Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #501 (permalink)  
Vechi 20 feb 2012, 20:54:37
Chriselle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de EveEve Vezi mesajul
Hey, Lucy!
Tu te cunosti cel mai bine, si tu stii cel mai bine ce simti in fiecare moment. Daca atunci cand ne-ai povestit despre tine, asta a fost nevoia ta personala, noi te ascultam, ne bucuram sa te cunoastem cu un pas mai mult, chiar daca intamplarile sunt triste.. Si daca in continuare consideri ca iti face rau sa iti reamintesti despre lucrurile astea, noi intelegem si asta. De asta suntem aici, de asta tu ai avut incredere in noi sa ne povestesti!
Stiu ca cel mai frumos suna frazele de genul "povesteste-ne, asa te descarci si iti va fi mai bine". Insa nu intotdeauna este asa. Uneori viata te marcheaza atat de tare incat esti constient ca indiferent ca te adancesti mai rau sau te imbarbatezi, numai tu singur poti sa o faci. Si stii ca desi ai spune ce te doare, o faci degeaba oarecum, desi cei ce te inconjoara au cele mai bune intentii, sentimentele lor nu pot lua amploarea necesara pentru a fi asa cum le simti tu.
Partea buna este ca noi insine ne putem ridica. Ceea ce nu ne omoara, ne face mai tari. Si mintea noastra profita de acest lucru, atunci cand vointa este.
Daca inainte te apreciam foarte foarte mult, acum te apreciez de 1000 de ori mai mult. Pentru ca persoana minunata care esti astazi, ai cladit-o singura. Esti genul de persoana care chiar isi merita din plin existenta pe planeta aceasta, si chiar daca mai ai momente in care te mai prabusesti (cum le avem cu totii), stii sa te ridici, stii sa mergi inainte si sa vezi partea frumoasa a vietii. SI tocmai pentru povestea care am citit-o, acum te cred si mai optimista ca inainte, si mai luptatoare!
Pierderea parintilor cu siguranta sunt unele din cele mai grele incercari ale vietii.. Tu ai trecut prin asta, la varste foarte fragede. Ceea ce demonstreaza ca tu chiar esti o persoana super puternica! Si dor aceste pierderi.. Insa stii? Tu si fratele tau ati simtit nevoia de a-i multumi mamei voastre pentru tot ce a facut pentru voi.. Dar stim cu totii ca sunt copii care nici macar nu-si cunosc mama. Mame care isi lasa copiii la gunoaie, ii abandoneaza pe oriunde. Mame care isi cheltuie ultimul ban pe alcool, nepasandu-le ca, acasa, copii poate stau in frig, fara mancare de ceva zile, fara haine, incaltaminte, etc.
EU ma ingrozesc gandidu-ma la faptul ca.. Daca ciclul vietii isi urmeaza cursul normal, intr-o zi voi ramane fara mama mea. Si daca de pe acum simt ca sufletul mi se face ca praful de faina, nici nu vreau sa ma gandesc atunci. Insa.. Cred ca noi, cei care avem/am avut niste parintii care merita purtati in amintirea noastra, care merita sa le ducem dorul si niciodata nu va ramane gol locul ce l-au ocupat in inimile noastre.. Suntem niste adevarati norocosi, sa fim adusi pe lume de niste persoane asa minunate!



My dear Lucy..1.200 kg?:O:O:O:O:O!!!
Iti dai seama ca ma pun sa citesc cartea Mihaelei, nu? EU cu Dukan.. n-am slabit decat 200 g saptamana asta Asa ca.. Nu prea functioneaza la mine cred.

Te pup, si noapte buna sa ai :*:*


P.S. Mie imi place accentul ardelenesc EU cred ca avem un accent foarte frumos. Observ de multe ori ca lumea (romanii, of course), sta oarecum incantata si ma asculta vorbind cu accentul meu. Dar intr-adevar, sunt si zone ale Romaniei mai "problematice" carora li se pare ceva iesit din comun. Dar no, noi sa fim sanatoase .
Hei!
Ce ma bucur ca ai mai mult timp acum sa intri pe aici
Merci mult de toate cuvintele frumoase pe care mi le-ai scris, esti o draguta. Sa stii ca din punctul asta de vedere - al parintilor, chiar daca i-am avut langa mine o perioada scurta am avut numai lucruri bune de invatat. Iar mama chiar pot sa zic ca in 15 ani cat am prins-o eu mi-a oferit o educatie care poate alti parinti, in genul celor pe care ii aminteai tu, nu reusesc sa o ofere intr-o viata normala. Deci mai bine asa intr-un fel.
Si eu m-am mirat tare de scaderea mea in greutate de saptamana asta. Incep sa banuiesc care e faza da mai testez si saptamana asta si daca e asa iti explic ce cred ca s-a intamplat vezi ca daca vrei sa citesti cartea mi se pare ca e si pe site aici la biblioteca. Eu asa am gasit-o. Oricum, cand ma duc in Ro vreau sa o cumpar si printata, mai ales daca o sa am rezultate - in semn de multumire. As fi cumparat-o si acum da nu prea am cum. Ca sa dau comanda la carti in Ro ma costa transportu de 2 ori mai mult decat cartea. Deci platesc cartea de 3 ori...
Legat de accentul ardelenesc - pai si colegilor mei le placea ca de aia ma tot puneau sa repet - da mie nu imi placea, ma simteam ca un copil din ala de a invatat prima poezie si parintii il tot pun sa o zica la toti cunoscutii Oricum, eu sunt tare mandra de el si desi m-am mutat de vreo 12 - 13 ani din Sibiu mi-am pastrat multe expresii, dar din pacate anumite lucruri mi le-am mai si pierdut. Zic din pacate pentru ca eu nu vroiam sa imi schimb deloc accentul. Desi, in facultate aveam colege din Craiova care cand vorbeau cu noi vorbeau ca bucurestenii iar cand vorbeau intre ele o dadeau pe olteneste Erau tare haioase. Eu nu as fi putut sa vorbesc cu unii cu un accent si cu altii cu un alt accent Poate is eu mai greu adaptabila, habar n-am - dar nici nu vroiam sa schimb nimic, precum ti-am zis.
__________________
De vorba cu Mr. J
  #502 (permalink)  
Vechi 21 feb 2012, 01:59:02
EveEve's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de Chriselle Vezi mesajul
Hei!
Ce ma bucur ca ai mai mult timp acum sa intri pe aici
Merci mult de toate cuvintele frumoase pe care mi le-ai scris, esti o draguta. Sa stii ca din punctul asta de vedere - al parintilor, chiar daca i-am avut langa mine o perioada scurta am avut numai lucruri bune de invatat. Iar mama chiar pot sa zic ca in 15 ani cat am prins-o eu mi-a oferit o educatie care poate alti parinti, in genul celor pe care ii aminteai tu, nu reusesc sa o ofere intr-o viata normala. Deci mai bine asa intr-un fel.
Si eu m-am mirat tare de scaderea mea in greutate de saptamana asta. Incep sa banuiesc care e faza da mai testez si saptamana asta si daca e asa iti explic ce cred ca s-a intamplat vezi ca daca vrei sa citesti cartea mi se pare ca e si pe site aici la biblioteca. Eu asa am gasit-o. Oricum, cand ma duc in Ro vreau sa o cumpar si printata, mai ales daca o sa am rezultate - in semn de multumire. As fi cumparat-o si acum da nu prea am cum. Ca sa dau comanda la carti in Ro ma costa transportu de 2 ori mai mult decat cartea. Deci platesc cartea de 3 ori...
Legat de accentul ardelenesc - pai si colegilor mei le placea ca de aia ma tot puneau sa repet - da mie nu imi placea, ma simteam ca un copil din ala de a invatat prima poezie si parintii il tot pun sa o zica la toti cunoscutii Oricum, eu sunt tare mandra de el si desi m-am mutat de vreo 12 - 13 ani din Sibiu mi-am pastrat multe expresii, dar din pacate anumite lucruri mi le-am mai si pierdut. Zic din pacate pentru ca eu nu vroiam sa imi schimb deloc accentul. Desi, in facultate aveam colege din Craiova care cand vorbeau cu noi vorbeau ca bucurestenii iar cand vorbeau intre ele o dadeau pe olteneste Erau tare haioase. Eu nu as fi putut sa vorbesc cu unii cu un accent si cu altii cu un alt accent Poate is eu mai greu adaptabila, habar n-am - dar nici nu vroiam sa schimb nimic, precum ti-am zis.
Da, chiar e mult mai bine asa.

Pfuai ! Deci ai si un secret.. Pe care daca il testezi si saptamana asta, il impartasesti si cu mine, asa-i? Ca uite.. Mai tin Dukan cateva zile, pana imi fac un pic de timp sa citesc cartea Mihaelei, ca m-ai convins. Am facut rost de ea, mai ramane sa-mi termin niste analize de texte ce am de facut pentru zilele astea (am inceput de azi cursurile, si deja m-au bagat in priza), si sa ma apuc de citit.

Pai.. Cu siguranta pe vremea aia nici tu nu aveai asa mult chef sa-i delectezi cu dulciul nostru accent..
Hahahaha ce funny faza cu oltencele. Mno, sa vezi. Eu am o prietena care sta in Arad. Bine, acum aici in Madrid, dar Arad de origine. Si iti dai seama, avem accenturile destul de apropiate.. Ma rog, cateva cuvinte diferite, expresii, dar in general ne-am inteles din prima clipa cum trebuia. Si odata.. Cand eram noi mai mici, sa fi avut vreo 15 ani, am mers la mare aici, intr-un orasel numit Castellón, pentru ca acolo avea ea o gramada de familie.. Tatal ei era acolo (parintii erau despartiti), matusi, unchi, verisori.. de toate. O familie enorma. Mno, si am mers cu ea, am stat la o verisoara de a ei vreo cateva zile. Intr-o seara de sambata, cum toata lumea o fost libera si asa, s-au adunat toaaate rudele acolo, la verisoara ei acasa, mai ales ca o aveau si pe prietena mea printre ei, deci motiv in plus. Ei, draga mea Lucia, toti oameni din Arad, dar cand s-au pus sa vorbeasca intre ei... Ma crezi ca am ramas asa ? Deci daca prindeam 2-3 cuvinte din ce ziceau, era superb!!! Mno.. Ii inteleg pe altii cand raman surprinsi (placut, sper) la accentul nostru, pentru ca uite, eu ardeleanca si tot surprinsa am ramas.

Si eu am mai "lasat in urma" destul cuvinte si expresii.. Pentru simplul fapt ca, cum am venit de mica aici si am interactionat cu diferite persoane, din diferite regiuni + spaniola.. S-a mai suavizat accentul. Dar mi-am pastrat eu destule.

Asa.. Deci astept secreeetul!!!
Muaaaahhh!
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!
  #503 (permalink)  
Vechi 21 feb 2012, 03:11:23
Chriselle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de EveEve Vezi mesajul
Da, chiar e mult mai bine asa.

Pfuai ! Deci ai si un secret.. Pe care daca il testezi si saptamana asta, il impartasesti si cu mine, asa-i? Ca uite.. Mai tin Dukan cateva zile, pana imi fac un pic de timp sa citesc cartea Mihaelei, ca m-ai convins. Am facut rost de ea, mai ramane sa-mi termin niste analize de texte ce am de facut pentru zilele astea (am inceput de azi cursurile, si deja m-au bagat in priza), si sa ma apuc de citit.

Pai.. Cu siguranta pe vremea aia nici tu nu aveai asa mult chef sa-i delectezi cu dulciul nostru accent..
Hahahaha ce funny faza cu oltencele. Mno, sa vezi. Eu am o prietena care sta in Arad. Bine, acum aici in Madrid, dar Arad de origine. Si iti dai seama, avem accenturile destul de apropiate.. Ma rog, cateva cuvinte diferite, expresii, dar in general ne-am inteles din prima clipa cum trebuia. Si odata.. Cand eram noi mai mici, sa fi avut vreo 15 ani, am mers la mare aici, intr-un orasel numit Castellón, pentru ca acolo avea ea o gramada de familie.. Tatal ei era acolo (parintii erau despartiti), matusi, unchi, verisori.. de toate. O familie enorma. Mno, si am mers cu ea, am stat la o verisoara de a ei vreo cateva zile. Intr-o seara de sambata, cum toata lumea o fost libera si asa, s-au adunat toaaate rudele acolo, la verisoara ei acasa, mai ales ca o aveau si pe prietena mea printre ei, deci motiv in plus. Ei, draga mea Lucia, toti oameni din Arad, dar cand s-au pus sa vorbeasca intre ei... Ma crezi ca am ramas asa ? Deci daca prindeam 2-3 cuvinte din ce ziceau, era superb!!! Mno.. Ii inteleg pe altii cand raman surprinsi (placut, sper) la accentul nostru, pentru ca uite, eu ardeleanca si tot surprinsa am ramas.

Si eu am mai "lasat in urma" destul cuvinte si expresii.. Pentru simplul fapt ca, cum am venit de mica aici si am interactionat cu diferite persoane, din diferite regiuni + spaniola.. S-a mai suavizat accentul. Dar mi-am pastrat eu destule.

Asa.. Deci astept secreeetul!!!
Muaaaahhh!
He he Super amuzanta faza ca marea familie de aradeni. Si mie imi place tare mult de ei. E unul dintre orasele mele favorite din Ro. Super oameni!
Tu oricum esti super tare daca zici ca ai plecat de la 10 ani in Spania - deci ai trait mai mult acolo si totusi ti-ai dezvoltat vocabularul in continuare. Ca multi care pleaca asa de mici nu mai invata nimic nou in romaneste si na ei inteleg limba, dar vocabularul lor este limitat la cuvintele pe care le foloseste un copil.
Uite, ca dovada ca se intampla asa, aici in Norvegia li se cere norvegienilor, care vor sa se inscrie la facultate si au liceul facut in strainatate, sa dea testul de limba norvegiana chiar daca evident e limba lor materna si poate scoala generala au facut-o tot in Norvegia. Dar e important ca vocabularul lor sa nu fie limitat.
Legat de asa-zisul "secret", nu e tocmai un secret. Mai degraba cred ca mi-am dat seama ce greseam saptamanile trecute de slabeam 500 grame pe saptamana si ultima saptamana am slabit dublu. Daca citesti cartea ai sa vezi ca zice ca la o masa o data pe saptamana poti sa mananci ce vrei dar sa nu fie muntele Everest Si cred ca aici greseam eu ca mancam prea caloric chiar daca nu mancam cat 3. Deci cred ca la masa asta poti manca ce vrei dar daca e mai caloric sa fie portia mai mica decat cele cu calorii reduse din timpul saptamanii astfel ca sa nu mananci cu mai mult de vreo 300 de kcal in ziua respectiva decat in restul saptamanii.
Nu stiu daca m-ai inteles Uite iti exemplific ca sa fiu sigura. Eu in principiu mananc in jur de 1350 - 1450 calorii pe zi. Ei, si cred ca in ziua cand "imi fac de cap" la o masa (de obicei sambata) trebuie sa am grija sa nu depasesc 1600 -1700 de calorii Eh, eu mancam la restaurant si daca tot aveam liber la pofte - ca sa zic asa, nu imi comandam o salata si o prajitura la desert. Imi comandam un fel de mancare si si desert si cred ca urcau caloriile in sus rau de tot - ca na, la restaurant stii cum e: iti pune si sos, nu mai stiu ce garnitura cine stie cum preparata etc.
Asa ca trebuie sa ma gandesc: ori imi iau salata si desert, ori imi comand un fel de mancare dar fara desert.
Dar testez si saptamana asta sa vad daca de la asta a fost sau pur si simplu a fost o intamplare fericita saptamana trecuta. Sambata sau duminica promit sa iti zic la ce concluzii am ajuns.
Ah! Am uitat sa te intreb: cum is colegii de la drept? Dar cei de la socio? Trebuie sa imi povestesti mai multe detalii de cum functioneaza sistemul universitar acolo.
Cartea o sa o citesti tu. Nu e nimic spectaculos, sunt chestii de bun-simt. Eu de asta nu am vrut sa tin dieta asta ca parea prea de bun simt sau prea simpla.
__________________
De vorba cu Mr. J
  #504 (permalink)  
Vechi 21 feb 2012, 16:47:22
EveEve's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de Chriselle Vezi mesajul
He he Super amuzanta faza ca marea familie de aradeni. Si mie imi place tare mult de ei. E unul dintre orasele mele favorite din Ro. Super oameni!
Tu oricum esti super tare daca zici ca ai plecat de la 10 ani in Spania - deci ai trait mai mult acolo si totusi ti-ai dezvoltat vocabularul in continuare. Ca multi care pleaca asa de mici nu mai invata nimic nou in romaneste si na ei inteleg limba, dar vocabularul lor este limitat la cuvintele pe care le foloseste un copil.
Uite, ca dovada ca se intampla asa, aici in Norvegia li se cere norvegienilor, care vor sa se inscrie la facultate si au liceul facut in strainatate, sa dea testul de limba norvegiana chiar daca evident e limba lor materna si poate scoala generala au facut-o tot in Norvegia. Dar e important ca vocabularul lor sa nu fie limitat.
Legat de asa-zisul "secret", nu e tocmai un secret. Mai degraba cred ca mi-am dat seama ce greseam saptamanile trecute de slabeam 500 grame pe saptamana si ultima saptamana am slabit dublu. Daca citesti cartea ai sa vezi ca zice ca la o masa o data pe saptamana poti sa mananci ce vrei dar sa nu fie muntele Everest Si cred ca aici greseam eu ca mancam prea caloric chiar daca nu mancam cat 3. Deci cred ca la masa asta poti manca ce vrei dar daca e mai caloric sa fie portia mai mica decat cele cu calorii reduse din timpul saptamanii astfel ca sa nu mananci cu mai mult de vreo 300 de kcal in ziua respectiva decat in restul saptamanii.
Nu stiu daca m-ai inteles Uite iti exemplific ca sa fiu sigura. Eu in principiu mananc in jur de 1350 - 1450 calorii pe zi. Ei, si cred ca in ziua cand "imi fac de cap" la o masa (de obicei sambata) trebuie sa am grija sa nu depasesc 1600 -1700 de calorii Eh, eu mancam la restaurant si daca tot aveam liber la pofte - ca sa zic asa, nu imi comandam o salata si o prajitura la desert. Imi comandam un fel de mancare si si desert si cred ca urcau caloriile in sus rau de tot - ca na, la restaurant stii cum e: iti pune si sos, nu mai stiu ce garnitura cine stie cum preparata etc.
Asa ca trebuie sa ma gandesc: ori imi iau salata si desert, ori imi comand un fel de mancare dar fara desert.
Dar testez si saptamana asta sa vad daca de la asta a fost sau pur si simplu a fost o intamplare fericita saptamana trecuta. Sambata sau duminica promit sa iti zic la ce concluzii am ajuns.
Ah! Am uitat sa te intreb: cum is colegii de la drept? Dar cei de la socio? Trebuie sa imi povestesti mai multe detalii de cum functioneaza sistemul universitar acolo.
Cartea o sa o citesti tu. Nu e nimic spectaculos, sunt chestii de bun-simt. Eu de asta nu am vrut sa tin dieta asta ca parea prea de bun simt sau prea simpla.
Chiar is oameni foarte faini! De treaba, si.. vai de mine, cum gatesc Dar ma rog, nu e locul potrivit pentru a discuta despre.. Bucatele aradene. Ulterior, mi-a explicat prietena mea (ca iti dai seama ca i-am zis si ei ca..daca am inteles 4 fraze legate din toata conversatia, inseamna ca is tare!) ca nu sta in Arad oras (bine, asta stiam, defapt) ci intr-un sat care are maaari, foaaarte mari influente maghiare.. Si bine, ca Aradul in general are mare influenta maghiara. Si de acolo, se trag multe cuvinte care.. is greu de inteles pentru cine nu ii pe faza.

Am inteles cum sta treaba. Ma rog, e logic intr-un fel. Oricum, chiar si cu fel de mancare+desert, tot slabeai cate jumatate de kg. Insa daca ne confirmi ca merge mai bine asa, tot merita jumatate de efort. Ca cealalta jumatate o satisfaci, totusi.
Vocabularul am incercat sa mi-l dezvolt cat de tare am putut, si bineinteles ca procesul asta de dezvoltare nu s-a oprit aici, si incerc pe cat posibil sa tot adaug/corectez. Mie asa mi se pare corect, e limba mea, si ar trebui sa o stiu cat mai bine. Atat scrisa cat si vorbita. Si.. Mai zic eu fraze ciudate uneori, dar de obicei am pe cate cineva prin jur foarte riguros cu gramatica romaneasca&co, care ma corecteaza una doua.
Mie se pare foarte foarte tare ce fac norvegienii!! Asa ar trebui sa se faca in absolut fiecare tara. Eu imi amintesc primele cursuri din anul I de aici.. Poate ne intreba proful ceva, si aveam colegi care raspundeau. Si ideea lor in sine, era buna, dar explicata cu un vocabular atat de precar, incat parca ii lua toata stralucirea.. Si colegi spanioli, de mama si de tata. Asa ca.. Eu as vota sa se faca asa in fiecare tara.

Colegii mei de la socio, is foarte faini. Un pic cam revolutionari. Ne cunoastem deja de 4 ani aproape, dar chiar is oameni foarte faini, absolut toata clasa mea. Avem si cativa colegi mai in varsta, intr-un interval de 45-53 de ani, Dar restul sunt pana in 26. Spaniolii in general is oameni dezinteresati, te ajuta oricand daca le sta in putinta, nu cer in schimb decat amabilitate, si bineinteles ca si tu ii ajuti cand poti, ca au fost oameni cu tine. Imi place la ei ca.. daca lipsesc odata de la cursuri, sau indiferent de cate ori lipsesc, imi dau notitele din ziua respectiva, imi spun ce s-a intamplat, etc. In schimb am auzit ca pe la alte clase, nu sta treaba asa, si daca lipsesti o zi, ceilalti nu sunt asa binevoitori sa te ajute cu notitele&co.
Imi mai place foarte mult la ei ca atunci cand avem de facut analize, studii, proiecte de investigare, se implica foarte mult absolut toti, chiar si cei care dupa aparente, ar putea crea o prima impresie care ar lasa o senzatie gen "Si asta ce mai cauta aici? ca pun pariu ca nu misca niciun deget sa faca nimic".
Ceea ce imi place numai pe jumatate la ei, este, cum am zis, ca sunt niste revolutionari. Ei fac cate o greva pentru absolut tot. Nu stiu daca ai auzit de greva tinerilor din Madrid de anul trecut din mai.. Ma rog, zilele alea eram la cursuri numai eu si un baiat, si in toata facultatea nu stiu daca eram 30 de pers, pe langa profi. Restul, toti pe la proteste. Imi place, si ii admir cand protesteaza pentru lucruri care merita, cand urmaresc un plan anume, cand sunt organizati.. Nu-mi place cand inventeaza motive de greve, pentru a organiza una pe la noi pe la facultate, sa mai scape frumos de niste cursuri. Dar nu se intampla asta foarte des, asa ca ii pot trece cu vederea.
COlegii de la Drept.. Cu ei nu am tangente zi de zi. Am avut un noroc foarte mare, sa zic asa, cu profesorii. Le-am zis la inceputul anului ca fac in paralel si Sociologia, si ca mai si lucram (pentru ca pe la inceputul cursurilor, inca lucram), si ca nu imi va fi posibil sa asist regulat la ore. Si mi-au zis ca nu are nimic, daca eu reusesc sa-mi pregatesc materiile singura, si predau la timp proiectele ce ni se cer.. e treaba mea. Asa ca merg mai rar.
Dar pe la inceputul anului, am fost vreo 2 saptamani la rand zi de zi, ca sa ma pot apropia de cativa colegi, sa ma mai tina la curent. M-am "apropiat" mai mult de cativa baieti. De obicei, parca mi-e mai usor sa intru in vorba cu un baiat decat cu o fata. Fetele is mai exigente, cand te duci sa te bagi in vorba cu ele, trebuie sa ai un subiect de discutie bine pus la punct, si e cale lunga pana incepe o fata sa iti faca o favoare. La baieti mi se pare mai usoara partea asta.
Asa ca am cativa colegi cu care ma mai intalnesc uneori, ma suna, imi scriu mail-uri cu ce se intampla, imi scaneaza notitele care le iau si mi le tot trimit saptamanal (asta cand nu prea am timp sa ma intalnesc cu ei).. Isn't it sweet?
Nu, pe bune, chiar am fost norocoasa anul asta la Drept, atat pentru profesori cat si pentru ca am reusit sa ma apropii de colegii potriviti ca sa ma ajute.

Dieta prea de bun simt, sau prea simpla.. E ciudat la noi, oamenii, ca in general ne plangem ca ne complicam viata, sau ca lucrurile din viata noastra, situatii, etc. sunt mult prea complexe. Dar in general, cand avem optiunea de a alege ceva simplu, ni se pare ca nu e ok. Si de multe ori ne complicam singuri, cand calea buna este chiar in fata noastra, si fara sa depui prea multe eforturi s-o urmezi. Eu imediat dupa ce iau pranzul incep sa o citesc. Si mai comentez pe aici la tine pareri, si etc.

Ma pun sa citesc, iti zic mai pe seara pe unde am ajuns cu cartea
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!
  #505 (permalink)  
Vechi 22 feb 2012, 00:29:19
Chriselle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de EveEve Vezi mesajul
Chiar is oameni foarte faini! De treaba, si.. vai de mine, cum gatesc Dar ma rog, nu e locul potrivit pentru a discuta despre.. Bucatele aradene. Ulterior, mi-a explicat prietena mea (ca iti dai seama ca i-am zis si ei ca..daca am inteles 4 fraze legate din toata conversatia, inseamna ca is tare!) ca nu sta in Arad oras (bine, asta stiam, defapt) ci intr-un sat care are maaari, foaaarte mari influente maghiare.. Si bine, ca Aradul in general are mare influenta maghiara. Si de acolo, se trag multe cuvinte care.. is greu de inteles pentru cine nu ii pe faza.

Am inteles cum sta treaba. Ma rog, e logic intr-un fel. Oricum, chiar si cu fel de mancare+desert, tot slabeai cate jumatate de kg. Insa daca ne confirmi ca merge mai bine asa, tot merita jumatate de efort. Ca cealalta jumatate o satisfaci, totusi.
Vocabularul am incercat sa mi-l dezvolt cat de tare am putut, si bineinteles ca procesul asta de dezvoltare nu s-a oprit aici, si incerc pe cat posibil sa tot adaug/corectez. Mie asa mi se pare corect, e limba mea, si ar trebui sa o stiu cat mai bine. Atat scrisa cat si vorbita. Si.. Mai zic eu fraze ciudate uneori, dar de obicei am pe cate cineva prin jur foarte riguros cu gramatica romaneasca&co, care ma corecteaza una doua.
Mie se pare foarte foarte tare ce fac norvegienii!! Asa ar trebui sa se faca in absolut fiecare tara. Eu imi amintesc primele cursuri din anul I de aici.. Poate ne intreba proful ceva, si aveam colegi care raspundeau. Si ideea lor in sine, era buna, dar explicata cu un vocabular atat de precar, incat parca ii lua toata stralucirea.. Si colegi spanioli, de mama si de tata. Asa ca.. Eu as vota sa se faca asa in fiecare tara.

Colegii mei de la socio, is foarte faini. Un pic cam revolutionari. Ne cunoastem deja de 4 ani aproape, dar chiar is oameni foarte faini, absolut toata clasa mea. Avem si cativa colegi mai in varsta, intr-un interval de 45-53 de ani, Dar restul sunt pana in 26. Spaniolii in general is oameni dezinteresati, te ajuta oricand daca le sta in putinta, nu cer in schimb decat amabilitate, si bineinteles ca si tu ii ajuti cand poti, ca au fost oameni cu tine. Imi place la ei ca.. daca lipsesc odata de la cursuri, sau indiferent de cate ori lipsesc, imi dau notitele din ziua respectiva, imi spun ce s-a intamplat, etc. In schimb am auzit ca pe la alte clase, nu sta treaba asa, si daca lipsesti o zi, ceilalti nu sunt asa binevoitori sa te ajute cu notitele&co.
Imi mai place foarte mult la ei ca atunci cand avem de facut analize, studii, proiecte de investigare, se implica foarte mult absolut toti, chiar si cei care dupa aparente, ar putea crea o prima impresie care ar lasa o senzatie gen "Si asta ce mai cauta aici? ca pun pariu ca nu misca niciun deget sa faca nimic".
Ceea ce imi place numai pe jumatate la ei, este, cum am zis, ca sunt niste revolutionari. Ei fac cate o greva pentru absolut tot. Nu stiu daca ai auzit de greva tinerilor din Madrid de anul trecut din mai.. Ma rog, zilele alea eram la cursuri numai eu si un baiat, si in toata facultatea nu stiu daca eram 30 de pers, pe langa profi. Restul, toti pe la proteste. Imi place, si ii admir cand protesteaza pentru lucruri care merita, cand urmaresc un plan anume, cand sunt organizati.. Nu-mi place cand inventeaza motive de greve, pentru a organiza una pe la noi pe la facultate, sa mai scape frumos de niste cursuri. Dar nu se intampla asta foarte des, asa ca ii pot trece cu vederea.
COlegii de la Drept.. Cu ei nu am tangente zi de zi. Am avut un noroc foarte mare, sa zic asa, cu profesorii. Le-am zis la inceputul anului ca fac in paralel si Sociologia, si ca mai si lucram (pentru ca pe la inceputul cursurilor, inca lucram), si ca nu imi va fi posibil sa asist regulat la ore. Si mi-au zis ca nu are nimic, daca eu reusesc sa-mi pregatesc materiile singura, si predau la timp proiectele ce ni se cer.. e treaba mea. Asa ca merg mai rar.
Dar pe la inceputul anului, am fost vreo 2 saptamani la rand zi de zi, ca sa ma pot apropia de cativa colegi, sa ma mai tina la curent. M-am "apropiat" mai mult de cativa baieti. De obicei, parca mi-e mai usor sa intru in vorba cu un baiat decat cu o fata. Fetele is mai exigente, cand te duci sa te bagi in vorba cu ele, trebuie sa ai un subiect de discutie bine pus la punct, si e cale lunga pana incepe o fata sa iti faca o favoare. La baieti mi se pare mai usoara partea asta.
Asa ca am cativa colegi cu care ma mai intalnesc uneori, ma suna, imi scriu mail-uri cu ce se intampla, imi scaneaza notitele care le iau si mi le tot trimit saptamanal (asta cand nu prea am timp sa ma intalnesc cu ei).. Isn't it sweet?
Nu, pe bune, chiar am fost norocoasa anul asta la Drept, atat pentru profesori cat si pentru ca am reusit sa ma apropii de colegii potriviti ca sa ma ajute.

Dieta prea de bun simt, sau prea simpla.. E ciudat la noi, oamenii, ca in general ne plangem ca ne complicam viata, sau ca lucrurile din viata noastra, situatii, etc. sunt mult prea complexe. Dar in general, cand avem optiunea de a alege ceva simplu, ni se pare ca nu e ok. Si de multe ori ne complicam singuri, cand calea buna este chiar in fata noastra, si fara sa depui prea multe eforturi s-o urmezi. Eu imediat dupa ce iau pranzul incep sa o citesc. Si mai comentez pe aici la tine pareri, si etc.

Ma pun sa citesc, iti zic mai pe seara pe unde am ajuns cu cartea
Ce fain sa aud ca ai colegi de treaba la ambele facultati si ca te descurci sa iti faci rost de cursuri acolo unde nu poti sa ajungi. Si pe deasupra mai ai si rezultate bune Chiar, acolo cum e sistemul de notare?
Sper ca daca o sa studiez si eu pe aici sa am parte de colegi la fel de draguti ca ai tai.
In Ro la facultate in primii doi ani a fost cam aiurea pentru mine cu colegii. Mi se pareau foarte individualisti si unii daca stiau ceva in plus (gen ce subiecte prefera un profesor sau din ce carti e mai bine sa te pregatesti) tineau numai pentru ei. La fel se intampla si cand era vorba de cursuri - nu prea erau dispusi sa le dea si altora. Noroc ca eu nu am muncit in perioada aia si puteam sa merg la cursuri.
Eu ii intelegeam sa fie asa cand de exemplu erau unii care nu veneau tot semestrul si la examen aveau pretentia sa copieze de la tine si sa ia cel putin aceeasi nota ca si tine (si crede-ma se gaseau din astia cu duiumul). Iti dai seama ca e nedrept ca sa isi ia examenele ei frecand menta fara sa invete nimic. Dar ca sa le dau cursurile si sa invete dupa ele nu vedeam o problema in asta din moment ce omul vroia sa invete dar avea altceva de facut in timpul cand se tineau cursurile.
In schimb in anul 3 si 4 cand ne-am separat in functie de specializare si am avut colegi foarte buni cu care am ramas prieteni si uneori chiar imi e dor de ei.

Sunt curioasa ce parere o sa ai despre carte. Eu cand am citit-o mi se parea ca totul era contrar a ceea ce invatasem eu despre diete. O sa vezi asociatii de alimente care in alte diete erau un big NO NO sau permisiuni la alte lucruri (pepsi max) care scandalizeaza pe multi Dar na, eu is multumita pana in momentul de fata. Observi ca zic mereu "pana in momentul de fata", "momentan" sau "deocamdata" tocmai ca mi se pare prea frumos ca sa fie adevarat Ce gen mai sunt si eu! In loc sa fiu recunoscatoare ca am gasit ceva care in sfarsit da rezultate si cel mai important, imi face placere sa mananc.
Trebuie sa recunosc, sunt o gurmanda! Imi place mancarea si imi place sa gust diverse lucruri. Mancarea lipsita de gust, o foaie de salata cu putina branza cat mai slaba nu sunt prietenii mei pe termen lung. Pot sa fac asta o saptamana, doua - hai 4! Dar dupa aia ma opresc.

Daca te hotarasti pentru dieta asta sper sa dea si la tine rezultate ca altfel o sa ma simt super prost ca ti-am tot laudat-o atat
__________________
De vorba cu Mr. J
  #506 (permalink)  
Vechi 23 feb 2012, 09:40:10
bst's Avatar
bst bst este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 17 aug 2010
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 34
Dieta: dieta personalizata
Date: 175cm, 106kg
Mesaje: 457
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Salut Chriselle! Multumesc ca ai trecut si pe la mine prin casuta, e placut sa simti ca nu esti singur pe drum..

Sa ai o zi frumoasa si usoara caloric
bst, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2509 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1992 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1218 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #507 (permalink)  
Vechi 23 feb 2012, 14:51:37
Chriselle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de bst Vezi mesajul
Salut Chriselle! Multumesc ca ai trecut si pe la mine prin casuta, e placut sa simti ca nu esti singur pe drum..

Sa ai o zi frumoasa si usoara caloric
Hei! Cum mare placere o sa te vizitez si pe viitor, sa ne sustinem una pe alta
O zi faina si tie.
__________________
De vorba cu Mr. J
  #508 (permalink)  
Vechi 26 feb 2012, 00:42:15
Chriselle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Astazi a fost zi de cantar. Nu am vesti asa de bune ca saptamana trecuta: - 200 grame. Dar, o sa o primesc in spiritul optimist. Si asa cum am promis la inceput de an, o sa ma bucur de fiecare suta de grame data jos. Atata timp cat e cu minus inseamna un pas in fata, deci nu inseamna stat pe loc si cu atat mai mult nu inseamna dat inapoi
Adevarul e ca m-am si simtit foarte balonata zilele astea si chiar ma asteptam sa cantaresc mai mult nu mai putin. Mi se pare ca intr-o zi dupa ce am mancat ciuperci mi s-a cam dat digestia peste cap. Or fi ciupercile mai greu de digerat sau creaza necazuri de genul asta? Ca din punct de vedere caloric mi se par super ok. O sa fac cercetari pe net sa vad ce si cum.
Deci, Eve, daca citesti aceasta postare am ajuns la concluzia (luand in considerare doar ultimele doua saptamani) ca nu sta in picioare presupunerea mea - trebuie sa fi fost altceva la baza scaderii in greutate de saptamana trecuta. Mai cercetez si iti zic daca fac noi descoperiri
Asadar merg inainte si sper ca saptamana viitoare sa va pot da vesti chiar mai bune. Deocamdata ma bucur de rezultatele de pana acum si de faptul ca am reusit sa fiu perseverenta, un lucru care nu prea m-a caracterizat in ultimul timp. Deci, cu dieta asta imi dezvolt si alte calitati in afara de a slabi
__________________
De vorba cu Mr. J
  #509 (permalink)  
Vechi 26 feb 2012, 01:22:49
bst's Avatar
bst bst este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 17 aug 2010
Locaţie: cluj, Romania
Vârsta: 34
Dieta: dieta personalizata
Date: 175cm, 106kg
Mesaje: 457
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 4 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Felicitari pentru scadere Tot ce e cu minus e bine in contextul asta

Luni am in plan sa ma cantaresc si eu. Inca visez sa fie si la mine macar un mic minus...
bst, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2509 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1992 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1218 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de bst; 26 feb 2012 at 01:32:17.
  #510 (permalink)  
Vechi 26 feb 2012, 01:37:28
Chriselle's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 01 feb 2011
Locaţie: Oslo, Norvegia
Vârsta: 39
Dieta: Hipo
Date: 167cm, 64.2kg
Mesaje: 1.328
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J

Citat:
Anterior postat de bst Vezi mesajul
Felicitari pentru scadere Tot ce e cu minus e bine in contextul asta

Luni am in plan sa ma cantaresc si eu. Inca visez sa fie si la mine macar un mic minus...
Multumesc.
Iti tin pumnii si tie. Fii maine extra cumintica si sigur o sa vezi luni un minus
__________________
De vorba cu Mr. J
 

Informatii despre slabit
dieta south beach, greutate, inventiva, jurnal, kilograme, sanatos, slabit


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal Gabriela-Hai la vorba gabriela09 Arhiva jurnale slabit 18 13 iul 2010 14:22:03
In livada de rodii...de vorba cu Madeleine madeleine Arhiva jurnale slabit 39 14 mai 2010 20:52:22
De vorba cu Anqutz - “Sportul este activitatea preferata…” Slabuta De vorba cu slabutele... 1 22 dec 2009 23:28:49
De vorba cu Dorutza - “M-am inarmat cu multa vointa si ambitie…" Slabuta De vorba cu slabutele... 1 22 dec 2009 23:27:47
De vorba cu Mishutza - “… de data asta, vreau sa fie pe viata slabitul” Slabuta De vorba cu slabutele... 4 24 aug 2009 16:23:10

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole