forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal de disciplina Victoria (victoritsa) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-disciplina-victoria-victoritsa-11379.html)

victoritsa 12 apr 2012 15:29:37

Jurnal de disciplina Victoria (victoritsa)
 
Salut ! Am 21 de ani ,inaltime 1.65 si greutate de 62 kg . În octombrie 2011 aveam 51 kg . Am inceput sa ma ingrash treptat , iar in ultimele 2-3 luni din cauza stresului am ajuns la 62 kg. Mincam pina nu mai puteam respira, mincam tot si nu tineam cont de cantitate, ora , calitatea alimentelor.
Eram indiferenta de faptul cum arat, de sanatatea mea, de sfaturile celor din jur, mincam ca sa uit de toate, o faceam intentionat si eram constienta ca imi fac rau numai mie, eram suparata pe mine insashi pentru insuccesele mele si in felul asta credeam ca ma pedepsesc.
Mi-am dat seama ca am nevoie de o schimbare si mincatul in cantitati enorme nu este in nici un caz iesire din situatie.
Vreau sa revin la normal si pentru asta am hotarit sa-mi fac un jurnal, Jurnal de disciplina.
Bine vam gasit fetelor! Sfaturile voastre sunt intotdeauna binevenite ! >:D<

Grosella 12 apr 2012 15:33:50

re: Jurnal de disciplina Victoria (victoritsa)
 
Daca ai motivatie, orice este posibil. Citeste cat mai mult prin forum si o sa te autoeduci singurica.

WhiteAngel 12 apr 2012 21:39:53

Re: Jurnal de disciplina Victoria (victoritsa)
 
buna Victoria ! >:D< :-*
vad ca ne asemanam la masuri ... stai calma ca am ajuns si eu o data la 60 de kg .. fara sa vreau, nici nu mi`am dat seama .. cand m`am urcat pe cantar si am vazut .. mi`a venit sa lesin ;)) dar nici nu aveam treaba cu mancarea .. bagam dulciuri la greu in mine :D
asa am facut toate la un moment .. dar conteaza ca ne`am revenit si ca suntem pe drumul cel bun !
sunt sigura ca vei reusii sa ajungi la kg dorite .. regulile cred ca le stii si tu: nu te infometezi ! mananci in jur de minim 1000-1300 de kcal .. initial ar trebuii sa incepi cu mai multe ca sa ai apoi de unde sa scazi .. fara prajeli, dulciuri, fainoase ... si sport ! multa miscare ! (cu masura si asta)

deci multa multa baftaa !! >:D< :-*

victoritsa 13 apr 2012 08:01:36

Re: Jurnal de disciplina Victoria (victoritsa)
 
Citat:

Anterior postat de Grosella (Post 1012645)
Daca ai motivatie, orice este posibil. Citeste cat mai mult prin forum si o sa te autoeduci singurica.

Motivatia este ceea ce imi lipseshte citeodata , dar incerc sa o regasesc. Paradoxul este ca eu cunosc regulile de alimentatie sanatoasa , stiu cum sa procedez, cum sa ma alimentez , a mai ramas doar sa pun in practica toata teoria aceasta.;)>:D<

happygirldiana 13 apr 2012 08:02:54

Re: Jurnal de disciplina Victoria (victoritsa)
 
Citat:

Anterior postat de victoritsa (Post 1013104)
Motivatia este ceea ce imi lipseshte citeodata , dar incerc sa o regasesc. Paradoxul este ca eu cunosc regulile de alimentatie sanatoasa , stiu cum sa procedez, cum sa ma alimentez , a mai ramas doar sa pun in practica toata teoria aceasta.;)>:D<

Buna,Victorita!Tocmai ca le cunosti, nu mai pierde timpul,treci la atac draga mea, meriti o viata sanatoasa si mai buna!
Bafta si Sarbatori fericite!

victoritsa 13 apr 2012 08:12:30

Re: Jurnal de disciplina Victoria (victoritsa)
 

Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 1012878)
buna Victoria ! >:D< :-*
vad ca ne asemanam la masuri ... stai calma ca am ajuns si eu o data la 60 de kg .. fara sa vreau, nici nu mi`am dat seama .. cand m`am urcat pe cantar si am vazut .. mi`a venit sa lesin ;)) dar nici nu aveam treaba cu mancarea .. bagam dulciuri la greu in mine :D
asa am facut toate la un moment .. dar conteaza ca ne`am revenit si ca suntem pe drumul cel bun !
sunt sigura ca vei reusii sa ajungi la kg dorite .. regulile cred ca le stii si tu: nu te infometezi ! mananci in jur de minim 1000-1300 de kcal .. initial ar trebuii sa incepi cu mai multe ca sa ai apoi de unde sa scazi .. fara prajeli, dulciuri, fainoase ... si sport ! multa miscare ! (cu masura si asta)

deci multa multa baftaa !! >:D< :-*

Salut WhiteAngel ! Sper si eu sa reushesc , multumesc pentru incurajare :) Cit de mult imi doresc sa ajung la masurile tale.;;) Se spune ca schimbarile ca sa fie de lunga durata , trebuie facute treptat, mi-a trebuit jumatate de an ca sa ajung ceea ce sunt acum si imi dau seama perfect ca o sa am nevoie de citeva luni pentru a ma obishnui cu noile regulili de alimentatie( uitate). Succes si tie >:D<

victoritsa 13 apr 2012 08:15:59

Re: Jurnal de disciplina Victoria (victoritsa)
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 1013107)


Buna,Victorita!Tocmai ca le cunosti, nu mai pierde timpul,treci la atac draga mea, meriti o viata sanatoasa si mai buna!
Bafta si Sarbatori fericite!

Multumesc happygirldiana !:) Deja am trecut la atac :D Sarbatori frumoase si tie ! >:D<

happygirldiana 15 apr 2012 07:15:56

Re: Jurnal de disciplina Victoria (victoritsa)
 
~Paste fericit, Hristos a inviat!!!:-*>:D<

victoritsa 19 apr 2012 07:51:32

Re: Jurnal de disciplina Victoria (victoritsa)
 
Salut draga jurnal si fetelor ;;) (daca ma citeshte cineva) ! Nu am progrese mari la capitolul slabit, inafara de faptul ca am inceput sa-mi calculez caloriile si incerc sa ma incadrez in 1300-1500 kalorii. Astept sa se faca calduts afara si sa ies in parc la alergat :). Astazi seara merg la un antrenament de yoga, vad cum e ... si daca imi place imi iau abonament. :) Voi ce parere aveti de yoga ? A facut cineva din voi ? Mie o prietena mi-a recomandat , mi-a spus ca ajuta sa te simti mult mai bine din punct de vedere spiritual, dar totodata e sport, arzi calorii stind intr-o pozitie cite 2-3 minute si muschii se tonifica.
Am redus consumul de cafea, beau doar o cafeluta naturala dimineata, pe parcursulu zilei - ceai verde.
Deja am stabilit care va fi primul lucru care il fac dupa ce dau jos kilogramele in plus, fac niste cursuri de inot.;;).
Sunt optimista, imi doresc cu adevarat aceasta schimbare si asta ma face mai puternica.
Mai revin pe aici (numai cu vesti bune) ;;)>:D<;) O zi frumoasa :x:-*

marinella 19 apr 2012 08:33:13

Re: Jurnal de disciplina Victoria (victoritsa)
 
Buna Vicky! ;)
E foarte bine ca ai luat atitudine! De acum trebuie sa te tii de treaba, si acest lucru e cel mai greu! :) Greu, dar nu imposibil! Asa ca iti urez multa bafta!
In ceea ce priveste yoga...hmmm... parerile sunt impartite. Eu, personal, nu sunt fan yoga. Pe mine alte lucruri ma fac sa ma simt bine spiritual: o rugaciune, biserica, o lectura religioasa, etc. Iar pentru a arde calorii exista atat de multe programe interesante pe care vad ca fetele de aici le urmeaza si acasa, urmarind filmulete de pe youtube. Si la sala se fac diferite cursuri, daca nu iti plac exercitiile la aparate. Un curs care mi-a placut, foarte bun pentru elasticitate si tonifiere este cursul de Pilates. Miscarile se executa lent, cu atentie. Sa spunem ca se apropie putin de Yoga, dar oricum, nu e acelasi lucru.
Stii cum e... fiecare face ce crede k e bine pentru el si ce ii place. Asadar, sper sa gasesti si tu lucrurile benefice tie.
Te pup si Doamne ajuta!


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:26:31.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO