forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala" (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-bst-obeza-viitoare-fotomodeala-11138.html)

Chriselle 23 feb 2012 15:15:54

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de bst (Post 952192)
:)) Eh, ai vrea tu sa te analizez aici pe gratis...tinand cont ca o sedinta de consiliere/psihoterapie costa undeva la 50 de lei b-)

Pai 50 de lei nu e rau deloc! Cat tine sedinta ca poate imi fac programare :P Orientare profesionala faci? :D

bst 23 feb 2012 15:22:16

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 952197)
Pai 50 de lei nu e rau deloc! Cat tine sedinta ca poate imi fac programare :P Orientare profesionala faci? :D

Uite ma, nu stiam de unde sa-mi fac rost de clienti!:))
Sunt doar anul 3, abia dupa ce termin si masterul voi avea competenta necesara sa ofer consiliere. Pana atunci iti mai las timp sa strangi bani, ca nu se rezolva problema cu doar o sedinta, si tinand cont ca voi fi la inceput de drum si voi avea nevoie de finantare... e posibil sa te orientez profesional vreun an, sau doi;):))

Chriselle 23 feb 2012 15:39:34

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de bst (Post 952209)
Uite ma, nu stiam de unde sa-mi fac rost de clienti!:))
Sunt doar anul 3, abia dupa ce termin si masterul voi avea competenta necesara sa ofer consiliere. Pana atunci iti mai las timp sa strangi bani, ca nu se rezolva problema cu doar o sedinta, si tinand cont ca voi fi la inceput de drum si voi avea nevoie de finantare... e posibil sa te orientez profesional vreun an, sau doi;):))

Pai stiu ca asa va invata astia :)) Sa ne orientati si sa ne consiliati vreo cativa ani :)) Si dupa ce ne-ati chelit de bani suntem gata "rezolvati" :))
Eu zic ca daca esti in anu trei sa iti faci practica :P Uite eu ma ofer sa iti faci practica pe mine si cand esti experta te platesc :P
Esti super tare. Dar, apropos, voi cum vedeti testele astea de orientare profesionala? Sunt ok? (In afara de faptul ca clientul scapa mult mai ieftin :P) Sau pe ce baza ar trebui sa isi aleaga cineva proesia? Te intreb ca eu is la un pas de a face a doua facultate si nu vreau sa gresesc a doua oara :P
Ioi, ce m-ai facut sa rad. Acum trebuie sa ma apuc si eu de niste treaba pe aici, asa ca te las sa inveti pentru examen da te astept cu un raspuns la ce te-am intrebat :D

bst 23 feb 2012 17:13:58

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 952233)
Pai stiu ca asa va invata astia :)) Sa ne orientati si sa ne consiliati vreo cativa ani :)) Si dupa ce ne-ati chelit de bani suntem gata "rezolvati" :))
Eu zic ca daca esti in anu trei sa iti faci practica :P Uite eu ma ofer sa iti faci practica pe mine si cand esti experta te platesc :P
Esti super tare. Dar, apropos, voi cum vedeti testele astea de orientare profesionala? Sunt ok? (In afara de faptul ca clientul scapa mult mai ieftin :P) Sau pe ce baza ar trebui sa isi aleaga cineva proesia? Te intreb ca eu is la un pas de a face a doua facultate si nu vreau sa gresesc a doua oara :P
Ioi, ce m-ai facut sa rad. Acum trebuie sa ma apuc si eu de niste treaba pe aici, asa ca te las sa inveti pentru examen da te astept cu un raspuns la ce te-am intrebat :D

Hmm..sunt multe de zis legat de teste. Daca te gandeai la asa-zisele teste psi gasite pe site-uri sa stii ca ele sunt de fatada, n-au nicio baza stiintifica. Testarea se realizeaza doar de catre un profesionist care este licentiat pe testul respectiv, si doar cu un test validat.
Daca vrei sa obtii un raspuns de calitate iti recomand sa te duci la consiliere la un psiholog care are acreditare pe psihologia muncii. Iti garantez ca n-o sa te tina 2 ani in discutii, cel mai probabil vei face doar o sedinta (asta daca nu vei vrea tu apoi sa mai continui:P ) si n-o sa te coste exagerat de mult.
La inceputul lunii martie voi face un stagiu de practica intr-un cabinet psihologic, iar la finalizarea stagiului (undeva prin 20 martie) voi avea si eu parte de o consiliere profesionala. Daca te va mai interesa subiectul pana atunci promit ca vin aici si iti povestesc tot demersul prin care am trecut la respectiva consiliere;)

bst 23 feb 2012 17:37:29

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 952233)
Pai stiu ca asa va invata astia :)) Sa ne orientati si sa ne consiliati vreo cativa ani :)) Si dupa ce ne-ati chelit de bani suntem gata "rezolvati" :))
Eu zic ca daca esti in anu trei sa iti faci practica :P Uite eu ma ofer sa iti faci practica pe mine si cand esti experta te platesc :P
Esti super tare. Dar, apropos, voi cum vedeti testele astea de orientare profesionala? Sunt ok? (In afara de faptul ca clientul scapa mult mai ieftin :P) Sau pe ce baza ar trebui sa isi aleaga cineva proesia? Te intreb ca eu is la un pas de a face a doua facultate si nu vreau sa gresesc a doua oara :P
Ioi, ce m-ai facut sa rad. Acum trebuie sa ma apuc si eu de niste treaba pe aici, asa ca te las sa inveti pentru examen da te astept cu un raspuns la ce te-am intrebat :D

Daca te referi la testele de pe net, sa stii ca nu sunt de calitate, nu au baza stiintifica..sunt un fel de ghiceala.
Testarea psi se realizeaza doar de catre un profesionist, care este licentiat pe respectivul test.
Nici eu nu cunosc modul de realizare al unei sedinte psi, nu am autorizatie de libera practica si nici licenta pe vreun test. Cel mai indicat e sa mergi la un psiholog cu acreditare pe psihologia muncii, asa vei obtine un raspuns de calitate la problema ta. Nu-ti fie frica, nu te va tine in discutii 2 ani, si nici nu te va costa exagerat.:P
Pe la mijlocul lunii martie eu voi avea parte de o consiliere profesionala (in cadrul unui stagiu de practica la care m-am inscris). Daca vei mai fi interesata de subiect pana atunci promit ca iti voi povesti tot demersul prin care am trecut in sedinta;)

andra007 23 feb 2012 17:42:52

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Buna

Sper ca interventia mea sa nu fie inoportuna. As vrea sa va impartasesc experienta mea la capitolul slabit. Singura de altfel. Am 21 de ani, pana sa intru la facultate si implicit sa plec de acasa am avut constant 55 de kg. Cand am ajuns in Bucuresti am inceput sa mananc numai fast food si alte porcarii. Dupa vreo 6 luni, m-am cantarit. Inca aveam o parere buna despre mine, desi nu-mi mai veneau nicio pereche de pantaloni. Si ma trezesc cu 70 kg:-o. Am avut un soc, am plans putin, dar am continuat in acelasi ritm pentru 2 ani. Pana pe 15 oct cand am avut o revelatie. O pereche de pantaloni care-mi placeau f. mult nu ma mai incapeau. Ajunsesem la 73 kg. Si asa am inceput prima si singura dieta din viata mea. Am intrat pe acest forum sa ma mai inspir, sa ma motivez, dar pot spune ca mi-am schimbat singura stilul de viata si mi-am inventat propria dieta. Pe scurt, am renuntat total la: fast food, prajeli, grasmi (carne de porc de ex), sosuri grase, dulciuri, paine, fainoase (mananc o data pe luna paste). Mancarurile gatite de mine sunt in principal fierte, mananc multe salate, iaurturi, pui/curcan la gratar, legume fierte, supe slabe, in general mancaruri slabe. Nu respect niciun fel de reguli de asociere. Ceea ce respect e sa nu depasesc 3 mese pe zi si poate o gustare formata dintr-un fruct. Nu consum mai mult de 1200 de calorii. Mentionez faptul ca am slabit 13 kg (in 4 luni intr-adevar), dar nu am facut pic de sport. Sunt super sedentara (stiu ca nu e bine, dar mi-e f greu sa ma urnesc). De luni ma duc la sala pentru ca vreau sa grabesc un pic aceste 5 kg ramase. Ideea care m-a ajutat in tot acest timp este: Fara exceptii. Nici macar de sarbatori nu am facut vreo exceptie. Vazut de afara pare dificil, dar sincer, m-am obisnuit asa. La inceput ma culcam cu dureri/arsuri de stomac, dar dupa vreo luna totul a intrat in normal. Mi-am schimbat total stilul de viata si acum pot spune cu mandrie ca nu-mi mai trece prin cap sa mananc la Mc Donald's sau KFC (unde mancam zilnic pana acum 4 luni). Singura placere vinovata care mi-o mai permit este sa beau cam de 2 ori pe sapt un pahar de cola. Bineinteles, putem avea opinii total diferite, dar parerea mea sincera, este ca fara ambitie si puterea de a spune "nu" fara exceptii la anumite chestii daunatoare, nu poti face nimic. Azi mananci o gura dintr-un hamburger, maine mananaci jumate, peste o sapt mananci unul intreg, apoi iti permiti saptamal sa iei un meniu si tot asa, crezand mereu "hai ca n-o fi foc o data". Mult succes in continuare! Sper sa ajungeti unde va doriti!

bst 23 feb 2012 17:59:33

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Buna Andra!
Intr-adevar exista alimente daunatoare, nu numai siluetei ci si sanatatii. Eu consider ca putem sa gasim inlocuitori, care sa ne pacaleasa pofta si sa nu ne dea peste cap dieta. Variantele light sunt o posibilitate, sau cele pe care ti le prepari acasa si stii exact ce contin :)
Felicitari pentru kilogramele pierdute, si spor in continuare!:-*

andra007 23 feb 2012 18:17:57

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Da, ai perfecta dreptate:) De cola, cum am zis nu prea pot sa ma las. Dar merg pe varianta cola 0. La inceput mi se parea imposibil sa slabesc atata, dar am avut rabdare. Plus ca am evitat dietele de genul: ciorba de varza non stop, dieta disociata etc. Pentru ca sunt de parere ca daca nu-ti schimbi stilul de viata, tot degeaba. Nu poti sa traiesti o viata intreaga pe ciorba de varza. Si e foarte important sa nu-ti impui target-uri de genul: "vreau sa slabesc 20 de kile intr-o luna". Eu mi-am propus aceste 18 kg pana in iunie, dar s-ar putea sa le ating mai repede. Succes si sper sa reusesti in continuare!

Chriselle 23 feb 2012 18:53:28

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de bst (Post 952334)
Hmm..sunt multe de zis legat de teste. Daca te gandeai la asa-zisele teste psi gasite pe site-uri sa stii ca ele sunt de fatada, n-au nicio baza stiintifica. Testarea se realizeaza doar de catre un profesionist care este licentiat pe testul respectiv, si doar cu un test validat.
Daca vrei sa obtii un raspuns de calitate iti recomand sa te duci la consiliere la un psiholog care are acreditare pe psihologia muncii. Iti garantez ca n-o sa te tina 2 ani in discutii, cel mai probabil vei face doar o sedinta (asta daca nu vei vrea tu apoi sa mai continui:P ) si n-o sa te coste exagerat de mult.
La inceputul lunii martie voi face un stagiu de practica intr-un cabinet psihologic, iar la finalizarea stagiului (undeva prin 20 martie) voi avea si eu parte de o consiliere profesionala. Daca te va mai interesa subiectul pana atunci promit ca vin aici si iti povestesc tot demersul prin care am trecut la respectiva consiliere;)

Inteleg ca dupa ce te rezolvi la psiholog cu o chestie se creaza o dependenta si iti mai cauti si alte probleme :)) Esti super scumpa! Ma bine-dispui instant :)
Well, eu trebuie sa aplic la facultate acum pana pe 1 Martie. Imi pun mai multe optiuni pe lista ca sa zic asa. Si in functie de punctajul pe care il am si de ordinea in care am plasat optiunile o sa intru la facultate. Dar pot sa mai modific ordinea optiunilor pe la inceputul verii. Deci tot m-ar ajuta intr-un fel.
Ma convingi sa pun si psihologia pe lista :)) Stii care ii faza la mine? Ca sunt atrasa de foarte multe chestii si majoritatea nu au nici o legatura intre ele. As vrea daca se poate sa fac ceva care sa fie creativ, sa ii ajut pe oameni sau sa ii fac intr-un fel mai fericiti prin ceea ce fac, sa nu fie ceva monoton - asta asa in mare.

bst 23 feb 2012 19:00:39

Re: Jurnal bst - de la obeza la viitoare "fotomodeala"
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 952438)
Inteleg ca dupa ce te rezolvi la psiholog cu o chestie se creaza o dependenta si iti mai cauti si alte probleme :)) Esti super scumpa! Ma bine-dispui instant :)
Well, eu trebuie sa aplic la facultate acum pana pe 1 Martie. Imi pun mai multe optiuni pe lista ca sa zic asa. Si in functie de punctajul pe care il am si de ordinea in care am plasat optiunile o sa intru la facultate. Dar pot sa mai modific ordinea optiunilor pe la inceputul verii. Deci tot m-ar ajuta intr-un fel.
Ma convingi sa pun si psihologia pe lista :)) Stii care ii faza la mine? Ca sunt atrasa de foarte multe chestii si majoritatea nu au nici o legatura intre ele. As vrea daca se poate sa fac ceva care sa fie creativ, sa ii ajut pe oameni sau sa ii fac intr-un fel mai fericiti prin ceea ce fac, sa nu fie ceva monoton - asta asa in mare.

Tu ce facultate ai terminat? Si care ar fi optiunile prezente?
Daca esti sociabila, si zici ca iti place sa ajuti ti s-ar potrivi psiho. Nu e deloc un domeniu monoton, e ceva de munca si aici, mai sunt si materii de toata jena, dar in principiu e ok.
Partea proasta la mine e ca, desi in teorie imi place foarte mult psiho, practic nu sunt deloc potrivita pentru acest domeniu. Eu sunt mai retrasa, emotiva, si nu-mi prea place sa interactionez cu lumea (perfecte calitati pentru un psiholog):))


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:54:04.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO