forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal ella maria (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-ella-maria-9027.html)

ella maria 01 mai 2011 08:08:22

Jurnal ella maria
 
Bună.Eu sunt Maria am 22 de ani şi probleme cu greutatea. Am moştenit de la mama şi bunica tendinţa de îngrăşare şi plăcerea de a mânca mai ales dulciuri. Am început de câteva zile un regim sănătos de viaţă pentru că eu nu cred în dietele minune care te scap de kilogramele în plus peste noapte şi nici nu pot sta flămândă. Astfel:
  • am renunţat la dulciuri şi sucurile din comerţ ( numa că uneori mă mai răsfăţ cu o îngheţată)
  • nu mai mănânc seara după ora 19:00 ( problema este că mai târziu mi se face foame rău şi îmi este rău şi dacă nu mănânc ceva mă ia cu leşin. oare e bine?)
  • merg pe jos pe tocuri 1 oră pe zi că na...alt sport nu am timp să fac
  • mănânc salate , carne slabă ( vită, pui, curcan degresată)
  • mănânc lactate degresate
  • şi beau mai amult de 2 litri de apă pe zi ( că da eu de felul meu beau multă apă)
  • eu prăjeli nu mâncam pentru că am probleme cu ficatul
Deşi am început de câteva zile dieta mă simt mult mai uşoară. La modul că nu mai sunt balonată.Creme zău daccă mai ştiu ce să folosesc pentru întreţinere că l-am cam încercat pe toate. Aşa că....Asta este regimul meu.
Vouă cum vi se pare? Voi aţi încercat asta?

gabytza17 01 mai 2011 08:29:39

re: Jurnal ella maria
 
Buna dimineata. Nu sunt o experta in ale mancatului sanatos (vorba aia si eu calc stramb dar nu cu dulciuri ci cu cola) dar iti pot spune ca ai un inceput foarte bun.
Nu uita ca nu trebuie sa sari peste nici o masa, iar cel mai important spun eu este efortul fizic. Seara cand ajungi de la servici, pune-ti niste adidasi in picioare si da cateva ture de bloc in ritm mai alert sau pune-ti la dvd un scurt program de tae-bo sau aerobic, o sa simti diferenta. Sportul nu numai ca te ajuta sa slabesti dar te si tonifiaza, iti da un aspect ferm al pielii ceea ce nici o crema nu-ti poate oferi.

DrIulia2010 01 mai 2011 09:25:31

re: Jurnal ella maria
 
Citat:

Anterior postat de ella maria (Post 637012)
Bună.Eu sunt Maria am 22 de ani şi probleme cu greutatea. Am moştenit de la mama şi bunica tendinţa de îngrăşare şi plăcerea de a mânca mai ales dulciuri. Am început de câteva zile un regim sănătos de viaţă pentru că eu nu cred în dietele minune care te scap de kilogramele în plus peste noapte şi nici nu pot sta flămândă. Astfel:
  • am renunţat la dulciuri şi sucurile din comerţ ( numa că uneori mă mai răsfăţ cu o îngheţată)
  • nu mai mănânc seara după ora 19:00 ( problema este că mai târziu mi se face foame rău şi îmi este rău şi dacă nu mănânc ceva mă ia cu leşin. oare e bine?)
  • merg pe jos pe tocuri 1 oră pe zi că na...alt sport nu am timp să fac
  • mănânc salate , carne slabă ( vită, pui, curcan degresată)
  • mănânc lactate degresate
  • şi beau mai amult de 2 litri de apă pe zi ( că da eu de felul meu beau multă apă)
  • eu prăjeli nu mâncam pentru că am probleme cu ficatul
Deşi am început de câteva zile dieta mă simt mult mai uşoară. La modul că nu mai sunt balonată.Creme zău daccă mai ştiu ce să folosesc pentru întreţinere că l-am cam încercat pe toate. Aşa că....Asta este regimul meu.
Vouă cum vi se pare? Voi aţi încercat asta?



Buna Maria.:)

Pe langa cele punctate de tine,va trebui sa adaugi si sportul,este esential!

Un exemplu de meniu,ieri ce ai mancat,in cate kcal te incadrezi zilnic?

ella maria 01 mai 2011 10:45:44

re: Jurnal ella maria
 
Ieri am mancat un iaurt, doua felii de sunca gresata si o salata cu legume si branza degresata.

DrIulia2010 01 mai 2011 13:50:56

Re: Jurnal ella maria
 
Citat:

Anterior postat de ella maria (Post 637124)
Ieri am mancat un iaurt, doua felii de sunca gresata si o salata cu legume si branza degresata.


Daca vei continua sa mananci in acest fel nu iti vei face decat rau,nu este deloc sanatos sa scazi limita ta calorica sub un nivel minim,metabolismul tau se va deregla si-ti va afecta procesul de slabire.

Ai mancat putin,trebuie sa ai mese organizate,3 mese principale si 1-2 gustari,meniul tau sa fi cuprinda toti nutrientii esentiali,alimente sanatoase,lichide si pe langa alimentatie un rol important il are sportul,asta daca doresti sa slabesti sanatos fara a-ti pune in pericol sanatatea.Slabind sanatos vei putea pe viitor sa-ti mentii greutatea la care vei ajunge fara probleme.
:)

ella maria 01 mai 2011 16:27:47

Re: Jurnal ella maria
 
Am fost la sala.Am alergat pe banda, am facut exercitii si mai ales 20 de abdomene.Sunt franta si beau apa multa. Mai pot manca dupa sala?

domnina 01 mai 2011 16:34:32

Re: Jurnal ella maria
 
daca chiar iti e foame poti manca un fruct sau eu` stiu o salata , ii ft imp sa nu mananci dupa 18:00-18:30 chiar da rezultate

laurra 01 mai 2011 16:41:32

Re: Jurnal ella maria
 
Citat:

Anterior postat de ella maria (Post 637331)
Am fost la sala.Am alergat pe banda, am facut exercitii si mai ales 20 de abdomene.Sunt franta si beau apa multa. Mai pot manca dupa sala?

Eu stiam ca daca vrei muschi dupa sport poti manca proteine,daca vrei sa slabesti poti manca carbohidrati.Eu zic ca nu e cazul sa stai nemancata de la 18 pana maine la 7-8 ci sunt de ajuns 3 ore inainte de culcare sa nu mananci.

ella maria 01 mai 2011 16:45:31

Re: Jurnal ella maria
 
o sa mananc un iaurt degresat si o sa beau apa. oricum o sa incerc sa merg zi de zi la sala macar sa alerg si sa fac 10 abdomene. chiar vreau sa dea ezultate munca mea.

BantiQ 01 mai 2011 16:47:00

Re: Jurnal ella maria
 
Citat:

Anterior postat de ella maria (Post 637331)
Am fost la sala.Am alergat pe banda, am facut exercitii si mai ales 20 de abdomene.Sunt franta si beau apa multa. Mai pot manca dupa sala?

deci iti dau si eu un sfat am mers si eu un timp la sala si instructorul imi spunea dupa 2 ore de sport poti sa papi si doar produse proteino-lipide
timp de 2 ore cind termini antrenamentul sa nu papi nimic>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:50:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO