Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal de bord VentoFreddo:)))

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 11 ian 2010, 12:56:01
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Jurnal de bord VentoFreddo:)))

Buna tuturor si...slabire buna!
Ieri dimineata m-am trezit pe la 8 si m-am cantarit:76 de kg..Asa ca am decis sa reiau dieta mea de dupa-sarbatori, care functioneaza destul de bine.Asa ca mi-am fiert juma de kil de apa si am facut o infuzie din 2 plicuri de ceai verde, am stors si o felie de lamaie si am indulcit cu o lingurita de miere de eucalipt.Cat timp se infuza ceaiul, m baut un pahar de apa minerala(trebuie plata dar eu o urasc) in care am pus o lingurita de otet de mere, foarte diuretic si dimagrant(ajuta mult topirea grasimilor).Datorita faptului ca am f mult timp liber, mi-am luat ceaiul cu mine si m-am postat in fata tv, cu calculatorul langa mine, tipica viata sedentara.Cate o gura, cate o gura, mi-am baut linistita ceaiul pna pe la vreo 10.Atunci mi-am taiat cam 5 -6 felii de telina, unmorcov, o mandarina si mi-am facut alt ceai.Secretul e sa nu astepti sa ti se faca o foame deaia de sa-ti iasa ochii din cap, ca pe urma mananci ce-ti pica la..gura, si nici nu te opresti la timp.Am ciugulit toate astea in decursul urmatoarelor 4-5 ore, intre timp facand curatenie sau spaland vase, deci consumand ceva calorii, sau , oricum, tinand mintea ocupata cu altceva.Creierull tre sa fie pacalit, daca bagi ceva in gura si mesteci (des), va crede ca e satul.
La ora 3, normal ar fi trebuit sa mananc ceva mai consistent, atunci vine sotul meu de la servici si uraste sa manance singur, dar, fiind prima zi de "dezintoxicare", am decis:doar cruditati.Cand stomacul a inceput sa "strige"din nou, am mancat 5 nuci, o portocala si o ceasca de suc de portocale, si bineinteles nelipsitul ceai, doar ca variez "ingredientele":miere doar o data, dimineata, in ceai, pe urma totul neindulcit, dar imi fac dimineata si la pranz ceai verde, dupaamiaza de hibiscus sau coacaze si seara de musetel.
Pe la 9 aveam iar "crampe" la stomac, asa ca am rontait un pumn de seminte crude de floarea soarelui, si gata, am pacalit creierul in prima zi, care e si cea mai dificila
Oricum, si intr-o zi obisnuita, nu de cruditati, nu mai mananc nimic dupa ora 6 seara.
O sa va tin la curent cu progresele, o sama cantaresc din trei in trei zile, asa ca..va salut si va urez numai "succese".Bafta!
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #2 (permalink)  
Vechi 11 ian 2010, 13:13:45
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit re: Jurnal de bord VentoFreddo:)))

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul
Buna tuturor si...slabire buna!
Ieri dimineata m-am trezit pe la 8 si m-am cantarit:76 de kg..Asa ca am decis sa reiau dieta mea de dupa-sarbatori, care functioneaza destul de bine.Asa ca mi-am fiert juma de kil de apa si am facut o infuzie din 2 plicuri de ceai verde, am stors si o felie de lamaie si am indulcit cu o lingurita de miere de eucalipt.Cat timp se infuza ceaiul, m baut un pahar de apa minerala(trebuie plata dar eu o urasc) in care am pus o lingurita de otet de mere, foarte diuretic si dimagrant(ajuta mult topirea grasimilor).Datorita faptului ca am f mult timp liber, mi-am luat ceaiul cu mine si m-am postat in fata tv, cu calculatorul langa mine, tipica viata sedentara.Cate o gura, cate o gura, mi-am baut linistita ceaiul pna pe la vreo 10.Atunci mi-am taiat cam 5 -6 felii de telina, unmorcov, o mandarina si mi-am facut alt ceai.Secretul e sa nu astepti sa ti se faca o foame deaia de sa-ti iasa ochii din cap, ca pe urma mananci ce-ti pica la..gura, si nici nu te opresti la timp.Am ciugulit toate astea in decursul urmatoarelor 4-5 ore, intre timp facand curatenie sau spaland vase, deci consumand ceva calorii, sau , oricum, tinand mintea ocupata cu altceva.Creierull tre sa fie pacalit, daca bagi ceva in gura si mesteci (des), va crede ca e satul.
La ora 3, normal ar fi trebuit sa mananc ceva mai consistent, atunci vine sotul meu de la servici si uraste sa manance singur, dar, fiind prima zi de "dezintoxicare", am decis:doar cruditati.Cand stomacul a inceput sa "strige"din nou, am mancat 5 nuci, o portocala si o ceasca de suc de portocale, si bineinteles nelipsitul ceai, doar ca variez "ingredientele":miere doar o data, dimineata, in ceai, pe urma totul neindulcit, dar imi fac dimineata si la pranz ceai verde, dupaamiaza de hibiscus sau coacaze si seara de musetel.
Pe la 9 aveam iar "crampe" la stomac, asa ca am rontait un pumn de seminte crude de floarea soarelui, si gata, am pacalit creierul in prima zi, care e si cea mai dificila
Oricum, si intr-o zi obisnuita, nu de cruditati, nu mai mananc nimic dupa ora 6 seara.
O sa va tin la curent cu progresele, o sama cantaresc din trei in trei zile, asa ca..va salut si va urez numai "succese".Bafta!
Buna si bine ai venit printre noi
Ceaiul verde este foarte bun, si eu de dimineata beau ceai verde, apoi pe parcursul zilei, dar ma opresc pe la 6 seara, ca daca il beau seara nu mai dorm, la mine actioneaza ca si cafeaua

Legta de otet, nu te doare stomacul de la otet?

Esti demult in Italia?
Iti place acolo?

Legat de viata sedentara, daca tot esti singura acasa, de ce nu iti pui niste filmulete de aerobic sau tae-bo, si faci putina miscare acasa
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #3 (permalink)  
Vechi 11 ian 2010, 13:21:59
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit re: Jurnal de bord VentoFreddo:)))

ce inseamna VentoFreddo?
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #4 (permalink)  
Vechi 11 ian 2010, 15:04:43
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Wink re: Jurnal de bord VentoFreddo:)))

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul

Buna si bine ai venit printre noi
Ceaiul verde este foarte bun, si eu de dimineata beau ceai verde, apoi pe parcursul zilei, dar ma opresc pe la 6 seara, ca daca il beau seara nu mai dorm, la mine actioneaza ca si cafeaua

Legta de otet, nu te doare stomacul de la otet?

Esti demult in Italia?
Iti place acolo?

Legat de viata sedentara, daca tot esti singura acasa, de ce nu iti pui niste filmulete de aerobic sau tae-bo, si faci putina miscare acasa
Mersi de urare, sunt de 3 ani in Italia, la inceput a fost traumatic, dar acum, cu ajutorul sotului, imi place, e o tara foarte frumoasa, pacat ca e locuita.Cat despre otetul de mere, nu ma doare stomacul, pt ca o lingurita e o cantitate minima, daca nu-l suporti asa dilueaza-l in ceai sau apa, nu-l mai simti deloc..Ceaiul verde nu-l beau nici eu seara, doar pana la pranz, seara de musetel, relaxeaza.Gimnastica nu faaaac, am o lene...viscerala, prefer sa tai portiile de mancare, asta e, stiu ca nu e bineTinem legatura
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #5 (permalink)  
Vechi 11 ian 2010, 15:07:02
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit re: Jurnal de bord VentoFreddo:)))

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul
ce inseamna VentoFreddo?
Inseamna Vant rece, asa e acum iarna aici, si cam asa simt si eu cateodata in suflet...Da imi trece, ca sunt pozitiva, chiar daca am o usoara depresie.
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #6 (permalink)  
Vechi 11 ian 2010, 15:22:51
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit re: Jurnal de bord VentoFreddo:)))

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul
Mersi de urare, sunt de 3 ani in Italia, la inceput a fost traumatic, dar acum, cu ajutorul sotului, imi place, e o tara foarte frumoasa, pacat ca e locuita.Cat despre otetul de mere, nu ma doare stomacul, pt ca o lingurita e o cantitate minima, daca nu-l suporti asa dilueaza-l in ceai sau apa, nu-l mai simti deloc..Ceaiul verde nu-l beau nici eu seara, doar pana la pranz, seara de musetel, relaxeaza.Gimnastica nu faaaac, am o lene...viscerala, prefer sa tai portiile de mancare, asta e, stiu ca nu e bineTinem legatura
Grozav, si eu mi-as dori sa traiesc intr-o alta tara si undeva departe de lumea "rea"
Ma bucur ca ai un sot cu care te intelegi, din cate imi dau seama e italian, foarte frumos, ai invatat impreuna cu el italiana, sau singurica?

Mie imi place ceaiul verde cu lamaie, sau cu tot felul de fructe uscate, gen ananas, sau caise
E ca un desert pentru mine.

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul
Inseamna Vant rece, asa e acum iarna aici, si cam asa simt si eu cateodata in suflet...Da imi trece, ca sunt pozitiva, chiar daca am o usoara depresie.
Ma gandeam eu ca are legatura cu vantul
Nu stiu nici o boaba de italiana, dar imi place cum suna

Nu trebuie sa cazi in depresii, toate se rezolva si se aseaza pe locurile lor.
Gandirea pozitiva este esentiala
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #7 (permalink)  
Vechi 11 ian 2010, 15:37:48
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit re: Jurnal de bord VentoFreddo:)))

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul

Grozav, si eu mi-as dori sa traiesc intr-o alta tara si undeva departe de lumea "rea"
Ma bucur ca ai un sot cu care te intelegi, din cate imi dau seama e italian, foarte frumos, ai invatat impreuna cu el italiana, sau singurica?

Mie imi place ceaiul verde cu lamaie, sau cu tot felul de fructe uscate, gen ananas, sau caise
E ca un desert pentru mine.



Ma gandeam eu ca are legatura cu vantul
Nu stiu nici o boaba de italiana, dar imi place cum suna

Nu trebuie sa cazi in depresii, toate se rezolva si se aseaza pe locurile lor.
Gandirea pozitiva este esentiala
pai da, limba am invatat-o de la tv si din carti in 3 luni, cat stateam si pazeam o biata batrana bolnava de Alzenheimmer, am fost nevoita sa o invat pt ca luni intregi nu vorbeam cu nimeni..Sotul meu da , e italian, el zice ca e un italian atipic, eu ii zic cel mai roman dintre italieni, e minunat da nu ma corecteaza niciodata, zice ca ii place cum pocesc eu cuvintele..desi nu cred ca le pocesc prea mult, am invatat si sa scriu bine si sa vb, datorita faptului ca imi place f mult sa citesc, nevoia te invata...
Apropo de ceaiuri, sa incerci si ceaiurile de mere verzi, sunt f bune la gust, da dca le pui zahar le-ai ruinatMa bucur ca pot sa mai si scriu in romaneste, am cam inceput sa uit ..
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #8 (permalink)  
Vechi 11 ian 2010, 16:02:59
madelaine77's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 04 dec 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 46
Dieta: Personalizata
Date: 160cm, 64.6kg
Mesaje: 45
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit re: Jurnal de bord VentoFreddo:)))

Vento Freddo,

Mie imi place Italia la nebunie...In special pastele, fructele de mare, pizza si Tiramissu..
Daca as trai in Italia sigur as fi obeza...
Unde in Italia locuiesti?
madelaine77, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1510 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 993 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 219 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9 (permalink)  
Vechi 11 ian 2010, 16:10:14
ianna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: IL, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 42
Dieta: sanatoasa verde si cu gratare
Date: 170cm, 64kg
Mesaje: 4.305
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 10 ori in 8 mesaje
Implicit re: Jurnal de bord VentoFreddo:)))

valeu m-ai bramburit ..nu am reusit sa fac calculul caloric... ai putea sa ne arati cam ce papi acu intr-o zi obisnuita de dieta...dar mai pe scurt si la obiect

si treaba cu pacalitul creierului...daca functioneaza...bravo asa scapi de farfuria plina varf

Citat:
Anterior postat de VentoFreddo Vezi mesajul
Buna tuturor si...slabire buna!
Ieri dimineata m-am trezit pe la 8 si m-am cantarit:76 de kg..Asa ca am decis sa reiau dieta mea de dupa-sarbatori, care functioneaza destul de bine.Asa ca mi-am fiert juma de kil de apa si am facut o infuzie din 2 plicuri de ceai verde, am stors si o felie de lamaie si am indulcit cu o lingurita de miere de eucalipt.Cat timp se infuza ceaiul, m baut un pahar de apa minerala(trebuie plata dar eu o urasc) in care am pus o lingurita de otet de mere, foarte diuretic si dimagrant(ajuta mult topirea grasimilor).Datorita faptului ca am f mult timp liber, mi-am luat ceaiul cu mine si m-am postat in fata tv, cu calculatorul langa mine, tipica viata sedentara.Cate o gura, cate o gura, mi-am baut linistita ceaiul pna pe la vreo 10.Atunci mi-am taiat cam 5 -6 felii de telina, unmorcov, o mandarina si mi-am facut alt ceai.Secretul e sa nu astepti sa ti se faca o foame deaia de sa-ti iasa ochii din cap, ca pe urma mananci ce-ti pica la..gura, si nici nu te opresti la timp.Am ciugulit toate astea in decursul urmatoarelor 4-5 ore, intre timp facand curatenie sau spaland vase, deci consumand ceva calorii, sau , oricum, tinand mintea ocupata cu altceva.Creierull tre sa fie pacalit, daca bagi ceva in gura si mesteci (des), va crede ca e satul.
La ora 3, normal ar fi trebuit sa mananc ceva mai consistent, atunci vine sotul meu de la servici si uraste sa manance singur, dar, fiind prima zi de "dezintoxicare", am decis:doar cruditati.Cand stomacul a inceput sa "strige"din nou, am mancat 5 nuci, o portocala si o ceasca de suc de portocale, si bineinteles nelipsitul ceai, doar ca variez "ingredientele":miere doar o data, dimineata, in ceai, pe urma totul neindulcit, dar imi fac dimineata si la pranz ceai verde, dupaamiaza de hibiscus sau coacaze si seara de musetel.
Pe la 9 aveam iar "crampe" la stomac, asa ca am rontait un pumn de seminte crude de floarea soarelui, si gata, am pacalit creierul in prima zi, care e si cea mai dificila
Oricum, si intr-o zi obisnuita, nu de cruditati, nu mai mananc nimic dupa ora 6 seara.
O sa va tin la curent cu progresele, o sama cantaresc din trei in trei zile, asa ca..va salut si va urez numai "succese".Bafta!
__________________
rog in profil sa mentionati dieta pe care o tineti -Succes si la un cantar cat mai zgarcit
jurnal Dupa fapta si rasplata
Alimentatia cu prea putine calorii - Slabute.ro
Sfaturi, de prin forum, adunate
Dieta si alaptarea
ianna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1190 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #10 (permalink)  
Vechi 11 ian 2010, 22:22:06
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit re: Jurnal de bord VentoFreddo:)))

Citat:
Anterior postat de madelaine77 Vezi mesajul
Vento Freddo,

Mie imi place Italia la nebunie...In special pastele, fructele de mare, pizza si Tiramissu..
Daca as trai in Italia sigur as fi obeza...
Unde in Italia locuiesti?
Ahimè, si mie imi plac toate celea scrise de tine, si in primii doi ani am mancat pe saturate::Dar acu simt efectele, si drept sa-ti zic m-am cam saturat de ele, chiar daca pizza mai buna ca aici n-ai sa vezi niciodata in alte tari
Eu locuiesc in centru-sud, pe coasta unui munte, langa localitatea turistica Formia si foarte aproape de Marea Tirrena, e foarte foarte frumos.O sa postez niste poze mai incolo..
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
calorii, ceai verde, dieta, jurnal, slabire, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal de bord - anna anna Arhiva jurnale slabit 112 25 iul 2012 12:55:04
Jurnal de bord Innerfile- Misiune innerfile Arhiva jurnale slabit 13 10 apr 2010 20:04:24

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole