Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Nemesis

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 29 mar 2011, 12:15:05
nemesis's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 21 mar 2011
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 47
Dieta: hipocalorica, 1000kl/zi
Date: 154cm, 79kg
Mesaje: 39
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal Nemesis

Buna ,
azi am o saptamana de cand am inceput sa imi fac un regim alimentar adecvat si care sa ma ajute sa slabesc cele 25 de kg propuse.E greu ,dar trebuie sa reusesc.Vreau sa ma uit in oglinda cu admiratie.Cu sportul e mai greu caci nu am mai facut de ani de zile.
  #2 (permalink)  
Vechi 29 mar 2011, 13:31:10
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal Nemesis

Salut Nemesis!

Am vazut ca ti-ai propus o dieta hipocalorica. E bine si asa, depinzand de ce anume pui in cele 1100 kcal/zi. Ce alimente iti place sa consumi, tii post sau nu? Care e programul tau zilnic?

Cat despre sport: ca sa iti intri in forma, incearca sa incepi sa mergi pe jos in ritm moderat-rapid (nu alergi, mergi, dar nu in ritm de plimbare). Incearca la inceput sa mergi intre 30 min si o ora pe zi, apoi maresti incet la 1 ceas. Vad ca esti din Galati: acolo cred ca nu e prea bine sa te plimbi singura noaptea, dar de exemplu poti incerca sa mergi pe jos la servici, sa mergi pe jos la cumparaturi, sa faci o plimbare rapida dimineata devreme. Cauta o ruta de inceput mai plata, apoi poti include si dealuri asa, ca sa ai provocari.

Pentru spate, maini si piept iti recomand sa faci miscari de incalzire ca la orele de sport. Poti incerca de asemenea sa joci badminon in 4 (deci la dublu): e mult mai putin solicitant decat la simplu. Si ai grija mereu sa mananci potrivit, dar nu prea mult.

Astept meniuri, impresii si planuri de lupta. Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3 (permalink)  
Vechi 29 mar 2011, 18:58:58
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Jurnal Nemesis

Buna,Nemesis,te-am vazut de cateva ori si in casuta la fetele de peste 30 de ani,e bine ca ti-ai facut si jurnalul tau,aici sa intri in fiecare zi si sa scrii meniul,te va ajuta sa fii ordonata si vei primi si sfaturi de la fete
Daca tii hipocalorica important e sa incepi cu niste calorii mai rezonabile,in jur de 1300-1400,luate din alimente sanatoase,si in caz de stagnare sa mai scazi din ele,treptat
Mananca 3 mese pe zi si 2-3-gustari,important e sa nu-ti fie foame sau sa simti dieta ca pe o corvoada
Sportul e f f important,cum spunea si Cristina,si mersul pe jos in ritm alert,urcatul scarilor,orice iti face inima sa bata repejor,ajuta!
Succes!
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #4 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 07:54:33
Alexandra Andreea's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 06 feb 2011
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 32
Dieta: In cautarea echilibrului! (Montignac personalizat)
Date: 170cm, 57kg
Mesaje: 2.637
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Nemesis

Buna, si bine ai venit!!!

Spor in tot ceea ce ti-ai propus, si poate ne pui si un meniu, ca sa vedem ce mananci! Slabutzele sunt langa tine! O zi frumoasa!
Alexandra Andreea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2266 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1749 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1492 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #5 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 09:41:21
nemesis's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 21 mar 2011
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 47
Dieta: hipocalorica, 1000kl/zi
Date: 154cm, 79kg
Mesaje: 39
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Nemesis

Multumesc fetelor.Eu am tot salvat meniurile pe care le-am avut pana acum, dar nu stiu unde sunt.Daca stie cineva sa ma indrume e perfect.Nu stiu daca mananc chiar sanatos ,dar incerc.Cat despre sport ma limitez la a face in casa caci am doi copii mici , baiatul de 3 ani si fetita de 5 luni.Doar ies cu ei la plimbare, restul incerc sa fac in casa.Am inceput cu tae bo basic, iar astazi am facut dance fitness,zumba.Va multumesc pentru sfaturi si ca imi sunteti alaturi .A inceput sa imi placa miscarea. Ma trezesc dimineata cand copii dorm si o ora incerc sa trag de mine.O zi faina.
  #6 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 13:23:05
nemesis's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 21 mar 2011
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 47
Dieta: hipocalorica, 1000kl/zi
Date: 154cm, 79kg
Mesaje: 39
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Nemesis

meniul zilei 30.03.2011
CALORII INGERATE
[i]Micul dejun, ora 09:51
Cafea, 200ml - 2 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 4 sodiu, 0 zahar
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 13:53
Supa de galuste, alinutza656, 300g - 101 calorii, 3.9 proteine, 2.4 grasimi, 50.7 colesterol, 15.9 carbohidrati, 0.6 fibre, 11.1 sodiu, 0.9 zahar
Apa plata, 200ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 15:05
Portocale, 200g - 94 calorii, 1.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 23.4 carbohidrati, 4.8 fibre, 0 sodiu, 18.8 zahar

Cina, ora 18:00
Pilaf simplu, 200g - 312 calorii, 4 proteine, 9.4 grasimi, 0 colesterol, 53 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Apa plata, 200ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Pipote pui, 150g - 141 calorii, 27 proteine, 3.2 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 3, ora 21:00
Baton cu cereale, Rommac, 15g - 58 calorii, 0.9 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 12 carbohidrati, 0.5 fibre, 15 sodiu, 6.2 zahar
Grepfruit (roz sau rosu), 100g - 42 calorii, 0.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 10.7 carbohidrati, 1.6 fibre, 0 sodiu, 6.9 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 750 calorii, (mic)38.6 proteine, (mic)15.7 grasimi, 50.7 colesterol, (mult)115 carbohidrati, 7.5 fibre, 30.1 sodiu, 32.8 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 20min - 83 calorii
Dans, incet, 15min - 60 calorii
Fitness, usor, 15min - 60 calorii
Mers nordic, intens, 10min - 97 calorii
Tae-Bo, 15min - 179 calorii
Zumba, normal, 15min - 153 calorii
Metabolism bazal - 1404 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2036 calorii
Ce parere aveti?
Ma lamureste cineva si pe mine care esta treaba cu combinarea carbohidratilor cu proteine.Am citit ceva pe forum dar nu am inteles.
  #7 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 13:24:14
nemesis's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 21 mar 2011
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 47
Dieta: hipocalorica, 1000kl/zi
Date: 154cm, 79kg
Mesaje: 39
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Nemesis

Nu reusesc niciodata sa echilibrez consumul de proteine carbohidrati si grasimi.
  #8 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 13:41:22
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnal Nemesis

Draga zeita a razbunarii,

Mananci mult prea putin! Uite, eu am facut cura cu infometare timp de sapte luni de zile si am slabit -- e adevarat -- dar de atunci organismul meu s-a "stricat": mi-am pierdut ciclul care de trei ani nu mi-a mai revenit, mi s-a incetinit metabolismul asa de tare ca daca mananc mai mult de 1200 kcal ma ingras (asta in conditiile in care merg pe jos cel putin 2 ore pe zi in ritm alert, fac aerobica zilnic, joc fotbal o data pe saptamana, si cateodata merg si la sala tot o data pe saptamana)!, am cazut in anorexie, cu care ma lupt si astazi, am un termostat foarte prost la trup (am fost un ceas la cimitir acum 2 ani cu mama si matusa, si era sa intru in hipotermie...) si nu mai tin la efort. Nu ai voie sa faci aceeasi greseala, tu fiind si mamica!

Deci creste nr. kcal la cel putin 1100, 1200 kcal pe zi!

Acum cu privire la meniul tau: cred ca e bine sa scoti batonul cu cereale si sa pui in loc ceva facut in casa si sanatos, cu fructoza nu cu zahar, si fara conservanti. De exemplu: putina branza proaspata de vaca amestecata cu cacao, scortisoara, o lgt. miere (sau de fructoza) si bucatele de portocala. Sau: lapte cu cacao (atentie, unele diete de ex. Montignac nu recomanda laptele, iar daca il bei, il recomanda sa-l bei fara adaosuri. Din experienta mea: laptele cu cacao seara e ok). Sau: un pumn de alune fara zahar si fara ulei.

Iti trebuie un MD mai consistent. Pune acolo si o omleta, niste piept de pui la teflon cu salata, paine neagra cu putina zacusca (sa nu fie cu grasime multa zacusca in orice caz, si din nou atentie ca Montignac de exemplu spune sa nu amesteci painea cu grasimi deloc, deci aici ti-ar zice sa mananci branza cu 0% grasime). Eu nu recomand nici un produs complet degresat pentru ca procesul de degresare e foarte, foarte nesanatos, deci eu sunt in favoarea combinarii cu produse semi-degresate: o felie de paine cu urda de ex. e ok!

La pranz iti trebuie ceva mai consistent decat o supa. Alege proteine -- piept de pui, piept de curcan, branza, oua, peste de orice fel -- cu salata sau cu legume.

Despre ce a scris Ale: Montignac recomanda sa nu amesteci proteinele cu carbohidratii. Deci nu carne cu pilaf. Carne cu legume merge, sau pilaf cu sos de rosii merge, dar nu carne cu pilaf. Eu iti recomand, daca vrei sa mananci fainoase, sa le pui la pranz, pentru ca sa le plimbi dupa aceea. Seara poti manca mai gras dar fara carbo, in gen: omleta cu branza, carne cu legume facute la cuptor in ulei, etc.

Uite ce am recomandat deja catorva slabute. La ele a functionat: poate merge si la tine.

Masa 1, MD, o pui dimineata la 7:30 inainte de o repriza de sport: stepper, tae-bo, aerobic facut acasa (la care nu te cruti deloc, o faci cat de tare si de repede poti). La MD mananci ori proteine cu carbo integrali, dar fara multa grasime, ori proteine cu grasimi, dar fara carbo, max 300 kcal.

Pentru proteine cu carbo integrali merge:

1) lapte semidegresat cu musli neindulciti, adica fulgi integrali de grau, ovaz, etc. E bine sa nu aiba fructe uscate.

2) Paine integrala cu branza semidegresata sau urda (e mai bine sa fie branza de vaci de la piata, proaspata, si incearca sa nu folosesti creme de branza gen philadelphia sau alte minuni). Poti manca si castraveti sau salata pe langa asta, dar NU rosii uscate, masline, etc.

3) Paine integrala cu piept de pui rece, gatit la teflon in seara precedenta, cu salata.

4) Salata cu piept de pui si un fruct.

Pentru proteine si grasimi merge:

1) Omleta, 2 oua cu ciuperci, masline, ceapa si f. putina branza de vaci (aceea are carbo!).

2) 350 ml lapte cu cacao neindulcita sau cu max 1 lgt. rasa fructoza: 3 lgt. cacao cu varf, 1 lgt. rasa fructoza, 350 ml lapte (poate fi si integral si semi-degresat, cum vrei).

3) 200 ml lapte cu cacao si o mana de alune.

4) O portie de buseuri cu branza de vaci, spanac si dovlecei cum am facut dupa reteta lui Anqutz cu un pahar de lapte.

Masa 2, gustare (la cel putin 3 ore dupa MD, dar la mai mult de 1 ora inainte de pranz): poti manca dupa plac, 1 fruct, 1 iaurt natural integral (3.5% grasime, fara zahar sau indulcitori adaugati), o salata, o cana de supa. Maxim 150 kcal.

Masa 3, pranzul. Aici trebuie sa mananci doua feluri, amandoua sanatoase, fara desert. Incearca sa mananci proteine si carbo, cu cat mai putina grasime (grasimea te face mai inceata, deci e greu sa lucrezi dupa aceea). Aici investesti maxim 350 kcal.

Exemple de felul intai:

1) Supa sau ciorba limpede. Cea cu galuste e buna, dar nu exagera cu nr. de galuste. Incearca si ciorba de linte, supa de pui (facuta din picioare de pui, nu din cubulete magice), ciorba de vacuta cu carnita de vaca intr-insa.

2) Supa crema de legume. Asta are mai multe calorii si umple mai tare. Fa-o fara cartofi -- de exemplu dupa reteta mea.

3) Omleta, un singur ou, ciuperci, ardei, ceapa.

4) Alivenci sau buseuri dupa reteta lui Anqutz, sau dupa adaptarea mea (acestea contin si grasimi, atentie la cantitate)

Felul principal:

1) O bucata de carne slaba (curcan, pui) fiarta sau fripta la teflon (100-125 g) cu garnitura de legume facute fara mult ulei. Poate fi ghiveci facut in casa, legume la gratar, salata, ce vrei tu.

2) O bucata de peste cu aceleasi garnituri. E de preferat pestele proaspat si nu prea gras la pranz.

3) Niste mamaliga cu ghiveci, mamaliga cu ciuperci, mamaliga cu legume fierte. De asemenea poti incerca o data la cateva zile orez cu ghiveci, ciuperci, mamaliga, sau paste integrale al dente cu putin sos de rosii.

4) Un ardei umplut mic (are ceva grasime, dar ia si tu carne tocata cat mai slaba).


Masa 4, gustare: 2 lgt. cacao cu 150 ml apa, fara indulcitor. Pentru variatie poti incerca o cafea (decaf daca nu merge cafeaua normala), cafea de cereale (cu malt, sa vezi cum te umple), sau un pahar de suc de rosii, natural. Daca se poate, proaspat. Max 50 kcal

Masa 5, Cina: Aici trebuie sa mananci ceva care sa-ti ajunga pana te culci. E de preferat ceva nu prea greu, dar nici prea usor. Un singur fel, eventual cu muraturi sau salata si cu un pahar de apa inainte. Max 300 kcal.

Sugestii:

1) O bucata de peste chiar si mai gras dar facut bucatele si raspandit intr-o salata cu frunze, rosii, putine masline, ardei si ceapa.

2) O supa crema de legume, o cana de gazpacho sau ciorba de linte/fasole/naut/mazare.

3) O cana de ghiveci servita cu putin iaurt integral

4) Un ardei umplut, cu putin iaurt si patrunjel.

5) Cateva sarmale, o portie de buseuri cu salata.

6) Carne -- o portie mai mica decat la pranz, cu naut, mazare sau linte.


Dupa 30 minute de la ultima masa faci un pic de sport. Poti aspira in casa daca n-ai chef de sport adevarat, dar trebuie in mod obligatoriu sa muncesti nitel, ca sa-ti pui in miscare metabolismul. Incearca sa vezi daca reusesti.


Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 13:43:13
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal Nemesis

Citat:
Anterior postat de nemesis Vezi mesajul
Multumesc fetelor.Eu am tot salvat meniurile pe care le-am avut pana acum, dar nu stiu unde sunt.Daca stie cineva sa ma indrume e perfect.Nu stiu daca mananc chiar sanatos ,dar incerc.Cat despre sport ma limitez la a face in casa caci am doi copii mici , baiatul de 3 ani si fetita de 5 luni.Doar ies cu ei la plimbare, restul incerc sa fac in casa.Am inceput cu tae bo basic, iar astazi am facut dance fitness,zumba.Va multumesc pentru sfaturi si ca imi sunteti alaturi .A inceput sa imi placa miscarea. Ma trezesc dimineata cand copii dorm si o ora incerc sa trag de mine.O zi faina.
Buna si bine ai venit printre noi

Uite sub numele tau de slabuta scrie "meniuri", acolo sunt toate meniurile tale

Citat:
Anterior postat de nemesis Vezi mesajul
meniul zilei 30.03.2011
CALORII INGERATE
[i]Micul dejun, ora 09:51
Cafea, 200ml - 2 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 4 sodiu, 0 zahar
Apa plata, 500ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 13:53
Supa de galuste, alinutza656, 300g - 101 calorii, 3.9 proteine, 2.4 grasimi, 50.7 colesterol, 15.9 carbohidrati, 0.6 fibre, 11.1 sodiu, 0.9 zahar
Apa plata, 200ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 15:05
Portocale, 200g - 94 calorii, 1.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 23.4 carbohidrati, 4.8 fibre, 0 sodiu, 18.8 zahar

Cina, ora 18:00
Pilaf simplu, 200g - 312 calorii, 4 proteine, 9.4 grasimi, 0 colesterol, 53 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Apa plata, 200ml - 0 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Pipote pui, 150g - 141 calorii, 27 proteine, 3.2 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 3, ora 21:00
Baton cu cereale, Rommac, 15g - 58 calorii, 0.9 proteine, 0.7 grasimi, 0 colesterol, 12 carbohidrati, 0.5 fibre, 15 sodiu, 6.2 zahar
Grepfruit (roz sau rosu), 100g - 42 calorii, 0.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 10.7 carbohidrati, 1.6 fibre, 0 sodiu, 6.9 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 750 calorii, (mic)38.6 proteine, (mic)15.7 grasimi, 50.7 colesterol, (mult)115 carbohidrati, 7.5 fibre, 30.1 sodiu, 32.8 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Activitati casnice, 20min - 83 calorii
Dans, incet, 15min - 60 calorii
Fitness, usor, 15min - 60 calorii
Mers nordic, intens, 10min - 97 calorii
Tae-Bo, 15min - 179 calorii
Zumba, normal, 15min - 153 calorii
Metabolism bazal - 1404 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2036 calorii
Ce parere aveti?
Ma lamureste cineva si pe mine care esta treaba cu combinarea carbohidratilor cu proteine.Am citit ceva pe forum dar nu am inteles.
La meniu sunt mai multe probleme.

In primul rand lipseste micul dejun, este o masa extrem de importanta.

La cina nu se mananca pilaf, este o mancare care se preteaza mai bine pentru pranz si nu se amesteca cu proteina (pipote)
Batonul de cereale trebuie sa dispara de la ora 21.00.

Cam astea sunt pana acum.

Citat:
Anterior postat de nemesis Vezi mesajul
Nu reusesc niciodata sa echilibrez consumul de proteine carbohidrati si grasimi.
In general trebuie sa ai grija la carbohidrati, sa nu fie peste limita.

Proteinele sunt bune. Grasimile - trebuie alese cele bune.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii

Ultima dată editat de Slabuta; 30 mar 2011 at 13:53:05.
  #10 (permalink)  
Vechi 30 mar 2011, 14:01:07
nemesis's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 21 mar 2011
Locaţie: Galati, Romania
Vârsta: 47
Dieta: hipocalorica, 1000kl/zi
Date: 154cm, 79kg
Mesaje: 39
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Nemesis

Multumesc tare mult pentru sfaturi.Simteam ca e o problema in a combina mancarurile.Voi tine cont chiar de azi de recomandari.
 

Informatii despre slabit
alimentatie, dieta hipocalorica, femei, greutate, jurnal, kilograme, meniuri, sanatos, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnalul meu Nemesis nemesis13 Arhiva jurnale slabit 8 17 mai 2010 11:07:52

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole