Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 22 dec 2011, 15:57:14
brainiac's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 07 dec 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 33
Dieta: Mancat sanatos :)
Date: 165cm, 60.5kg
Mesaje: 623
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...

Ieri am sosit la bunica mea... Mi-a fost foarte dor sa petrec timp cu ea avand in vedere cat de bine ne intelegem si faptul ca e una din persoanele pe care le admir cel mai mult... Cu toate astea, stiu cert ca bunica e o persoana foarte directa (prea directa uneori) si nu o mai schimba nimeni... Asadar dupa ce mi-a zis ca sunt frumoasa si ca e tare fericita sa ma vada, a urmat inevitabila replica: stii Ancutel trebuie sa mai slabesti neaparat! ... :-| ... Stiu ca e bine intentionata si ca imi vrea binele, dar parca uneori e cam dureros sa le primesti asa in fata, mai ales cand esti constient ca ai o problema si ca trebuie sa o rezolvi! Partea amuzanta e ca ultima oara cand am vizitat-o (prin septembrie) aveam cu 1kg jumate in plus si atunci nu mi-a zis nimic de genul ca trebuie sa slabesc ci mi-a spus ca arat foarte bine! Stand si analizand putin situatia mi-am amintit ca atunci aveam incredere in mine si eram convinsa ca voi reusi in lupta contra kg, iar aceasta convingere ma facea fericita. Si lasam fericirea sa iasa la suprafata si astfel toti imi spuneau ca arat nemaipomenit si ca radiez. Acum insa trec printr-o perioada in care nu ma mai percep ca pe o luptatoare, in care ma indoiesc de hotararea cu care voi merge pe acest drum, in care ma astept sa esuez in fiecare zi din cauza ca nu am suficienta motivatie. Si aparent se vede! Se vede asa bine incat si ceilalti observa! Asadar fetelor, am sa scriu asta atat pentru mine cat si pentru voi: oamenii va percep prin prisma parerii pe care o aveti voi inseva despre propria persoana. Daca va vedeti urate si lipsite de farmec la fel va vor vedea si ceilalti, daca va vedeti stralucitoare si increzatoare aceeasi parere o vor avea si cei din jurul vostru! Asa ca haideti sa nu ne mai dam consimtamantul ca ceilalti sa ne priveasca asa cum NU vrem! Haideti sa le aratam ca suntem frumoase, puternice si invingatoare! Si ca sa se vada ca nu sunt ipocrita, am inceput sa fac ceva in acest sens: nu am mai mancat ca o sparta (desi cozonacul cu nuca era extrem de tentant, m-am limitat la o feliuta), am acceptat sa fac putina miscare, chiar daca e vorba de o simpla plimbare si am inceput sa-mi schimb parerea despre mine si sa imi repet ca pot face acest lucru, pot ajunge unde imi doresc si pot avea viata mult visata!
brainiac, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2105 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1588 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #12 (permalink)  
Vechi 23 dec 2011, 17:23:21
brainiac's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 07 dec 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 33
Dieta: Mancat sanatos :)
Date: 165cm, 60.5kg
Mesaje: 623
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...

Sunt ingrijorata ca nu voi putea fi langa toti oamenii care au nevoie de mine... Ca nu voi reusi sa ii sustin pe toti si sa-i ajut asa cum au nevoie... Nu e chiar cea mai buna perioada din viata mea dar stiu ca poate fi si cu mult mai rau! Doar ca as vrea sa pot face mai multe, sa pot ajuta mai mult si efectiv nu pot! Si atunci ma enervez, nu imi gasesc locul, nu mai am somn (caci incerc sa gasesc tot felul de solutii), incep sa fiu artagoasa si sa ridic tonul la oameni nevinovati... iar asta nu ma face sa ma simt cu nimic mai bine, mai ales ca o fac involuntar...Asa ca o sa-mi iau o pauza de la toti si toate, macar cateva ore si am sa ma gandesc la mine, la cine sunt, ce vreau si incotro ma indrept. Si mai ales am sa ma relaxez! trebuie sa ma decuplez putin de lumea asta pe care oricum nu o pot schimba si sa ma gandesc la ce m-ar putea ajuta sa fiu mai puternica sa-i pot sustine si pe ceilalti. Sigur ca imi place sa-mi ajut prietenii si familia, dar sunt acele perioade in care telefonul iti suna intruna, o prietena iti zice ca s-a despartit de prietenul cu care era de 2 ani, un amic iti spune ca i-a murit cineva drag, iubitul tau are si el niste probleme financiare si nu numai si e intr-un stres continuu, parintii au datorii si sunt si ei stresati, alta prietena sufera o deceptie si tot asa... si fiindca tie iti place sa fii langa toti oamenii astia bineinteles ca le oferi sprijinul tau, dar pe nesimtite te incarci si tu cu o parte din tristetea lor si te trezesti dimineata ca te simti ca naiba si n-ai chef de nimic... mai ales ca toate merg prost! dar vreau sa cred ca si fazele astea sunt trecatoare, ca dupa ploaie urmeaza intotdeauna soare si ca lucrurile revin la normal!
in alta ordine de idei incep sa simt cum incolteste in mine dorinta de a adopta un nou stil de viata, unul mai sanatos.. am citit cateva povesti de succes, am vazut cum slabutele se incurajeaza una pe alta si parca simt cum se misc si in mine ceva... e adevarat mi-e foarte greu sa ma abtin de la toate bunatatile mai ales in aceasta perioada a anului, dar pana acum am reusit sa nu mai fac excese, sau sa ma refugiez in mancare..ceea ce eu consider a fi un bun inceput ! desigur lupta e grea, drumul e lung si uneori anevoios dar stiu ca am puterea necesara sa ma mobilizez si stiu ca in jurul meu sunt persoane extraordinare gata sa ma sustina. asa ca cine sunt eu sa nu le dau ocazia sa ma ajute? cine sunt eu sa refuz sa imi valorific potentialul si sa imi neg partile bune?

si ca sa povestesc si ce am mancat azi (cu sinceritate totala) voi incepe prin a raporta o o felie de paine cu rosii si telemea rasa + 1 felie de cozonac cu nuca si o cana cu lapte dimineata, la pranz o feliuta de paine cu salata boeuf, o sarmaluta cu 2 lgt de smantana si trebuie sa recunosc inca 2 felii de cozonac cu nuca (care e nerusinat de bun si pufos). da stiu ca nu e dietetic, ca am mancat mai multi carbohidrati decat trebuie ca ar trebui sa mai limitez cantitatea de cozonac... dar scopul meu in urmatoarele 2 sapt nu e sa devorez un castron de salata si nu stiu cate iaurturi dietetice.. scopul e sa ma limitez la 3 mese pe zi si eventual 2 gustari, adica sa-mi amintesc cum e sa mananci cat de cat normal, nu zic ca in portii mici sau normale, dar mai mici fata de cat obisnuiam inainte si sa nu mai infulec pana simt ca plesnesc! deocamdata incerc sa ajung pe linia de plutire si apoi sa invat sa si inot .. si fata de cum eram sunt multumita de mine
brainiac, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2105 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1588 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #13 (permalink)  
Vechi 23 dec 2011, 18:43:24
Niculae Roxana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 25 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 168cm, 78kg
Mesaje: 6.775
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...

Buna si bine ai venit in comunitatea slabutelor! Am citit jurnalul tau si m-am gandit ca poate mai ai nevoie de o prietena care sa te sustina...sa-ti dea incredere in tine..sau doar sa fie langa tn cand ai nevoie de ea...si sa te asculte...deci...iata-ma...sunt langa tn.
Primul pas l-ai facut...si poate cel mai important...ai intrat pe forum.
Cand am intrat si eu prima data pe forum la fel ma simteam si eu....demoralizata...imi regaseam fericirea in mancare....ma comparam cu toate femeile din jurul meu...si eram extrem de geloasa pe sotul meu...deveneam isterica doar daca se uita la tv la una care arata f bn...deci eram la pamant.....vedeam cum ma priveau cei din jur...inclusiv mama mea....era disperata si nu-i venea sa creada cata am ajuns....imi zicea mereu...ai plecat de aks printesa si acum...uita-te la tn esti cat o balena...offf...sa nu mai zic ca vroiam pe atunci sa ma angajez asistent manager...ca asa consideram eu la momentul acela ca tb sa incep de acolo cariera mea...nu m-a angajat nimeni bineinteles...si uite asa mi-am gasit motivatia potrivita...si am gasit acest forum...atunci cand eram jos...cand nu mai aveam nici o speranta...incercasem toate dietele...dar nu le finalizam pe niciuna...din lipsa vointei...dar...cu ajutorul slabutelor am reusit...sa-mi recapat increderea in sine...sa-mi repar greselile....sa am speranta....sa fac sport...care pana la momentul respectiv era un subiect tabu pt mn...si iata-ma acum...la un pas de reusita...plina de incredere....si gata sa ajut pe oricine are nevoie de mn....sunt langa tn...trebuie doar sa ma chemi.
Te pup dulce!...impreuna vom reusi...
Niculae Roxana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2289 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1772 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1515 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #14 (permalink)  
Vechi 23 dec 2011, 20:00:35
brainiac's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 07 dec 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 33
Dieta: Mancat sanatos :)
Date: 165cm, 60.5kg
Mesaje: 623
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...

Citat:
Anterior postat de Niculae Roxana Vezi mesajul
Buna si bine ai venit in comunitatea slabutelor! Am citit jurnalul tau si m-am gandit ca poate mai ai nevoie de o prietena care sa te sustina...sa-ti dea incredere in tine..sau doar sa fie langa tn cand ai nevoie de ea...si sa te asculte...deci...iata-ma...sunt langa tn.
Primul pas l-ai facut...si poate cel mai important...ai intrat pe forum.
Cand am intrat si eu prima data pe forum la fel ma simteam si eu....demoralizata...imi regaseam fericirea in mancare....ma comparam cu toate femeile din jurul meu...si eram extrem de geloasa pe sotul meu...deveneam isterica doar daca se uita la tv la una care arata f bn...deci eram la pamant.....vedeam cum ma priveau cei din jur...inclusiv mama mea....era disperata si nu-i venea sa creada cata am ajuns....imi zicea mereu...ai plecat de aks printesa si acum...uita-te la tn esti cat o balena...offf...sa nu mai zic ca vroiam pe atunci sa ma angajez asistent manager...ca asa consideram eu la momentul acela ca tb sa incep de acolo cariera mea...nu m-a angajat nimeni bineinteles...si uite asa mi-am gasit motivatia potrivita...si am gasit acest forum...atunci cand eram jos...cand nu mai aveam nici o speranta...incercasem toate dietele...dar nu le finalizam pe niciuna...din lipsa vointei...dar...cu ajutorul slabutelor am reusit...sa-mi recapat increderea in sine...sa-mi repar greselile....sa am speranta....sa fac sport...care pana la momentul respectiv era un subiect tabu pt mn...si iata-ma acum...la un pas de reusita...plina de incredere....si gata sa ajut pe oricine are nevoie de mn....sunt langa tn...trebuie doar sa ma chemi.
Te pup dulce!...impreuna vom reusi...
Iti multumesc mult pt cuvintele tale si pentru prietenia pe care mi-o oferi! Cu siguranta ca am nevoie de cat mai multe persoane sa ma sustinasi de aceea vreau sa iti multumesc ca iti pasa! e foarte reconfortant sa stii ca nu esti singura, ca nu esti stricata si ca nu trebuie sa duci povara asta singura pe umeri! Voi incerca sa ma redresez si cand simt ca voi avea suficienta forta incat sa nu renunt ma voi apuca serios de treaba. pana atunci ma informez si citesc cum sa fac lucrurile mai cu cap. si mai ales citesc povestile voastre ale slabutelor sa ma motivez si sa vad ca se poate! ca daca altii pot si eu pot! si eu te pup si voi apela la tine ori de cate ori voi avea nevoie si nu numai :*
brainiac, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2105 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1588 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #15 (permalink)  
Vechi 23 dec 2011, 20:11:34
Niculae Roxana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 25 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 168cm, 78kg
Mesaje: 6.775
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...

Citat:
Anterior postat de brainiac Vezi mesajul
Iti multumesc mult pt cuvintele tale si pentru prietenia pe care mi-o oferi! Cu siguranta ca am nevoie de cat mai multe persoane sa ma sustinasi de aceea vreau sa iti multumesc ca iti pasa! e foarte reconfortant sa stii ca nu esti singura, ca nu esti stricata si ca nu trebuie sa duci povara asta singura pe umeri! Voi incerca sa ma redresez si cand simt ca voi avea suficienta forta incat sa nu renunt ma voi apuca serios de treaba. pana atunci ma informez si citesc cum sa fac lucrurile mai cu cap. si mai ales citesc povestile voastre ale slabutelor sa ma motivez si sa vad ca se poate! ca daca altii pot si eu pot! si eu te pup si voi apela la tine ori de cate ori voi avea nevoie si nu numai :*
....ma bucur sa-ti pot fi de folos...si sa-ti fiu alaturi...astept cu nerabdare sa incepi si u o dieta sanatoasa care t-i se potriveste stilului de viata...si astept vesti si despre sport....pai...parerea mea este ca dupa Sarbatori cu siguranta vei fi pregatita...si vei incepe o dieta...si vei fi mai hotarata ca niciodata...iti trebuie o motivatie puternica...si vointa....in rest...vei vedea ca nu este chiar asa rau...dupa ce vei incepe si vei vedea ce bn te simti cand scapi de kg...si te apropii de greutatea ideala...atunci sa vezi cum radiezi ca-ti vine perfect o rochie pe care nu credeai ca o vei purta vreodata....eu ma bucur cel mai mult cand schimb marimea la blugi...mereu imi iau blugi cu o masura mai mica ca sa vad cat imi ia pana intru in ei...si este motivant sa stii
Sigur vei reusii...toate am reusit..dar impreuna
Si eu te pup...si te astept cu sufletul deschis...in casuta la mn de cate ori ai nevoie de mn...
Niculae Roxana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2289 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1772 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1515 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #16 (permalink)  
Vechi 23 dec 2011, 21:45:47
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...

Citat:
Anterior postat de brainiac Vezi mesajul
Ieri am sosit la bunica mea... Mi-a fost foarte dor sa petrec timp cu ea avand in vedere cat de bine ne intelegem si faptul ca e una din persoanele pe care le admir cel mai mult... Cu toate astea, stiu cert ca bunica e o persoana foarte directa (prea directa uneori) si nu o mai schimba nimeni... Asadar dupa ce mi-a zis ca sunt frumoasa si ca e tare fericita sa ma vada, a urmat inevitabila replica: stii Ancutel trebuie sa mai slabesti neaparat! ... :-| ... Stiu ca e bine intentionata si ca imi vrea binele, dar parca uneori e cam dureros sa le primesti asa in fata, mai ales cand esti constient ca ai o problema si ca trebuie sa o rezolvi! Partea amuzanta e ca ultima oara cand am vizitat-o (prin septembrie) aveam cu 1kg jumate in plus si atunci nu mi-a zis nimic de genul ca trebuie sa slabesc ci mi-a spus ca arat foarte bine! Stand si analizand putin situatia mi-am amintit ca atunci aveam incredere in mine si eram convinsa ca voi reusi in lupta contra kg, iar aceasta convingere ma facea fericita. Si lasam fericirea sa iasa la suprafata si astfel toti imi spuneau ca arat nemaipomenit si ca radiez. Acum insa trec printr-o perioada in care nu ma mai percep ca pe o luptatoare, in care ma indoiesc de hotararea cu care voi merge pe acest drum, in care ma astept sa esuez in fiecare zi din cauza ca nu am suficienta motivatie. Si aparent se vede! Se vede asa bine incat si ceilalti observa! Asadar fetelor, am sa scriu asta atat pentru mine cat si pentru voi: oamenii va percep prin prisma parerii pe care o aveti voi inseva despre propria persoana. Daca va vedeti urate si lipsite de farmec la fel va vor vedea si ceilalti, daca va vedeti stralucitoare si increzatoare aceeasi parere o vor avea si cei din jurul vostru! Asa ca haideti sa nu ne mai dam consimtamantul ca ceilalti sa ne priveasca asa cum NU vrem! Haideti sa le aratam ca suntem frumoase, puternice si invingatoare! Si ca sa se vada ca nu sunt ipocrita, am inceput sa fac ceva in acest sens: nu am mai mancat ca o sparta (desi cozonacul cu nuca era extrem de tentant, m-am limitat la o feliuta), am acceptat sa fac putina miscare, chiar daca e vorba de o simpla plimbare si am inceput sa-mi schimb parerea despre mine si sa imi repet ca pot face acest lucru, pot ajunge unde imi doresc si pot avea viata mult visata!
ca bine mai zici brainiee tare dureros cand o persoana apropiata iti spune ca trebuie sa mai slabesti..si mie mi-o spun o gramada de persoane din familie, la care tin enorm..stiu ca imi spun pentru binele meu, pentru ca asta e adevarul..daca le poti avea pe toate, de ce sa nu faci un efort pentru asta?



Citat:
Anterior postat de brainiac Vezi mesajul
Sunt ingrijorata ca nu voi putea fi langa toti oamenii care au nevoie de mine... Ca nu voi reusi sa ii sustin pe toti si sa-i ajut asa cum au nevoie... Nu e chiar cea mai buna perioada din viata mea dar stiu ca poate fi si cu mult mai rau! Doar ca as vrea sa pot face mai multe, sa pot ajuta mai mult si efectiv nu pot! Si atunci ma enervez, nu imi gasesc locul, nu mai am somn (caci incerc sa gasesc tot felul de solutii), incep sa fiu artagoasa si sa ridic tonul la oameni nevinovati... iar asta nu ma face sa ma simt cu nimic mai bine, mai ales ca o fac involuntar...Asa ca o sa-mi iau o pauza de la toti si toate, macar cateva ore si am sa ma gandesc la mine, la cine sunt, ce vreau si incotro ma indrept. Si mai ales am sa ma relaxez! trebuie sa ma decuplez putin de lumea asta pe care oricum nu o pot schimba si sa ma gandesc la ce m-ar putea ajuta sa fiu mai puternica sa-i pot sustine si pe ceilalti. Sigur ca imi place sa-mi ajut prietenii si familia, dar sunt acele perioade in care telefonul iti suna intruna, o prietena iti zice ca s-a despartit de prietenul cu care era de 2 ani, un amic iti spune ca i-a murit cineva drag, iubitul tau are si el niste probleme financiare si nu numai si e intr-un stres continuu, parintii au datorii si sunt si ei stresati, alta prietena sufera o deceptie si tot asa... si fiindca tie iti place sa fii langa toti oamenii astia bineinteles ca le oferi sprijinul tau, dar pe nesimtite te incarci si tu cu o parte din tristetea lor si te trezesti dimineata ca te simti ca naiba si n-ai chef de nimic... mai ales ca toate merg prost! dar vreau sa cred ca si fazele astea sunt trecatoare, ca dupa ploaie urmeaza intotdeauna soare si ca lucrurile revin la normal!
in alta ordine de idei incep sa simt cum incolteste in mine dorinta de a adopta un nou stil de viata, unul mai sanatos.. am citit cateva povesti de succes, am vazut cum slabutele se incurajeaza una pe alta si parca simt cum se misc si in mine ceva... e adevarat mi-e foarte greu sa ma abtin de la toate bunatatile mai ales in aceasta perioada a anului, dar pana acum am reusit sa nu mai fac excese, sau sa ma refugiez in mancare..ceea ce eu consider a fi un bun inceput ! desigur lupta e grea, drumul e lung si uneori anevoios dar stiu ca am puterea necesara sa ma mobilizez si stiu ca in jurul meu sunt persoane extraordinare gata sa ma sustina. asa ca cine sunt eu sa nu le dau ocazia sa ma ajute? cine sunt eu sa refuz sa imi valorific potentialul si sa imi neg partile bune?

si ca sa povestesc si ce am mancat azi (cu sinceritate totala) voi incepe prin a raporta o o felie de paine cu rosii si telemea rasa + 1 felie de cozonac cu nuca si o cana cu lapte dimineata, la pranz o feliuta de paine cu salata boeuf, o sarmaluta cu 2 lgt de smantana si trebuie sa recunosc inca 2 felii de cozonac cu nuca (care e nerusinat de bun si pufos). da stiu ca nu e dietetic, ca am mancat mai multi carbohidrati decat trebuie ca ar trebui sa mai limitez cantitatea de cozonac... dar scopul meu in urmatoarele 2 sapt nu e sa devorez un castron de salata si nu stiu cate iaurturi dietetice.. scopul e sa ma limitez la 3 mese pe zi si eventual 2 gustari, adica sa-mi amintesc cum e sa mananci cat de cat normal, nu zic ca in portii mici sau normale, dar mai mici fata de cat obisnuiam inainte si sa nu mai infulec pana simt ca plesnesc! deocamdata incerc sa ajung pe linia de plutire si apoi sa invat sa si inot .. si fata de cum eram sunt multumita de mine
problemele cand vin, vin toate odata, dar daca ai rabdare si credinta, le depasesti cu brio..
sa nu te fortezi, fa tot ceea ce sta in puterea ta pentru a ajuta, dar niciodata nu te apuiza pentru altii..cea mai importanta persoana din viata ta esti tu

Citat:
Anterior postat de Niculae Roxana Vezi mesajul
Buna si bine ai venit in comunitatea slabutelor! Am citit jurnalul tau si m-am gandit ca poate mai ai nevoie de o prietena care sa te sustina...sa-ti dea incredere in tine..sau doar sa fie langa tn cand ai nevoie de ea...si sa te asculte...deci...iata-ma...sunt langa tn.
Primul pas l-ai facut...si poate cel mai important...ai intrat pe forum.
Cand am intrat si eu prima data pe forum la fel ma simteam si eu....demoralizata...imi regaseam fericirea in mancare....ma comparam cu toate femeile din jurul meu...si eram extrem de geloasa pe sotul meu...deveneam isterica doar daca se uita la tv la una care arata f bn...deci eram la pamant.....vedeam cum ma priveau cei din jur...inclusiv mama mea....era disperata si nu-i venea sa creada cata am ajuns....imi zicea mereu...ai plecat de aks printesa si acum...uita-te la tn esti cat o balena...offf...sa nu mai zic ca vroiam pe atunci sa ma angajez asistent manager...ca asa consideram eu la momentul acela ca tb sa incep de acolo cariera mea...nu m-a angajat nimeni bineinteles...si uite asa mi-am gasit motivatia potrivita...si am gasit acest forum...atunci cand eram jos...cand nu mai aveam nici o speranta...incercasem toate dietele...dar nu le finalizam pe niciuna...din lipsa vointei...dar...cu ajutorul slabutelor am reusit...sa-mi recapat increderea in sine...sa-mi repar greselile....sa am speranta....sa fac sport...care pana la momentul respectiv era un subiect tabu pt mn...si iata-ma acum...la un pas de reusita...plina de incredere....si gata sa ajut pe oricine are nevoie de mn....sunt langa tn...trebuie doar sa ma chemi.
Te pup dulce!...impreuna vom reusi...
si, mai esti la fel de geloasa Roxana?
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #17 (permalink)  
Vechi 24 dec 2011, 13:28:52
brainiac's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 07 dec 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 33
Dieta: Mancat sanatos :)
Date: 165cm, 60.5kg
Mesaje: 623
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...

[QUOTE=mika_me;883247]

problemele cand vin, vin toate odata, dar daca ai rabdare si credinta, le depasesti cu brio..
sa nu te fortezi, fa tot ceea ce sta in puterea ta pentru a ajuta, dar niciodata nu te apuiza pentru altii..cea mai importanta persoana din viata ta esti tu

asa e cum spui tu...cand ne lovesc problemele au grija sa ne loveasca din plin... asa ca sunt cuminte si astept rabdatoare sa treaca totul stiu ca va fi si mai bine!
brainiac, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2105 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1588 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #18 (permalink)  
Vechi 24 dec 2011, 13:37:36
brainiac's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 07 dec 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 33
Dieta: Mancat sanatos :)
Date: 165cm, 60.5kg
Mesaje: 623
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...

Aseara a ajuns si fratele meu la bunica si am avut parte de un moment foarte placut asa "ca intre frati". Mult timp mi-am dorit sa avem astfel de momente dar fiindca eram amandoi cu personalitati puternice nu ne-am putut intelege niciodata si mereu ne calcam pe coada unul pe altul ajungand sa ne certam ca natafletii in final... dar de vreo 2 ani am mai crescut amandoi si lucrurile sunt bine ajungand sa ne facem chiar si destainuiri intime si sa ajungem sa fim prieteni buni... si e asa de bine sa simti asta mai ales vis-a vis de cineva din familie :X! Si cum spuneam ne-am asezat la o cana cu ceai, asa cam pe la ora 10 si au inceput povestile si destainuirile... si dintr-una in alta imi povestea de gasca lui si cum le-a povestit de mine zicand " nu o subestimati pe sora-mea ca desi e ea mai tacuta intre oameni necunoscuti e mai coapta decat noi toti la un loc" (eu fiind cu 2 ani mai mica decat el )... iara vazand cum imi cere sfaturile si ca pune pret pe ceea ce zic eu mi-a dat asa o incredere in mine, m-a facut sa realizez ca sunt pretioasa in ochii altora indiferent de marimea blugilor sau a taliei... si mi-a cazut bine! cred ca a fost unul din cele mai frumoase cadouri pe care le-am primit! asa ca incet incet si cu ajutorul potrivit imi adun si eu motivatia sa fiu o slabuta asa cum se cuvine

tot fratele meu a insistat sa mai raman o zi aici sa merg la o masa festiva si o petrecere cu gasca lui, asa ca am zis da de ce nu! doar ca imi imaginez ca nu va fi tocmai usor sa rezist tentatiilor.. asa ca mi-am propus sa mananc mai putin pe parcursul zilei si sa ma abtin de la cozonac si alte bunatati care imi fac cu ochiul din camara, pentru ca oricum diseara voi gusta tot felul de mancaruri... macar atat sa incerc sa fac pt mine
brainiac, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2105 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1588 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #19 (permalink)  
Vechi 24 dec 2011, 15:03:17
Niculae Roxana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 25 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 168cm, 78kg
Mesaje: 6.775
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul


si, mai esti la fel de geloasa Roxana?
Nup....am scapat de gelozie...acum am incredere in mn si in el...
Niculae Roxana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2289 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1772 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1515 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #20 (permalink)  
Vechi 24 dec 2011, 15:03:47
Niculae Roxana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 25 ian 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 168cm, 78kg
Mesaje: 6.775
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 6 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal brainiac - In cautarea propriei persoane...

Niculae Roxana, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2289 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1772 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1515 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
calorii, cautarea, dieta, in, jurnale, persoane, propriei, ro, sanatos, slabit, slabute

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
In cautarea fericirii - Jurnal Maryo maryo Jurnale barbati 69 01 dec 2011 10:29:47
In cautarea corpului visat - Jurnal bathsheba bathsheba20 Arhiva jurnale slabit 780 17 nov 2011 15:32:19
Jurnal alice2you. In cautarea siluetei mult visate! alice2you Arhiva jurnale slabit 31 18 mai 2011 14:22:43
Jurnal Baston - In cautarea fericirii... baston Arhiva jurnale slabit 10 28 mai 2010 21:00:22
In cautarea EU-lui pierdut (Moniela) moniela Arhiva jurnale slabit 23 21 apr 2010 13:56:37

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole