forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Carmenelena (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-carmenelena-3187.html)

carmenelena 18 mar 2010 12:53:17

Jurnal Carmenelena
 
Imi fac si eu un jurnal cu speranta ca voi reusi cu ajutorul vostru sa scap de kilogramele astea multe pe care la car. Nu m-am hotarat la o dieta anume, deocamdata ma lupt cu tentativa de-a ma lasa de fumat care imi adauga zilnic cateva sute de grame...
Tineti-mi pumnii, va rog!

andra_aly 18 mar 2010 12:57:41

Re: Jurnal Carmenelena
 
bine ai venit printre slabute>:D< succes !!!

carmenelena 18 mar 2010 13:08:04

Re: Si eu vreau sa slabesc!
 
Intai si-ntai o sa va spun ca, desi am fost dintotdeauna o fata bine-hranita, nu am fost mereu grasuta. De fapt, uneori am fost destul de slaba, desi am obsesia slabitului din adolescenta. Mereu m-am vazut grasa, mereu am cautat cure de slabire.
In timpul sarcinilor (am 2 copii) am luat cate 28 kg pe care le-am dat jos doar partial si foarte greu.
Acum patru ani am reusit sa slabesc 20 kg in 3 luni si sa ma mentin aproape 2 ani fara probleme, apoi, treptat, am inceput sa pun, si sa pun, si sa pun... Si iata-ma din nou la 72-74 kg ( greu de spus exact, cantarul nu-mi arata de doua ori la fel- cred ca are pica pe mine:D)
In principiu, daca am reusit o data, ar trebui sa mearga din nou, totusi nu-i chiar asa. Am slabit mult atunci, dar total nesanatos, adica cu mult tutun si multa cafea si uneori fara hrana zile in sir. Acum nu mai merge la fel, desi as incerca din nou daca ar merge:(. Trebuie sa-mi schimb modul de viata, ceea ce e mai greu decat sa tin dieta.

carmenelena 18 mar 2010 13:09:20

Re: Jurnal Carmenelena
 
Multumesc mult, andra_aly! Mult succes si tie!

ianna 18 mar 2010 13:48:57

Re: Jurnal Carmenelena
 
Citat:

Anterior postat de carmenelena (Post 122190)
Intai si-ntai o sa va spun ca, desi am fost dintotdeauna o fata bine-hranita, nu am fost mereu grasuta. De fapt, uneori am fost destul de slaba, desi am obsesia slabitului din adolescenta. Mereu m-am vazut grasa, mereu am cautat cure de slabire.
In timpul sarcinilor (am 2 copii) am luat cate 28 kg pe care le-am dat jos doar partial si foarte greu.
Acum patru ani am reusit sa slabesc 20 kg in 3 luni si sa ma mentin aproape 2 ani fara probleme, apoi, treptat, am inceput sa pun, si sa pun, si sa pun... Si iata-ma din nou la 72-74 kg ( greu de spus exact, cantarul nu-mi arata de doua ori la fel- cred ca are pica pe mine:D)
In principiu, daca am reusit o data, ar trebui sa mearga din nou, totusi nu-i chiar asa. Am slabit mult atunci, dar total nesanatos, adica cu mult tutun si multa cafea si uneori fara hrana zile in sir. Acum nu mai merge la fel, desi as incerca din nou daca ar merge:(. Trebuie sa-mi schimb modul de viata, ceea ce e mai greu decat sa tin dieta.


te-as sfatui sa nu mai incerci diete minune...ptr ca o data cu varsta suntem predispuse si la ingrasat (in mare parte din lipsa activitatilor fizice).

Incepe prin a te "pregati de dieta".... faza in care vei slabi. Fa-ti un calcul cat papi nesanatos...asa intr-o zi obisnuita. Foloseste calculatorul de calorii din site. Si in fct de cate calorii papi pe zi scazi cu 300 si inca 200 cu sportul. Aspun asta in speranta ca o mancare nesanatoasa la tine trece de 2000kcal/zi.
Apoi usor renunti la fainoase (paine mai ales), prajeli, grasime, uleiuri, sucuri, dulciuri, zahar. Si te axezi mai mult pe gratare ( vasele teflon sunt cele mai bune ca nu folosesti ulei la prajit), salate cu lamaie si ulei de masline, legume gatite in toate felurile, cat mai putini cartofi:D

Poti incepe sa introduci usor si miscarea/sportul. Poti incepe cu cca 1 ora de mers pe jos ...pas domol si pas vioi alternativ - nu alergat. Si apoi poti trece si la programul de genul start walking - vezi ca e pe forum la sectiunea sport. Si faci cca 3 ori/sapt. Si intr-o luna/doua ...sau cand consideri tu... ai putea trece si la ceva mai "arzator" gen zumba sau tae bo.

Succes la slabit>:D<

carmenelena 18 mar 2010 14:35:09

Re: Jurnal Carmenelena
 
Multumesc mult pentru sfaturi! Sunt cat se poate de pertinente!

carmenelena 19 mar 2010 15:11:37

Re: Jurnal Carmenelena
 
Azi am reusit o mare performanta: am mancat dimineata! N-am mancat dimineata de cand eram copil mic. Si cum toata lumea spune ca asa trebuie si, dealtfel pare logic, vreau sa fac din asta un obicei.
Am prins de la cineva de pe aici ideea ca poti manca orice la micul dejun, respectiv sa-ti satisfaci poftele si capriciile, fara sa te ingrasi.

Alynuta 24 mar 2010 08:26:20

Re: Jurnal Carmenelena
 
Da pt. ca de-alungul zilei consumi ce-ai mancat dimineata. Eu am impresia ca daca mananc dimineata mi-e foame toata ziua.Iar la cap. tigari una dimineata la cafea,una seara dupa ce termin treaba,ca o rasplata cu exceptia weekendului cand sunt mai multe.


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:10:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO