forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Dupy - adolescenta slabuta (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-dupy-adolescenta-slabuta-7764.html)

dupy 16 ian 2011 22:50:39

Jurnal Dupy - adolescenta slabuta
 
Buna tuturor! >:D<

Sunt Dupy sau Didy, cum vreti sa imi ziceti :D.
Sa va povestesc de ce m-am decis sa imi fac si eu un jurnal. Pai, scopul principal este, bineinteles, pentru a slabi mai eficient. De ce am speranta ca un jurnal m-ar ajuta? Fiindca incerc de peste un an sa slabesc, dar sincer niciodata nu am tinut o dieta pana la capat. Intotdeauna am cedat la mijlocul drumul, din diverse motive; acum gandesc implicarea mea intr-o comunitate cu un scop comun cu al meu benefica, poate asa voi avea cu cine sa vorbesc si voi reusi sa scap de kilogramele astea de care imi e jena si de celulita. In familie nu am cu cine sa vorbesc ( mama, sora sunt ft slabe, iar tati munceste mult si abia daca are putina burtica ascunsa sub muschi).
Eram si eu slaba pana in vara lui 2009, atunci a avut loc schimbarea drastica (de la 45kg la 53, continuand dupa). Adevarul e ca am vrut sa ma ingras, ca eram o slabanoaga, dar am exagerat. Mancam mai mult, eu, care nu mancam aproape deloc de obicei, mancam si cand nu imi era foame, si mai si luam vitamine. Colac peste pupaza, am avut si niste probleme hormonale asa ca am fost obligata sa iau si anticonceptionale pt o luna, si nu pot sa ignor posibilitatea ca si ele ar avea o cauza pentru ingrasarea mea.
De atunci ma simt mai jenata de corpul meu -eu, care inainte nici nu ma interesau astfel de lucruri. Poate din cauza schimbarii bruste, nu sunt obisnuita sa mananc dupa o structura, sa impart alimentele in : bune si rele. Asta m-a facut sa renunt in toate dietele, faptul ca la un momendat muream de pofta, si vroiam sa mananc. Cu dulciurile ma mai las usor, dar nu permanent. Cu pastele fainoase e mai greu, ca nu pot sa mananc numai legupe toata ziua, mai ales ca e iarna si sunt ft scumpe.

De cateva zil(targetul ajutae ) am inceput sa procedez astfel:
-imi notez zilnic meniul la profil;
-nu mananc paste, cartofi, orez, fainoase;
-nu manac dulciuri
(trebuie sa precizez ca imi permit sa gust daca am pofta, la 2 zile, caci daca tin strict nu rezist);
- fac 30 de min de tae bo de 2-3 ori pe saptamana;
- nu mananc dupa ora 19:30;
-nu depasesc 1000 de kcal.

Tot ce va rog, prin acest jurnal, e sa fiti alaturi de mine! Caci presimt ca voi da iar de ziua cand voi dori sa renunt si atunci voi avea nevoie de un sfat de la persoane cu experienta! Deocamdata ma descurc, sa vedem cum o sa fie in continuare., sper ca aceasdota dieta sa imi aduca rezultatelerite, si sa ajung, in sfarsit, la greutatea dupa care tanjesc, 50 kg.

Multumesc tuturor celor care imi inteleg situatia! >:D<

dupy 17 ian 2011 15:12:21

Re: Jurnal Dupy - adolescenta slabuta
 
Fetelor, sunt o fericita! :x
Miercurea trecuta, 12 ianuarie, m`am cantarit si aveam 57.8 kg (target).
Acum o ora, adica dupa 5 zile m-am cantarit iar, si am 56.9 kg :x

Schimbarea nu e mare, dar eu consider rezonabil sa dau jos cate un kg pe saptamana; acum, sper ca minunea sa nu tina 3 zile :D

nicoleta100 17 ian 2011 15:16:51

Re: Jurnal Dupy - adolescenta slabuta
 
Citat:

Anterior postat de dupy (Post 477590)
Buna tuturor! >:D<

Sunt Dupy sau Didy, cum vreti sa imi ziceti :D.
Sa va povestesc de ce m-am decis sa imi fac si eu un jurnal. Pai, scopul principal este, bineinteles, pentru a slabi mai eficient. De ce am speranta ca un jurnal m-ar ajuta? Fiindca incerc de peste un an sa slabesc, dar sincer niciodata nu am tinut o dieta pana la capat. Intotdeauna am cedat la mijlocul drumul, din diverse motive; acum gandesc implicarea mea intr-o comunitate cu un scop comun cu al meu benefica, poate asa voi avea cu cine sa vorbesc si voi reusi sa scap de kilogramele astea de care imi e jena si de celulita. In familie nu am cu cine sa vorbesc ( mama, sora sunt ft slabe, iar tati munceste mult si abia daca are putina burtica ascunsa sub muschi).
Eram si eu slaba pana in vara lui 2009, atunci a avut loc schimbarea drastica (de la 45kg la 53, continuand dupa). Adevarul e ca am vrut sa ma ingras, ca eram o slabanoaga, dar am exagerat. Mancam mai mult, eu, care nu mancam aproape deloc de obicei, mancam si cand nu imi era foame, si mai si luam vitamine. Colac peste pupaza, am avut si niste probleme hormonale asa ca am fost obligata sa iau si anticonceptionale pt o luna, si nu pot sa ignor posibilitatea ca si ele ar avea o cauza pentru ingrasarea mea.
De atunci ma simt mai jenata de corpul meu -eu, care inainte nici nu ma interesau astfel de lucruri. Poate din cauza schimbarii bruste, nu sunt obisnuita sa mananc dupa o structura, sa impart alimentele in : bune si rele. Asta m-a facut sa renunt in toate dietele, faptul ca la un momendat muream de pofta, si vroiam sa mananc. Cu dulciurile ma mai las usor, dar nu permanent. Cu pastele fainoase e mai greu, ca nu pot sa mananc numai legupe toata ziua, mai ales ca e iarna si sunt ft scumpe.

De cateva zil(targetul ajutae ) am inceput sa procedez astfel:
-imi notez zilnic meniul la profil;
-nu mananc paste, cartofi, orez, fainoase;
-nu manac dulciuri
(trebuie sa precizez ca imi permit sa gust daca am pofta, la 2 zile, caci daca tin strict nu rezist);
- fac 30 de min de tae bo de 2-3 ori pe saptamana;
- nu mananc dupa ora 19:30;
-nu depasesc 1000 de kcal.

Tot ce va rog, prin acest jurnal, e sa fiti alaturi de mine! Caci presimt ca voi da iar de ziua cand voi dori sa renunt si atunci voi avea nevoie de un sfat de la persoane cu experienta! Deocamdata ma descurc, sa vedem cum o sa fie in continuare., sper ca aceasdota dieta sa imi aduca rezultatelerite, si sa ajung, in sfarsit, la greutatea dupa care tanjesc, 50 kg.

Multumesc tuturor celor care imi inteleg situatia! >:D<

Citat:

Anterior postat de dupy (Post 478502)
Fetelor, sunt o fericita! :x
Miercurea trecuta, 12 ianuarie, m`am cantarit si aveam 57.8 kg (target).
Acum o ora, adica dupa 5 zile m-am cantarit iar, si am 56.9 kg :x

Schimbarea nu e mare, dar eu consider rezonabil sa dau jos cate un kg pe saptamana; acum, sper ca minunea sa nu tina 3 zile :D

Salutare!
Bine te-am gasit la tine in jurnal!!
Planul tau suna bine,poate doar la cele 1000 kcal as avea ceva de spus ! nu sunt prea putine? intreb in ideea in care esti la scoala si consumi multa energie si kcal invatand! eu cred ca nici 1200 nu ar fi foarte mult!!!
Iti doresc multa bafta!!!
Sunt sigura ca vei reusi!!!>:D<>:D<>:D<

dupy 17 ian 2011 15:50:00

Re: Jurnal Dupy - adolescenta slabuta
 
Multumesc din suflet pentru incurajare, Nicoleta! :x Conteaza pentru mine sa stiu ca nu duc lupta singura, de aceea m-am si inscris aici ;))

Deci, sa spun ce am mancat pana acum, ora 15:50:

07:30 - 2 felii paine graham(10 g) + crema de branza cu somon(15g) = 68 kcal
14:30 - paine graham(18g) + somon(30g) + ceai echinaceea + sarmale(20g) = 194 kcal

Planuiesc sa mai mananc la ora
17:00 - castraveti+branza+ardei+[ceva?] = cca 300 kcal
19:30 - o portocala(300g) = cca. 150 kcal

Stiu ca nu atinge 1000 kcal ce este aici, dar nici nu fac vreun sport azi, nu depun efort; nu am facut decat sa merg pe jos, la pas lejer 30 de min (drumul de la sc acasa, caci de dus am fost cu masina). Asa ca ma gandesc ca e ok. In plus, nu simt foame, iar maine de dimineata am de gand sa pap o mica ciocolatica kinder, ca am pastrat-o de ieri :D

Ps: de acum incolo voi tine minte sa mananc mai mult dimineata, pt a putea proportiona mai bine calorii pe parsursul zilei si a atinge 1000.

nicoleta100 18 ian 2011 13:25:02

Re: Jurnal Dupy - adolescenta slabuta
 
Citat:

Anterior postat de dupy (Post 478630)
Multumesc din suflet pentru incurajare, Nicoleta! :x Conteaza pentru mine sa stiu ca nu duc lupta singura, de aceea m-am si inscris aici ;))

Deci, sa spun ce am mancat pana acum, ora 15:50:

07:30 - 2 felii paine graham(10 g) + crema de branza cu somon(15g) = 68 kcal
14:30 - paine graham(18g) + somon(30g) + ceai echinaceea + sarmale(20g) = 194 kcal

Planuiesc sa mai mananc la ora
17:00 - castraveti+branza+ardei+[ceva?] = cca 300 kcal
19:30 - o portocala(300g) = cca. 150 kcal

Stiu ca nu atinge 1000 kcal ce este aici, dar nici nu fac vreun sport azi, nu depun efort; nu am facut decat sa merg pe jos, la pas lejer 30 de min (drumul de la sc acasa, caci de dus am fost cu masina). Asa ca ma gandesc ca e ok. In plus, nu simt foame, iar maine de dimineata am de gand sa pap o mica ciocolatica kinder, ca am pastrat-o de ieri :D

Ps: de acum incolo voi tine minte sa mananc mai mult dimineata, pt a putea proportiona mai bine calorii pe parsursul zilei si a atinge 1000.

Salutare!
Eu totusi raman la idea mea ca e prea putin!!!Trebuie sa ai 3 mese principale si 2 gustari!!!Si e putin ce ai mancat tu!!!
Eu ,in perioada cand eram la cura de slabire(acum fiind insarcinata nu mai tin diete)am avut perioade de stagnare! Daca tu acum papi 1000 kcal ,cand vei avea si tu o perioada de stagnare de unde mai scazi???(bine ar fi sa nu ai )

andra_aly 18 ian 2011 14:59:51

Re: Jurnal Dupy - adolescenta slabuta
 
Bina Didy si bine ai venit printre noi:)
Din prima iti zic ca nu faci bineb-)
Trebuie sa mananci peste 1000 kcal. in nici un caz mai putin. ca apoi risti sa o dai in altele:-s Cred ca la kg tale ideal ar fi intre 1100-1300. eu am slabit si cu 1400 kcal. conteaza ce papi;) si cum papi. Meniul de ieri a fost :-s
Azi ce ai papat? si ce ai in plan? trebuie sa organizezi mai bine meniul. 3 mese si 2 gustari ar fi ideal. carnita nu papi? Pentru sport, te felicit, dar la cum papi...chiar nu sunt de acord.
Daca vrei sa slabesti frumos, trebuie sa ai grija ce papi:)
Mult succes iti doresc!

dupy 18 ian 2011 18:37:22

Re: Jurnal Dupy - adolescenta slabuta
 
Multumesc pentru grija, dar ieri am mai completat cu putin tort pe langa portocala, asa ca am ajuns la aproape 1000 kcal. Stiu ca nu e alimentul ideal cu care sa completezi, dar daca tot nu imi era foame, si mancasem prea putin, am zis ca de ce sa nu profit :-??.

Sa va zic meniul de azi:
07:30 - cereale 30g (120kcal);
14:30 - sarmale 45g (130kcal) + p. graham 10g (26kcal) +c. Kinder(70kcal) + o patratica de cioc(33kcal);
17:30 - o poartice de ciorba de porc(fara carne sau cartofi) + o patratica turta dulce;
19:30 - o portocala.

ps:andra, am mancat si putina carnita ieri(in meniu la acel [ceva] :D); nu a fost multa, dar nu mi-a fost foame.

andra_aly 18 ian 2011 19:09:28

Re: Jurnal Dupy - adolescenta slabuta
 
Sper ca nu te vei oprii la : Multumesc pentru grija. trebuie sa intelegi ca nu e de joaca cu sanatatea..:-s:(
Azi iarasi nu ai papat cat trebuia:(
cat despre carnita e ok. dar eu ma refeream la o bucata facuta pe gratar, in tigaie cu un strop de ulei de masline sa la abur. piept de pui...curcan. de exemplu.
Nu trebuie sa spui : nu mi-e foame, deci nu mananc. daca te-ai obisnuit asa, e mai greu apoi. trebuie sa papi macar 1000 kcal. nu mai putin de atat.

dupy 18 ian 2011 19:21:18

Re: Jurnal Dupy - adolescenta slabuta
 
Mi-am refacut calculele! se pare ca azi am mancat 1100 kcal:D
Cu toate ca perfect ar fi fost cu 100 mai putin:)), e bine si asa.
(am mai mancat alune)

andra_aly 18 ian 2011 19:47:34

Re: Jurnal Dupy - adolescenta slabuta
 
Citat:

Anterior postat de dupy (Post 480613)
Mi-am refacut calculele! se pare ca azi am mancat 1100 kcal:D
Cu toate ca perfect ar fi fost cu 100 mai putin:)), e bine si asa.
(am mai mancat alune)

Vrei sa spui 1028 kcal. alunele sunt bune, sunt chiar snatoase. Dar observ ca nu ai bagat in seama ce ti-am zis legat de nr de calorii:( crede-ma, daca vrei sa slabesti frumos trebuie sa pui in practica unele lucruri. nu doar sa spui multumesc de grija.
La urma urmei e corpul tau.. si sanatatea ta.
Dar promite-mi ca o sa fii cumintica. sper ca intelegi ca nu am nimic cu tine. incerc doar sa te fac sa intelegi ca nu e ok cum procedezi.


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:17:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO