forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Bertie >>> 50 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-bertie-50-a-3305.html)

Bertie 29 mar 2010 16:54:39

Jurnal Bertie >>> 50
 
Astazi mi-am pus in minte de cand m-am trezit, sa-mi fac un jurnal si uite ca a venit timpul. Nu stiu prea bine cum merge treaba pe aici, dar am citit pe unde am crezut eu si m-am decis sa scriu aici ce mananc si fac in fiecare zi (in legatura cu kg bineinteles :P).
Eu tin de o saptamana dieta disociata, nu foarte stricta pentru ca am considerat-o sapatamana de acomodare treptata, adica mai ''fur'' si cate un pic din ce este in afara zilei. Acum incep a2a spatamana care este si una de post (am exclus carnea si lactatele) si in care sper sa se vada rezultatele mai repede. In afara de dieta, pentru a slabi ma duc si la sala aproape in fiecare zi si mai fac din cand in cand seara pilates si muuulte abdomene.
Va spun BUN VENIT in jurnalul meu din care sper sa aveti ce invata (macar din greselile mele). Astept sfaturi, opinii si mustrari! >:D<

mvthebest 29 mar 2010 16:58:05

Re: Jurnal Bertie >>> 50
 
Citat:

Anterior postat de Bertie (Post 132392)
Astazi mi-am pus in minte de cand m-am trezit, sa-mi fac un jurnal si uite ca a venit timpul. Nu stiu prea bine cum merge treaba pe aici, dar am citit pe unde am crezut eu si m-am decis sa scriu aici ce mananc si fac in fiecare zi (in legatura cu kg bineinteles :P).
Eu tin de o saptamana dieta disociata, nu foarte stricta pentru ca am considerat-o sapatamana de acomodare treptata, adica mai ''fur'' si cate un pic din ce este in afara zilei. Acum incep a2a spatamana care este si una de post (am exclus carnea si lactatele) si in care sper sa se vada rezultatele mai repede. In afara de dieta, pentru a slabi ma duc si la sala aproape in fiecare zi si mai fac din cand in cand seara pilates si muuulte abdomene.
Va spun BUN VENIT in jurnalul meu din care sper sa aveti ce invata (macar din greselile mele). Astept sfaturi, opinii si mustrari! >:D<

Bine ai venit>:D<>:D<>:D<Si mult noroc in lupta cu kg :-*:-*:-*

Bertie 29 mar 2010 17:17:53

Re: Jurnal Bertie >>> 50
 
DIETA MEA
1. fructe: orice fruct proaspat sau in compot
2. carne: peste!! pui, curcan, fructe de mare
3. legume: orice legume (congelate,fierte,la cuptor etc.) mai putin cartof
4. lactate: iaurturi nutriday, lapte degresat si branza/cascaval in cantitati mici
5. orez: fiert cu putina vegeta

-incerc cat de mult pot sa mananc un singur aliment, dar daca simt ca nu mai pot, nu fortez nota
-am exclus zaharul (orice contine zahar) si sarea, iar paine mai mananc o felie/saptamana
-beau mult ceai: verde, rosu, de fructe si antiadipos
-1-1,5 L de apa/zi (mai mult nu pot, dar se compenseaza cu ceaiurile)
-am mese cat de cat fixe, iar dupa ora 17 uneori 18 si extrem de rar 19 nu mai mananc nimic
-mi-am propus sa fac pauza la 2 saptamani cate 1 saptamana in care sa mananc disociat pe mese

Parerea mea este ca dieta pe care o urmez nu presupune infometare si este usor de urmat acum mai ramane de vazut rezultatul final.

Bertie 29 mar 2010 17:19:22

Re: Jurnal Bertie >>> 50
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 132394)


Bine ai venit>:D<>:D<>:D<Si mult noroc in lupta cu kg :-*:-*:-*

Ms mult, chiar am nevoie! >:D<

Bertie 29 mar 2010 17:40:18

Re: Jurnal Bertie >>> 50
 
SPORTUL
Nu vreau sa omit acest lucru pe care il vad esential in lupa cu kilogramele. Eu ma duc la sala aproape in fiecare zi de vreo 3 saptamani (exceptie fac zilele in care am ceva foarte important de facut si nu se poate face dupa ora 17) si desi cred ca nu ma ajuta deloc ora 14-16 (cand ma duceam dimineata slabeam 2 kg din prima spatamana) sunt sigura ca este benefic pentru organism si psihic, pentru o slabire ''frumoasa''.
In aceste 2 ore de sala lucrez toti muschii, programul meu fiind cam asa:
25 min banda - alergare/mers si tot asa
15 min stepper
10 min bicicleta
10 min stretching
120 abdomene (in curs de crestere + seara inca 100-150)
15 min exercitii pentru brate
30 min exercitii pentru picioare la diverse aparate

In unele seri mai fac exercitii de pilates, in special cand simt ca am mancat mult sau cand chiulesc de la sala.
Astept sfaturi si opinii!

Bertie 29 mar 2010 17:56:43

Re: Jurnal Bertie >>> 50
 
Dupa atata prezentare urmeaza sa zic ce mananc in fiecare zi.

Astazi am manacat:
1. fructe
Dimineata: 1 portocala + 1 banana
Pranz: la fel ca dimineata
Cina - 17: 1 snitel de soia cu sos de usturoi si mustar (m-a corupt mama x(, mi-a distrus ziua de fructe)

1 cana ceai antiadipos
urmeaza: 1 ceai fructe si 1 ceai verde

Am fost si la sala 2 ore :) si mai fac 120 abdo acum.

Slabuta 29 mar 2010 18:17:37

Re: Jurnal Bertie >>> 50
 
Buna Bertie :)

Foarte bine descrisa strategia ta cu sportul, dar ultimul mesaj cu meniul si mesajul cu dieta mi se pare cam "saracut".

Te-as ruga sa iti calculezi caloriile cu ajutorul calculatorului (Calorii - Slabute.ro), ca sa vedem impreuna cate calorii tu aduni intr-o zi. :)

Bertie 29 mar 2010 18:30:38

Re: Jurnal Bertie >>> 50
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 132427)
Buna Bertie :)

Foarte bine descrisa strategia ta cu sportul, dar ultimul mesaj cu meniul si mesajul cu dieta mi se pare cam "saracut".

Te-as ruga sa iti calculezi caloriile cu ajutorul calculatorului (Calorii - Slabute.ro), ca sa vedem impreuna cate calorii tu aduni intr-o zi. :)

De maine incep calculele, promit ! :P

andra_aly 29 mar 2010 19:43:18

Re: Jurnal Bertie >>> 50
 
Bine ai venit printre slabute bertie>:D<>:D<;;)
esti tare constiniìcioasa cu sportul:D
bravoooo[*2*][*2*]
continua cu sport si cu mancatul sanatos si o sa vezi ca razultatele nu o sa intarzie sa apara:)
eu am incercat cu disociata si am crezut ca mi se face rau a 3a zi. la lactate. si am zis ca nu are rost sa o tin. doar eu am slabit incercand sa papa sanatos si in limita caloriilor. deci, m-am gandit sa fac asa si sa uit de disociata.;;)
succes!!!>:D<

Bertie 29 mar 2010 19:46:41

Re: Jurnal Bertie >>> 50
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 132518)
Bine ai venit printre slabute bertie>:D<>:D<;;)
esti tare constiniìcioasa cu sportul:D
bravoooo[*2*][*2*]
continua cu sport si cu mancatul sanatos si o sa vezi ca razultatele nu o sa intarzie sa apara:)
eu am incercat cu disociata si am crezut ca mi se face rau a 3a zi. la lactate. si am zis ca nu are rost sa o tin. doar eu am slabit incercand sa papa sanatos si in limita caloriilor. deci, m-am gandit sa fac asa si sa uit de disociata.;;)
succes!!!>:D<

Imi place mult sa fac sport mai ales cand e totul bine organizat. La mine ziua cu carne e cam gretoasa oricum as prepara-o, in rest imi place tot :P


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:23:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO