Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Lauricius

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 13 oct 2010, 20:57:25
Lauricius's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 11 oct 2010
Locaţie: Voluntari, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Personalizata de moi :)
Date: 163cm, 61.9kg
Mesaje: 75
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal Lauricius

Va salut slabutelor!

Sunt noua in comunitatea voastra, dar categoric e cel mai cool site de genul acesta pe care l-am gasit. In adolescenta eu mereu am fost f.slaba, oricat de mult mancam. Acum 4 ani am ajuns de la 49 kg la 56. Si acolo am ramas. Din nou, orice mananc. Sport nu fac. L-am urat de mica. Am activitate intelectuala intensa, insa. Zilnic. Uneori (cam 3-4 luni pe an) am activitate mai mare (sunt regizor si perioada repetitiilor ma consuma destul).

Sunt o mare pofticioasa. Reusesc sa controlez cantitatea, dar imi place numai ce sare de 300 kcal/100 gr. Nu am fost in stare niciodata sa tin mai mult de 3 zile de regim. In a 4-a eram deja depresiva si munca mea avea de suferit.

Asadar, credeam ca sunt o cauza pierduta si ca trebuie sa ma impac cu colacelul de pe burta si solduri si sa zic 'mersi' ca macar nu iau in greutate, desi pap ce ma taie capul.

Pana v-am gasit pe voi si parca-parca m-am motivat. E a 3-a zi de "dieta" si surpriza: nu sunt deprimata! Acum... ma tem totusi ca nu voi slabi. De ce spun asta?

1. Nu am reusit sa ma pot adapta la niciun regim clasic, asadar il am pe al meu. Adica: (aproape) tot ce ma taie capul in limita a 1100-1400 kcal. Pot slabi asa? Nu caut o pierdere rapida. Ma multumesc cu 2-3 kg/luna. Cam 4-5 as vrea sa dau jos. Bineinteles, am taiat Cola si cartofii (pe cat posibil - e singura leguma care imi place) din alimentatie, dar pe mine ma streseaza f.tare sa stiu ca daca pap putina ciocolata "gata", visul unei siluete frumoase s-a dus.

2. Am incercat sa bag macar 30 min. activitate pe zi. O noutate pentru mine! Dupa prima zi de aerobic acasa, insa... am facut o mare febra musculara. Si dupa doar 30 de minute! E normal?!

Si, in final: 3. Poate sa se uite cineva pe ''Dieta" mea (mai ales la cum calculez eu "Caloriile consumate") si sa imi spuna daca e ok asa? Desi e f. user-friendly acest site, matematica nu a fost punctul meu forte niciodata. Doar ca ma gandesc asa: daca eu pap cat sa imi acopar metabolismul bazal, tot ce consum din actiuni precum lucru la PC, gimnastica, shopping, condus, etc. sunt practic calorii pe minus care, cumulate, ar trebui sa ma duca spre o pierdere lunara... nu?!

Imi cer scuze ca am scris atat si ca va "zumzai", dar e prima oara cand fac ceva legat de regimul meu si sunt si entuziasmata.

P.S.: Chiar daca apar ore tarzii la 'ultima gustare', ele sunt cu 2-3 ore inainte sa ma culc.
  #2 (permalink)  
Vechi 13 oct 2010, 21:02:42
sunshine's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 oct 2009
Locaţie: acasa, Romania
Date: 165cm, 64kg
Mesaje: 5.016
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal Lauricius

Bine ai venit

Daca nu poti tine o dieta anume, este f bine cum faci tu acum. Personalizata ii spunem noi

Mananci in limita a 1400 cal pe zi, insa sa ai grija sa fie din alimente cat mai naturale .

Ciucalata da ai voie, dar sa fie cu > 75% cacao ( in timp te obisnuieste) este f buna pt inima si pt pofte.
2 - 3 patretele

Aerobic...e normal la inceput, eu si acum mai fac febra musculara cand am cate o pauza de sport!
Totusi nu face in fiecare zi. Poti face o zi 1 ora aerobic, a doua zi plimbari mai mult, sau un pic de gimnastica, a 3 a zi aerobic etc.

Ai inteles bine cu metabolismul bazal.
sunshine, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sunshine, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2287 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1770 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1771 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3 (permalink)  
Vechi 13 oct 2010, 21:13:11
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal Lauricius

Citat:
Anterior postat de Lauricius Vezi mesajul
Va salut slabutelor!

Sunt noua in comunitatea voastra, dar categoric e cel mai cool site de genul acesta pe care l-am gasit. In adolescenta eu mereu am fost f.slaba, oricat de mult mancam. Acum 4 ani am ajuns de la 49 kg la 56. Si acolo am ramas. Din nou, orice mananc. Sport nu fac. L-am urat de mica. Am activitate intelectuala intensa, insa. Zilnic. Uneori (cam 3-4 luni pe an) am activitate mai mare (sunt regizor si perioada repetitiilor ma consuma destul).

Sunt o mare pofticioasa. Reusesc sa controlez cantitatea, dar imi place numai ce sare de 300 kcal/100 gr. Nu am fost in stare niciodata sa tin mai mult de 3 zile de regim. In a 4-a eram deja depresiva si munca mea avea de suferit.

Asadar, credeam ca sunt o cauza pierduta si ca trebuie sa ma impac cu colacelul de pe burta si solduri si sa zic 'mersi' ca macar nu iau in greutate, desi pap ce ma taie capul.

Pana v-am gasit pe voi si parca-parca m-am motivat. E a 3-a zi de "dieta" si surpriza: nu sunt deprimata! Acum... ma tem totusi ca nu voi slabi. De ce spun asta?

1. Nu am reusit sa ma pot adapta la niciun regim clasic, asadar il am pe al meu. Adica: (aproape) tot ce ma taie capul in limita a 1100-1400 kcal. Pot slabi asa? Nu caut o pierdere rapida. Ma multumesc cu 2-3 kg/luna. Cam 4-5 as vrea sa dau jos. Bineinteles, am taiat Cola si cartofii (pe cat posibil - e singura leguma care imi place) din alimentatie, dar pe mine ma streseaza f.tare sa stiu ca daca pap putina ciocolata "gata", visul unei siluete frumoase s-a dus.

2. Am incercat sa bag macar 30 min. activitate pe zi. O noutate pentru mine! Dupa prima zi de aerobic acasa, insa... am facut o mare febra musculara. Si dupa doar 30 de minute! E normal?!

Si, in final: 3. Poate sa se uite cineva pe ''Dieta" mea (mai ales la cum calculez eu "Caloriile consumate") si sa imi spuna daca e ok asa? Desi e f. user-friendly acest site, matematica nu a fost punctul meu forte niciodata. Doar ca ma gandesc asa: daca eu pap cat sa imi acopar metabolismul bazal, tot ce consum din actiuni precum lucru la PC, gimnastica, shopping, condus, etc. sunt practic calorii pe minus care, cumulate, ar trebui sa ma duca spre o pierdere lunara... nu?!

Imi cer scuze ca am scris atat si ca va "zumzai", dar e prima oara cand fac ceva legat de regimul meu si sunt si entuziasmata.

P.S.: Chiar daca apar ore tarzii la 'ultima gustare', ele sunt cu 2-3 ore inainte sa ma culc.
Bun venit in familia noastra

Multumim pentru apreciere.

Foarte frumoasa meserie ai

1. Iti studiez imediat meniul. Nu este obligatoriu sa tii dieta x sau y, cel mai bun regim este acela pe care il poti urma o viata.

2. E normal sa ai febra musculara.
Ia-ti cateva zile de pauza pana scapi de febra.

3. Foarte corect rationamentul.

Comentarii meniu (pe viitor sa faci copy/paste aici ca sa il vedem http://forum.slabute.ro/intrebari-ra...ghlight=copiez)


CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:15
Cafea preparata, Jacobs Kronung, 150ml - 3 calorii, 0.3 proteine, 1.5 grasimi, 0 colesterol, 0.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0.5 zahar
Zahar tos de sfecla de zahar, Magia Gustului, 5g - 20 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Lapte batut, 2% grasime, Milli, 150g - 74 calorii, 5.4 proteine, 3 grasimi, 0 colesterol, 6.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 13:45
Apa minerala, 700ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 7 sodiu, 0 zahar
Paine integrala din grau, 25g - 62 calorii, 3.3 proteine, 0.8 grasimi, 0 colesterol, 10.3 carbohidrati, 1.7 fibre, 118 sodiu, 1.4 zahar
Branza grasa de vaca, 150g - 234 calorii, 19.5 proteine, 13.5 grasimi, 0 colesterol, 6.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ceapa verde, 20g - 5 calorii, 0.4 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 1.1 carbohidrati, 0.7 fibre, 0 sodiu, 0.4 zahar
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zahar
Ou fiert fara coaja, 100g - 148 calorii, 12 proteine, 10.2 grasimi, 432 colesterol, 1.1 carbohidrati, 0 fibre, 133 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 15:19
Banane, 100g - 89 calorii, 1.1 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 22.8 carbohidrati, 2.6 fibre, 0 sodiu, 12.2 zahar

Cina, ora 19:00
Salata de vinete a la Adela, 30g - 24 calorii, 0.9 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 5.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Paine "Cuptoras", Franzeluta, 20g - 41 calorii, 1.4 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 8.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Salata de ton dietetica, 400g - 116 calorii, 15.2 proteine, 2.8 grasimi, 84.8 colesterol, 8.4 carbohidrati, 4 fibre, 25.2 sodiu, 1.2 zahar

Gustare 3, ora 23:00
Paine "Cuptoras", Franzeluta, 40g - 82 calorii, 2.7 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 17.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Unt, 5g - 36 calorii, 0 proteine, 4.1 grasimi, 10.8 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 28.8 sodiu, 0 zahar
Sunca prosciutto, 30g - 33 calorii, 5.9 proteine, 0.9 grasimi, 0 colesterol, 0.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Icre hering, 20g - 19 calorii, 3.2 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Milky Way, Mars, 20g - 91 calorii, 0.8 proteine, 3.4 grasimi, 0 colesterol, 14.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1095 calorii, 73 proteine, (mult)41.8 grasimi, 527.6 colesterol, (mic)112 carbohidrati, 10.2 fibre, 317 sodiu, 18.3 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Aspirat, 10min - 33 calorii
Citit, stat jos, 60min - 81 calorii
Curatenie, moderat, 30min - 71 calorii
Dus, 15min - 58 calorii
Invatat, 60min - 104 calorii
Lucru la PC, 300min - 463 calorii
Sarutat, 5min - 7 calorii
Sofat prin oras, 45min - 85 calorii
Spalat, vase, 30min - 63 calorii
Stat in picioare, 15min - 24 calorii
Stat la birou, 300min - 429 calorii
Metabolism bazal - 1310 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2728 calorii


Mic dejun mai consistent, ai prea multe calorii concentrate in a doua parte a zilei, trebuie sa fie invers.

Pranzul este ok.

Cina ok.

Gustarea 3 chiar daca este cu 3 ore inainte de somn este mult prea incarcata. Seara (cu 3 ore inainte de somn) poti manca cel mult un iaurt.

Toata gustarea 3 este mai degraba mic dejun dupa consistenta.

Ciocolate mai putine (mai poti manca cele cu procent cacao mare sau cu fructoza) si niciodata combinate cu alte alimente, doar la gustari.

Lucru la PC presupune un job la pc, gen programare, etc.... .
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #4 (permalink)  
Vechi 13 oct 2010, 22:24:44
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Jurnal Lauricius

Bine ai venit in comunitatea slabutelor!

Slabuta ti-a dat toate sfaturile necesare pentru un meniu corect.
Tot ce pot sa-ti mai spun eu e ca vom fi alaturi de tine Daca esti deprimata si vrei sa renunti la dieta,vino si spune-ne noua inainte sa faci vreo abatere! Gasim noi o solutie , important e sa nu renunti!
Bafta
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #5 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 00:08:48
Lauricius's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 11 oct 2010
Locaţie: Voluntari, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Personalizata de moi :)
Date: 163cm, 61.9kg
Mesaje: 75
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Lauricius

Multumesc, slabuta! Stiu ca ai dreptate la ce spui, dar sa iti explic de ce si cum... Timp de 24 de ani eu NU am mancat mic dejun. Nu pot, imi vine sa vomit dupa primele 3 guri. Asa ca fac eforturi sa mananc si atat. Probabil ca, dupa cateva zile/saptamani, o sa il pot face mai consistent.

Cu gustarea 3 am gresit, stiu. Se datoreaza faptului ca am mancat prea putin la cina. Cum eu ma culc in jur de ora 02:00 (dorm totusi mereu intre 6-8 ore/noapte), la ora 19:00 trebuia sa mananc mai mult de 300 de grame de salata. N-o sa mai repet.

Ciocolata... tot de multi ani... mananc cam una intreaga (cu lapte), pe zi. Asa ca iar mi-e greu sa o scot din prima. E punctul meu sensibil. Si de Cola sunt dependenta, dar mi-e mult mai usor sa o tai de pe lista. Si daca nu are lapte... nu e ciocolata, pt mine. Stiu, v-am zis ca sunt dificila si needucata la acest capitol. Totusi voi incerca sa o pap doar ca gustare, si doar daca nu rezist, fara nimic pe langa. Apa minerala si atat.

Lucru la PC eu zic ca l-am trecut corect... nu fac programare, dar copywriting-lucru cu admin-cercetare, da. Daca totusi nu e corect, o sa il scot si sa incerc sa trec altfel aceasta activitate.

Multumesc mult pt raspunsuri!
  #6 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 00:20:16
Lauricius's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 11 oct 2010
Locaţie: Voluntari, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Personalizata de moi :)
Date: 163cm, 61.9kg
Mesaje: 75
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Lauricius

Si inca ceva: "lucru la PC" include totusi "stat la birou", nu? Ma gandeam ca macar pentru moralul meu, 'fur' niste calorii. Totusi e mai bine sa fiu corecta cu mine.
  #7 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 00:32:25
Lauricius's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 11 oct 2010
Locaţie: Voluntari, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Personalizata de moi :)
Date: 163cm, 61.9kg
Mesaje: 75
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Lauricius

Citat:
Anterior postat de sunshine Vezi mesajul
Bine ai venit

Ciucalata da ai voie, dar sa fie cu > 75% cacao ( in timp te obisnuieste) este f buna pt inima si pt pofte.
2 - 3 patretelel.
Multumesc pentru raspuns si urarea de 'bun venit'. Tre' sa iti spun ca mi-ai dat in moalele capului cu afirmatia asta. Pentru cineva care mananca de ani buni zilnic ciocolata cu lapte... e dureros. Crede-ma! Imi vine si mie sa rad cand ma aud, parca vorbesc de heroina. Ideea e ca aia neagra nu e ciocolata pt mine... decat sa o mananc, mai bine sar peste. Totusi... un baton Fitness are cam aceleasi calorii precum un Milky way. La fel si la ciocolata neagra... sunt similare caloric. De ce Milky Way e rau si 75% cacao bun? Intreb pentru ca realmente nu stiu si vreau sa inteleg, nu pentru ca as vrea sa fiu gica-contra.
  #8 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 05:41:25
sunshine's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 oct 2009
Locaţie: acasa, Romania
Date: 165cm, 64kg
Mesaje: 5.016
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal Lauricius

Citat:
Anterior postat de Lauricius Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns si urarea de 'bun venit'. Tre' sa iti spun ca mi-ai dat in moalele capului cu afirmatia asta. Pentru cineva care mananca de ani buni zilnic ciocolata cu lapte... e dureros. Crede-ma! Imi vine si mie sa rad cand ma aud, parca vorbesc de heroina. Ideea e ca aia neagra nu e ciocolata pt mine... decat sa o mananc, mai bine sar peste. Totusi... un baton Fitness are cam aceleasi calorii precum un Milky way. La fel si la ciocolata neagra... sunt similare caloric. De ce Milky Way e rau si 75% cacao bun? Intreb pentru ca realmente nu stiu si vreau sa inteleg, nu pentru ca as vrea sa fiu gica-contra.
Daca citesti etichetele ai sa constati ca un baton Fitness are zahar ( si destul de mult) e-uri, cereale procesate. Milky way sunt convinsa ca are si grasimi vegetale (margarina)- nocive
Ciocalata cu 75% cacao sau peste are u procent mic de zahar, neglijabil, cacao ( care iti mentine inima sanatoasa). Desi dpdv caloric stau la fel, ciocolata neagra primeaza in fata celorlalte.

Conteaza si de unde iti iei caloriile, nu doar sa aduni cele 1400 pe zi.


Nu trebuie sa renunti la toate de pe o zi pe alta. Incet reduci cantitatea, iar la ciocolata poti - treptat - sa mananci cu un procent mai mare de cacao.
De ex cea de la poiana =-neagra scrie pe ea - are cam 50% cacao.
sunshine, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
sunshine, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2287 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1770 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1771 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 17:06:36
Lauricius's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 11 oct 2010
Locaţie: Voluntari, Romania
Vârsta: 37
Dieta: Personalizata de moi :)
Date: 163cm, 61.9kg
Mesaje: 75
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Lauricius

Ma temeam eu ca ar conta si de unde le iau... Ma rog. Daca o sa pot, ok. Daca nu, nu ma mai las sa cad in depresie... ca a fost rau ultima data. Dupa cum v-am spus, ma abtin la cantitate. Dar mi-e greu sa accept ca toata viata tre' sa ma feresc fix de ceea ce imi place. Mai ales ca am un ritm de viata foarte stresant si nu ma ajuta deloc sa ma gandesc ca "aia nu, aia nu, aia nu".

Azi am participat activ la comunitate: am inscris o reteta a mea (File de pangasius - calculat la 90 cal/100 grame, conform tabelelor nutritionistilor din afara, ca pe aici gasisem pareri intre 60 si 160 si nu stiam cum sa fac - pe pat de legume, cu vin alb), i-am calculat caloriile (mi-am reamintit regula de 3 simpla ) si e foarte interesant sa descopar tot felul de lucruri pe aici.

In rest... a fost o zi plina. Am stat cu ochii in calculator si degetele in tastatura, de cred ca o sa visez in pixeli.

Oricum mie mi se pare ca sunt mai cuminte si cred ca voi vedea rezultate, peste o luna. Adica... o conta de unde iau caloriile, dar daca totusi de la 1800 - 1900 (care includeau cola, prajeala, floricele, muuuulta ciocolata) pap 1300, din care 100-200 or mai fi niste Milka fina, uneori... cred ca e un mare pas inainte.

Voi ce ati facut azi?
  #10 (permalink)  
Vechi 14 oct 2010, 17:25:13
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal Lauricius

Citat:
Anterior postat de Lauricius Vezi mesajul
Si inca ceva: "lucru la PC" include totusi "stat la birou", nu? Ma gandeam ca macar pentru moralul meu, 'fur' niste calorii. Totusi e mai bine sa fiu corecta cu mine.
Eu ti-am dat un exemplu cu programarea, acum tu decizi daca adaugi sau nu la activitati.

Citat:
Anterior postat de Lauricius Vezi mesajul
Multumesc, slabuta! Stiu ca ai dreptate la ce spui, dar sa iti explic de ce si cum... Timp de 24 de ani eu NU am mancat mic dejun. Nu pot, imi vine sa vomit dupa primele 3 guri. Asa ca fac eforturi sa mananc si atat. Probabil ca, dupa cateva zile/saptamani, o sa il pot face mai consistent.
Nu zic sa incepi de maine aceasta schimbare dar incet-incet poate ai putea sa suplimentezi mancarica de dimineata.
Citat:
Cu gustarea 3 am gresit, stiu. Se datoreaza faptului ca am mancat prea putin la cina. Cum eu ma culc in jur de ora 02:00 (dorm totusi mereu intre 6-8 ore/noapte), la ora 19:00 trebuia sa mananc mai mult de 300 de grame de salata. N-o sa mai repet.
Despre acest lucru vorbesc.
Mancand putin dimineata e normal sa ti se faca foame mai spre seara.
Citat:
Ciocolata... tot de multi ani... mananc cam una intreaga (cu lapte), pe zi. Asa ca iar mi-e greu sa o scot din prima. E punctul meu sensibil. Si de Cola sunt dependenta, dar mi-e mult mai usor sa o tai de pe lista. Si daca nu are lapte... nu e ciocolata, pt mine. Stiu, v-am zis ca sunt dificila si needucata la acest capitol. Totusi voi incerca sa o pap doar ca gustare, si doar daca nu rezist, fara nimic pe langa. Apa minerala si atat.

Multumesc mult pt raspunsuri!
Cola sigur trebuie sa o dai la gunoi, este plina de chimicate.

La ciocolata vezi tu cum faci, sunt ciocolate tot cu lapte sau crema, dar cu fructoza (are si milka varianta diat, ritter sport, schneekoppe, etc )
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
 

Informatii despre slabit
aerobic, alimentatie, calorii, ciocolata, greutate, jurnal, kilograme, sanatos, slabire

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole