forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Daria (darrah) ...un nou inceput (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-daria-darrah-nou-inceput-10643.html)

darrah 24 nov 2011 12:46:37

Jurnal Daria (darrah) ...un nou inceput
 
Buna, slabutelor! >:D<

Va tot dau tarcoale de cateva luni si acum mi-am luat inima in dinti si am inceput un nou jurnal. Am mai avut o tentativa pe la inceputul anului..dar, ca de obicei, a esuat.

Povestea mea este asemanatoare cu a multor slabute de aici.

M-am neglijat pe mine ani buni. Nici nu mai vreau sa ma gandesc la motive sau la ce puteam sa fac si n-am facut.

Este clar ca am milione de regrete dar vreau sa sterg tot si sa o iau de la inceput.

In acest moment stau singura intr-un alt oras, deci am toate conditiile de a ma regasi si reinventa.

Nu mai vreau sa tin o dieta anume, pt ca de fiecare data cand am facut-o am resprectat cu strictete tot, de cele mai multe ori m-am infometat, iar cand am renuntat am revenit la vechiul stil de viata si mai rau.

Vreau sa nu ma gandesc ca tin dieta, vreau sa vina natural..vreau sa imi adaptez intai psihicul pt ca el este cel mai important in tot ceea ce facem.

De 2 saptamani incerc sa mananc mai putin, sa nu mai mananc seara, sa fac sport si sa beau multa apa.

Ma ajuta foarte mult calculatorul nutritional.

Am crezut mereu ca stau foarte bine la teoria dietelor, insa de cand am ajuns aici am realizat ca mai am multe de invatat.

Controlul, stapanirea de sine, calmul, organizarea si rabdarea..astea sunt lucrurile la care vreau sa lucrez acum.

Chiar vreau sa devin un om mai bun si stiu ca totul incepe cu mine.

Va multumesc pentru comunitatea aceasta frumoasa de aici si pentru ideea minunata.

O zi frumoasa tuturor!

eva 9 24 nov 2011 13:24:49

Re: Jurnal Daria (darrah) ...un nou inceput
 
wow, super! ;;)
bine ai venit! >:D<
ti-ai propus sa slabesti doar pana la 74 de kg, sau o iei gradat?
ziceai ca folosesti calculatorul nutritional... cam cate calorii insumezi intr-o zi? :)
iti doresc mult succes, felicitari pentru jurnal!


darrah 24 nov 2011 13:51:48

Re: Jurnal Daria (darrah) ...un nou inceput
 
Buna!

Mi-am propus sa slabesc pana la 74 pana pe 15 decembrie. Da, o sa o iau treptat. Pasi mici si siguri, sper eu. :D

Nu am folosit corect pana cum calculatorul nutritional.

Am +/- 1000 de calorii/ zi.

Daca mananc sanatos este absolut necesar sa am in jur de 1300 de calorii/zi?

Sunt intr-adevar tentata sa sar uneori peste masa de seara.

Cum ar trebui?

Multumesc! :)

kisa 24 nov 2011 14:10:12

Re: Jurnal Daria (darrah) ...un nou inceput
 
Sa nu sari peste masa de seara! 3 mese + 2 gustari, apa, miscare si rezultatul este garantat!

eva 9 24 nov 2011 14:10:22

Re: Jurnal Daria (darrah) ...un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de darrah (Post 856192)
Buna!

Mi-am propus sa slabesc pana la 74 pana pe 15 decembrie. Da, o sa o iau treptat. Pasi mici si siguri, sper eu. :D

Nu am folosit corect pana cum calculatorul nutritional.

Am +/- 1000 de calorii/ zi.

Daca mananc sanatos este absolut necesar sa am in jur de 1300 de calorii/zi?

Sunt intr-adevar tentata sa sar uneori peste masa de seara.

Cum ar trebui?

Multumesc! :)

mancatul sub 1200 de calorii este nesanatos, iar sub 1000 calorii iti pui sanatatea serios in pericol. ai grija, mai ales ca acum iarna esti foarte susceptibila la raceli, viroze, etc...
in plus, daca incepi sa mananci asa, nu ai sa mai ai de unde sa scazi pe masura ce slabesti. ai sa te poticnesti la un moment dat, si-anume atunci cand organismul tau o sa se alarmeze ca ii dai prea putina energie astfel incat o sa-si micsoreze nevoile energetice, asta traducandu-se prin metabolism scazut. e foarte periculos ce faci tu, si sunt multe fete aici care au trecut prin ce treci tu iti pot confirma!
eu te sfatuiesc sa cresti nr de calorii peste 1300.. stiu ca este foarte greu sa le aduni din, legume sanatoase si proaspete.. dar trebuie sa te straduiesti.
saritul peste mese iar nu o sa te ajute... pentru ca organismul tau daca are nevoie de mancare si tu nu ii dai.. isi ia singur. inainte sa arda grasime, o sa consume preferential din muschi... adica iti pierzi predominant masa musculara.
scazutul (ca si crescutul) caloriilor se face treptat. tickerul tau iti arata ca trebuie sa consumi 1800 de calorii si tu ii dai aprox 1000... e un deficit de minim 800 de calorii, crezi ca el nu o sa simte? dincolo de orice instinct uman, cel mai putenic este cel de supravietuire...

darrah 24 nov 2011 14:53:22

Re: Jurnal Daria (darrah) ...un nou inceput
 
Da..se pare ca imi este destul de greu sa ma deprind de vechile obiceiuri.

Am asociat mereu senzatia de foame cu slabitul.

Acesta este motivul pentru care m-am hotarat sa va scriu.

Ca sa pot fi ajutata, sa fiu mereu in contact cu persoane care fac acelasi lucru ca si mine si ca sa nu ma mai las dusa de valuri gresite.

Multumesc Eva si Kisa.

Acum sportul.. mi-am luat programul The Biggest Loser Cardio Max Workout si deocamdata reusesc sa fac in jur de 25 de minute in care transpir intens. Apoi 20 de minute pilates.

Ideal pt mine ar fi sa alerg, cred ca mi-ar placea mai mult, insa acum nu prea am conditie fizica deloc si as mai astepta putin pana sa merg la fitness.

Recomandati niste programe de cardio?

Poate mai aruncati un ochi din cand in cand pe meniul meu sa ma puteti certa. :)

Polux 24 nov 2011 16:58:32

Re: Jurnal Daria (darrah) ...un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de darrah (Post 856102)
Buna, slabutelor! >:D<

Va tot dau tarcoale de cateva luni si acum mi-am luat inima in dinti si am inceput un nou jurnal. Am mai avut o tentativa pe la inceputul anului..dar, ca de obicei, a esuat.

Povestea mea este asemanatoare cu a multor slabute de aici.

M-am neglijat pe mine ani buni. Nici nu mai vreau sa ma gandesc la motive sau la ce puteam sa fac si n-am facut.

Este clar ca am milione de regrete dar vreau sa sterg tot si sa o iau de la inceput.

In acest moment stau singura intr-un alt oras, deci am toate conditiile de a ma regasi si reinventa.

Nu mai vreau sa tin o dieta anume, pt ca de fiecare data cand am facut-o am resprectat cu strictete tot, de cele mai multe ori m-am infometat, iar cand am renuntat am revenit la vechiul stil de viata si mai rau.

Vreau sa nu ma gandesc ca tin dieta, vreau sa vina natural..vreau sa imi adaptez intai psihicul pt ca el este cel mai important in tot ceea ce facem.

De 2 saptamani incerc sa mananc mai putin, sa nu mai mananc seara, sa fac sport si sa beau multa apa.

Ma ajuta foarte mult calculatorul nutritional.

Am crezut mereu ca stau foarte bine la teoria dietelor, insa de cand am ajuns aici am realizat ca mai am multe de invatat.

Controlul, stapanirea de sine, calmul, organizarea si rabdarea..astea sunt lucrurile la care vreau sa lucrez acum.

Chiar vreau sa devin un om mai bun si stiu ca totul incepe cu mine.

Va multumesc pentru comunitatea aceasta frumoasa de aici si pentru ideea minunata.

O zi frumoasa tuturor!

Bine ai venit, Darrah!>:D<
Imi place ca esti hotarata sa iti schimbi stilul de viata si o sa reusesti cu siguranta!

Am o observatie: mananca la inceput de 1200- 1400 calorii, s-ar putea sa te lovesti de o perioada de platou si atunci sa fii nevoita sa scazi.
Eu sincer nu ma pot satura cu 1000 calorii.

Sport faci?

Succes!

niculina04 24 nov 2011 17:59:44

Re: Jurnal Daria (darrah) ...un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de darrah (Post 856248)
Da..se pare ca imi este destul de greu sa ma deprind de vechile obiceiuri.

Am asociat mereu senzatia de foame cu slabitul.

Acesta este motivul pentru care m-am hotarat sa va scriu.

Ca sa pot fi ajutata, sa fiu mereu in contact cu persoane care fac acelasi lucru ca si mine si ca sa nu ma mai las dusa de valuri gresite.

Multumesc Eva si Kisa.

Acum sportul.. mi-am luat programul The Biggest Loser Cardio Max Workout si deocamdata reusesc sa fac in jur de 25 de minute in care transpir intens. Apoi 20 de minute pilates.

Ideal pt mine ar fi sa alerg, cred ca mi-ar placea mai mult, insa acum nu prea am conditie fizica deloc si as mai astepta putin pana sa merg la fitness.

Recomandati niste programe de cardio?

Poate mai aruncati un ochi din cand in cand pe meniul meu sa ma puteti certa. :)

nu ai conditia fizica sa alergi atunci mergi la pas alert cate o ora pe zi si o sa te ajute ca usor sa-ti dai drumul la alergare...........tre sa inveti sa iti controlezi respiratia ,sunt multe ,dar o sa le descoperi singura pe parcurs ......mesele servestele la aceasi ora in fiecare zi ,cina cel tarziu la 18.30 si nu uita de gustari,cum au spus fetele 3 mese + 2 gustari ,bea ceai verde, apa multa,si nu renunta la mancarea obisnuita ca apoi sa nu te ingrasi la loc ........bafta ....trage concluziile bune si invata de la fiecare cate ceva

kisa 25 nov 2011 07:53:12

Re: Jurnal Daria (darrah) ...un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de darrah (Post 856248)
Da..se pare ca imi este destul de greu sa ma deprind de vechile obiceiuri.

Am asociat mereu senzatia de foame cu slabitul.

Acesta este motivul pentru care m-am hotarat sa va scriu.

Ca sa pot fi ajutata, sa fiu mereu in contact cu persoane care fac acelasi lucru ca si mine si ca sa nu ma mai las dusa de valuri gresite.

Multumesc Eva si Kisa.

Acum sportul.. mi-am luat programul The Biggest Loser Cardio Max Workout si deocamdata reusesc sa fac in jur de 25 de minute in care transpir intens. Apoi 20 de minute pilates.

Ideal pt mine ar fi sa alerg, cred ca mi-ar placea mai mult, insa acum nu prea am conditie fizica deloc si as mai astepta putin pana sa merg la fitness.

Recomandati niste programe de cardio?

Poate mai aruncati un ochi din cand in cand pe meniul meu sa ma puteti certa. :)

Buna dimi! Asa cum spui si tu, imi place mai mult sa alerg decat sa fac bicicleta sau banda (magnetica)! Eu merg la aerobic de 2 ori pe saptamana si in rest alerg pe strada. cat despre meniu nu prea imi pot da cu parerea tinand cont ca eu mananc ce-mi place in limita a 1100 kcal. >:D<>:D<:-*

kisa 25 nov 2011 07:54:54

Re: Jurnal Daria (darrah) ...un nou inceput
 
Citat:

Anterior postat de niculina04 (Post 856416)
nu ai conditia fizica sa alergi atunci mergi la pas alert cate o ora pe zi si o sa te ajute ca usor sa-ti dai drumul la alergare...........tre sa inveti sa iti controlezi respiratia ,sunt multe ,dar o sa le descoperi singura pe parcurs ......mesele servestele la aceasi ora in fiecare zi ,cina cel tarziu la 18.30 si nu uita de gustari,cum au spus fetele 3 mese + 2 gustari ,bea ceai verde, apa multa,si nu renunta la mancarea obisnuita ca apoi sa nu te ingrasi la loc ........bafta ....trage concluziile bune si invata de la fiecare cate ceva


O postare super! Tine cont de sfaturile astea si nu o sa dai gres!>:D<>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:57:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO