forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Beatrice (KittyKa) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-beatrice-kittyka-11871.html)

KittyKa 10 sep 2012 05:45:55

Jurnal Beatrice (KittyKa)
 
Buna, ma numesc Beatrice si am 14 ani ( aproape, voi face pe 28 noiembrie ). Mi-am propus sa slabesc de anul trecut, cand m-am ingrasat 10 kg ( treptat, mai intai m-am ingrasat 5 kg, in vreo 2 saptamani, iar dupa aceea am pus treptat, in timpul scolii, alimentatia nesanatoasa si orele "rele", adica mancam mai mult seara, m-au condus spre ingrasare, fiindca de sport nu duceam lipsa de niciun fel, faceam aproape in fiecare zi ). Din iunie mi-am propus sa slabesc, cand aveam 58 kg, nu mancam aproape nimic, era practic infometare pura, si sport din plin, dar nu slabeam decat foarte putin. Am slabit 2 kg in acea luna. In luna iulie, cand am venit in Romania ( eu acum sunt in Portugalia ), am mancat de toate ( o data pe an ma duc si eu in Romania, si am zis sa profit ), sport nu prea faceam, si am slabit 1 kg ( o fi si de la zodiac, eu cum sunt Sagetator, scria ca aceasta luna favorizeaza scaderea in greutate. Nu prea am bagat in seama, dar se pare ca era adevarat ). In luna august, ba slabeam, ba ma ingrasam, ceea ce inseamna ca am ramas la aceeasi greutate, adica nu am slabit deloc.
De curand mi-am propus sa incep dieta 3 3 3, care consta spune sa mananci 3 zile fructe si legume, 3 zile carne si 3 zile lactate. Uitati ( am inceput cu 54.9 kg ):
7 Septembrie ( 54.9 ): am mancat un mar dimineata, o supa de legume la pranz, 2 broccoli la ora 4 ( sincer legumele si fructele astea nu tin deloc de foame, credeti-ma ), o supa la ora 6 ( era aproape numai supa in sine, caci legumele le mancasem eu din prima portie :)) ), si un mar la 7. Cu toate astea, m-am ingrasat 200 de grame ( mereu ma cantaresc dimineata pe stomacul gol, fara haine si dupa ce-mi fac nevoile, atunci iti arata adevarata greutate ). Muream de ciuda ca, in ciuda efortului depus, nu am facut decat sa ma ingras, si credeam ca am inceput-o cu stangul :)). De fapt, nu prea era asa.
8 Septembrie ( 55.1 ): am mancat un mar dimineata ( imi propusem sa continui regimul, a doua zi de fructe si legume, dar, la pranz cum mancarea era facuta de bunica mea, n-am rezistat tentatiei, mai ales ca eu am crescut practic cu mancarurile bunicii ), la pranz o pulpa la gratar cu salata de rosii ( insa a fost greu sa vad pe toata lumea la masa, care, pe langa pulpa si salata aia, mancau cartofi prajiti, una dintre ispitele mele cele mai mari ) , la ora 4 am mancat o jumatate de carcasa de pui ( la gratar, si imi propusem ca aceea sa fie ultima mea masa din ziua aceea, pe langa un mar ). Insa am fost la cineva in vizita, care facea covrigei X_X Covrigii, bombe de calorii, mai ales ca ne-am dus seara. Va dati seama cat trebuia sa ma ingras, numai de la covrigeii aia :)) Am zis sa profit de ocazie, ca tot eram acolo, toti mancam si eu nu, ma simteam prost ( si o faceam sa se simta prost si pe bucatareasa ). Asa ca, m-am gandit, ca daca am mancat unul, s-a dus naibii tot regimul, si am mancat vreo 5, voi pune rapid cel putin juma' de kil ( metabolismul meu e foarte incet, mai ales seara. Daca mananc seara, e jale :)) ). Insa nu, chiar am slabit. Nu-mi dau seama daca asta a fost efectul legumelor alea, efect cu intarziere, sau corpul meu isi bate joc de mine :))
9 Septembrie ( 54.6 ): dimineata nu am mancat nimic, fiindca m-am trezit aproape de ora pranzului, si mancarea era gata, asa ca am asteptat. La pranz am mancat niste legume ( aici in Portugalia, exista o punga cu niste legume, uitati aici
https://lh3.googleusercontent.com/-R...5Xg/kljnlk.jpg si un mar mic ( din nou, mi s-a pus pe suflet cand ii vedeam pe altii care pe langa legume se infruptau din orez fiert, care in Portugalia e baza, si din 2 bucati de carne gigantice, dar, cu greu, nu m-am dat batuta :x ). Dupa aceea, la 5, am mancat o portie mare de legume cu broccoli si conopida ( am noroc ca imi plac la nebunie aceste legume, de fapt, imi plac toate legumele posibile ). Chestia e ca legume astea, parca imi fac in ciuda :| Parca cu cat mananc mai mult, cu atat imi e mai mult foame. Am mancat foarte mult, dar parca tot "goala" pe dinauntru ma simteam. Aceea a fost ultima mea masa. Imi era asa pofta de dulciuri, tinand cont ca eu am un fratior mai mic de 3 ani, care, cand mergem la plimbare la ora 6, mananca numai madlene ( si vai, ce bine aratau.. :( parca erau insiropate ), numai prajituri si ciocolati. Parca toata lumea imi face in ciuda.. :(
Am uitat sa zic ca eu am un jurnal de slabit particular, un caiet unde imi monitorizez greutatea zilnic si unde scriu sfaturi de slabit :D
Nu ma astept ca cineva sa-mi raspunda, sau macar sa-mi citeasca jurnalul.. Eu il postez aici ca, dupa vreo cativa ani, sa-mi amintesc de cine eram eu la varsta asta, si ce intentii aveam :D

jumbix 10 sep 2012 23:54:05

re: Jurnal Beatrice (KittyKa)
 
Draga Beatrice,ai mare grija ce faci. Inca esti in perioada de crestere iar corpul tau are nevoie de toti nutrientii pentru a se dezvolta armonios. Incearca sa renunti la mancarea nesanatoasa dar nu te infometa, nu e o solutie. Infometarea duce la dereglari hormonale si nu cred ca ai vrea sa te trezesti peste vreo 10 ani ca nu poti avea copii.

KittyKa 11 sep 2012 00:57:58

re: Jurnal Beatrice (KittyKa)
 
Mda, am sa incerc sa ma tin de dieta Montignac, ca, cu aia nu trebuie sa ma infometez, si mananc ce-mi place ( adica daca parintii mananca carne, sa pot manca si eu, nu ca la disociat, in ziua de legume ) :-? Renunt la prajeli ( din nefericire in casa mea se consuma foarte multe ), beau apa multa ( ca sucurile oricum nu-mi placeau, adica coca-cola aia, ca nectarurile da ), si cu un mic efort dau eu jos kg in plus :D Si multumesc de sfat >:D<

KittyKa 11 sep 2012 00:59:14

re: Jurnal Beatrice (KittyKa)
 
10 Septembrie ( 54.6 ): dimineata ( de fapt, eu seara nu am dormit decat 3 ore, de la 9 pana la 12, asa ca am stat toata seara pe net, eu cum am piciorul scrantit, durerile m-au trezit ) am mancat un morcov, dar, cum tot imi ghioraiau matele, am mai mancat niste orez ( cred ca e unul dintre alimentele interzise din disociata, dar am trisat ). La pranz, cum muream de foame, nu mai erau nici legume in frigider.. am mancat ce era. Cartofi prajiti cu ficatei si salata + putina paine ( eu mancam de obicei, cand nu eram la dieta, paine in fiecare zi, dar foarte putina ). O bomba de calorii, masa asta, plus ca dupa ce m-am indopat cu acest festin ( dupa o zi numai cu fructe si legume, chiar il consideri un festin ), am dormit ca un bebelus ( cea mai proasta alegere, sa dormi cu stomacul plin: ingrasare sigura ). Am dormit vreo 3 ore. Dupa o ora dupa ce m-am trezit, am mancat 3 madlene ( aratau asa bine.. :( ) si o cana cu ceai, fiindca vroiam ca asta sa fie ultima mea masa, sa profit de acel dulce. In fine, dupa aceea, am mai mancat :)) Niste gume, niste bombonele dinalea mici cu ciocolata, smarties, si compot. Si diseara, cand m-am cantarit, aveam 54.6 ( si ca sa fiu sigura, m-am cantarit de 3 ori :)) ). Ma gandeam ca voi ajunge chiar la 55.6, la cate calorii am mancat :))
Am sa va tin la curent, daca nu, inseamna ca calculatorul nu-mi mai merge, ca e foarte stricat.. :(

jessik 11 sep 2012 07:13:38

re: Jurnal Beatrice (KittyKa)
 
nu prea am inteles daca ai mesele organizate.. e bine sa ai 3 mese plus 2 gustari, sa nu iti fie foame.
dc nu mananci deloc lactate? sunt f bune pt slabit, si poti alege cu grasimi putine, nu deloc, si ai grija la zahar, multe iaurturi au zahar
cartofi, orez, paste pizza mai putin contin multi carbo.
legumele sunt bune dar si alea nu le poti manca goale, poti manca paine neagra
carnea e buna.. pestele.. fructe de mare.
mananca variat , lasa disociatele, ca o sa iti fie pofta mereu de ce ai interzis..
seara nu manca mult.. cat sa nu iti fie foame. si continua cu mai mult sport. zilnic..
la inaltimea ta si kg arati f bine..nu te ingrijora.. poate pui poze.

KittyKa 11 sep 2012 14:30:37

Re: Jurnal Beatrice (KittyKa)
 
Am, de obicei, 4 mese pe zi: micul dejun, pranz, gustarea de la 4, si cina ( care este, in general, la ora 6 ). Ador tot ce este legat de alimentatia sanatoasa, fierturi, cruditatile, etc, dar am o mare slabiciune pentru dulciuri :( As vrea sa slabesc pentru ca vreau si eu sa arat bine, nu asa plinuta cum sunt eu, sa incap in haine mai bine, adica.. Cum sa spun.. Tot ce mananc, mi se pune pe posterior :)) Am niste picioare, ca mi-e rusine sa port blugi mulati :( Vreau si eu sa arat bine bine :D Uitati aici o poza cu mine: http://i.imgur.com/84nPV.png
Pot sa spun ca am mai slabit de data trecuta. Inainte, eram un butoi.. :)) Dupa cum puteti vedea, eu nu am foarte multa burtica.. Posteriorul si picioarele sunt baza :)) Sunt Sagetatoare, deci se explica :))

WhiteAngel 11 sep 2012 17:00:56

Re: Jurnal Beatrice (KittyKa)
 
buna beatrice ! >:D< ma bucur ca la varsta ta iti doresti sa ai o alimentatie sanatoasa :) vei reusii cu siguranta sa ajungi unde iti doresti ;)
doar ca mi se pare ca tu nu prea faci ceea ce trebuie .. sunt cateva reguli de baza:
neaparat 3 mese principale (nu mai sarii pete micul dejun) + 2 gustari
fructele este bine sa le mananci pe stomacul gol ca altfel ingreuneaza digestia
nu trebuie sa manaci numai legume .. mananca carne slaba (pui, peste) .. oua, lactate :)
si lasa dietele deoparte .. la varsta asta nu sunt bune .. mai bine mananca tu sanatos si fa sport si ai sa vezi ca nu o sa`ti mai fie atata foame si vei slabii frumos fara probleme medicale :)

apropo, eu ador baietii sagetatori :))) nu stiu, am o atractie pt felul lor de a fi 8-> ;))

jessik 11 sep 2012 18:57:11

Re: Jurnal Beatrice (KittyKa)
 
arat f bine.. asa e forma corpului.. e mai bine sa ai picioare si fund decat burta..
nu iti fa ganduri aiurea ca nu ai dreptate

KittyKa 12 sep 2012 01:47:20

Re: Jurnal Beatrice (KittyKa)
 
Multumesc de sfaturi >:D< :-* Eu mereu am fost slaba cand am fost mica, dar de cand am venit in Portugalia m-am ingrasat.. Vreau sa devin din nou acea " slabuta " din Romania :D Rudele imi spun ca arat bine.. Dar na, eu vreau sa fiu o slabuta in totalitate :)) Mai ales ca greutatea in plus nu e ft buna pt sportul pe care-l fac.. Adica, eu fac escalada ( si badminton ), iar escalada, consta si de ce greutate ai.. Adica, cu cat esti mai gras, cu atat risti sa cazi de pe munte.. Chiar e nasol, eu cum sunt o fire mai competitiva, sa vezi pe altele, cu vreo 10, 15 kg mai putin, care sa catara fiindca le e usor cu greutatea lor.. Si cand ma duc la concursuri, sa concurez cu ele, sa ajung pe locul 2.. Am fost si pe 1, dar eu vreau mereu pe 1, nu 2, 3 :))))
11 Septembrie: din nou, nu m-am trezit decat la pranz :)) Data viitoare, voi fi mai atenta, ca vreau sa iau si micul dejun ;)) Apropo, am auzit de undeva, ca o fata a slabit aproape 20 de kg cu cerealele All Bran ( are 27% fibre naturale, deci cred ca din cauza asta ) :-? Sunt destul de scumpe.. Nu stiu daca sunt si in Romania, dar aici eu pe o cutie ( de 750 g ) am dat 4,65 € :-? Cum fata aia manca de 2 ori pe zi cerealele alea ( la micul dejun, si la cina ), dintre care, cum am vazut eu in filmuletul acela ( da, era pe youtube ), manca mult frate :)) In fine, nu va spun ce manca pe langa cereale ( poate va e neinteresant, dar daca vreti sa aflati, cereti-mi :D ). Sa trecem la mine, ca v-am aburit destul :))) La pranz, am mancat o ciorbita de perisoare ( fara perisoare :)) ), la 2 am mancat o madlena ( pur si simplu nu le rezist.. :( ), si la 4 jumate am mancat o salata de rosii, adica doua rosii, jumatate de ceapa, si niste branza :D Asta a fost meniul meu in ziua asta :)) Pupici si va mai astept pe la mine :-* Daca vreti sa ma intrebati ceva, nu ezitati, si ajutati-ma cu niste sfaturi :-* Multumesc, poop :-* :-* >:D<

WhiteAngel 12 sep 2012 09:24:39

Re: Jurnal Beatrice (KittyKa)
 
nu mai crede in produse minune pt slabit ... daca ar exista miracole dinastea, nu crezi ca am fi toti slabi ? de ce suntem atatea fete care ne luptam cu kilogramele si depunem mult efort fizic pt a topii grasimile acumulate intr`un timp destul de mare, daca totul se rezolva peste noapte cu niste cereale?
kilogramele nu s`au strans peste noapte si la fel nu vor disparea asa usor ;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:26:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO