Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal FloryDanyelle

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 16 oct 2011, 14:10:42
FloryDanyelle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 14 oct 2011
Locaţie: Pitesti, Romania
Vârsta: 29
Date: 160cm, 53.3kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Post Jurnal FloryDanyelle

Buna, slabutelor! Sper sa ma primiti in gasca voastra.Sa va spun ceva despre mine, desi nu stiu de unde sa incep. Pai...am 16 ani (fac 17 in februarie) , 1.60 si greutatea mea variaza usor intre 52.5 - 54 kg. Am fost slaba, dar pe la 14 ani am inceput sa ma ingras. Trebuie sa precizez ca mama m-a indopat cu tot felul de vitamine pe la 12-13 pentru ca eram prea slaba. Am vazut ca iau in greutate, dar nu prea ma interesa. Asta pe moment, caci la 14 ani am vrut sa tin dieta si cum eram slab documentata, nu am reusit. La 15 ani, am inceput sa imi provoc voma si am continuat sa fac asta timp de un an si doua luni. O faceam pentru ca pur si simplu nu puteam sa scap de sentimentul de vinovatie de dupa ce mancam. Si un an de zile am dus-o mancand si vomitand de 1-2-3 ori , chiar si de 6-7 ori pe zi. Vara asta am tot incercat sa nu mai vomit, dar imi era destul de greu. Am inceput scoala si am stat de vorba cu doamna psiholog despre asta(mai deschisesem subiectul si anul trecut) si m-a ajutat mult, m-a intarit, m-a facut sa-mi dau seama ca daca vreau, pot. M-a motivat si dumneaei, m-am motivat si eu si uite ca au trecut 3 saptamani in care n-am vomitat decat o singura data si numai putin, pentru ca mi-am zis ca eu vreau sa scap de asta, nu sa continui. Acum ma gandesc cum am putut face asta timp de un an de zile si vreau sa incep un stil de viata sanatos si sa slabesc.
Am uitat sa spun ca la mine in familie nu prea se mananca sanatos, iar daca incerc sa le explic ceva, se iau iar de ideile mele cu slabitul. De cele mai multe ori mananc pe fond emotional sau pur si simplu mananc incontinuu fara motiv, asa ca vreau sa mananc numai atunci cand imi e foame. Sport nu prea fac, dar vreau sa ma apuc de macar cateva exercitii dimineata si seara sau in putinul timp liber pe care-l am.

Incep de maine, luni, 17 octobrie 2011Abia astept sa ma cantaresc maine dimineata sa vad cat am

Sper sa reusim impreuna!
  #2 (permalink)  
Vechi 17 oct 2011, 10:05:15
RedOnion's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 09 aug 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Date: 156cm, 53kg
Mesaje: 837
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal FloryDanyelle

Buna, Flory

Of, ma bucur sa aud ca ai incetat cu acea perioada urata Nimeni n-ar trebui sa treaca prin asa ceva. Bine ca tu ai fost suficient de puternica sa treci peste.

Uite, cred ca cu toatele avem momente in care ne consolam cu mancare, cred ca asa s-ar traduce momentele de mancat pe fond nervos sau de plictiseala. Incearca pur si simplu sa te gandesti ca nu mancarea este solutia la problema care te supara pe tine acum, sau fa-ti altceva de lucru cand te plictisesti, fa sport de exemplu, fiindca tot ti-ai propus sa incepi

Esti inca in crestere si o dieta nu este potrivita pentru tine, consumi multe calorii si concentrandu-te pe chestiile care vin de la scoala, deci eu zic sa faci doar putintel sport si... ajunge Ai mai practicat vreun sport pana acum? Ce ti-ar placea sa faci?

Multa bafta pe noul drum
__________________
Jurnal Red Onion
Focus on your goals.. do not dwell on your weaknesses and failings, remind yourself constantly WHY you are doing the thing it takes to get you to where you want to be.

You can't get the butt you want by sitting on the one you have.

1 nov 2011 ~54 kg
1 dec 2011 ~58 kg
  #3 (permalink)  
Vechi 17 oct 2011, 12:01:42
Polux's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 169cm, 54.5kg
Mesaje: 2.430
Aprecieri acordate: 666
Am fost apreciat(a) de 793 ori in 569 mesaje
Implicit Re: Jurnal FloryDanyelle

Citat:
Anterior postat de FloryDanyelle Vezi mesajul
Buna, slabutelor! Sper sa ma primiti in gasca voastra.Sa va spun ceva despre mine, desi nu stiu de unde sa incep. Pai...am 16 ani (fac 17 in februarie) , 1.60 si greutatea mea variaza usor intre 52.5 - 54 kg. Am fost slaba, dar pe la 14 ani am inceput sa ma ingras. Trebuie sa precizez ca mama m-a indopat cu tot felul de vitamine pe la 12-13 pentru ca eram prea slaba. Am vazut ca iau in greutate, dar nu prea ma interesa. Asta pe moment, caci la 14 ani am vrut sa tin dieta si cum eram slab documentata, nu am reusit. La 15 ani, am inceput sa imi provoc voma si am continuat sa fac asta timp de un an si doua luni. O faceam pentru ca pur si simplu nu puteam sa scap de sentimentul de vinovatie de dupa ce mancam. Si un an de zile am dus-o mancand si vomitand de 1-2-3 ori , chiar si de 6-7 ori pe zi. Vara asta am tot incercat sa nu mai vomit, dar imi era destul de greu. Am inceput scoala si am stat de vorba cu doamna psiholog despre asta(mai deschisesem subiectul si anul trecut) si m-a ajutat mult, m-a intarit, m-a facut sa-mi dau seama ca daca vreau, pot. M-a motivat si dumneaei, m-am motivat si eu si uite ca au trecut 3 saptamani in care n-am vomitat decat o singura data si numai putin, pentru ca mi-am zis ca eu vreau sa scap de asta, nu sa continui. Acum ma gandesc cum am putut face asta timp de un an de zile si vreau sa incep un stil de viata sanatos si sa slabesc.
Am uitat sa spun ca la mine in familie nu prea se mananca sanatos, iar daca incerc sa le explic ceva, se iau iar de ideile mele cu slabitul. De cele mai multe ori mananc pe fond emotional sau pur si simplu mananc incontinuu fara motiv, asa ca vreau sa mananc numai atunci cand imi e foame. Sport nu prea fac, dar vreau sa ma apuc de macar cateva exercitii dimineata si seara sau in putinul timp liber pe care-l am.

Incep de maine, luni, 17 octobrie 2011Abia astept sa ma cantaresc maine dimineata sa vad cat am

Sper sa reusim impreuna!
Buna FloryDanielle,

Iti ureaza bine ai venit! tot o "boboaca" pe Slabute, astazi m-am inscris si eu!
Imi pare bine ca ai trecut de acea perioada urata si succes in tot ce iti propui!
Sportul te va ajuta f. mult, mai ales la starea psihica. Te sfatuiesc sa faci de cateva ori pe saptamana macar jumatate de ora de cardio (aerobic, tae- bo, dans, eliptica, banda, etc), iti va da o stare f. buna.
De fiecare data cand simti ca esti pe cale sa manaci pe fond nervos, incearca sa tragi aer in piept de cateva si sa te gandesti daca chiar ti-e foame sau doar simti nevoia sa rontai.
Mai am si eu astfel de stari si am observat ca daca stau cateva minute inainte sa analizez lucrurile, de multe ori depasesc momentul. Te ajuta si sa te fortezi sa mesteci fiecare bucata de peste 30 de ori, pana se lichefiaza.

O zi cat mai frumoasa!
Polux, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1927 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1410 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4 (permalink)  
Vechi 17 oct 2011, 16:07:52
FloryDanyelle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 14 oct 2011
Locaţie: Pitesti, Romania
Vârsta: 29
Date: 160cm, 53.3kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Post Re: Jurnal FloryDanyelle

Prima zi
Pai...m-am cantarit de dimineata si imi arata un superb 54.4 kg (retin apa)
Prima zi,daca o pot numi asa, a fost cam prea super-lejera si am mancat destul de mult, dar promit ca maine nu mai bag atatia carbohidrati in mine.
Dimineata(09:00) am mancat un mar la scoala - 150g si doua prajiturele mici(mai mici decat Magura)
La 15:00 - putina ciorba de pui, doua felii subtirele de paine cu salata de vinete si inca 2 mere - 200 grame
La 16:00 - o jumatate de covrig cu mac
17:00 - o jumatate de covrig polonez
La 18:30- 19:00 o sa beau lapte(200ml) si un mar.
Stiu ca azi am fost cam pofticioasa si am mancat ca un purcelus, dar sper sa fie mai bine zilele urmatoare.
Eu o sa ma cantaresc miercurea, lunea si vinerea.
Daca vrea cineva sa-mi dea sfaturi privind schimbarea alimentatiei, le accept cu mare drag, chiar am nevoie de asa ceva, caci mama lucreaza la patiserie si tot timpul face cate ceva bun sau ne aduce ceva dulce. Cum as putea manca mai sanatos?Si ce?
Multumesc pentru raspunsurile voastre, slabutelor!
  #5 (permalink)  
Vechi 17 oct 2011, 16:33:18
Polux's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 17 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Personalizata
Date: 169cm, 54.5kg
Mesaje: 2.430
Aprecieri acordate: 666
Am fost apreciat(a) de 793 ori in 569 mesaje
Implicit Re: Jurnal FloryDanyelle

Citat:
Anterior postat de FloryDanyelle Vezi mesajul
Prima zi
Pai...m-am cantarit de dimineata si imi arata un superb 54.4 kg (retin apa)
Prima zi,daca o pot numi asa, a fost cam prea super-lejera si am mancat destul de mult, dar promit ca maine nu mai bag atatia carbohidrati in mine.
Dimineata(09:00) am mancat un mar la scoala - 150g si doua prajiturele mici(mai mici decat Magura)
La 15:00 - putina ciorba de pui, doua felii subtirele de paine cu salata de vinete si inca 2 mere - 200 grame
La 16:00 - o jumatate de covrig cu mac
17:00 - o jumatate de covrig polonez
La 18:30- 19:00 o sa beau lapte(200ml) si un mar.
Stiu ca azi am fost cam pofticioasa si am mancat ca un purcelus, dar sper sa fie mai bine zilele urmatoare.
Eu o sa ma cantaresc miercurea, lunea si vinerea.
Daca vrea cineva sa-mi dea sfaturi privind schimbarea alimentatiei, le accept cu mare drag, chiar am nevoie de asa ceva, caci mama lucreaza la patiserie si tot timpul face cate ceva bun sau ne aduce ceva dulce. Cum as putea manca mai sanatos?Si ce?
Multumesc pentru raspunsurile voastre, slabutelor!
Buna!
Mie nu mi se pare ca ai mancat mult, ci doar dezorganizat putin!
Ai putine proteine si multi carbohidrati.
Parerea mea e ca trebuie sa renunti la covrigi si prajiturele si sa le lasi ca rasfat o data pe saptamana.
Ca mancare sanatoasa poti opta la pranz intre carne slaba, peste, salata, ciorbita de carne sau legume.
De dimineata poti manca oua fierte, branzica cu legume, fulgi integrali cu iaurt sau lapte (desi nu e prea recomandata combinatia asta), sunca slaba. Poti manca si o felie 2 de paine integrala, graham.
La cine la fel ca la pranz, iar intre mese iaurt, fructe, 20 - 30 g de nuci, migdale, alune crude.
Daca la inceput ti se pare greu sa renunti la produse de patiserie, mananca-le cat mai rar si in prima parte a zilei, necombinate. Ideal e sa renunti la ele pentru ca nu iti aduc decat calorii goale.
Sper ca ti-am putut fi de ajutor!
Bafta!
Polux, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1927 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1410 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #6 (permalink)  
Vechi 18 oct 2011, 15:37:55
alynacrystyna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Sebes, Alba, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Rina's 90
Date: 165cm, 56.6kg
Mesaje: 20.621
Aprecieri acordate: 66
Am fost apreciat(a) de 469 ori in 342 mesaje
Implicit Re: Jurnal FloryDanyelle

buna Flory si bine ai venit printre noi!!!
ma bucur foarte mult ca ai reusit sa treci peste perioada aceea intunecata in care te-ai gasit ...si te admir pentru ca ai avut puterea sa spui "pot" ..felicitari !!

trebuie sa fi constienta si de un lucru: rezolvarea problemelor nu sta in mancare, ai doua cai: ori iei tauru de coarne si le infrunti ori iti gasesti altceva asupra caruia sa te descarci...iesi la o plimbare, asculta muzica.....sau cum a zis si Miha...baga sport, daca tot nu faci si vrei sa te apuci

cu o dieta pentru tine nu vin, pentru ca esti inca in crestere si cam ai nevoie din toate cele pentru a creste sanatos . si plus de asta , nu iti recomand o dieta dat fiind situatia in care te-ai aflat .

multa bafta iti doresc!!!
__________________
Regulament slabute.ro
Jurnal Alynacrystyna

Retete Rina

SEMNEAZA: PRIMA PETITIE NATIONALA PENTRU DREPTUL LA O VIATA SANATOASA





"Nu ma uit in urma la cat am pierdut, sa pot vedea in fata,dar, ce a fost in urma mea e prezent in lupta mea de azi si lupta de azi imi aminteste de gustul amar al infrangerii de ieri. Azi..ca si ieri sau restul zilelor trecute, nu am putere de a lupta, nu am nici o strategie, nici motivatie, abia rasuflu.Si totusi ceva in mine ma tine...nu pe linia de plutire si nici in amortire ci...in lupta"
I do not try to be better than anyone else...I only try to be better than myself...
Every guy thinks that every girl's dream is to find the perfect guy...bullshit...every girl's dream is to eat without getting fat!!!

  #7 (permalink)  
Vechi 18 oct 2011, 15:45:59
alynacrystyna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 23 nov 2010
Locaţie: Sebes, Alba, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Rina's 90
Date: 165cm, 56.6kg
Mesaje: 20.621
Aprecieri acordate: 66
Am fost apreciat(a) de 469 ori in 342 mesaje
Implicit Re: Jurnal FloryDanyelle

Citat:
Anterior postat de FloryDanyelle Vezi mesajul
Prima zi
Pai...m-am cantarit de dimineata si imi arata un superb 54.4 kg (retin apa)
Prima zi,daca o pot numi asa, a fost cam prea super-lejera si am mancat destul de mult, dar promit ca maine nu mai bag atatia carbohidrati in mine.
Dimineata(09:00) am mancat un mar la scoala - 150g si doua prajiturele mici(mai mici decat Magura)
La 15:00 - putina ciorba de pui, doua felii subtirele de paine cu salata de vinete si inca 2 mere - 200 grame
La 16:00 - o jumatate de covrig cu mac
17:00 - o jumatate de covrig polonez
La 18:30- 19:00 o sa beau lapte(200ml) si un mar.
Stiu ca azi am fost cam pofticioasa si am mancat ca un purcelus, dar sper sa fie mai bine zilele urmatoare.
Eu o sa ma cantaresc miercurea, lunea si vinerea.
Daca vrea cineva sa-mi dea sfaturi privind schimbarea alimentatiei, le accept cu mare drag, chiar am nevoie de asa ceva, caci mama lucreaza la patiserie si tot timpul face cate ceva bun sau ne aduce ceva dulce. Cum as putea manca mai sanatos?Si ce?
Multumesc pentru raspunsurile voastre, slabutelor!
cum a zis si Polux, nu e deloc mult si doar putin dezorganizat.
dulcele, dupa parerea mea ai trebui sa il lasi deoparte, il poti consuma o data pe saptamana...fa ca mine, eu drept premiu dupa o saptamana de "nedulce" imi faceam ceva duminica
e bine ca papi si fructe, iti iei si vitaminele...astea le poti consuma ca si gustare
dimineata , poti consuma ceva fulgi integrali cu putin laptic, asa iti iei si necesarul de carbohidrati si iti dau energie si calciu din lactate .
pranzul a fost ok ...carnea alba cea mai sanatoasa
la cina poti alege iar ceva lejer, o salata de ceva legume cu peste ..si daca vrei poti alege si o gustare dupa vreo 2 ore ( dar sa nu fie prea tarziu gustarica asta )

tie ce iti place sa papi? ce alimente preferi? ce tip de carne iti place?
__________________
Regulament slabute.ro
Jurnal Alynacrystyna

Retete Rina

SEMNEAZA: PRIMA PETITIE NATIONALA PENTRU DREPTUL LA O VIATA SANATOASA





"Nu ma uit in urma la cat am pierdut, sa pot vedea in fata,dar, ce a fost in urma mea e prezent in lupta mea de azi si lupta de azi imi aminteste de gustul amar al infrangerii de ieri. Azi..ca si ieri sau restul zilelor trecute, nu am putere de a lupta, nu am nici o strategie, nici motivatie, abia rasuflu.Si totusi ceva in mine ma tine...nu pe linia de plutire si nici in amortire ci...in lupta"
I do not try to be better than anyone else...I only try to be better than myself...
Every guy thinks that every girl's dream is to find the perfect guy...bullshit...every girl's dream is to eat without getting fat!!!

  #8 (permalink)  
Vechi 18 oct 2011, 17:46:47
FloryDanyelle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 14 oct 2011
Locaţie: Pitesti, Romania
Vârsta: 29
Date: 160cm, 53.3kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Post Re: Jurnal FloryDanyelle

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 15:00
Mere, 150g - 78 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 21 carbohidrati, 3 fibre, 0 sodiu, 15 zaharuri

Prânz, ora 16:02
Ciorba de dovlecei, 150g - 88 calorii, 4.4 proteine, 3.6 grasimi, 0 colesterol, 9.6 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, 0.8 zaharuri
Mancarica de urzici, 100g - 52 calorii, 3 proteine, 2.5 grasimi, - colesterol, 4 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Telemea de vaca, 30g - 82 calorii, 5.8 proteine, 6.1 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, - sodiu, 0 zaharuri
Parizer, 40g - 88 calorii, 4.8 proteine, 7.3 grasimi, 0 colesterol, 0.1 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Gustare 2, ora 16:30
Lapte Lactag scoala, 200g - 106 calorii, 7 proteine, 3.6 grasimi, - colesterol, 9.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Biscuiti Mini Petit, Croco, 25g - 94 calorii, 2 proteine, 2 grasimi, - colesterol, 17.8 carbohidrati, - fibre, 125 sodiu, 2.3 zaharuri
Mere, 150g - 78 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 21 carbohidrati, 3 fibre, 0 sodiu, 15 zaharuri

Cina, ora 18:30
Mere, 150g - 78 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 21 carbohidrati, 3 fibre, 0 sodiu, 15 zaharuri
Lapte Lactag scoala, 200g - 106 calorii, 7 proteine, 3.6 grasimi, - colesterol, 9.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Biscuiti Mini Petit, Croco, 20g - 75 calorii, 1.6 proteine, 1.6 grasimi, - colesterol, 14.2 carbohidrati, - fibre, 100 sodiu, 1.8 zaharuri
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 925 calorii, (mic)35.6 proteine, 30.3 grasimi, 0 colesterol, (mult)128.3 carbohidrati, 9.3 fibre, 225 sodiu, 49.9 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 30min - 84 calorii
Aspirat, 5min - 16 calorii
Metabolism bazal - 1304 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1404 calorii

Cam asa arata meniul meu pe ziua de azi. Ce credeti? E binisor? Ieri am consumat 935 calorii parca.
Vroiam sa scriu mai multe, dar din pacate, sunt mult prea ocupata cu temele pentru scoala.
Maine ma cantaresc!
O seara placuta!
  #9 (permalink)  
Vechi 18 oct 2011, 20:53:07
RedOnion's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 09 aug 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 34
Date: 156cm, 53kg
Mesaje: 837
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal FloryDanyelle

Flory, ai mancat putin si dezorganizat In primul rand, tu fiind inca in crestere, NU tine nicio dieta ca poti sa te opresti din crestere sau sa iti determini unele dereglari sau afectiuni care te vor supara toata viata. Nu vreau sa-ti zic aici de gastrita, ulcer, vreau doar sa intelegi ca e normal sa mancam si e normal sa mancam mancare. Fetele ti-au dat exemple bune de mese, incearca sa iei cate ceva din sfaturile lor.

Dimineata nu e destul un fruct, e mult prea putin, mananca mai consistent pentru ca micul dejun e cea mai importanta masa a zilei, atunci determini cum o sa functionezi restul zilei, cum si ce va cere stomacelul, deci nu neglija masa asta. Daca n-ai timp dimineata acasa, ia-ti cu tine un sandvis din paine integrala, legume, branza/sunca slaba/piept de pui afumat sau ce iti mai place tie (atata doar sa nu exagerezi cu alte mezeluri, ca sunt pline de sare si de E-uri). Daca iti poti face timp dimineata, papa o omleta, oua fierte, branza cu 1-2 felii de paine si cu legume din belsug. Sau un bol de muesli/fulgi de ovaz incazltiti in putina apa la microunde, cu lapte/iaurt simplu, eventual si o banana, sau ce mai crezi tu ca iti place. Poti manca si o bucata de placinta facuta in casa, cu cat mai putin zahar, cu un pahar de lapte, sau o salta de fructe. Deci vezi, ai de unde alege, plus mai sunt o multime de idei pe forum

La scoala daca nu ai sandvis cum am zis mai sus, ia doua fructe cu tine, sau un fruct si o mana de nuci/alune/migdale si consuma-le la doua pauze diferite. Oricum, un fruct e aproape obligatoriu, ca sa ai vitamine si energie pentru task-urile de la scoala.

Acasa, mananca mancarea gatita si atat. Evita prajelile, mananca multe mancaruri cu legume, dar nu te stresa prea mult, esti prea mica sa tii dieta, si de fapt dietele de infometare nu sunt bune nimanui, ne fac doar rau Poti manca si salata, supa, depinde ce ti-e pofta si ce s-a mai gatit pe la tine.

Eventual mai papa o gustare intre pranz si cina, sa nu ai prea mare foame intre mese, un fruct, sau un pumn de alune/nuci, sau un iaurt simplu, chestii de-astea mici

Cina poate fi, la fel cum ti-au zis si fetele, ceva usor, ce ai mancat la pranz dar mai putin, sau o salata cu niste carne langa, ce-ti place tie

Sper ca ai inteles ceva din tot ce am scris si eu si fetele, si ca nu vei continua sa papi atat de putin. O zi plina de realizari la scoala
__________________
Jurnal Red Onion
Focus on your goals.. do not dwell on your weaknesses and failings, remind yourself constantly WHY you are doing the thing it takes to get you to where you want to be.

You can't get the butt you want by sitting on the one you have.

1 nov 2011 ~54 kg
1 dec 2011 ~58 kg
  #10 (permalink)  
Vechi 18 oct 2011, 21:15:28
FloryDanyelle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 14 oct 2011
Locaţie: Pitesti, Romania
Vârsta: 29
Date: 160cm, 53.3kg
Mesaje: 10
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal FloryDanyelle

Mie mi-a fost suficient ce-am mancat azi. Dimineata mananc un fruct la scoala, adica marul acela.Si daca as manca atatea, s-ar aduna o gramada de calorii si nu slabesc in veci.
Macar cateva kg vreau si eu in minus
 

Informatii despre slabit
adolescente, calorii, dieta, florydanyelle, jurnal, jurnale, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole