forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala" (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-bst-obeza-viitoare-fotomodeala-11138.html)

bst 22 feb 2012 20:32:41

Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Buna jurnalule!>:D<

Sunt la a 3-a tentativa de a-mi indeplini visul- acela de a fi frumoasa si sanatoasa. Cred ca de fiecare data am dat gres cu dieta dintr-un motiv foarte simplu: lipsa SPORTULUI!
A fost usor sa ma obisnuiesc cu o dieta hipocalorica extrema, sa ma trezesc in toiul noptii speriata de visul ca am mancat ceva "nepermis", sa nu pot sa adorm de foame si de durere de burta, doar-doar voi mai slabi vreun kilogram.. dar mi-a fost absolut imposibil sa-mi ridic fundul de pe scaun si sa fac 5 pasi de plimbare.
Eh, infometarea si sedentarismul nu dau bine impreuna, asa ca de data aceasta schimb tactica.
Incep cu 1500 kcal/zi + 30 min sport, de 3 ori/ saptamana.

Trebuie sa reusesc!!!

sandra24 22 feb 2012 20:58:48

re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
>:D<Bine ai venit!!! Iti urez ambitie multa si sa faci alegeri corecte fara stres:D!

bst 22 feb 2012 21:03:25

re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de sandra24 (Post 951167)
>:D<Bine ai venit!!! Iti urez ambitie multa si sa faci alegeri corecte fara stres:D!

Bine te-am gasit!!!:-*
Multumesc de urari, sa ai si tu multa bafta la slabit>:D<

sandra24 22 feb 2012 21:05:58

re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
sa zicem ca as mai avea de slabit,dar la cum ma sint cu sportul si cum vizibil m-am schimbat in bine,nu cred k o sa fie o problema sa mai slabesc:P:P important e sa ma simt bine si sa arat bine,nu nr.kg:P:P

bst 22 feb 2012 21:20:57

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de sandra24 (Post 951180)
sa zicem ca as mai avea de slabit,dar la cum ma sint cu sportul si cum vizibil m-am schimbat in bine,nu cred k o sa fie o problema sa mai slabesc:P:P important e sa ma simt bine si sa arat bine,nu nr.kg:P:P

Ai mare dreptate, oricum la 50+ kilograme esti slabutaaaaa ;)
Eu sunt tare complexata de grasimea pe care o port cu mine, mi-e si jena sa ies afara din casa.
Da las' ca se remediaza situatia;;)

sandra24 22 feb 2012 21:30:37

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Oricum esti mai inalta:D:Dsi asta e super bine,o sa vezi cand o sa slabesti ce tipa tare o sa fii:D:D,anyway axeaza-te pe mancare sanatoasa,neprocesata,fara fast food,alcool,bauturi acidulate sau sucuri din comert,fara chipsuri,biscuitei si prajiturele,cam tot ce dauneaza ar trebui eliminat,insaaa daca ai chef si nu te poti abtine fa-ti pofta dar intr-o cantitate mai mica,care sa nu dauneze:)

bst 22 feb 2012 22:27:39

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de sandra24 (Post 951225)
Oricum esti mai inalta:D:Dsi asta e super bine,o sa vezi cand o sa slabesti ce tipa tare o sa fii:D:D,anyway axeaza-te pe mancare sanatoasa,neprocesata,fara fast food,alcool,bauturi acidulate sau sucuri din comert,fara chipsuri,biscuitei si prajiturele,cam tot ce dauneaza ar trebui eliminat,insaaa daca ai chef si nu te poti abtine fa-ti pofta dar intr-o cantitate mai mica,care sa nu dauneze:)

Pfff.. toate principiile astea sunt arhi-cunoscute. Problema e punerea lor in practica:-s
Am fost luna trecuta la nutritionist. Mi-a placut foarte mult ca mi-a dat voie la multe alimente pe care eu le credeam a fi pe lista neagra: ciocolata, paine, paste, orez, sucuri light. De cand am auzit ca am liber la sucuri light am baut cate un flacon de cola aproape in fiecare zi, asta pentru ca de vreo 2 ani am evitat sucurile si mi-era tare dor de ele. Sa stii ca eu nu mai cred in "alimente interzise"( pe care apoi le infulec ca nebuna cand consider ca mi-am "terminat" dieta)..
Cred ca e mai eficient echilibrul in alimentatie...adica de toate, dar cu masura:)

sandra24 22 feb 2012 22:36:13

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
pai de acest principiu ma tin si eu,doar o viata avem,eu iti spuneam teoria,daca dr.ti-a recomandat ciocolata alege amaruie,care e mult mai sanatoasa decat cele gen cu lapte,cu alte minuni,paine neagra ,integrala,de secara,etc si nu multa..in jur de 100 g zilnic,si recomandat ar fii sa o consumi in prima parte a zilei,pate integrale,orez brun si tot asa,sa incercam sa le alegem pe cele sanatoase:)..iar sucurile nu sunt bune deloc,nici cele light nici cele normale,cele light nu contin zahar dar au adaugate indulcitori dubiosi,e doar reclama de ele...

bst 22 feb 2012 22:39:49

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de sandra24 (Post 951348)
pai de acest principiu ma tin si eu,doar o viata avem,eu iti spuneam teoria,daca dr.ti-a recomandat ciocolata alege amaruie,care e mult mai sanatoasa decat cele gen cu lapte,cu alte minuni,paine neagra ,integrala,de secara,etc si nu multa..in jur de 100 g zilnic,si recomandat ar fii sa o consumi in prima parte a zilei,pate integrale,orez brun si tot asa,sa incercam sa le alegem pe cele sanatoase:)..iar sucurile nu sunt bune deloc,nici cele light nici cele normale,cele light nu contin zahar dar au adaugate indulcitori dubiosi,e doar reclama de ele...

Da, asa fac si eu.. incerc sa aleg variantele mai sanatoase si mai putin incarcate caloric. Stiu ca sucul nu e bun.. dadeam doar un exemplu de cum ma comport eu, cand stiu ca un aliment e interzis doar la el ma gandesc. Deja a inceput sa-mi fie greata de suc, deci e de bine:))

Chriselle 23 feb 2012 01:08:23

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Hei!

Bine te-ai "reapucat" de dieta! De data asta sigur o sa reusesti. Imi place cum gandesti, exact ca Bilic: "de toate dar cu masura".
Si eu anu asta m-am apucat a nu stiu cata oara dar de data asta chiar o sa merg pana la capat. Si de o trebui sa tin dieta un an tot nu ma las :D
Las ca le venim noi de hac sunculitelor >:) Pai, pana cand? A venit timpul sa le aratam cine e sefa :D
Mult succes!


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:53:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO