forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal de ciresar (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-ciresar-12395.html)

Rohzucker 15 aug 2013 15:42:00

Jurnal de ciresar
 
Salut ! Bine v-am regasit!
Sigur ca nu ma cheama asa, sigur ca nu suntem in luna lui ciresar. Doar ca toata viata mea am avut o pasiune devastatoare pentru Ciresarii lui Constantin Chirita. Atat de mare incat unii dintre prieteni ma striga si acum, la aproape 37 de ani “Ciresara”.
Toata viata mea am fost supraponderala. De cele mai multe ori real, cateodata (rar, ce-i drept) numai in capul meu. Am incercat tot ce se putea incerca: ceai chinezesc, ceai Indian, picaturi de slabit, cercel magnetic, costum de polyester, inot, sala, bicicleta, role, dieta disociata, ciorba de varza, dieta suedeza, WW, Atkins. De cele mai multe ori succesul a fost de maxim 3-4 kg. De doua ori am reusit sa pierd 13, respective 11 kg. O data cu regimul suedez si muuuulta foame. O data cu WW. In ambele cazuri kilogramele au revenit rapid, si au adus si ceva prietene cu ele.
Mananc de nervi, stress si oboseala. Sigur ca stiu si la ce riscuri ma supun cu aceasta variatie de greutate si consum excesiv de dulciuri, mai ales in conditiile unui istoric familial incarcat de cazuri de diabet. Doar ca am un comportament total adictiv. Nu fumez. Nu ma droghez. Ma ciocolatizez.
De trei zile m-am hotarat sa ma apuc de Montignac. Pare a fi singura dieta care sa previna diabetul. Sper sa reusesc s ail tin mai mult de 3 luni, cat e limita mea de rabdare dovedita.

rozica1965 15 aug 2013 21:20:35

Re: Jurnal de ciresar
 
Citat:

Anterior postat de Rohzucker (Post 1290045)
Salut ! Bine v-am regasit!
Sigur ca nu ma cheama asa, sigur ca nu suntem in luna lui ciresar. Doar ca toata viata mea am avut o pasiune devastatoare pentru Ciresarii lui Constantin Chirita. Atat de mare incat unii dintre prieteni ma striga si acum, la aproape 37 de ani “Ciresara”.
Toata viata mea am fost supraponderala. De cele mai multe ori real, cateodata (rar, ce-i drept) numai in capul meu. Am incercat tot ce se putea incerca: ceai chinezesc, ceai Indian, picaturi de slabit, cercel magnetic, costum de polyester, inot, sala, bicicleta, role, dieta disociata, ciorba de varza, dieta suedeza, WW, Atkins. De cele mai multe ori succesul a fost de maxim 3-4 kg. De doua ori am reusit sa pierd 13, respective 11 kg. O data cu regimul suedez si muuuulta foame. O data cu WW. In ambele cazuri kilogramele au revenit rapid, si au adus si ceva prietene cu ele.
Mananc de nervi, stress si oboseala. Sigur ca stiu si la ce riscuri ma supun cu aceasta variatie de greutate si consum excesiv de dulciuri, mai ales in conditiile unui istoric familial incarcat de cazuri de diabet. Doar ca am un comportament total adictiv. Nu fumez. Nu ma droghez. Ma ciocolatizez.
De trei zile m-am hotarat sa ma apuc de Montignac. Pare a fi singura dieta care sa previna diabetul. Sper sa reusesc s ail tin mai mult de 3 luni, cat e limita mea de rabdare dovedita.

Bafta in ceea ce ti-ai propus!!!!>:D<

butterfly30 15 aug 2013 22:10:29

Re: Jurnal de ciresar
 
ti-am mai scris o data azi, dar vad ca n-a aparut, cine stie ce-am facut. in primul rand ma bucur sa cunosc o alta ciresara. am citit de atatea ori acele carti ca nu m-as fi mirat de loc daca intr-o zi i-as fi intalnit pe strada. au fost cei mai buni prieteni ai mei si am trait alaturi de ei aventurile imaginate de chirita+muuuuuulte altele imaginate de mine.
din cat vad am plecat cam de la aceleasi kg si avem acelasi target, doar ca eu alaptez (fetita mea are un an). eu am tinut faza I strict timp de 3 luni si am slabit vreo 14 kg, iar acum tin faza II cu ffff multe abateri si slabesc cam 1 kg pe luna. tot e mai bun decat nimic. sa stii ca si eu ca si tine, mai mult de 3 luni n-am putut cu dieta stricta. :)) de fapt eu ma cam plictisesc repede de orice, nu numa de dieta:)).
te masteptam in gasca si iti urez rezultate frumoase!

lidiuta 19 aug 2013 08:29:11

Re: Jurnal de ciresar
 
Hallo! Wie geht es dir? Ce mai faci? Stai pe baricadele monti?
Să ai o săptămână bună!:)

Rohzucker 20 aug 2013 22:14:46

Re: Jurnal de ciresar
 
Hallo!

Stateam eu pe baricade pana ieri, dar azi am dat-o in bara. Am mancat mult si prost . Si slabisem 1,3 kg x-(!

Asadar, astazi la micul dejun am dat iama in pachetul de wasa fibre si am mancat vreo 6-7 felii, cu vreo 250 de grame de gem de capsuni!! (Facut cu glucoza, dar totusi un borcan !)
La pranz revenisem la sentimente mai umane, cu 2 feliute de wasa (da, stiu, azi am exagerat rau cu ea) si 100 grame de piept de pui, plus 50 grame de cascaval.
Pe la 5 insa am fost relativ obligata sa mananc o bucatica de prajitura cu branza (mi-a fost adusa ceremonios de un coleg care isi serba ziua).
Ca sa fie dezastrul complet, seara am ajuns acasa si am mancat 100 gr de camembert si 50 grame de somon fumme , evident tot cu wasa (vreo 2 felite).
Plus ca toata ziua am rontzait la caise.
DEZASTRU !
Cred ca am pus inapoi tot ce dadusem jos! Of, de maine trebuie reluata lupta ! :(

floricica0vesela 21 aug 2013 01:18:33

Re: Jurnal de ciresar
 
Las sa vezi ca nu e dr***l asa de negru, scumpa.
stai linistita si nici nu te cantari maine, oricum abaterile se sesizeaza la cantar dupa 3-4 zile, nu a doua zi.
mie din toata chestia asta gemul ala cu glucza nu-mi place, mi-e ca glucoza are IG mare, nu e conforma.
nu era totusi fructoza?

Rohzucker 21 aug 2013 07:27:38

Re: Jurnal de ciresar
 
Aoleu, ce prostie am scris! Cu fructoza, sigur! Glucoza are IG 100, evident.

Rohzucker 23 aug 2013 17:43:47

Re: Jurnal de ciresar
 
Draga jurnalule, noi doi ar trebui sa luam treaba mai in serios! Greutatea data jos in prima saptamana a revenit in ultimele 3 zile. Binge eating si retete delicioase nu fac o casa buna impreuna ! Cum sa slabesti mancand conform, dar o tona ?

Mda, de maine cu nou elan !

butterfly30 23 aug 2013 22:44:24

Re: Jurnal de ciresar
 
inceputul e greu, bine ca nu-ti pierzi ambitia! ai sa reusesti, ai sa vezi! :)

Rohzucker 14 oct 2013 21:21:14

Re: Jurnal de ciresar
 
Dupa 10 zile de Monti conform si sub 1800 cal/zi, azi mi-a scazut complet motivatia. Drept pt care meniul de azi e un dezastru.
CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 21:00
Perle de branza, Gutes Land, 200g - 124 calorii, 24 proteine, 0.4 grasimi, - colesterol, 6 carbohidrati, - fibre, 800 sodiu, 6 zaharuri

Prânz, ora 21:01
Fasole, pastai, verde, gatita, fiarta, scursa de apa, cu sare, 250g - 88 calorii, 4.7 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 19.7 carbohidrati, 8 fibre, 597.5 sodiu, 3.9 zaharuri
Carne de porc, proaspata, spata, pulpa (rulada), cu os, carne si grasime, gatita, fripta, 120g - 388 calorii, 28.5 proteine, 29.6 grasimi, 111.6 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 36 sodiu, - zaharuri

Gustare 2, ora 21:08
Ciocolata neagra, 72% cacao, fara zahar, 20g - 93 calorii, 1.5 proteine, 7.8 grasimi, 0 colesterol, 5.5 carbohidrati, 3.4 fibre, 16.4 sodiu, 0.3 zaharuri

Cina, ora 21:03
Painite 24% fibre, Wasa, 40g - 140 calorii, 5.2 proteine, 2.6 grasimi, - colesterol, 19.2 carbohidrati, 9.6 fibre, 240 sodiu, 1 zaharuri
Musaca de vinete, 300g - 467 calorii, 41.1 proteine, 26.4 grasimi, - colesterol, 22.8 carbohidrati, 10.5 fibre, - sodiu, - zaharuri
Bavaria blu, Bergader, 75g - 341 calorii, 10.1 proteine, 33.2 grasimi, - colesterol, 0.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri

Gustare 3, ora 21:07
Nuci, 25g - 164 calorii, 3.8 proteine, 16.3 grasimi, 0 colesterol, 3.4 carbohidrati, 1.7 fibre, 0 sodiu, 0.7 zaharuri
Alune de padure, crude, 50g - 300 calorii, 8.4 proteine, 26.7 grasimi, 0 colesterol, 8.4 carbohidrati, 6.7 fibre, 0 sodiu, 1.7 zaharuri
Migdale, 25g - 144 calorii, 5.3 proteine, 12.4 grasimi, 0 colesterol, 5.4 carbohidrati, 3.1 fibre, 0.3 sodiu, 1 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 2249 calorii, (mult)132.6 proteine, (mult)156.1 grasimi, 111.6 colesterol, (mic)91.2 carbohidrati, 43 fibre, 1690.2 sodiu, 14.6 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1454 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1454 calorii



Mda. Maine iar de la zero.


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:51:10.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO