nu plec la scoala fara sa mananc,nu plec nicaieri fara sa mananc,foarte,foarte rar,mai spre deloc se intampla sa nu am timp de micul dejun dar imi iau o mana de nuci,alune,fistic si mananc. Mananc cele 3 mese pe zi si cele 2 gustari. Nu mai mananc deloc cartofi si reusisem sa renunt la paine alba dar parca acum am luat-o razna.Simt nevoia sa mananc paine,parca nu mai pot fara .. si ma gandesc sa o inlocuiesc cu painea de secara sau graham . Dulciurile,ohhh ... DULCIURILE ! Marea mea slabiciune de cand ma stiu ...nu stiu ce sa fac cu nenorocitele astea de dulciuri ca ma urmaresc mereu,nu stiu de ce Dumnezeului nu pot sa renunt la ele ~x(! De vreo saptamana ma "intretin" numai cu placinta si mananc si ma simt vinovata,mananc si ma simt vinovata... stiti voi treaba cu cercul vicios.
Tot ce incerc este sa imi gasesc un echilibru in alimentatie.. iar pentru a il gasi , va cer voua ajutorul,slabutelor. Sunteti multe si stiu ca sariti tot timpul in ajutor,va urmaresc de foarte mult timp...
Sa spun si de sport. Eu pot sa fac sport,problema e ca am lasat-o moale rau de tot in ultima vreme dar .. vreau sa fac Turbo Fire,Chalean mi se pare extraordinara. Oricum sport o sa fac de 3-4 ori pe saptamana,si nu dupa programul lor pentru ca nu pot tine pasul.Am mai incercat odata si nu .. am dat-o in bara.
Slabutelor va rog sa ma ajutati cu sfaturi,sa ma sustineti moral,fiti sigure ca va voi intoarce cu mare placere sustinerea,am nevoie sa imi echilibrez meniurile si alimentatia.
Va scriu dupa o zi in care m-am indopat cu de toate iar acum ma simt foarte vinovata.
Nu stiu care sunt cauzele pentru care sufar de episoadele astea,am incercat de atatea ori sa analizez situatia dar problema e ca nu gasesc problema.. sa zic asa.
Sper ca are cineva rabdare sa citeasca ce am scris,stiu ca e mult dar mi-am lasat aici o problema destul de dificila pentru mine,pe care nu o cunostea nimeni. Pana acum ...
Elena19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2039 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1522 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1006 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Elena19; 04 nov 2011 at 19:49:41.
  #2 (permalink)  
Vechi 04 nov 2011, 20:59:12
Mai's Avatar
Mai Mai este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 22 nov 2010
Locaţie: Tg.Mures, Romania
Dieta: Schimbarea stilului de viata:D
Date: 174cm, 67kg
Mesaje: 317
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!

Salut Elena!! De la inceput vreau sa iti spun ca te apreciez enorm enorm de mult pt ca ai avut curaj sa vorbesti despre tine exact asa cum esti, despre dieta exact asa cum ai facut-o fara ocolisuri. FELICITARI! Sa stii ca si eu ma lupt cu kilogramele si eu ma dusmanesc cu cantarul si pot spune uneori ma chiar supar pe mine tare,Anul trecut am facut ceva dieta si am reusit sa slabesc 8 kilograme...sincer departe de mine multumirea....normal ca ma simteam mai bine dar nu eram deloc multumita prin urmare am incercat iar si iar...dar nu am reusit sa ma mai tin serios de treaba....in vara am reusit sa mai slabesc 6 kilograme( am avut ceva probleme) dar au revenit destul de repede.Acum mi-am propus sa ma reapuc sa ma tin tare dar sincer nu pare ca merge...ma mai scap pe la frigider ...si de acolo Doamne fereste ce se intampla.Totusi e destul de frustrant ca am reusit sa ma controlez si chiar nu mai simteam nevoia sa manac seara si anumite feluri de mancare timp de 1 an! Si acum cand imi propun sa slabesc......se da totul peste cap.Oricum ideea e ca m-am hotarat sa ma tin de plan! Iti doresc mult mult mult spor la slabit si felicitari inca o data pt taria de care dai dovada!!!
  #3 (permalink)  
Vechi 04 nov 2011, 21:15:39
basalic gina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 oct 2011
Locaţie: Milano, Italia
Vârsta: 38
Date: 168cm, 71kg
Mesaje: 573
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!

Citat:
Anterior postat de Elena19 Vezi mesajul
Buna seara tuturor! Pentru inceput,va spun sincer ca va invidiez in sensul bun al cuvantului pentru ambitia de care dati dovada si pentru faptul ca ati reusit,nu in ultimul rand pentru ca nu v-ati dat batute.
Despre mine insa nu pot spune aceleasi lucruri,nu ma pot lauda pentru ca nu am motive.Totusi ar fi bine sa specific ca nici eu nu m-am dat batuta. De la sfarsitul clasei a 8a ma tot lupt cu kilogramele care.. din putine au devenit din ce in ce mai multe.Prin clasa a9a trebuia sa dau jos maxim 3-4 kilograme dar din cauza faptului ca sunt o tampita si nu ma informam am inceput prost din start.In ce fel prost ? Cu cea mai dezechilibrata dieta dintre toate bineinteles:disociata! Foarte proasta alegere de altfel! Cine credeti ca manca mere 3 zile la rand si se ducea sa alerge si cand venea de la alergat o lua ameteala ? Corect,eu! Bineinteles ca nu am slabit deloc,m-am chinuit aiurea si atat. Mda.. am continuat cu alte tampenii,normal. Lumea imi spunea ba ca m-am ingrasat,ba ... cat m-am ingrasat! Ma faceau sa ma simt ca am o mie de kg in plus,oricum acum ma fac sa ma simt si mai rau decat atunci! Ganditi-va .. atunci aveam de dat vre 3-4 acum am de dat 10! Mai mult de dublu,probabil in viziunea lor sunt dubla decat eram inainte. Si nu pierd niciun moment sa nu ma faca sa ma simt prost,sa imi reaminteasca .. esti grasa,esti grasa!
Bun .. acum un an ... in decembrie,perioada Craciunului , deci a dulciurilor am inceput eu cu dieta.. Am tinut 2 zile nu stiu sincer ce dieta .. iar a 3a zi pac in frigider unde am mancat , imi aduc aminte,vreo 3-4 feluri de dulciuri pana mi s-a facut rau. De atunci au inceput tulburarile mele de alimentatie,pe care le am si acum.. Dupa ce mi s-a facut rau am facut sport vreo 2 ore si ceva,3 pentru ca ma simteam vinovata. In fine .. iarna am mancat,am mancat si am tot mancat toate tampeniile posibile... cred ca aveam vreo 60,60 si ceva.. nu stiu exact ca nu ma cantaream.Cantarul este dusmanul meu,sper ca intr-o buna zi sa devina prieten. Mi-ar placea tare mult sa il vad cu alti ochi,am unul atat de frumos acasa si tot cu ura il privesc. Parca are ceva cu mine,niciodata nu vrea sa ma ajute.
Bun... dupa treaba asta,trece Craciunul,revelionul,sarbatorile si asa mai departe. Iar eu .. reusesc sa renunt la paine,apoi treptat reusesc sa renunt la dulciuri pana ajung sa tin 2 saptamani SB1.Eu cica eram pregatita sa imi iau la revedere de la carbohidrati cu toate ca inainte corpul meu era obisnuit cu foarte multi. Imi aduc aminte ca dupa cele 2 saptamani m-am indopat cu multe banane,o punga imensa de biscuiti,un litru de suc acidulat,o ciocolata cu capsuni. Pe langa mancarea pe care o mancasem ... Crizele mele de binge erau foarte rare dar cand erau mancam pana nu mai puteam sa stau nici in pat. In seara aceea mi-a fost foarte rau,nu ma puteam misca,a 2a zi am facut o foarte mare toxiinfectie alimentara.. in fine .. pe urma iar 2 saptamani de sb1,iar indopat.. si asa tot ce construiam in 2 saptamani prin dieta si sport reuseam sa distrug intr-o noapte. A trecut ce a trecut timpul... paine nu mai mancam,la dulciuri reusisem sa renunt usor,usor pana au venit sarbatorile de Paste si parca s-a aratat la mine.Atat de prost m-am comportat din punct de vedere alimentar in alea 2 saptamani cum nu m-am comportat toata viata mea! Am mancat numai cozonac si dulciuri 2 saptamani! In 2 saptamani pusesem 5-6 kilograme Nu am crezut niciodata ca te poti ingrasa atat de repede. Ajunsesem la greutatea de 64,3,greutate pe care n-am mai avut-o pana atunci. Ma detestam foarte tare. Sincer sa va spun ma detest si acum dar nu las sa se vada acest lucru.Tin doar pentru mine,nu imi place sa le arat celorlalti cat de nesigura sunt eu defapt de mine.
Dupa sarbatorile de Paste toata lumea se uita cam asa la mine,toti imi spuneau caaaaaaaat m-am ingrasat! Repetau si tot repetau ... ma suparasem pe toata lumea din jurul meu,eram in primul rand suparata pe mine si stiam ca doar din cauza mea am ajuns asa! Am hotarat sa fac ceva pentru mine,am renuntat la dulciuri,la paine,am facut sport dar am dat foarte greu 4 kilograme.Kilogramele pe care le-am pus atat de usor jos scadeau atat de greuuuu. Cand stiam ca m-am chinuit o saptamana si vedeam doar 300 de grame minus imi venea sa ma urc pe pereti.
Am ajuns la 58 de kilograme si eram asa ... ma mentineam,cu toate ca faceam eforturi si sport nu mai scadeam sub 58. Nu am mai scazut de 2 ani cred. Iar de vreo luna crizele mele de binge-eating au inceput sa fie tot mai dese. Am inceput sa mananc iar paine,dulciuri,parca nu ma mai pot abtine si nu ma pot mobiliza.Am incercat sa tin diete dar parca nu mai pot nici macar sa mananc normal. Dupa 2 zile de mancat normal,sanatos parca o iau razna si mananc ba paine cu dulceata,ba dulciuri,toate porcariile. Mai sus am enumerat cateva din episoadele de binge,ele au fost oricum mult mai multe,dar astea 2 au fost grave si m-au tinut mult ... am incercat sa imi bag si degetelele mele finute (not,va dati seama ca arata ca niste butucei) pe gat dar nu am putut niciodata sa vomit. M-am zgariat pe gat,imi dadusera lacrimile dar nu puteam sa vomit...
Acum .. eu va cer voua ajutorul,in jurul meu nu ma ajuta mai nimeni,fiecare cu stilul lui,cu alimentatia sanatoasa sau mai putin sanatoasa,in cazul meu persoanele apropriate nu au deloc un stil de viata sanatos.
In acest an,am invatat si lucruri bune , nu numai sa ma indop si sa incerc sa imi bag degetele pe gat,lucruri pe care am de gand sa le pun in practica.
Vreau sa imi gasesc un echilibru alimentar dar nu stiu cum...Il caut de foarte mult timp si parca nu il gasesc,am trecut prin diverse tulburari de alimentatie,stapanesc teoria foarte bine dar practica ma omoara.
Stiu regulile,3 mese si 2 gustari pe zi,sport de cel putin 3 ori pe saptamana,fara dulciuri,paine alba si asa mai departe.
Acum as vrea sa specific cateva dintre obiceiurile mele alimentare..schimbate sau ramase proaste,cum le am de cand ma stiu,obiceiuri mai bune sau mai putin bune.
Am invatat singurica sa iau in fiecare dimineata micul-dejun.Nu plec la scoala fara sa mananc,nu plec nicaieri fara sa mananc,foarte,foarte rar,mai spre deloc se intampla sa nu am timp de micul dejun dar imi iau o mana de nuci,alune,fistic si mananc. Mananc cele 3 mese pe zi si cele 2 gustari. Nu mai mananc deloc cartofi si reusisem sa renunt la paine alba dar parca acum am luat-o razna.Simt nevoia sa mananc paine,parca nu mai pot fara .. si ma gandesc sa o inlocuiesc cu painea de secara sau graham . Dulciurile,ohhh ... DULCIURILE ! Marea mea slabiciune de cand ma stiu ...nu stiu ce sa fac cu nenorocitele astea de dulciuri ca ma urmaresc mereu,nu stiu de ce Dumnezeului nu pot sa renunt la ele ~x(! De vreo saptamana ma "intretin" numai cu placinta si mananc si ma simt vinovata,mananc si ma simt vinovata... stiti voi treaba cu cercul vicios.
Tot ce incerc este sa imi gasesc un echilibru in alimentatie.. iar pentru a il gasi , va cer voua ajutorul,slabutelor. Sunteti multe si stiu ca sariti tot timpul in ajutor,va urmaresc de foarte mult timp...
Sa spun si de sport. Eu pot sa fac sport,problema e ca am lasat-o moale rau de tot in ultima vreme dar .. vreau sa fac Turbo Fire,Chalean mi se pare extraordinara. Oricum sport o sa fac de 3-4 ori pe saptamana,si nu dupa programul lor pentru ca nu pot tine pasul.Am mai incercat odata si nu .. am dat-o in bara.
Slabutelor va rog sa ma ajutati cu sfaturi,sa ma sustineti moral,fiti sigure ca va voi intoarce cu mare placere sustinerea,am nevoie sa imi echilibrez meniurile si alimentatia.
Va scriu dupa o zi in care m-am indopat cu de toate iar acum ma simt foarte vinovata.
Nu stiu care sunt cauzele pentru care sufar de episoadele astea,am incercat de atatea ori sa analizez situatia dar problema e ca nu gasesc problema.. sa zic asa.
Sper ca are cineva rabdare sa citeasca ce am scris,stiu ca e mult dar mi-am lasat aici o problema destul de dificila pentru mine,pe care nu o cunostea nimeni. Pana acum ...


WOW Buna Elena,
Felicitari si tin sa iti spun ca ma regasesc in situatia ta de cand ma stiu am avut probleme cu kg m am imfometat am slabit dar dupa a urmat partea cea mai grea mentinerea pe care incepusem sa o pierd pana m am hotarat sa iau masuri.Eu am slabit 32kg mai exactin anul 2005 si timp de 5-6 ani am incercat sa ma mentin dar din pacate am recuperat 10 din cele 32 kg... si eu am avut probleme de alimentatie si eu mancam pana simteam ca explodez si mai ales noaptea si dulciuri iar perioada sarbatorilor era crancena pentru mine bagam in mine orice dupa imi parea rau incercam sa vomit si cu toate astea nu reuseam dupa care faceam iar foamea in speranta ca imi va reveni ambtia pe care am avut o in lupta cu cele 32 d kg dar dupa cateva zile reveneam iar la prietenul meu bun frigiderul(((((((( ma cantaream zilnic si simteam ca innebunesc cand vedem cum ma joc cu kg la inceput au fost 5 acum sau transformat in 10... iar acum de vre o sapt m am hotarat sa adopt un stil de viata sanatos sa slabesc incet si sigur si am inceput prin a spune nu infometarii si a dietelor draconice.... acum incerc sa pap cat mai light nu seara nu dulciuri nu paine nu sucuri nu paste si sa fac din nou sport .... trebuie sa reusesc am reusit odata o voi face si acum....felicitari inca odata si multa bafta la slabit
basalic gina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1941 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1424 kcal/zi. Pentru a slăbi 5kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 650 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4 (permalink)  
Vechi 04 nov 2011, 21:51:57
Elena19's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 165cm, 58.3kg
Mesaje: 527
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!

Citat:
Anterior postat de Mai Vezi mesajul
Salut Elena!! De la inceput vreau sa iti spun ca te apreciez enorm enorm de mult pt ca ai avut curaj sa vorbesti despre tine exact asa cum esti, despre dieta exact asa cum ai facut-o fara ocolisuri. FELICITARI! Sa stii ca si eu ma lupt cu kilogramele si eu ma dusmanesc cu cantarul si pot spune uneori ma chiar supar pe mine tare,Anul trecut am facut ceva dieta si am reusit sa slabesc 8 kilograme...sincer departe de mine multumirea....normal ca ma simteam mai bine dar nu eram deloc multumita prin urmare am incercat iar si iar...dar nu am reusit sa ma mai tin serios de treaba....in vara am reusit sa mai slabesc 6 kilograme( am avut ceva probleme) dar au revenit destul de repede.Acum mi-am propus sa ma reapuc sa ma tin tare dar sincer nu pare ca merge...ma mai scap pe la frigider ...si de acolo Doamne fereste ce se intampla.Totusi e destul de frustrant ca am reusit sa ma controlez si chiar nu mai simteam nevoia sa manac seara si anumite feluri de mancare timp de 1 an! Si acum cand imi propun sa slabesc......se da totul peste cap.Oricum ideea e ca m-am hotarat sa ma tin de plan! Iti doresc mult mult mult spor la slabit si felicitari inca o data pt taria de care dai dovada!!!
Buna Mai! Am scris prin ce am trecut pentru ca nu vreau sa raman la stadiul asta,vreau sa imi revin... Suntem in aceeasi situatie dar sper ca impreuna sa reusim sa lasam mancatul asta compulsiv la o parte,sa mancam cand trebuie si ce trebuie.Sper ca intr-o buna zi,de preferat cat de curand sa ne imprietenim cu cantarul,cred ca pentru a ne ajuta el mai intai ar trebui sa ne ajutam noi. Sa il facem noi sa fie prieten,nu dusman. Iti multumesc ca mi-ai raspuns,imi era teama sa nu raman fara raspuns,sa nu citeasca nimeni ce am scris !
Stai linistita ca va merge.Trebuie sa invatam sa mancam atunci cand ne e foame,nu atunci cand ne plictisim.Eu asa fac... Cat despre abtinere cam asa e.Cand ii spui mintii ca trebuie parca atunci mai rau nu merge.Sau nu stiu .. ce se intampla. Si eu iti doresc acelasi spor la slabit,ne vom tine amandoua de plan!
Nu spun ca voi incepe de maine,am inceput deja,mai tarziu imi voi face si un ceai verde.Acum 10 minute eram gata,gata sa ma duc in bucatarie sa imi iau punga cu alune dar cand am vazut ca mi-ai scris parca mi-am mai revenit.Multumesc!
Elena19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2039 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1522 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1006 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #5 (permalink)  
Vechi 04 nov 2011, 22:06:54
Elena19's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 165cm, 58.3kg
Mesaje: 527
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!

Citat:
Anterior postat de basalic gina Vezi mesajul
WOW Buna Elena,
Felicitari si tin sa iti spun ca ma regasesc in situatia ta de cand ma stiu am avut probleme cu kg m am imfometat am slabit dar dupa a urmat partea cea mai grea mentinerea pe care incepusem sa o pierd pana m am hotarat sa iau masuri.Eu am slabit 32kg mai exactin anul 2005 si timp de 5-6 ani am incercat sa ma mentin dar din pacate am recuperat 10 din cele 32 kg... si eu am avut probleme de alimentatie si eu mancam pana simteam ca explodez si mai ales noaptea si dulciuri iar perioada sarbatorilor era crancena pentru mine bagam in mine orice dupa imi parea rau incercam sa vomit si cu toate astea nu reuseam dupa care faceam iar foamea in speranta ca imi va reveni ambtia pe care am avut o in lupta cu cele 32 d kg dar dupa cateva zile reveneam iar la prietenul meu bun frigiderul(((((((( ma cantaream zilnic si simteam ca innebunesc cand vedem cum ma joc cu kg la inceput au fost 5 acum sau transformat in 10... iar acum de vre o sapt m am hotarat sa adopt un stil de viata sanatos sa slabesc incet si sigur si am inceput prin a spune nu infometarii si a dietelor draconice.... acum incerc sa pap cat mai light nu seara nu dulciuri nu paine nu sucuri nu paste si sa fac din nou sport .... trebuie sa reusesc am reusit odata o voi face si acum....felicitari inca odata si multa bafta la slabit
Eu te felicit pentru ambitia ta Gina,si pentru hotararea luata,aceea de a slabi sanatos,incet. Stii ca slabirea care dureaza mult are ca efecte mentinerea de lunga durata. Si eu mai faceam foamea,ma indopam,mancam doar fructe,pe urma mancam cate o ciocolata. Sa nu iti mai spun ca eu sunt genul de persoana care daca gusta o gura devoreaza o tava de prajituri. Daca gust o patratica de ciocolata ajung sa mananc toata ciocolata in cele din urma.
Cred ca si la tine e la fel ca la mine,lumea care te lauda ca ai slabit,pe urma lumea care spunea ca te-ai ingrasat iar. Lume care te jigneste si asa mai departe... Nu frigiderul trebuie sa ne fie prieten,ci cantarul . Oricum nu trebuie sa ne infometam,trebuie sa ne hranim sanatos.
Bafta la slabit si tie,vom slabi impreuna ca avem acelasi IMC.
Elena19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2039 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1522 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1006 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #6 (permalink)  
Vechi 04 nov 2011, 22:07:27
GinaViesianu's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 31 ian 2011
Locaţie: timisoara, Romania
Vârsta: 35
Date: 165cm, 57.3kg
Mesaje: 346
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!

Salve si bine ai venit!

da, da, da si da..te nteleg perfect..cu binge, cu sarbatori, vinovatie, neputut a vomita...
DAR se poate. eu de obicei cand scriu la topicuri de genul scriu foarte la obiect (ceea ce sper sa nu te supere) pentru ca eu cred cca, cu cat ai mai mult contact si te gandesti la ceva in fata caruia esti slab,vulnerabilitatea creste,

Vreau sa iti spun atat: de 1 sapt si eu am binge neintrerupt. nu m-am ingrasat un gram, ba chiar am slabit, desi "binge-uiesc " si de trei ori pe zi. Cum? ma indorp cu broccoli, varza ardei gras, ciuperci, rosii..in fine, legume. Pana nu mai pot respira. Pana nu mai intra nimic.
Stiu ca pofta nu se satisface, dar macar sunt atat de plina incat imi e greu sa merg pana la magazin sa iau ceva cu adevarat dezastruos.

Nu stiu cat sens are pt tine ce am scris mai sus, dar sper sa te ajute.

Mult succes! te pup
__________________
We don't gain weight because we eat too much, but because we eat poorly.


http://forum.slabute.ro/sport/six-months-journey-01-11-2011-01-05-2012-a-10493-18.html

  #7 (permalink)  
Vechi 04 nov 2011, 22:25:08
Elena19's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 165cm, 58.3kg
Mesaje: 527
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!

Citat:
Anterior postat de GinaViesianu Vezi mesajul
Salve si bine ai venit!

da, da, da si da..te nteleg perfect..cu binge, cu sarbatori, vinovatie, neputut a vomita...
DAR se poate. eu de obicei cand scriu la topicuri de genul scriu foarte la obiect (ceea ce sper sa nu te supere) pentru ca eu cred cca, cu cat ai mai mult contact si te gandesti la ceva in fata caruia esti slab,vulnerabilitatea creste,

Vreau sa iti spun atat: de 1 sapt si eu am binge neintrerupt. nu m-am ingrasat un gram, ba chiar am slabit, desi "binge-uiesc " si de trei ori pe zi. Cum? ma indorp cu broccoli, varza ardei gras, ciuperci, rosii..in fine, legume. Pana nu mai pot respira. Pana nu mai intra nimic.
Stiu ca pofta nu se satisface, dar macar sunt atat de plina incat imi e greu sa merg pana la magazin sa iau ceva cu adevarat dezastruos.

Nu stiu cat sens are pt tine ce am scris mai sus, dar sper sa te ajute.

Mult succes! te pup
Multumesc pentru pont,ma ajuta foarte mult,aproape ca uitasem chestia asta.Toata vara am "binge-uit" si eu cu pepene rosu.Intr-adevar nu slabeam pentru ca manacam non-stop si cantita mariiii,mancam cu kilogramele dar cel putin ma mentineam. De la un timp,de cand s-au terminat vara si in acelasi timp fructele... pam-pam..am inceput cu dulciuri si fructe.Sper sa imi revin.
Multumesc pentru sfat,ma bucur ca ma intelegi,ma ajuta sa stiu ca nu sunt singura care trece prin asa ceva!
Multumesc la fel,mult succes iti doresc si tie!
Elena19, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2039 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1522 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1006 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #8 (permalink)  
Vechi 04 nov 2011, 23:37:01
dupy's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 10 sep 2010
Locaţie: *, Romania
Vârsta: 29
Dieta: constientizare
Date: 166cm
Mesaje: 612
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!

Citat:
Anterior postat de Elena19 Vezi mesajul

De la sfarsitul clasei a 8a ma tot lupt cu kilogramele care.. din putine au devenit din ce in ce mai multe.Prin clasa a9a trebuia sa dau jos maxim 3-4 kilograme dar din cauza faptului ca sunt o tampita si nu ma informam am inceput prost din start.
Bineinteles ca nu am slabit deloc,m-am chinuit aiurea si atat. Mda.. am continuat cu alte tampenii,normal. Lumea imi spunea ba ca m-am ingrasat,ba ... cat m-am ingrasat! Ma faceau sa ma simt ca am o mie de kg in plus,oricum acum ma fac sa ma simt si mai rau decat atunci! Ganditi-va .. atunci aveam de dat vre 3-4 acum am de dat 10! Mai mult de dublu,probabil in viziunea lor sunt dubla decat eram inainte.
Dupa 2 zile de mancat normal,sanatos parca o iau razna si mananc ba paine cu dulceata,ba dulciuri,toate porcariile. am trecut prin diverse tulburari de alimentatie,stapanesc teoria foarte bine dar practica ma omoara.
Nu plec la scoala fara sa mananc,nu plec nicaieri fara sa mananc,foarte,foarte rar,mai spre deloc se intampla sa nu am timp de micul dejun dar imi iau o mana de nuci,alune,fistic si mananc. Dulciurile,ohhh ... DULCIURILE ! Marea mea slabiciune de cand ma stiu ...nu stiu ce sa fac cu nenorocitele astea de dulciuri ca ma urmaresc mereu,nu stiu de ce Dumnezeului nu pot sa renunt la ele ~x(! De vreo saptamana ma "intretin" numai cu placinta si mananc si ma simt vinovata,mananc si ma simt vinovata...
Elena, am selectat din textul tau fragmentele care aduc >90% cu experientele mele!
Deci inteleg. Eu acum am undeva la 57kg, nu m-am mai cantarit ca nu-mi mai place.. In vara ajunsesem la 52; si nu eram multumita!aveam complexe, nu purtam pantaloni scurti.. pana la urma s-a term vara, se purtau iar hainele ce acopereau corpul destul de mult asa ca -subconstientul- imi permiteam scapari...am ajuns sa cheltui la scoala mai mult decat imi dadea mami de pachet pe dulciuri, adica imi dadeam economiile pe ingrasare. Acum inchei a2a zi fara zahar, faina..gen. doar mere, iaurt, branzica, oua, oleaginoase si unele tarate..
De maine incep sa gust din alimente dulci, fiindca daca mai rabd o zi o sa dau iama..stiu. Stiu bine. Deja acum pe seara simteam ca ma sufoc stiind ca am destula rulada deciocolata si nuca in frigider, si niste prajiturele cu crema facute de mami, si nici nu am gustat din coliva calda acum pe seara, asa cum obisnuiam mereu.. deci e greu. Am fost la 1mm sa cedez si sa iau o bucata din fiecare, dar mi-am zis sa-mi potolesc foamea cu proteine(un ou fiert, 1-2felii de branza de capra) si 3 nuci.
Incerc..faza e ca nu ma mai pot minti. Am vazut cum e treaba. Nu pot sa-mi mai spun "Asta e ultima dieta, p-asta o duc la sfarsit!" Nu stiu ce se ve intampla. Depinde de tentatii, de dispozitie, de ocupatii, de multe..
Ma rog, am scris cam multe despre mine in jurnalul tau
Ideea e ca inteleg, si chiar o sa mai trec pe aici sa vad cum evoluezi.
Ce clasa esti? eu sunt a11a, adica al3lea an de cand am inceput sa ma ingras (inainte sa intru la liceu).
__________________
Jurnal Dupy
Ideal/ Scop: Nicole Scherzinger


"Marile rezultate au nevoie de mari ambitii." - James Champy
You can make excuses or you can enjoy results. But you can do both.
dupy, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
  #9 (permalink)  
Vechi 05 nov 2011, 01:01:13
Iness's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 24 apr 2011
Locaţie: Piatra Neamt, Romania
Vârsta: 32
Dieta: Mihaela Bilic
Date: 170cm, 67.5kg
Mesaje: 173
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!

Bună, girls.

Deci...nu aș fi crezut vreodată că mai sunt atâtea fete in situatia asta...
Mă identific cu tot ce spuneti. Și așa am pătit si eu, eram complexata cu 65 de kg. Acum am 72. Și tre sa mi le asum.
Tocmai am scris intr-un topic de aici că m-am intalnit cu o prietena care mi-a zis cât de mult m-am ingrasat si ce mult m-am schimbat

Am deschis un subiect care e legat tot de Bingee, cu grăsimea si efectul yo-yo. După episoadele astea eu ma simt ca o pernă, moale și netonifiată


La fel ca și voi, și eu știu reguli, ce trebuie si ce nu sa mancam, cum, la ce ora, sau in ce combinatie. Efectiv pofta și senzația aia de dinainte de mâncat compulsiv e de nestăpânit. Simt că mi se umple gura cu salivă, că încep să tremur...

Elena, s-a întâmplat ceva pe fond emoțional în viața ta de ai început să ai comportamentul ăsta?

Vă pup, fetelor Fiți tari!
Iness, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1703 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1186 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 412 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #10 (permalink)  
Vechi 05 nov 2011, 01:15:45
Iness's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 24 apr 2011
Locaţie: Piatra Neamt, Romania
Vârsta: 32
Dieta: Mihaela Bilic
Date: 170cm, 67.5kg
Mesaje: 173
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Elena19 - La revedere neincredere!

Părinții voștri stiu de tulburările astea? Nu e de glumă cu ele...
Eu am vb cu mama... Și mă ajută cu sfaturi și cu tot ce îi stă in putere...


Iness, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1703 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1186 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 412 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
adolescente, calorii, dieta, elena19, jurnal, jurnale, neincredere, revedere, ro, sanatos, slabit, slabute, stiu

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal Roseadria - de la grasuta94 la slabuta 68 roseadria Arhiva jurnale slabit 1522 19 mar 2014 15:16:50
Jurnal maria palaria - cum am slabit de la 100 la 77 maria palaria Arhiva jurnale slabit 13 16 sep 2011 14:12:17
Jurnal Teodora Mihaila - La razboi inainte,la placinte inapoi! Teodora Mihaila Arhiva jurnale slabit 14 23 iul 2011 08:58:07
Jurnal anki de la 66 la 55-60 kg anki Arhiva jurnale slabit 16 02 iul 2010 11:55:16
Jurnal Teo-visez sa ajung de la 115kg la 65 kg teo23 Arhiva jurnale slabit 168 26 mai 2010 19:38:40

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole