forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal "de data asta trebuie sa reusesc!" (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-data-asta-trebuie-reusesc-12660.html)

miaumiau 06 mai 2015 10:15:25

Jurnal "de data asta trebuie sa reusesc!"
 
Salut Slabutelor si Draga nou jurnal,
Aceasta este a n tentativa de a ma lupta cu mancatul compulsiv-emotional. Din nou, sper ca rusinea fata de cine ar putea arunca ochii pe aici ma va face un pic mai constienta. M-am ingrasat considerabil in ultimii ani, 6 kg doar in ultimele 6 luni, incet dar sigur de la 60 kg la 73,5 (azi dimineata, inainte de un alt binge, deci probabil maine 74). De vreo luna incerc sa imi salvez meniurile, care sunt ca valurile, ba normal, ba peste 2000, iar acolo unde am zile necompletate pot fi si peste 6000-7000 kcal.
Azi am inceput prost, de fapt azi noapte, ca se pare ca noaptea ma apuca pofta , nu foamea si atunci o dau in bara. O sa incerc sa nu merg si astazi pe ideea atat de nefasta a "totul sau nimic" si "de maine" si sa mananc normal in restul zilei, sa fac un pic de bicicleta si sa ma gandesc ca mai bine 3000 si de calorii; decat "totul" si sa ating dublul caloriilor, cum pana "maine" sunt suficiente ore.
Sper sa imi reuseasca planul pe ziua de azi, si sa o iau incet si cat mai putina vinovatie!
Desi am vazut toate clipurile pe net despre binge-eating; am citit tips and tricks; stiu teoria, tot nu pot pune in aplicare. Orice sfat al vreunei slabute care lupta sau care a depasit asta e binevenit!!
O zi frumoasa tuturor!

Michelina 06 mai 2015 10:33:05

Re: Jurnal "de data asta trebuie sa reusesc!"
 
Citat:

Anterior postat de miaumiau (Post 1381372)
Salut Slabutelor si Draga nou jurnal,
Aceasta este a n tentativa de a ma lupta cu mancatul compulsiv-emotional. Din nou, sper ca rusinea fata de cine ar putea arunca ochii pe aici ma va face un pic mai constienta. M-am ingrasat considerabil in ultimii ani, 6 kg doar in ultimele 6 luni, incet dar sigur de la 60 kg la 73,5 (azi dimineata, inainte de un alt binge, deci probabil maine 74). De vreo luna incerc sa imi salvez meniurile, care sunt ca valurile, ba normal, ba peste 2000, iar acolo unde am zile necompletate pot fi si peste 6000-7000 kcal.
Azi am inceput prost, de fapt azi noapte, ca se pare ca noaptea ma apuca pofta , nu foamea si atunci o dau in bara. O sa incerc sa nu merg si astazi pe ideea atat de nefasta a "totul sau nimic" si "de maine" si sa mananc normal in restul zilei, sa fac un pic de bicicleta si sa ma gandesc ca mai bine 3000 si de calorii; decat "totul" si sa ating dublul caloriilor, cum pana "maine" sunt suficiente ore.
Sper sa imi reuseasca planul pe ziua de azi, si sa o iau incet si cat mai putina vinovatie!
Desi am vazut toate clipurile pe net despre binge-eating; am citit tips and tricks; stiu teoria, tot nu pot pune in aplicare. Orice sfat al vreunei slabute care lupta sau care a depasit asta e binevenit!!
O zi frumoasa tuturor!

Cred ca toata lumea care are probleme cu greutatea lupta cu acest binge. Eu nici nu stiam ca exista asa ceva pana sa citesc aici pe site dar ... toate mancam pentru ca avem pofta de ceva dulce, sau bun sau sarat sau... Putina lume mananca de foame.
Cred ca trebuie sa scapi de sentimentul de vinovatie care nu face decat sa agraveze lucrurile. Ok - ai pofta de ceva bun - mananca o portie, savureaz-o simte-te bine . O portie nu e o tragedie. Tragedie e cand faci asta zilnic sau si mai rau de cateva ori pe zi.
Cauta lucruri care iti plac si sunt sanatoase, evita sa ai in casa lucruri pe care nu vrei sa le mananci.

Michelina 06 mai 2015 10:35:49

Re: Jurnal "de data asta trebuie sa reusesc!"
 
Daca poti citi in engleza citeste Eat what you love, love what you eat a lui Michelle May

lucia ely 06 mai 2015 11:34:56

Re: Jurnal "de data asta trebuie sa reusesc!"
 
Buna miau miau! Nu stiu cum te numesti iti voi spune asa:D
Sa stii ca si eu am problema asta ,de cativa ani mi-am dat seama de asta.
Am avut perioade poate chiar 2 ani in care nu am avut probleme cu mancatul compulsiv.
As avea cateva intrebari
1) ce sentimente ai cand mananci mai multe? dc o faci?
2) consumi laxative? iti induci starea de voma?

Iti doresc succes! Va fi bine :*

miaumiau 10 mai 2015 09:57:03

Re: Jurnal "de data asta trebuie sa reusesc!"
 
Michelina, multumesc mult de ideea cartii. Oare este postata si pe site ? Am gasit un clip pe youtube in care autoarea expunea principiile. Foarte adevarat ce zice. Chiar ma intrebam de multe ori "oare colegele/prietenele mele cum/ce/cand/ de ce mananca, cum stiu sa se opreasca?" etc. Mi se pare asa lucru important si consumptiv toata treaba asta care pentru majoritatea vine natural.

Lucia-1. sentimentele sunt cred ca comune multora care fac asta : plictiseala, senzatie de singuratate, oboseala, neavut chef de facut ceva si amanat, furie ca nu slabesti (paradoxal), frustrare pe alta linie. La mine cele doua mari triggere sunt oboseala si frustrarea ca nu slabesc; sau cand slabesc ma culc pe o ureche si iara o dau in binge.
2. Mai demult intr-adevar recurgeam la asa-zisele mecanisme comprensatorii. De ceva vreme mi-am dat seama ca nu sunt o solutie si oricum si-au lasat amprenta asupra organismului meu.
Asa ca acuma ce imi ramane de facut e sa mananc sanatos si sa duc o viata activa.
Ieri a fost in sfarsit o zi acceptabila, dupa un calup de zile dezastruoase. Azi am adunat deja destule calorii, cat multe fete de aici pe toata ziua, dar nu in context de binge. Sper sa nu cedez ispitei 'totul sau nimic' mai incolo.

Multumesc de reply si incurajari! O zi frumoasa si linistita tuturor slabutelor!

miaumiau 10 mai 2015 21:02:12

Re: Jurnal "de data asta trebuie sa reusesc!"
 
Of, nu revin cu vesti bune. Iar am dat-o pe "totul sau nimic", evident "totul" in ce priveste mancarea si "nimic" in ceea ce priveste sanatatea. Mi-e rusine ca scriu asta si ca mi-am dovedit esecul a "nspe mia oara". Dar a trebuit sa scriu, ca asteptand sa scriu numai vesti bune stiu ca s-ar asterne iar praful in jurnal.
Ce pot sa zic... sper sa revin maine cu vesti mai bune.
O seara frumoasa!

lucia ely 11 mai 2015 12:27:01

Re: Jurnal "de data asta trebuie sa reusesc!"
 
Buna:* Cum esti azi? ce solutii ai gasit sa nu mai ai episoade de binge?

Michelina 11 mai 2015 12:52:25

Re: Jurnal "de data asta trebuie sa reusesc!"
 
La mine cel mai mare trigger e faptul ca nu slabesc. Si atunci daca tot nu slabesc - macar sa-mi fac de cap - ceea ce evident duce la ingrasare si la incercarea de a tine diete si mai stricte care nu au rezultat ... si so on.

Cred ca cel mai bun sfat este sa incerci sa nu te mai gandesti la mancare. Cand iti e foame mananca ce ai pofta - cu siguranta vei ajunge la momentul in care vei avea pofta de lucruri sanatoase. Incearca sa eviti lucrurile care stii ca te ingrasa. Dar daca totusi mananci ceva gresit nu fa o drama. Nu manca cand nu iti este foame - nici macar ceva sanatos.

O poti urmari si pe Mihaela Bilic - pe Facebook. Nu e un fan inrait al sportului - nu e antrenoare de fitness - e nutritionista. Si mie mi se pare ca are pareri pertinente.
Iar cand ai pofta sa faci ceva miscare - pur si simplu fa miscare - nu ai neaparat nevoie de un program.

Axenya 11 mai 2015 18:00:27

Re: Jurnal "de data asta trebuie sa reusesc!"
 
Buna miaumiau, bine te-am gasit [*24*]
Astazi am avut o zi foarte proasta si sunt cu moralul la pamant, deci te inteleg perfect. Am pofta si de dulce si de sarat, as manaca si m-am baga la somn..dar trebuie sa recapatam increderea in fortele propii, nu avem de ales.>:D<>:D<>:D<

emmutza 11 mai 2015 21:51:34

Re: Jurnal "de data asta trebuie sa reusesc!"
 
Buna miaumiau...sper sa iti atingi targetul si sa scapi din nou de kilogramele in plus. Nu te da batuta din nou vei reusi sa te controlezi,dar trebuie sa ai multa putere si vointa in tot ceea ce faci.


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:41:16.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO