forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal de dieta - Sarita (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-dieta-sarita-8579.html)

Sarita 16 mar 2011 14:30:20

Jurnal de dieta - Sarita
 
Buna! Numele meu este Sara si am decis sa-mi fac si eu jurnal, sper sa ma primiti printre voi ;)
Sa va spun cate ceva despre mine...am inceput cu dietele in august 2009 cand aveam 54kg , prima dieta a fost (hipohipo)hipocalorica :)) adica mancam numai 700-800 kcal pe zi...ce-i drept am slabit iar inainte de Craciun ajunsesem pe la 48 kg. Dupa Sarbatori m-am ingrasat vreo doua kg dar le-am dat jos...Odata cu sosirea Pastilor au venit si 3 kg in plus pe care nu am avut rabdare sa le dau jos asa ca am apelat la o dieta stricta (numai mere si portocale!!) iar mai apoi la Balerina...am slabit cateva kg..am mai pus inapoi cateva si tot asa am facut pana in august 2010 cand am observat ca ajunsesem pe la 57 kg deci mult mai mult ca inainte. In tot acest timp am mancat sanatos, in jur de 1000kcal si am facut mult sport dar tot nu reusesc sa dau jos...semn ca mi-am stricat de tot metabolismul :P
Astept sfaturile voastre si sunt sigura ca multe dintre voi ati trecut prin asta, deci sunteti "experte" in ale slabitului.

pufik 16 mar 2011 15:39:49

Re: Jurnal de dieta - Sarita
 
Buna ! Bine ai venit [*21*] ! Ti-ai propus sa urmezi o dieta anume sau numeri calorii? Sport faci ? minim 3 sedinte pe saptamana? Sper ca nu mai vrei sa apelezi la infometare ca se vor intoarce kg ( stii tu efectul yo-yo ) si urmarile vor fi crunte asupra organismului Slabire usoara !

Sarita 16 mar 2011 15:43:05

Re: Jurnal de dieta - Sarita
 
Citat:

Anterior postat de pufik (Post 573712)
Buna ! Bine ai venit [*21*] ! Ti-ai propus sa urmezi o dieta anume sau numeri calorii? Sport faci ? minim 3 sedinte pe saptamana? Sper ca nu mai vrei sa apelezi la infometare ca se vor intoarce kg ( stii tu efectul yo-yo ) si urmarile vor fi crunte asupra organismului Slabire usoara !

Buna Pufik!
Nu, nu mi-am propus sa urmez o dieta anume pentru ca m-am saturat de ele :)) am sa mananc sanatos (deja sunt obisnuita sa o fac 80-90%) si am sa incerc sa am intre 900-1100 kcal...
Sport fac si chiar imi place, merg pe jos, o ora la bicicleta,pilates, etc.

nicoleta100 16 mar 2011 15:47:45

Re: Jurnal de dieta - Sarita
 
Citat:

Anterior postat de Sarita (Post 573597)
Buna! Numele meu este Sara si am decis sa-mi fac si eu jurnal, sper sa ma primiti printre voi ;)
Sa va spun cate ceva despre mine...am inceput cu dietele in august 2009 cand aveam 54kg , prima dieta a fost (hipohipo)hipocalorica :)) adica mancam numai 700-800 kcal pe zi...ce-i drept am slabit iar inainte de Craciun ajunsesem pe la 48 kg. Dupa Sarbatori m-am ingrasat vreo doua kg dar le-am dat jos...Odata cu sosirea Pastilor au venit si 3 kg in plus pe care nu am avut rabdare sa le dau jos asa ca am apelat la o dieta stricta (numai mere si portocale!!) iar mai apoi la Balerina...am slabit cateva kg..am mai pus inapoi cateva si tot asa am facut pana in august 2010 cand am observat ca ajunsesem pe la 57 kg deci mult mai mult ca inainte. In tot acest timp am mancat sanatos, in jur de 1000kcal si am facut mult sport dar tot nu reusesc sa dau jos...semn ca mi-am stricat de tot metabolismul :P
Astept sfaturile voastre si sunt sigura ca multe dintre voi ati trecut prin asta, deci sunteti "experte" in ale slabitului.

Citat:

Anterior postat de Sarita (Post 573727)
Buna Pufik!
Nu, nu mi-am propus sa urmez o dieta anume pentru ca m-am saturat de ele :)) am sa mananc sanatos (deja sunt obisnuita sa o fac 80-90%) si am sa incerc sa am intre 900-1100 kcal...
Sport fac si chiar imi place, merg pe jos, o ora la bicicleta,pilates, etc.

Salutare!
Bine ai venit!!!>:D<>:D<>:D<
Probabil ca nu sunt eu o experta in ale slabitului ,dar sa sti ca 900 -1000 kcal este cam putin ! Trebuie 1200kcal pt ca atunci cand organismul se invata si slabitul stagneaza sa ai de unde sa scazi!!!!
Daca faci si sport ,eu zic ca succesul este garantat!!!;);););)

Sarita 16 mar 2011 15:51:52

Re: Jurnal de dieta - Sarita
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 573735)



Salutare!
Bine ai venit!!!>:D<>:D<>:D<
Probabil ca nu sunt eu o experta in ale slabitului ,dar sa sti ca 900 -1000 kcal este cam putin ! Trebuie 1200kcal pt ca atunci cand organismul se invata si slabitul stagneaza sa ai de unde sa scazi!!!!
Daca faci si sport ,eu zic ca succesul este garantat!!!;);););)

Multumesc pentru sfat Nico dar eu deja 'cred' ca sunt la stagnare :)) adica mananc sanatos si fac sport si nu am mai slabit de o luna :(

Stiu ca trebuie sa mananc 1200 ca sa am de unde sa scad dar cred ca deja e timpul sa scad...oricum nu voi mai face aceeasi greseala,nu voi mai manca mai putin e 800kcal (chiar daca trebuie sa recunosc ca atunci cand mancam doar 700-800 ma simteam satula, nu simteam ca mi-e foame, poate si din cauza ca eram f ocupata..)

nicoleta100 16 mar 2011 15:54:03

Re: Jurnal de dieta - Sarita
 
Citat:

Anterior postat de Sarita (Post 573737)
Multumesc pentru sfat Nico dar eu deja 'cred' ca sunt la stagnare :)) adica mananc sanatos si fac sport si nu am mai slabit de o luna :(

Stiu ca trebuie sa mananc 1200 ca sa am de unde sa scad dar cred ca deja e timpul sa scad...oricum nu voi mai face aceeasi greseala,nu voi mai manca mai putin e 800kcal (chiar daca trebuie sa recunosc ca atunci cand mancam doar 700-800 ma simteam satula, nu simteam ca mi-e foame, poate si din cauza ca eram f ocupata..)

Eu sunt convinsa ca arati f bine! De ce vrei sa slabesti?:-/

Sarita 16 mar 2011 16:05:35

Re: Jurnal de dieta - Sarita
 
Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 573743)

Eu sunt convinsa ca arati f bine! De ce vrei sa slabesti?:-/

Si altii imi spun asta dar eu nu ma vedeam slaba nici cand aveam 49kg deci cu atat mai putin acum...in partea superioara chiar nu vreau sa slabesc deoarece nu am probleme cu burta si mainile dar am coapsele cam groase, stiu ca asta e forma dar le-am avut eu mai subtiri asa ca vreau sa dau jos cativa centimetri...mai ales ca nu ma mai incap multi blugi :)).

pufik 16 mar 2011 16:06:33

Re: Jurnal de dieta - Sarita
 
Citat:

Anterior postat de Sarita (Post 573727)
Buna Pufik!
Nu, nu mi-am propus sa urmez o dieta anume pentru ca m-am saturat de ele :)) am sa mananc sanatos (deja sunt obisnuita sa o fac 80-90%) si am sa incerc sa am intre 900-1100 kcal...
Sport fac si chiar imi place, merg pe jos, o ora la bicicleta,pilates, etc.

Pai nu 1000-1100 de cal trebuie altfel sunt nevoita sa te cert [-(. Hai sa vedem meniul pe azi ;;)

Sarita 16 mar 2011 16:11:51

Re: Jurnal de dieta - Sarita
 
Citat:

Anterior postat de pufik (Post 573776)
Pai nu 1000-1100 de cal trebuie altfel sunt nevoita sa te cert [-(. Hai sa vedem meniul pe azi ;;)

Imi pare rau dar azi nu pot sa imi calculez caloriile deoarece nu mi-am cantarit alimentele...
Am mancat asa:
MD: paine neagra (2 felii) cu putin unt(65 % grasime) putina branzica slaba si ardei
Gustare: un mar de aprox 200g
Pranz: Barcute de dovlecei cu branza slaba de vaca si rosii la cuptor, ciorba de rosii (fara paste sau orez, numai rosii si alte legume)
G2: o portocala si poate voi manca niste alune ( sa mai obtin catve proteine :)))
La cina voi manca un iaurtel slab si poate un morcov...

Sarita 16 mar 2011 16:15:54

Re: Jurnal de dieta - Sarita
 
Wow... ador calculatorul de calorii de pe slabute.ro!!! m-am uitat putin peste el si vad ca are o MULTIMEEE de alimente...eu inainte imi calculam caloriile pe un alt site strain car nu avea atatea alimente si nici nu iti puteai salva meniurile.
Slabute.ro e o minune!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:24:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO