forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Daphne - Vreau sa ajung la fosta greutate ce am avut-o pana in februarie 2009!!! (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-daphne-vreau-ajung-fosta-greutate-avut-pana-februarie-2009-a-859.html)

Daphne 16 iul 2009 13:57:52

Jurnal Daphne - Vreau sa ajung la fosta greutate ce am avut-o pana in februarie 2009!!!
 
M-am ingrasat intr-o luna 5 kg si persista sa stea linistite pe corpul meu!:(
Pana in februarie 2009 aveam 48 de kg, acum am 53 de kg la 1,63 cm.
Fac masaj de 2 ori pe saptamana si merg de 3-5 ori pe saptamana la sala. Am mai dat 2-3 kg jos dar le-am pus innapoi. PROBLEMA MEA ESTE : MANCATUL SEARA SI NERESPECTAREA CELOR 3 MESE SI GUSTARI!!!
Azi am gasit acest site si sunt f incantata de faptul ca pot calcula caloriile mancate si ma invata sa am 3 mese + gustari pe zi.... sper sa reusesc sa ajung sa le respect!!!!!!!!!!!:">

mad24 16 iul 2009 14:50:48

re: Jurnal Daphne - Vreau sa ajung la fosta greutate ce am avut-o pana in februarie 2009!!!
 
Citat:

Anterior postat de Daphne (Post 15474)
M-am ingrasat intr-o luna 5 kg si persista sa stea linistite pe corpul meu!:(
Pana in februarie 2009 aveam 48 de kg, acum am 53 de kg la 1,63 cm.
Fac masaj de 2 ori pe saptamana si merg de 3-5 ori pe saptamana la sala. Am mai dat 2-3 kg jos dar le-am pus innapoi. PROBLEMA MEA ESTE : MANCATUL SEARA SI NERESPECTAREA CELOR 3 MESE SI GUSTARI!!!
Azi am gasit acest site si sunt f incantata de faptul ca pot calcula caloriile mancate si ma invata sa am 3 mese + gustari pe zi.... sper sa reusesc sa ajung sa le respect!!!!!!!!!!!:">

bine ai venit printre noi!>:D<

eu m am ingrasat in 9 luni de zile 9!!!!!!! kg. acum vreau sa ma intorc unde am mai fost si chiar mai jos:D

felicitari pentru decizia de a respecta mesele! e fff important.

spor la slabit!

chagrin 16 iul 2009 16:27:19

re: Jurnal Daphne - Vreau sa ajung la fosta greutate ce am avut-o pana in februarie 2009!!!
 
Daphne, te salut si eu>:D< Bine ai facut sa-ti deschizi aici un jurnal. Trateaza de azi inainte aceasta pagina web ca pe un adevarat jurnal, scrie toate necazurile si bucuriile (mai ales cele ce tin de... ceea ce deranjeaza aici pe multe, inclusiv pe mine, deci greutatea). Noi, cu ce vom putea, te vom sustine. Impreuna vom invinge!;)

Primul pas este sa ai vointa, dar multa-multa, pt ca (doar) asa, succesul e garantat... Si, n-ai mult de slabit, e bine ca deja ai luat masuri. Luptă cu indarjire, dar in asa fel, incat totul sa ti se para firesc... Gandeste-te cu ce sa omori timpul de seara, care iti permite sa incalci regulile alimentatiei. Daca gasesti ocupatie (pt minte mai cu seama), poti spune ca victoria e in mainile tale! Bafta!!!

Daphne 16 iul 2009 21:10:50

re: Jurnal Daphne - Vreau sa ajung la fosta greutate ce am avut-o pana in februarie 2009!!!
 
Care este greutatea ce se ia in considerare cea de dimineata sau cea de seara?

Azi am reusit sa ma tin de caloriile ce trebuia sa le consum!
Am facut seara 1 ora steper si 1 ora fitness.

Am vazut la alte persoane ca reusesc sa-si masoare si cate calorii pierd daca fac exercitii... dar probabil la mine nu e valabil ca io fac de 1 1/2 sala.

Slabuta 17 iul 2009 00:05:52

re: Jurnal Daphne - Vreau sa ajung la fosta greutate ce am avut-o pana in februarie 2009!!!
 
Citat:

Anterior postat de Daphne (Post 15474)
M-am ingrasat intr-o luna 5 kg si persista sa stea linistite pe corpul meu!:(
Pana in februarie 2009 aveam 48 de kg, acum am 53 de kg la 1,63 cm.
Fac masaj de 2 ori pe saptamana si merg de 3-5 ori pe saptamana la sala. Am mai dat 2-3 kg jos dar le-am pus innapoi. PROBLEMA MEA ESTE : MANCATUL SEARA SI NERESPECTAREA CELOR 3 MESE SI GUSTARI!!!
Azi am gasit acest site si sunt f incantata de faptul ca pot calcula caloriile mancate si ma invata sa am 3 mese + gustari pe zi.... sper sa reusesc sa ajung sa le respect!!!!!!!!!!!:">


Buna Daphne si bine ai venit in familia noastra :)
Obligatoriu trebuie sa iti faci unele schimbari in regim, mancatul seara nu este deloc util si in plus ingrasa ;)

Ma bucur ca iti place calculatorul nostru de calorii, este o unealta foarte utila cand vrei sa tii cont de tot ceea ce papi pe parcursul unei zile, de asemenea mai sunt si valorile proteinelor, grasimilor si carbohidratilor, care este bine sa fie cuprinse in limite normale :)


Citat:

Anterior postat de Daphne (Post 15531)
Care este greutatea ce se ia in considerare cea de dimineata sau cea de seara?

Azi am reusit sa ma tin de caloriile ce trebuia sa le consum!
Am facut seara 1 ora steper si 1 ora fitness.

Am vazut la alte persoane ca reusesc sa-si masoare si cate calorii pierd daca fac exercitii... dar probabil la mine nu e valabil ca io fac de 1 1/2 sala.

Se cantareste dimineata, pe stomac gol, ai facut o vizita la baie si au trecut 15 minute de la trezit :) Aceea este greutatea reala :)

Ceea ce ai vazut la alte persoane poti face si tu ;)
Cand iti creezi meniul vezi ca ai scris in partea dreapta : Consum calorii (selectează)
apesi pe selecteaza si scrii in dreptul activitatii fizice minutele dupa dai adauga la meniu :)

Iti doresc multa bafta, chiar daca nu ai mult de slabit este important sa reusesti sa duci treaba pana la capat :)

Succes :)

mishutza 17 iul 2009 06:31:22

re: Jurnal Daphne - Vreau sa ajung la fosta greutate ce am avut-o pana in februarie 2009!!!
 
Daphne,bine ai venit la noi.Si speram ne ne fim de ajutoru reciproc.
Eu am o singura intrebare,esti sigura ca vrei sa mai slabesti?Si mai ales,nu crezi ca e daunator?
Ia uite:
Subponderalitate, risc crescut sub 18.5 Slab, risc redus 18.5 - 22 Interval normal 20 - 24.9 Supraponderalitate, risc crescut 25 şi peste Obezitate, risc mare 30 şi peste Tu esti deja la slab,risc redus.....

Daphne 17 iul 2009 09:54:42

re: Jurnal Daphne - Vreau sa ajung la fosta greutate ce am avut-o pana in februarie 2009!!!
 
Multumesc Slabuta !!!!!!! Am reusit sa-mi adaug in meniu si exercitiile fizice;;)
Mishuta ai intradevar dreptate ca la acele Kg la care doresc sa ajung as fi subponderala , dar nu e in minus decat cu 1,6 Kg fata de greutatea normala... Iar eu am avut acea greutate... adevarat este ca doar pentru vreo 3 luni. In mod normal io aveam in jur de 49-51 de Kg , dar din pacate acea fluctuatie de greutate era intr-o luna. De ce imi doresc ? Vreau si eu pe la 30 de ani sa am un copil ! Asadar:
- vreau sa invat sa mananc sanatos, ptr. ca si el tre sa invete acest gen de viata sanatos;
- sa invat sa-mi mentin greutatea sa nu mai fluctueze;
- pot sa iau ptr o sarcina maxim 12 kg, iar eu de nu stiu sa-mi alcatuiesc un meniu sanatos si cu putine calorii .... cum voi reusii sa dau surplusul de kg jos?

Pentru sanatate m-am lasat si de fumat in luna Februarie!

ianna 17 iul 2009 15:17:27

re: Jurnal Daphne - Vreau sa ajung la fosta greutate ce am avut-o pana in februarie 2009!!!
 
bine ai venit printe noi Daphne

sorry daca fac greseli ca deh abia ce m-am trezit

deci sa intram in problema...ca si eu am un copil si mai am cat de cat cunostinte ...plus ca toate "prietenele"(una cu exceptzie) de aici sunt acu insarcinate sau nasc in august (nu stiu ce le-a apucat acum!)anyway...
  • pregatirea corpului pentru sarcina nu inseamna sa ajungi subponderala.... daca ai vedea in realitate ce se intampla cu astfel de persoane pe perioada sarcinii ...ai zice merci de cum arati acum si n-ai mai tzine nici o dieta
  • in timpul sarcinii doctorul itzi va zice sa papi in jur de 1900-2500 calorii pe zi... asta inseamna mancare sanatoasa pe perioada sarcinii in materie de calorii...apoi itzi va zice sa pui accent foarte mare pe fructe, salate si gratare. (ai apaaaaaaaaaaa) Iti va mai zice...sau ar trebui sa-tzi zica... nici o zi fara cele 3 mese si gustari intre mese cu fructe
  • tot nenea doctoru...sau daca citesti si te documentezi ai sa vezi ..cu cel putzin 6 luni inainte intrerupi anticonceptzionalele si cu cel putzin 3 luni inainte de sarcina tre sa iei folic acid ...mi-e mi-au dat si vitamine ca deh eram cam anemica DESI aveam doar 58 de kilo la 170 inaltime
  • greutatea care tre sa o iei pe perioada sarcinii trebuie sa fie de plus - daca esti subponderala de la 12 /18 kilo..daca esti obeza intre 4 si 9 kilo daca esti doar grasuta intre 6 si 11 kilo...o estimare la conformatia ta de acum as zice ca trebuie sa iei cam intre 12 kilo si 16 kilo (asta ca sa ai de dat jos dupa sarcina doar in jur de 5 kilo maxim...ceea ce zic eu ca e foarte ideal (eu am avut de dat jos in jur de 38kilo !!!! ...si inca mai am de lupta cu ele- vezi jurnalul meu cat am dat jos pe perioada alaptarii - ca vei pierde foarte mult atunci fara efort)
  • pe perioada sarcinii sunt exercitzii speciale ptr femei insarcinate care "sa te tina in forma" si care te pregatesc pentru nastere - asta daca nu vei avea sarcina cu probleme (doamne fereste) cum am fost eu ..si atunci stai la pat si papi:-s..si pui kilo fara sa vrei si nu le poti controla usor:((
  • nu mai stiu ... daca imi mai amintesc iti mai scriu dar vezi ca e un subiect pe aici cu sarcina la care am mai scris si eu si alte fete de pe aici ce tre sa stii si sa faci....

Citat:

Anterior postat de Daphne (Post 15570)
Multumesc Slabuta !!!!!!! Am reusit sa-mi adaug in meniu si exercitiile fizice;;)
Mishuta ai intradevar dreptate ca la acele Kg la care doresc sa ajung as fi subponderala , dar nu e in minus decat cu 1,6 Kg fata de greutatea normala... Iar eu am avut acea greutate... adevarat este ca doar pentru vreo 3 luni. In mod normal io aveam in jur de 49-51 de Kg , dar din pacate acea fluctuatie de greutate era intr-o luna. De ce imi doresc ? Vreau si eu pe la 30 de ani sa am un copil ! Asadar:
- vreau sa invat sa mananc sanatos, ptr. ca si el tre sa invete acest gen de viata sanatos;
- sa invat sa-mi mentin greutatea sa nu mai fluctueze;
- pot sa iau ptr o sarcina maxim 12 kg, iar eu de nu stiu sa-mi alcatuiesc un meniu sanatos si cu putine calorii .... cum voi reusii sa dau surplusul de kg jos?

Pentru sanatate m-am lasat si de fumat in luna Februarie!


Daphne 17 iul 2009 15:26:17

re: Jurnal Daphne - Vreau sa ajung la fosta greutate ce am avut-o pana in februarie 2009!!!
 
o sa caut ... dar momentan trebuie sa ma axez sa am cele 3 mese cu gustari... ca la mn asta e problema !

Daphne 18 iul 2009 22:53:29

re: Jurnal Daphne - Vreau sa ajung la fosta greutate ce am avut-o pana in februarie 2009!!!
 
Am incercat sa introduc cateva alimente pe care eu le consum... cum ar fi migdale crude, cafea Iacobs, porumb bonduel si nu au persistat desi mi-a aparut ca s-au inregistrat. Deasemenea nu stiu daca are ros sa introduc midii la aburi.... a trebuit sa spun ca am mancat piept de pui. Gresesc undeva?
As dori mult sa pot inregistra alimentele mele ptr a vedea unde gresesc, adica cate portii de carne alba am pe saptamana, la ce fac excese si sa fie exact cu cal pe care le consum..........
As fi deacord sa dau cuiva un mail pentru a mi le inregistra ... desi sincera doresc eu ptr a putea urma cura de slabiure.:((


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:31:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO