forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal ciudat - Doar un alt jurnal.. (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-ciudat-doar-alt-jurnal-10568.html)

ciudat 08 nov 2011 11:31:13

Jurnal ciudat - Doar un alt jurnal..
 
În aproximativ ultimii 3-4 ani, am încercat să slăbesc.. am avut eşecuri, am avut şi reuşite, dar tot nu am reuşit să ajung la greutatea 'ideală'. În unele momente, eram chiar fericită că puteam să afirm că da, am un stil de viaţă sănătos, iar în alte momente - sau mai bine zis în majoritatea momentelor - nu puteam sa îmi dau seama de ce este viaţa aşa de nedreaptă.. cu toţii cunoaştem persoane care indiferent cât, ce sau când mănâncă nu se îngraşă (să nu mai adaug că de sport nici nu era vorba) iar eu, nu mâncam dulciuri, prăjeli, ce să mai, nimic nesănătos, făceam si sport ca nebuna, uneori chiar şi 3 ore pe zi, şi abia dacă slăbeam 2 kg într-o lună.
Eh, ce să mai spun, acum am 18 ani si 68 de kg, şi nici un pic de încredere în mine. Cred că acum şi dacă aş ajunge la 45 de kg tot grasă mi s-ar părea că sunt.. după atâţia ani deja e psihologică treaba. Oricum, eu nu mă dau bătută până ce nu ajung undeva în jur de 50-53 de kg, şi în acest scop am început de duminica aceasta dieta South Beach. Deocamdată mi se pare uşoară, căci oricum m-am obişnuit să nu prea mănânc, singurele dezavantaje ar fi faptul că nu am voie fructe (eu aş putea trăi zile întregi doar cu fructe) şi în schimb trebuie multă carne, care mie nu prea îmi place.
Sunt cam nedumerită totuşi, până la urmă cum e cu fructele? Sunt sănătate curată sau sunt pline de zahăr şi trebuie evitate? Căci câţi oameni am întrebat, atâtea păreri am primit.
Şi încă ceva, nu ştiu cum vă descurcaţi voi restul cu oamenii din jur, dar eu peste tot văd numai tentaţii. De exemplu mama, când a auzit că iarăşi schimb dieta, nu i-a convenit şi a început să gătească toate bunătăţile ca să mă facă să mă răzgândesc. Aşadar zilnic trebuie să rezist în faţa prăjiturilor, clătitelor, pastelor - pastele sunt slabiciunea mea, si a tot ce se gândeşte ea să facă. Până acum am rezistat, dar apoi la şcoală nu mai spun, colega mea de bancă e o gurmandă, tot timpul îşi ia numai bunătăţi - sandwichuri calde, pizza, budincă, ciocolată.. şi eu sunt acolo *drooling over the table* prefăcându-mă că sunt fericită cu iaurtul meu 1,8% grăsime.
Am încercat să le explic părinţilor mei că South Beach e chiar ok, şi că nu caut diete de 3 săptămâni, ci încerc să găsesc ceva pentru o viaţă întreagă. E foarte greu, şi nu îmi place sportul, deşi cam toată viaţa am făcut. Acum nici nu prea am timp - am bac, admitere la medicină- ce-i drept aş putea găsi 20 de minute pe zi, dar 20 de minute nu vor face minuni.
Aşadar, sper să reuşesc să slăbesc, şi o să postez nişte meniuri.

marina19 08 nov 2011 11:40:01

Re: Jurnal ciudat - Doar un alt jurnal..
 
bine ai venit >:D<
si eu tot dieta south beach o tin...mai am cateva zile si termin faza 1...
si mama a fost putin reticenta la inceput cu dieta mea...ea mereu ma sfatuieste sa mananc putin din fiecare dar cu moderatie si sigur as putea sa slabesc..dar eu tot ca mine fac :D..bine ca nu s a apucat sa faca bunatati si asa ca sa ma faca sa ma razgandesc..facea ce face ea de obicei..si prajituri sau placinte pe care le facea de obicei duminica....
cu sportul...e greu cu timpul la mine..eu am admitere la drept....dar icnerc totusi sa imi fac timp in fiecare zi sa fac..si plus ca am si sala de dat pntru permisul de condus....
tentatii sunt peste tot..important e sa stii cum sa le faci fata..gandeste te ca iti sabotezi singura planul daca le cazi prada...
te pup >:D< capul sus ca sigur vei reusi :-*

ciudat 08 nov 2011 11:55:24

Re: Jurnal ciudat - Doar un alt jurnal..
 
Multumesc Marina! Exact asa e si mama, dar eu daca nu am un meniu bine stabilit, nu mai stiu cum si ce sa mananc! Tu ce sport faci? Si cat timp pe zi? Succes cu dieta si examenele :)

ciudat 08 nov 2011 12:03:30

Re: Jurnal ciudat - Doar un alt jurnal..
 
Ziua I
Duminică, 6.11.2011 - Faza I, South Beach
Atunci m-am trezit mai târziu si am mâncat direct de amiaz.
Nu prea ştiu ce cantităţi să adaug la alimente, aşa că s-ar putea să fie greşit numărul caloriilor.

CALORII INGERATE
Prânz, ora 13:36
Piept pui felii, 150g - 171 calorii, 34.5 proteine, 3 grasimi, - colesterol, 1.5 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Ciuperci, 100g - 36 calorii, 5 proteine, 1 grasimi, 0 colesterol, 2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Rosie, 100g - 25 calorii, 1.1 proteine, 0.3 grasimi, - colesterol, 4.3 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Salata verde, 50g - 9 calorii, 0.6 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 1.7 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
Castraveti in otet, 50g - 6 calorii, 0.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 1.5 carbohidrati, 0.5 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Cina, ora 11:40
Piept de pui, 145g - 250 calorii, 30.2 proteine, 13.3 grasimi, 92.8 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 91.4 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 497 calorii, 71.9 proteine, (mult)17.9 grasimi, 92.8 colesterol, (mic)11 carbohidrati, 1.6 fibre, 91.4 sodiu, 0 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1474 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1474 calorii

ciudat 08 nov 2011 12:05:20

Re: Jurnal ciudat - Doar un alt jurnal..
 
Ziua II

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 11:47
Cafea cu lapte, fara zahar, 200ml - 45 calorii, 0.8 proteine, 4 grasimi, - colesterol, 1.2 carbohidrati, - fibre, - sodiu, 1.2 zaharuri

Gustare 1, ora 11:47
Sana 3,5%, Napolact, 185g - 111 calorii, 6.3 proteine, 6.7 grasimi, 0 colesterol, 6.8 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Prânz, ora 11:48
Iaurt natur 3.6% grasime, 185g - 182 calorii, 9.4 proteine, 10 grasimi, - colesterol, 13.3 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Branza proaspata de vaca, 125g - 180 calorii, 13 proteine, 12 grasimi, - colesterol, 4.8 carbohidrati, 0 fibre, 375 sodiu, 4.6 zaharuri

Cina, ora 11:48
Branza proaspata de vaca, 50g - 72 calorii, 5.2 proteine, 4.8 grasimi, - colesterol, 1.9 carbohidrati, 0 fibre, 150 sodiu, 1.9 zaharuri
Salata verde, 50g - 9 calorii, 0.6 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 1.7 carbohidrati, 1.1 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 599 calorii, (mic)35.3 proteine, (mult)37.7 grasimi, 0 colesterol, (mic)29.7 carbohidrati, 1.1 fibre, 525 sodiu, 7.7 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1474 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1474 calorii

ciudat 08 nov 2011 12:10:16

Re: Jurnal ciudat - Doar un alt jurnal..
 
Ziua III

Astăzi nu m-am gândit ce să mănânc la cină, aşa că voi modifica mai târziu.

Mic dejun, ora 11:43
Omleta, 100g - 158 calorii, 10.7 proteine, 12 grasimi, 356 colesterol, 0.7 carbohidrati, 0 fibre, 161.3 sodiu, 0.7 zaharuri
Branza proaspata de vaca, 25g - 36 calorii, 2.6 proteine, 2.4 grasimi, - colesterol, 1 carbohidrati, 0 fibre, 75 sodiu, 0.9 zaharuri

Gustare 1, ora 11:44
Lapte degresat, 200ml - 70 calorii, 6.8 proteine, 0.4 grasimi, 4 colesterol, 10.2 carbohidrati, 0 fibre, 104 sodiu, 10.2 zaharuri

Prânz, ora 11:44
Pulpe de pui, 94g - 199 calorii, 16.3 proteine, 14.4 grasimi, 79 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 71.4 sodiu, 0 zaharuri
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zaharuri
Salata verde, 150g - 26 calorii, 1.8 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 5 carbohidrati, 3.2 fibre, 0 sodiu, 0 zaharuri

Cina, ora 11:40
Piept de pui, 145g - 250 calorii, 30.2 proteine, 13.3 grasimi, 92.8 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 91.4 sodiu, 0 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 757 calorii, 69.3 proteine, (mult)43.2 grasimi, 531.8 colesterol, (mic)20.8 carbohidrati, 4.4 fibre, 508.1 sodiu, 14.4 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1474 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1474 calorii

marina19 08 nov 2011 12:36:52

Re: Jurnal ciudat - Doar un alt jurnal..
 
pai ey fac turbo fire...urmez programul acela impus de ei ...imi e mult mai usor asa...chiar daca nu reusesc sa fac tot ce am de facut intr o zi..macar stiu ca am facut sport....
dar nu crezi ca mananci cam putin ? 500 - 700 de calorii e foarte putin...e infometare practic :-s..

ciudat 08 nov 2011 12:49:44

Re: Jurnal ciudat - Doar un alt jurnal..
 
Probabil ca nu pun bine cantitatile .. si de aceea sunt asa putine calorii. De multe ori ma simt satula, chiar si cand nu iau gustari, deci nu stiu daca e infometare sau asa mi s-a obisnuit organismul. Oricum, mi-e frica sa merg peste 1000 de calorii, pt ca nu vreau sa ma ingras..
Dar m-am gandit si eu ca ar fi ok sa am macar 1200 de calorii in meniu in caz ca ajung la faza de platou. O sa incerc sa mai adaug!

marina19 08 nov 2011 12:59:46

Re: Jurnal ciudat - Doar un alt jurnal..
 
si eu ma simt satula de multe ori dar tot imi iau gustarile ..dupa daca voi ajunge in faza de platou sa am de uned sa scad
la vreun sport te ai hotarat ?

Anorien 08 nov 2011 15:35:58

Re: Jurnal ciudat - Doar un alt jurnal..
 
Buna si bine ai venit!
Iti dau un sfat, daca vrei sa il urmezi, bine, daca nu, asta e.
Cat timp tii SB, nu tine hipocaloric, va lucra impotriva ta si vei slabi putin. Uite, daca vrei citeste aici ca am incercat sa explic mai pe larg: http://forum.slabute.ro/dieta-south-...tml#post820628
Deasemenea, poti merge pe goagal si scrii dr Agatson South Beach diet si vei gasi un site care tine carti PDF online si poti intra sa ii citesti cartea, acolo explica ce e cu fructele. Pe scurt, n-ai voie carbohidrati timp de 2 saptamani (fructele sunt o buna sursa de carbohidrati datorita fructozei pe care o contin). In aceste doua saptamani nivelul glicemiei si raspunsul insulinic in organism se va stabiliza si pofta de carbohidrati rai va disparea. Dupa doua saptamani poti introduce carbii, fie ei sub forma de 1 fruct/zi sau 1-2 felii de paine cu fibre/zi sau o portie de orez integral sau paste etc. Ai voie sa alegi ce introduci, dar totul se face treptat.

Bafta multa si iti tin pumnii cu admiterea la Medicina (cea mai frumoasa facultate si cea mai frumoasa meserie in opinia mea. Pacat ca pentru mine e prea tarziu sa mai urmez aceasta cale :) )


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:28:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO