forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Costina... My sweet home (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-costina-my-sweet-home-12680.html)

costina89 05 oct 2015 10:20:09

Jurnal Costina... My sweet home
 
Helo,heloo noua mea casuta>:D<
De vreo saptamana tot ma chinui sa imi deschid un jurnal,ei iata ca am reusit in sfarsit:).

Michelina 05 oct 2015 10:29:35

Re: Jurnal Costina... My sweet home
 
http://www.sticker-decorativ.ro/asse...eg/st6_160.jpg


Sa-ti fie cu folos casuta ta!!

costina89 05 oct 2015 10:34:12

Re: Jurnal Costina... My sweet home
 
Multumesc>:D<
Bine ai venit>:D<>:D<te mai astept cu drag>:D<

Michelina 05 oct 2015 10:38:38

Re: Jurnal Costina... My sweet home
 
Cu drag!

Care e planul tau de bataie?

costina89 05 oct 2015 11:51:16

Re: Jurnal Costina... My sweet home
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 1388664)
Cu drag!

Care e planul tau de bataie?


Pentru inceput vreau sa mananc cat mai dietetic si la ore fixe 10,12,14,16,18.
Am o mare problema cu sportul ,nu misc un muschiulet:)),merg pe jos si 2 ore dar s anu ma pui sa dau la pedale in casa ,sa alerg sau alte chestii ca intru in depresie:D.
Mi-am propus ca pentru inceput sa merg pe jos cat mai mult 7-6km pe zi....si poate de saptamana viitoare ma incumet sa fac cate 15min de bicicleta dimineata la prima ora fara plansete,maraieli si pedale date peste picioare sau cn mai stie pe unde:D.

Michelina 05 oct 2015 12:04:21

Re: Jurnal Costina... My sweet home
 
Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 1388676)
Pentru inceput vreau sa mananc cat mai dietetic si la ore fixe 10,12,14,16,18.
Am o mare problema cu sportul ,nu misc un muschiulet:)),merg pe jos si 2 ore dar s anu ma pui sa dau la pedale in casa ,sa alerg sau alte chestii ca intru in depresie:D.
Mi-am propus ca pentru inceput sa merg pe jos cat mai mult 7-6km pe zi....si poate de saptamana viitoare ma incumet sa fac cate 15min de bicicleta dimineata la prima ora fara plansete,maraieli si pedale date peste picioare sau cn mai stie pe unde:D.

Mersul este ffff bun. Poti citi pe net despre beneficiile mersului pe jos. Si cum este corect sa mergi.
13 adevaruri despre mersul pe jos
- e sigur, simplu si recomandat chiar si incepatorilor
- e gratis si tot ce aveti nevoie e o incaltaminte confortabila
- e o modalitate naturala de a face miscare si e o activitate ideala pentru a arde caloriile
- poate fi practicat impreuna cu ceilalti membri ai familiei, pentru a va pastra sanatatea si a fi in forma
- poate fi practicat de aproape toata lumea si nu exista risc de accidentare
- subtiaza talia si tonifica partea inferioara a organismului
- reduce riscul de infarct
- reduce hipertensiunea arteriala
- arde caloriile si ajuta la slabit
- reduce nivelul colesterolului
- previne aparitia diabetului de tip II
- diminueaza stresul si anxietatea
- intareste organismul.

E important sa nu exagerezi si sa-ti propui un program progresiv.

Tehnici de mers
- mergeti cu ritm uniform, suficient de rapid si cu pasi regulati
- pasiti intai cu calcaiul, apoi cu talpa piciorului si apoi cu degetele, nu mergeti pe varfuri
- calcaiul si degetele trebuie sa fie paralele
- evitati sa mergeti cu talpile orientate in exterior
- nu calcati apasat pe calcai, pentru a evita brutalizarea coloanei vertebrale
- balansati bratele, fara miscari excesive
- daca drumul pe care mergeti urca in panta, faceti pasi mai scurti pentru a pastra ritmul.

Regulile mersului sanatos
Cum sa mergeti pe jos? Pare ciudat, dar aceasta modalitate de deplasare trebuie fiacuta dupa niste reguli, pentru a beneficia de efectele maxime asupra sanatatii. In primul rand, incepeti cu un mers lejer si mariti treptat intensitatea pasilor. Daca abia va trageti sufletul, incetiniti. Pe masura ce veti face o bisnuinta din mersul pe jos, veti merge din ce in ce mai repede, pana la a adopta mersul rapid, un frate mai mic al jogging-ului. Controlati-va pulsul (eventual, purtati la incheietura mainii dispozitive de masurare a pulsului si tensiunii) si relaxati-va dupa fiecare etapa pe care o parcurgeti. Nu uitati sa va hidratati! Puteti nota intr-un jurnal progresele pe care le faceti, distanta pe care ati parcurs-o si cat timp ati mers pe jos. E o buna motivatie, dar si un bun mod de evaluare a progreselor. Stabiliti-va un scop si un program de care trebuie sa va tineti. Pentru a nu va plictisi, mergeti in locuri diferite. Daca ati ratat o zi, nu renuntati! Daca ploua, puteti face miscare in casa. Puteti folosi o caseta video sau un DVD pe care sunt inregistrate miscarile pe care le aveti de urmat. Cat mergeti, incercati sa va mentineti pozitia spatelui cat mai dreapta, fara a fi rigizi. Fiti relaxati, incordarea dauneaza.

costina89 05 oct 2015 19:21:14

Re: Jurnal Costina... My sweet home
 
Multumesc Michelina>:D<
A trecut si ziua de astazi,am fost cuminte cu mancarea am mers si ceva pe jos;)
MD:smothie(doua mere,o felie de lamaie si o lingurita de ghimbir ras)
G1:jumatate de mar si doua curmale
Pranz: omleta din trei oua cu telemea de vaca+doua rosii
G2: somn:))
Cina:o superioara de cocos fiarta

Astazi am avut de munca...doua ore m-am chinuit sa imi fac un CVx-(,asezarea in pagina a durat enorm:(( ca deh trebuie sa arate bine:D.Sper ca pana la sfarsitul lunii sa imi gasesc ceva de lucru.

costina89 05 oct 2015 22:09:13

Re: Jurnal Costina... My sweet home
 
Noapte buna draga jurnal...nu am mai mancat nimic pana la ora asta:),ma bag la somnic dupa ce imi fac un masaj anticelulitic pt ca pielea mea se cere mangaiata....isi pierde din fermitate usor ,usor:(

costina89 06 oct 2015 08:20:22

Re: Jurnal Costina... My sweet home
 
Buna dimineata draga jurnal>:D<

Michelina 06 oct 2015 11:08:47

Re: Jurnal Costina... My sweet home
 
Ce planuri ai pentru azi?


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:20:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO