forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal bluelf (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-bluelf-11242.html)

bluelf 05 mar 2012 14:15:41

Jurnal bluelf
 
Hei, hello!

Eu sunt Irina, sunt in zodia berbec si sunt in clasa a 12-a. Am 1.70 inaltime si 64 kg.
Am avut, pana nu demult, scorul impresionant de 72 de kg, si am dat jos 8 kg fara sa-mi dau seama. Am vazut, acum 2 saptamani ca am 65,6 si m-am mirat, sincer. Am slabit pana la 64 cu Montignac. Am decis sa tin dieta Montignac pana prin mai, in principiu.
Marea mea dorinta este sa dau jos opt kilograme, sau, hai ... macar 6, pana la balul de absolvire, ca sa pot, pentru Dumnezeu sa incap in rochie! Ideea e ca am sa port rochia unei prietene care are cam 57 de kg si este cam tot la fel de inalta ca mine.
Nu sunt exagerat de grasa, dar vreau sa am un abdomen plat si picioare perfecte :).
Stau foaaaaaarte prost la capitolul "motivatie" si mai ales ca ma streseaza acum si limpiade, si bac, si admitere, nu e tocmai placut. Asadaar, orice incurajari sunt binevenite.
Sper sa pot sa scriu tot ce fac, din moment ce nu prea stau la calculator si, chiar acum, scriu de pe telefonul mobil, in ora de mate. In 10 minute plec si eu acasa.
Deci, sper sa ma primiti printre voi :). Poate reusesc, o data in viata sa transform dieta in ceva amuzant :)

happygirldiana 05 mar 2012 14:40:12

Re: Jurnal bluelf
 
Buna, Irina!Imi pare bine de cunostinta!Bine ai venit pe Slabute!>:D<
Eu nu tin Monti insa iti pot fi de ajutor (sper) cu un link foarte folositor!Si anume: Dieta Michel Montignac
De acolo poti afla mai multe despre Monti iar aici http://forum.slabute.ro/dieta-michel...a-x-10843.html te poti imprieteni cu slabute care urmeaza aceeasi dieta.
Motivatia o sa vina, sunt sigura ca nu e greu si ca o sa reusesti.Daca adaugi putina miscare la aceasta dieta vei avea rezultatele dorite.Cu primele sute de grame slabite o sa prinzi putere si se va mari ambitia, garantez:)
Bafta si sa ne auzim curand!

Georgii 05 mar 2012 17:16:48

Re: Jurnal bluelf
 
Bine ai venit in comunitatea slabutelor Bluelf :). Sper sa gasesti aici tot sprijinul de care ai nevoie!
Vad ca nu ai ft mult de slabit, deci cu sport se va duce mult mai repede si doar cu sport vei avea picioarele perfecte si abdomenul plat pe care il doresti. :) Monti chiar este o alegere buna, succes!
Nu uita de 1200-1300 cal minim/ zi si minim 2l de lichide. Multa bafta! :)
PS: si eu sunt berbec :).

sandra24 05 mar 2012 22:02:14

Re: Jurnal bluelf
 
Buna!!Bine ai venit printre noi!
1.Nu sta pe net in ora de mate..probabil ti se pare ciudat ca iti spun asta..dar crede-ma ca Bac-ul e muuult mai important ca statul pe un site ,orice site.vorbesc serios,mi-a fost mie rusine de ce rezultate a avut Romania la Bac anu'trecut..deci scoala ar trebui sa fie prioritara si dupa aceea restul:)
2.Orice dieta pe care o adoptam trebuie sa nu ne aduca un stres in plus,deci daca nu o putem tine si nu avem ambitie,mai bine eliminam alimentatia incorecta si tinem cont cat de cat de calitatea acesteia,ceea ce iti recomand si tie
3.Sport,sport si iar sport,pentru varsta ta e perfect,iar daca iti vei face un obicei cu miscarea de cateva ori pe saptamana,o sa vezi cum te vei modela,si nu -ti va mai pasa de 2-3 kg care oricum nu se vor mai vedea:)
Iti urez succes si tine-ne la curent!

Kclaudyia 09 mar 2012 09:13:42

Re: Jurnal bluelf
 
Bunaaaaa!

Bine ai venit in comunitate!! >:D<>:D<
Si eu tin Montignac aproape de o luna si am observar ca ai acelasi inaltime ca si mine si cam aceeasi greutate, bine eu am plecat de la 67 de kg.

Am vazut ca Diana deja ti-a dat link-urile referitoare la dieta Montignac.. Sa stii ca fetele de pe forum sunt foarte dragute si te ajuta oricand, dau sfaturi si de altfel te poti inspira din meniurile lor..

Nu ezita sa intrebi orice, noi suntem aici sa ajutam!
By the way, sport faci?

O zi minuntata sa ai!

bluelf 12 mar 2012 10:29:36

Re: Jurnal bluelf
 
Hello, multumesc de intampinare. Cum am spus, nu am prea dat pe aici, timpul ma streseaza si am si avut olimpiada judeteana perioada asta.
Sa raspund la intrebare, da, fac sport, in fiecare zi. Merg pe jos cam 4 kilometri de 3 ori pe saptamana, fac cate 100 - 200 de abdomene pe zi, genofleziuni si sarituri cu coarda. Si mai fac si cate 3 ore de inot pe saptamana.

bluelf 12 mar 2012 13:20:53

Un inceput mai tarziu ...
 

M-am invartit pe aici o perioada. Abia abia am reusit sa ma prind de treburile de pe aici. Am observat, cu o oarecare dezamagire ca nu am fost prea sociabila, drept urmare nu mi-am prea facut treaba. In orice caz, pot spune ca mi-am facut tema, m-am informat despre toate regulile si noutatile de pe aici.
Si as spune ca abia acum am purces la drum.
Dimineata a fost una groaznica. Ninge, din nou, e ud afara si e frig. Mama a pierdut iar notiunea timpului si am intarziat iar la scoala. La scoala e mai mult decat plictisitor si ultimul lucru care imi mai trebuie este ... O dieta ...
Dar, in fine, cred ca daca ma voi tine de treaba voi reusi catusi de putin. Mi-ar parea rau, oricum, sa ma dau batuta acum :)).

bluelf 26 mar 2012 15:34:01

si, mai trece o saptamana ...
 
Abia abia am dat si eu jos un kilogram. Atat. Doar unul. Unul mic si speriat pe care parca il simt ca vrea sa se intoarca "acasa". Meniul meu de zi cu zi nu e prea variat. Cred ca dorinta mea de a nu gresi imi cam omoara gustul. Nu mananc prea multe, si nu ma refer la cantitate. E suficient cat sa imi acord aportul de vitamine si minerale dar, atat. Nu e nici pe departe inventiv sau neobisnuit. Si ma tenteaza sincer sa renunt, dar parca m-am saturat de diete incepute si neterminate. Mi s-a acrit de incercari nereusite si de kilograme nedorite. Vreau sa scap odata de ele si sa nu mai aman pe cine stie cand.
Chiar e greu sa slabesti ... Ori asta, ori sunt eu prea pesimista ...

Georgii 26 mar 2012 15:47:30

Re: si, mai trece o saptamana ...
 
Salut!

Felicitari pentru scadere! E mai mult decat bine, decat sa fiu cu + ce preferi?! :)
Nu e cazul sa faci din dieta un sacrificiu, poate nu e pe placul tau. De ce nu incerci ceva nou? Adica o dieta stabilita de tine, sa aiba ce iti place tie si putine dulciuri si rare. Poti incerca hipocalorica Dieta Hipocalorica - Slabute.ro.
Ai grija sa echilibrezi gramele de proteine si mai putine grasimi , carbo cat mai naturali si minim 2 l de apa zilnic. Regulile toti le stim, practica ne doboara, asta asa e. Nu iti pierde speranta, totul este posibil ! :)

bluelf 27 mar 2012 08:27:17

Re: Jurnal bluelf
 
Am incercat odata hipocalorica, dar de cand am citit cartea lui monti nu mai am nicio tangenta cu numaratul caloriilor. Si sincer, montignac chiar mi se pare cea mai permisiva ca sa spun asa. Eu sunt foarte pofticioasa si in monti pot sa asociez diferite alimente pentru a crea ceva cat de cat apropiat de ceea ce vor papilele mele gustative. Bine, stau cam pprost la capitolul "inventeaza retete" si mi-e tare lene uneori sa bucataresc.
Dar, oricum, decat sa disper in continuare ca slabesc prea greu, mai bine am rabdare. Doar ca uneori siiincer ma consider tare ghinionista ca nu pot manca ce vreau fara sa ma ingras deloc :(.


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:02:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO