Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Dayanna

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 20 aug 2009, 12:46:36
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal Dayanna

Citat:
Anterior postat de dayanna Vezi mesajul
Povestea mea nu e cu nimic diferita de a altor pesoane de pe acest site. In timp , datorita haosului din alimentatia mea si a nenumaratelor diete minune am ajuns la greutatea actuala.Intodeauna mi-am gasit diferite scuze si de cate ori ma apucam de o dieta ajungeam la o infometare zdravana dupa care urma o ''cura'' de mancare nebuna.
In urma cu cateva luni am descoperit site-ul asta si pot spune ca am reusit sa ma mobilizez datorita fetelor de aici si timp de cateva luni am reusit sa ma abtin de la ceea ce nu era bun pentru organismul meu si ca atare am si dat jos cateva kilograme bune (peste 10).Si de aceasta data gresala mea a fost ca m-am limitat la 800-1000 de calori zilnic .Am renuntat din nou la orice imi propusesem si am reusit sa pun la loc vreo 5 klograme.
Acum am descoperit pe acest site o carte postata de Slabuta care m-a zguduit. Cartea se numeste ''Dieta vieti'' si pot spune ca e cel mai de bun simt studiu facut si descris de cineva pentru situatia cu care noi ne confruntam dupa parerea mea personala.
Sunt hotarata sa-mi schimb modul de viata (nu numai de alimentare) .Voi folosi principiile descrise in carte pentru ca mi se par simple de urmat si sunt absolut sigura ca in timp rezultatele nu vor intarzia sa apara.
De miercuri o sa incerc sa postez zilnic aici ce mamanc si cum ma simt iar atunci cand vor exista o sa va spun si rezultatele la care am ajuns.
Va pup pe toti si sa-mi tineti pumni.
Buna Dayanna, ma bucur ca ti-ai facut jurnal, unde sa putem discuta

Ca sa trecem direct la subiect
M-am uitat la aceasta carte zilele astea si ce pot spune, are teorii adunate din mai multe diete,
  1. disociata, pentru ca recomanda disocierea alimentelor pe mese, adica nu se combina glucidele/carbohidratii cu proteinele, asta cred ca o stiam cu totii
  2. dieta indice glicemic, pentru ca recomanda consumul carbohidratilor cu indice glicemic cat mai mic
In mare, adica 90 % este buna, singurul lucru care totusi eu zic ca e un pic exagerat, e faptul ca teoria caloriilor este falsa.
Si am mai multe argumente aici:
  1. imagineaza-ti ca nu tii cont de calorii, sa zicem, mananci alimente cu indice glicemic mic, disociezi alimentele, pana aici totul ok, si la sfarsit de zi ai peste 3000 de kcal, sincer nu stiu daca se va slabi. Nu am testat asa ceva si parca nu am curajul.
  2. Dupa, am facut un test intr-o zi, si am constatat ca la baza tuturor acestor diete, tot sta teoria caloriilor. De unde mi-a venit aceasta idee? Am luat Weight Watchers cu puncte, si am calculat meniul meu intr-o zi (in calorii) si l-am transformat in puncte, si imi ieseau exact atatea puncte cate imi trebuie pentru slabit
Eu cred ca solutia cea mai buna este:
  • disoziezi alimentele pe mese, deci, nu amesteci carbohidratii cu proteinele ( a se vedea ca la babi, care ne-a uimit cu rezultatele ei, era acelasi rationament)
  • alegi alimente cu indice glicemic cat mai mic
  • si la sfarsit, mai faci si calculul caloric, pentru verificare
Eu iti tin pumnii si zic ca poti merge sigura pe aceste principii, sunt de lunga durata si care cu siguranta iti vor schimba modul de alimentatie
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #12 (permalink)  
Vechi 20 aug 2009, 14:25:57
ianna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: IL, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 42
Dieta: sanatoasa verde si cu gratare
Date: 170cm, 64kg
Mesaje: 4.305
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 10 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Jurnal Dayanna

Buna Dayanna

si bine ai venit printre noi

repet cele spuse de Slabuta si mai adaug si sportul. Fara sport nu vei reusi sa slabesti uniform si frumos..mai ales cand ai de dat kilo multe (cum am fost si eu)

pupici si la un cantar cat mai pe placul tau
__________________
rog in profil sa mentionati dieta pe care o tineti -Succes si la un cantar cat mai zgarcit
jurnal Dupa fapta si rasplata
Alimentatia cu prea putine calorii - Slabute.ro
Sfaturi, de prin forum, adunate
Dieta si alaptarea
ianna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1190 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #13 (permalink)  
Vechi 20 aug 2009, 19:31:44
dayanna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 10 apr 2009
Locaţie: Manchester, Anglia
Vârsta: 56
Dieta: Vegan
Date: 159cm, 108kg
Mesaje: 4.215
Aprecieri acordate: 1.500
Am fost apreciat(a) de 1.261 ori in 793 mesaje
Smile Re: Jurnal Dayanna

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 13:58
Espresso, 200ml - 4 calorii, 0.2 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 28 sare, 0 zahar
Nectarine, 80g - 36 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 8.5 carbohidrati, 1.4 fibre, 0 sare, 6.3 zahar
Pere, 150g - 87 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 23.3 carbohidrati, 4.7 fibre, 0 sare, 14.7 zahar
Prânz, ora 20:19
Salata verde, 350g - 60 calorii, 4.2 proteine, 1.1 grasimi, 0 colesterol, 11.6 carbohidrati, 7.4 fibre, 0 sare, 0 zahar
Nuci, 100g - 654 calorii, 15.2 proteine, 65.2 grasimi, 0 colesterol, 13.7 carbohidrati, 6.7 fibre, 0 sare, 2.6 zahar
Cina, ora 20:21
Carne slaba de porc (degresata), 150g - 248 calorii, 33 proteine, 11.3 grasimi, 85.7 colesterol, 0.8 carbohidrati, 0 fibre, 2077.7 sare, 0 zahar
Legume asortate cu broccoli, Hortex, 400g - 92 calorii, 7.6 proteine, 1.2 grasimi, 0 colesterol, 12.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sare, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1181 calorii, (mic)61.7 proteine, (mult)79.4 grasimi, 85.7 colesterol, (mic)70.3 carbohidrati, 20.2 fibre, 2105.7 sare, 23.6 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 60min - 325 calorii
Dat cu aspiratorul, 40min - 245 calorii
Lucru la PC, 120min - 342 calorii
Mutat, despachetat, 240min - 1469 calorii
Uitat la TV, 120min - 209 calorii
Metabolism bazal - 1692 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 4282 calorii

Recunosc ca ma simt foarte bine.
Slabuta si eu iti dau dreptate .....conteaza foarte mult cate calorii mananci si o sa am grija de asta si binenteles o sa incerc sa respect si principiile de alinetatie descrise in carte.
Ianna Multumesc pentru mesaj...tin cont si de miscare desi recunosc ca la acest capitol am carente serioase.
Va pup pe toate si va multumesc mult pentru incurajari.
dayanna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2250 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1733 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1217 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #14 (permalink)  
Vechi 20 aug 2009, 19:45:45
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal Dayanna

Citat:
Anterior postat de dayanna Vezi mesajul
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 13:58
Espresso, 200ml - 4 calorii, 0.2 proteine, 0.4 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 28 sare, 0 zahar
Nectarine, 80g - 36 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 8.5 carbohidrati, 1.4 fibre, 0 sare, 6.3 zahar
Pere, 150g - 87 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 23.3 carbohidrati, 4.7 fibre, 0 sare, 14.7 zahar
Prânz, ora 20:19
Salata verde, 350g - 60 calorii, 4.2 proteine, 1.1 grasimi, 0 colesterol, 11.6 carbohidrati, 7.4 fibre, 0 sare, 0 zahar
Nuci, 100g - 654 calorii, 15.2 proteine, 65.2 grasimi, 0 colesterol, 13.7 carbohidrati, 6.7 fibre, 0 sare, 2.6 zahar
Cina, ora 20:21
Carne slaba de porc (degresata), 150g - 248 calorii, 33 proteine, 11.3 grasimi, 85.7 colesterol, 0.8 carbohidrati, 0 fibre, 2077.7 sare, 0 zahar
Legume asortate cu broccoli, Hortex, 400g - 92 calorii, 7.6 proteine, 1.2 grasimi, 0 colesterol, 12.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sare, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1181 calorii, (mic)61.7 proteine, (mult)79.4 grasimi, 85.7 colesterol, (mic)70.3 carbohidrati, 20.2 fibre, 2105.7 sare, 23.6 zahar
ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 60min - 325 calorii
Dat cu aspiratorul, 40min - 245 calorii
Lucru la PC, 120min - 342 calorii
Mutat, despachetat, 240min - 1469 calorii
Uitat la TV, 120min - 209 calorii
Metabolism bazal - 1692 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 4282 calorii

Recunosc ca ma simt foarte bine.
Slabuta si eu iti dau dreptate .....conteaza foarte mult cate calorii mananci si o sa am grija de asta si binenteles o sa incerc sa respect si principiile de alinetatie descrise in carte.
Ianna Multumesc pentru mesaj...tin cont si de miscare desi recunosc ca la acest capitol am carente serioase.
Va pup pe toate si va multumesc mult pentru incurajari.

Dayanna vezi ca ai sarit la grasimi, cred ca nucile au fost tare bune
Si cam saracut mic dejun, stii ca daca nu vei papa consistent in aceasta parte a zilei, risti sa papi mai mult in a doua jumatate a zilei si in plus corpul strange energie de dimineata

Mai e si chestia ca de dimineata tot ce papi sigur nu se pune se arde pana la amiaza
Mic dejun, consistent, pranz, inca mai consistent si cina cel mai putin consistent
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #15 (permalink)  
Vechi 20 aug 2009, 20:28:41
mishutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Jurnal Dayanna

Dayanna,m-aii facut si pe mine curioasa de carte,asa ca acum vreo 3 zile mi-am aruncat un ochi.Din pacate mie nu mi-a adus nici o informatie noua,asa ca nu am ajuns pana la jumatate cred.
Parerea mea,e ca o forma incipienta a regimului Montignac,eventual vegetariana.Mi-a placut in schimb extrem de mult cum explica de ce noi oamenii nu ar trebui sa mancam carne.Aici ii dau dreptate.Per ansamblu mi se pare ok,trebuie un stil de viata sanatos.Singura mea problema e cu reducerea cantitatii de carbohidrati,le la Monti,dar aici nush cum e,ca nu am ajuns pana acolo,De fapt,dupa ce ajunsesem la un sfat,ca daca practicati urinologia(cred ca am scris bine)am cam citit in hopuri.
Slabuta,Weight wathers nu are nimic de-a face cu indicele glicemic.Si la ei se stie ca e doar o hipocalorica facuta comerciala.Si ultima mea concluzie e ca o hipocalorica extrem de restrictiva,eu ar trebui sa mananc vreo 22 de puncte,adica cam 1200 de calorii maxim,Ceea ce e extrem de aproape de infometare.
Si Slabuta,daca mai citesti despre teoria caloriilor,o sa te convingi ca e falsa.Corpul uman se modifica atat de repede,isi schimba imediat necesarul de calorii.Da,e evervant sa stiu ca e falsa,dar e falsa.
Dayanna,bafta multa,sa te tii de regimul de viata sanatos pe care l-ai ales.Si sa te faca slabuta si sanatoasa.
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #16 (permalink)  
Vechi 20 aug 2009, 23:17:17
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal Dayanna

Citat:
Anterior postat de mishutza Vezi mesajul
Si Slabuta,daca mai citesti despre teoria caloriilor,o sa te convingi ca e falsa.Corpul uman se modifica atat de repede,isi schimba imediat necesarul de calorii.Da,e evervant sa stiu ca e falsa,dar e falsa.
Dayanna,bafta multa,sa te tii de regimul de viata sanatos pe care l-ai ales.Si sa te faca slabuta si sanatoasa.
Of, Mishutza nu stiu ce sa zic, zilnic apar teorii pro si contra, sunt sigura ca maine daca apare o teorie, da cu explictaii din alea logice si demonstrate stiintific si exemple de reusita, ca infometarea e buna, ar trebui sa o luam de buna.
Ce pot spune?! in cazul meu dieta hipocalorica a dat mereu rezultate si am ceva ani de cand m-am tot plimbat de la o dieta la alta si cea cu caloriile este singura care a functionat.
Eu cred ca depinde de fiecare corp in parte, de cum esti obisnuit, de alimentatia pe care ai avut-o din copilarie, etc...... sunt sigura ca sunt multe aspecte care trebuie luate in calcul.

Ce face un nutritionist in ziua de azi, iti scoate o dieta la print aia e floare la ureche. O chestie complexa cum este corpul uman necesita rezolvari si solutii complexe, parerea mea.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #17 (permalink)  
Vechi 21 aug 2009, 00:20:52
dienusha's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 05 aug 2009
Locaţie: Oradea/Timisoara/Londra, Anglia
Vârsta: 37
Dieta: Alimentatie naturala
Date: 170cm, 66kg
Mesaje: 1.020
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Dayanna

Si eu am incercat diete peste diete...

Disociata a functionat pentru ca daca mancam un singur tip de alimente nu imi venea sa mananc prea mult...deci erau putine calorii.
Cu indicele glicemic tot asa a functionat...nu mancam dulce, slabiciunea mea, deci nu mancam mult...
Si tot asa cu altele.
Pana la urma totul se rezuma la calorii. Eu incerc sa fac combinatii potrivite de alimente si sa consum fibre pentru o digestie buna....si mai ales incerc sa nu imi lipseasca zilnic de proteine, pentru ca in la muschii mei Sunt mai musculoasa de la natura, asa ca am rata metabolica mai crescuta, ceea ce imi permite sa slabesc destul de repede si sa nu obosesc prea usor.

Dayanna...sfatul meu? mananca oricand ti-e foame dar in cantitati potrivite, si nu te abtine de la nimic, dar alege alternative sanatoase. De exemplu inlocuieste painea alba cu painea integrala, dulciurile gen ciocolata cu fructe sau iaurturi sau fa-ti tu deserturi care iti plac, de exemplu branza cu miere si stafide. Chiar daca iti iese acelasi numar de calorii, macar nu sunt calorii "goale", fara valoare nutritiva.

Efectele nu or sa se vada doar la cantar ci si la strea ta generala, aspectul tenului etc.
dienusha, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2138 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1621 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1364 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #18 (permalink)  
Vechi 21 aug 2009, 05:58:59
mishutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Jurnal Dayanna

Slabuta,.in mod logic,la hipocalorica se spune ca scad 500 de calorii zilnic,imi slabesc cele 34 de kg,apoi le adaug din ou,la mentinere,si sunt fericita.Din pacate nu este asa.
Mie mi se pare ca hipocalorica e general valabila doar cand mancam prea multe calorii,si ne ingrasam.Atunci e intodeauna adevarata
Stii,sfatul nostru,al meu,al tau al Iannei la toate fetele noi e sa nu scada din prima prea multe calorii,pentru ca apoi vor trebui sa mai scada,si iar sa mai scada,si tot asa.Deci,pe undeva avem o hipocalorica adaptata,adica dam dreptate ca nu functioneza ca in teorie.Pentru ca metabolismul se adapteaza extrem de usor la noile conditii de viata,si la noile cantitati de mancare.

Si mi se pare ca vad si la mine ca hipocalorica nu e nici pe departe ceea ce ar trebui sa fie.Cand tineam weight watchers mancam 1200 de calorii,am venit pe slabute,mancam 1400,apoi 1600,acum mananc aproape zilnic 2200(constiinta nu imi da tutusi pace),si de slabit slabesc.Mai incet,dar nu ma supar deloc,ca marele pas a fost deja facut,inca ma hranesc cu satisfactia celor 12 kg duse,dar slabesc,ceea ce nu este prea logic.
Tare frumos ar fi sa gasim solutia ideala la macare,de fapt ea cred ca e gasita,o manacare cat mai sanatoasa si naturala,din pacate in zilele noastre e extrem de greu de mancat asa.
De fapt,la Monti sunt probleme daca il studiezi bine,la Hipocalorica sunt probleme,pe Scarsdale -ul tau nu il cunosc sincer sa spun,dieta daneza e criminala,de restul nu mai spun nimic ca is jale.Eu zic sa ne facem un club,clubul fundamentalistelor.Ce ziceti?Unde sa mancam doar sanatos si sa uitam de diete,de colorati,conservanti si alte minuni?
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #19 (permalink)  
Vechi 21 aug 2009, 14:44:35
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal Dayanna

Citat:
Anterior postat de mishutza Vezi mesajul
Eu zic sa ne facem un club,clubul fundamentalistelor.Ce ziceti?Unde sa mancam doar sanatos si sa uitam de diete,de colorati,conservanti si alte minuni?

Eu ma inscriu prima
M-am pus serios pe schimbari, sper sa nu fie prea dureroase
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
  #20 (permalink)  
Vechi 22 aug 2009, 11:46:04
dayanna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 10 apr 2009
Locaţie: Manchester, Anglia
Vârsta: 56
Dieta: Vegan
Date: 159cm, 108kg
Mesaje: 4.215
Aprecieri acordate: 1.500
Am fost apreciat(a) de 1.261 ori in 793 mesaje
Implicit Re: Jurnal Dayanna

Fetelor am citit tot ce ati scris.Am gasit si eu diferite materiale in care uni sunt pro calcularii caloriilor iar alti ataca acest aspect cu inversunare.Avand in vedere viata alerta e foarte greu sa stai toata ziua sa calculezi caloriile .Cred ca cea mai buna solutie este ceea despre care vorbeste Mishutza. M-am tot gandit si am tot citit si aici pe forum si pe alte site-uri si am ajuns la concluzia ca e bine ca ultima masa sa fie cel tarziu la ora 18, dimineata sa manaci bine sa ai si o gustare sanatoasa si sa manaci multe salate.Mai cred ca e bine sa manaci portii mici si dese ca sa poti pacali organizmul.Eu am mancat de ani de zile 2 mese cel mult pe zi sau de cele mai multe ori o singura masa si ca sa fiu sincera cred ca in perioada aceea am depus cel mai mult .Recunosc ca sunt disperata in clipa asta nu stiu pe ce drum sa o apuc.Toate teoriile citite mi se invart in cap.M-am saturat sa ma chinui , sa fiu irascibila si nervoasa.Mi-as dori sa ma pot accepta asa cum sunt dar nu se poate asa ca o sa contiunui sa caut retetea salvatoare in situatia mea.Va pup fetelor .
dayanna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2250 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1733 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1217 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
dieta, dieta vietii, jurnal slabit, sanatos, slabire, slabit, slabit sanatos

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole