forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal ellamina (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-ellamina-7618.html)

ellamina 04 ian 2011 20:53:21

Jurnal ellamina
 
Buna seara fetelor!

Sunt noua pe aici...momentan ma documentez deoarece as vrea sa dau jos cateva kg...si trebuie sa-mi aleg o dieta...Pentru asta o sa va spun cate ceva despre mine pentru a imi da cateva sfaturi despre ce credeti ca mi s-ar potrivi cel mai bine...

Am 23 de ani, 1,71 m si aproximativ 60 kg (maine dimineata ma urc pe cantar sa vad exact). Multi ani am avut 57-58kg si eram cat de cat ok...prin 2008 in primavara am ajuns la 62 si am zis ca este cazul sa fac ceva. Am tinut WW si apoi o dieta cu 1200 de kal....am renuntat la paine, prajeli, dulciuri si alte prostii, am facut sport de 5-6 ori pe saptamana (o ora dans si o ora gimnastica) plus ceva masaj cand aveam timp....si in 2-3 luni am ajuns la 55kg si un corp lucrat frumusel (la cantar nu era mare diferenta dar la corp se vedea enorm)...

Numai ca dupa atata fericire a venit si ghinionul...in octombrie am facut o pareza de SPE...nu-mi mai puteam misca laba piciorului....abia mergeam deci nici nu se mai punea problema de facut sport...Regim nu am mai putut tine deoarece efortul pe care trebuia sa-l fac pentru a merge era atat de mare incat imi era foame continuu...plus vitaminele luate si alte tratamente....programul haotic pe care il aveam (la 7 plecam cu microbuzul 10 km pana la serviciu, stateam pana la 3-4 , apoi schimbam alte 2 microbuze pentru a ajunge sa fac fizioterapie la 40-45 de km, pana la 8-9 seara, si inapoi ajungeam acasa noaptea cu ce sau cine puteam...tinand cont ora tarzie cand microbuze nu mai erau...). Si mai eram si anul 3 de facultate la zi...unde rar am mai ajuns...
Dupa 3 luni de tratament m-am vindecat...aproximativ....acum merg normal insa in ontinuare am ramas cu probleme la coloana...Dar evident m-am si ingrasat din nou...

De atunci nu am mai tinut o dieta anume, dar nu mananc fast-food decat rar, prajeli la fel, sucuri deloc, iar paine un timp nu am mai mancat dar de curand am inceput iar, si nici sport nu am mai facut de vreo 3-4 luni...decat rar...
Problema este ca nu pot face orice din cauza coloanei...am avut bicicleta eliptica un timp si pe ea am facut mult...doctorul mi-a spus ca aceasta este cea mai indicata pentru mine....tinand cont k am renuntat la tratament desi mai aveam nevoie....

Asadar saptamana aceasta ma mai bucur de dulciuri si ce mai am prin frigider :d pentru ca sunt o pofticioasa si o mancacioasa si nu rezist sa stiu ca am atatea in casa...dar incep usor usor sa fac din nou miscare...dans si gimnastica pentru ca bicicleta nu mai am...

De saptamana viitoare incerc sa renunt la ducliuri si paine si apoi treptat ma gandeam sa incerc dieta SB....problema este ca nu pot incepe brusc deoarece de sapt viitoare sunt in sesiune (acum sunt anul 2 la master...si dinainte de Craciun nu mai am nici job....), iar eu cand invat mananc mai mult decat de obicei...iar daca nu mananc nu ma pot concentra...dar o sa incerc sa compensez prin sport...

Ar mai fi si altele de zis dar cred ca deja v-am plictisit...deci mai las si pentru mai tarziu :d
Astept cu nerabdare sfaturile voastre pentru a reusi sa imi modelez din nou corpul...

nicoleta100 04 ian 2011 21:07:20

Re: Jurnal ellamina
 
Citat:

Anterior postat de ellamina (Post 458231)
Buna seara fetelor!

Sunt noua pe aici...momentan ma documentez deoarece as vrea sa dau jos cateva kg...si trebuie sa-mi aleg o dieta...Pentru asta o sa va spun cate ceva despre mine pentru a imi da cateva sfaturi despre ce credeti ca mi s-ar potrivi cel mai bine...

Am 23 de ani, 1,71 m si aproximativ 60 kg (maine dimineata ma urc pe cantar sa vad exact). Multi ani am avut 57-58kg si eram cat de cat ok...prin 2008 in primavara am ajuns la 62 si am zis ca este cazul sa fac ceva. Am tinut WW si apoi o dieta cu 1200 de kal....am renuntat la paine, prajeli, dulciuri si alte prostii, am facut sport de 5-6 ori pe saptamana (o ora dans si o ora gimnastica) plus ceva masaj cand aveam timp....si in 2-3 luni am ajuns la 55kg si un corp lucrat frumusel (la cantar nu era mare diferenta dar la corp se vedea enorm)...

Numai ca dupa atata fericire a venit si ghinionul...in octombrie am facut o pareza de SPE...nu-mi mai puteam misca laba piciorului....abia mergeam deci nici nu se mai punea problema de facut sport...Regim nu am mai putut tine deoarece efortul pe care trebuia sa-l fac pentru a merge era atat de mare incat imi era foame continuu...plus vitaminele luate si alte tratamente....programul haotic pe care il aveam (la 7 plecam cu microbuzul 10 km pana la serviciu, stateam pana la 3-4 , apoi schimbam alte 2 microbuze pentru a ajunge sa fac fizioterapie la 40-45 de km, pana la 8-9 seara, si inapoi ajungeam acasa noaptea cu ce sau cine puteam...tinand cont ora tarzie cand microbuze nu mai erau...). Si mai eram si anul 3 de facultate la zi...unde rar am mai ajuns...
Dupa 3 luni de tratament m-am vindecat...aproximativ....acum merg normal insa in ontinuare am ramas cu probleme la coloana...Dar evident m-am si ingrasat din nou...

De atunci nu am mai tinut o dieta anume, dar nu mananc fast-food decat rar, prajeli la fel, sucuri deloc, iar paine un timp nu am mai mancat dar de curand am inceput iar, si nici sport nu am mai facut de vreo 3-4 luni...decat rar...
Problema este ca nu pot face orice din cauza coloanei...am avut bicicleta eliptica un timp si pe ea am facut mult...doctorul mi-a spus ca aceasta este cea mai indicata pentru mine....tinand cont k am renuntat la tratament desi mai aveam nevoie....

Asadar saptamana aceasta ma mai bucur de dulciuri si ce mai am prin frigider :d pentru ca sunt o pofticioasa si o mancacioasa si nu rezist sa stiu ca am atatea in casa...dar incep usor usor sa fac din nou miscare...dans si gimnastica pentru ca bicicleta nu mai am...

De saptamana viitoare incerc sa renunt la ducliuri si paine si apoi treptat ma gandeam sa incerc dieta SB....problema este ca nu pot incepe brusc deoarece de sapt viitoare sunt in sesiune (acum sunt anul 2 la master...si dinainte de Craciun nu mai am nici job....), iar eu cand invat mananc mai mult decat de obicei...iar daca nu mananc nu ma pot concentra...dar o sa incerc sa compensez prin sport...

Ar mai fi si altele de zis dar cred ca deja v-am plictisit...deci mai las si pentru mai tarziu :d
Astept cu nerabdare sfaturile voastre pentru a reusi sa imi modelez din nou corpul...

Salutare!
Bine ai venit!>:D<>:D<>:D<
Sunt sigura ca alaturi de slabute vei gasi suportul necesar si sfaturi utile pt a slabi!
Multa bafta!!!

ellamina 04 ian 2011 21:28:02

Re: Jurnal ellamina
 
Multumesc pentru sprijin si incurajari! Cu siguranta imi veti fi de mare ajutor.

VentoFreddo 04 ian 2011 21:52:23

Re: Jurnal ellamina
 
Buna, Ella, bine ai venit!
Imi pare rau ca ai patit asa necaz, e de inteles ca ai luat in greutate:(Dar poti sa remediezi, ai incredere;)!>:D<
Daca ai probleme cu coloana e necesar cat mai repejor sa scazi din greutate:-s
Ai dreptate insa, trebuie sa o iei treptat, renunta la dulciuri, painea micsoreaza portiile, incearca sa mananci carbohidratii mai mult in prima parte a zilei, medicul tau ce miscare te-a sfatuit sa faci?Sportul ajuta intotdeauna, mai ales sa te recuperezi dupa o perioada asa lunga de mers greu sau chiar nemiscare..
De exemplu, maine ce ai de gand sa mananci?scrie aici, ce, in ce cantitate(aproximativ, tip o felie de paine, 2 oua, etc, nu e musai in grame), si mai ales la ce ore..e important.
Mai vorbim, capul sus ca se poate, ai sa vezi!Dar musai in mod sanatos si fara infometare:)
Succes!Noapte buna!>:D<

ellamina 04 ian 2011 22:19:35

Re: Jurnal ellamina
 
In general mananc sanatos....chiar imi spuneau fostele colege de serviciu ca rar au vazut fete la varsta mea care sa manance fructe, legume, mese regulate, fara sucuri, fast-food si alte minunatii.
Programul incarcat m-a facut sa mai mananc si paine, covrigi pt ca dupa serviciu ma duceam la cursuri si ajungeam noaptea acasa...si ca sa nu mai mananc la 9 cand ajungeam eu preferam sa-mi fac un sandwich pe care sa-l mananc la 7 la facultate...chiar daca asa mancam paine...
Cu dulciurile niciodata nu am exagerat...si cand mananc incerc sa fie prajituri de casa....Acum de sarbatori mi-am cam facut de cap cu ele dar se termina si apoi gata :D
Si tinand cont ca momentan sunt acasa o sa-mi pot forma un program mai bun de masa, fara paine si alte paste fainoase....
Cel mai greu este cand sunt la iubitul meu acasa...si asta e cam des :D...pentru ca la el i familie toti sunt slabi, mananca orice (le permite sanatatea.....) si nu se pune nimic pe ei....si cand ei mananca ciocolata la 9 seara pentru mine e un chin....pentru ca atat timp cat nu vad ceva nu poftesc....daaaaaaarrrrrrr daca am vazut sunt terminata....salivez de-a dreptul :D uneori o mai intreb pe mama de ce m-a facut in halul asta de pofticioasa :))

ellamina 05 ian 2011 10:34:59

Re: Jurnal ellamina
 
M-am cantarit de dimineata si am realizat ca de fapt am 60,7 kg...deci de sarbatori am luat aprox 1 kg....Deci trebuie sa ma apuc serios de treaba....
La mine problema este ca am un corp in forma de para....am sanii mici, burta nu pot spune ca am (am si eu ceva grasime pe acolo dar nu exagerat), in schimb problema o reprezinta soldurile si picioarele care sunt groase :((
Si evident acolo unde am nevoie acolo dau cel mai greu jos...De exemplu atunci cand am reusit sa ajung la 55kg slabisem enorm la fata si mai ca ramasesem fara sani....iar soldurile si picioarele tot mari mi se pareau....
As vrea sa ma si masor, insa la sold nu stiu exact cum sa fac....am aripioare si de aceea cea mai lata parte a soldurilor (si a pulpei) este undeva in partea de jos a fundului.....iar partea cea mai bombata a fundului este undeva mai sus....deasupra acelor aripioare....asadar...eu unde ma masor? unde am aripioare si fundul mai mic...sau unde e fundul bombat dar nu am aripioare? Greu cu grasimea asta... :((

Ce exercitii m-ar ajuta sa slabesc mai mult din partea de jos a corpului?

ellamina 05 ian 2011 22:02:32

Re: Jurnal ellamina
 
Astazi am incercat sa tin post negru...evident ca nu am reusit sa rezist decat pana pe la 2jumate....si de atunci pana acum am mancat mai mult fructe si legume...si din pacate cam multa paine...
Dar maine am de gand sa diversific si sa incerc sa ajung macar in limitele normale de carbohidrat si zaharuri...mai ales ca trebuie sa ma pregatesc treptat pt SB faza I....care e total pe dos de ce am mancat eu azi :D
Aveam de gand sa fac si miscare...mi-am scos filmulete cu Billy dar m-am simtit prea nemancata si fara putere ca sa mai fac....dar maine promit ca trec la tae bo cardio.
Apa am baut pana acum 2,5L...si mai beau pana la culcare...eu consum multa apa in general...intre 2-3L cand e rece si pana la 4L vara...si nu ma fortez...Nu stiu daca e buna sau nu atata apa...uneori cred ca mai si retin din ea pentru ca ma simt umflata...plus ca mai iau si AC....dar beau fiindca imi e sete...

Iata si meniul de azi....am pus cantitati aproximative...

CALORII INGERATE

Prânz, ora 14:30
Loboda, 100g - 19 calorii, 1.7 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3 carbohidrati, 1.5 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ceapa, 50g - 21 calorii, 0.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 5.1 carbohidrati, 0.7 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Paine, grau, 50g - 133 calorii, 5.5 proteine, 1.8 grasimi, 0 colesterol, 23.8 carbohidrati, 1.8 fibre, 260.5 sodiu, 2.9 zahar

Gustare 1, ora 15:00
Cafea, 100ml - 1 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 2 sodiu, 0 zahar
Miere, 15g - 46 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 12.4 carbohidrati, 0 fibre, 0.6 sodiu, 12.3 zahar

Gustare 2, ora 17:00
Mere, 100g - 52 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 14 carbohidrati, 2 fibre, 0 sodiu, 10 zahar
Portocale, 200g - 94 calorii, 1.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 23.4 carbohidrati, 4.8 fibre, 0 sodiu, 18.8 zahar

Cina, ora 19:45
Usturoi, 9g - 14 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3 carbohidrati, 0.2 fibre, 1.5 sodiu, 0.1 zahar
Fasole verde, 200g - 62 calorii, 3.6 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 14.2 carbohidrati, 6.8 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Paine, grau, 50g - 133 calorii, 5.5 proteine, 1.8 grasimi, 0 colesterol, 23.8 carbohidrati, 1.8 fibre, 260.5 sodiu, 2.9 zahar
Ceapa, 50g - 21 calorii, 0.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 5.1 carbohidrati, 0.7 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Loboda, 100g - 19 calorii, 1.7 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 3 carbohidrati, 1.5 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 3, ora 20:27
Portocale, 200g - 94 calorii, 1.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 23.4 carbohidrati, 4.8 fibre, 0 sodiu, 18.8 zahar
Kiwi, 90g - 55 calorii, 1 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 13.2 carbohidrati, 2.7 fibre, 0 sodiu, 8.1 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 764 calorii, (mic)24.3 proteine, (mic)4.5 grasimi, 0 colesterol, (mult)167.4 carbohidrati, 29.3 fibre, 525.1 sodiu, (mult)73.9 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1401 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1401 calorii

VentoFreddo 05 ian 2011 22:16:19

Re: Jurnal ellamina
 
BUna, Ella, iti scrisesem deja un mesaj dar l-am scris din greseala
Postul negru(infometarea) e o mare prostie, si ai invatat-o azi pe pielea ta, nu asa slabesti, dimpotriva..De foame te arunci pe ce-ti vine la gura si mananci mai mult..
Secretul e clar:3 mese regulate si 2 gustari, alimente sanatoase nu dulciuri, si sigur ca poti, daca am putut eu poti si tu..mai ales ca ai putine kg de slabit
Cu iubitul si familia lui..te poti abtine, discuta cu ei ceea ce iti doresti, sotul meu mananca normal, e si italian, deci e mort dupa paste, pizza, eu ma abtin, nu e greu cand imi doresc ceva cu adevarat..
Despre cum sa te masori corect intra aici:
Cum ne luam masurile? - Slabute.ro

Cum ne luam masurile? - Slabute.ro
Tu zici ca mananci sanatos, bravo, e un inceput, dar trebuie sa-ti respecti si orele de masa, chiar daca asta inseamna sa mergi cu casoleta sau senvsurile dupa tine, si fructele sau iaurtul pt gustare..Nu cred ca e asa greu, trebuie sa vrei!
Te pup, o seara buna!

ellamina 05 ian 2011 23:25:58

Re: Jurnal ellamina
 
Multumesc pentru sfaturi Vento.
Post negru nu am tinut pt slabit....am tinut pentru ca eu asa m-am obisnuit de ani de zile, ca in ajun de Boboteaza sa ajunez...sau macar sa tin post normal daca mai mult nu pot. In restul zilelor nici nu se pune problema sa sar peste micul dejun...Obisnuiesc sa mananc putin si des...mai ales din cauza programului....De exemplu in urma cu cateva saptamani cand lucram programul meu era cam asa: mic dejun la 7:30, ceva gustare la 10-11, apoi pe la 13 pranz, apoi daca ma duceam acasa mancam masa de seara si inca un fruct mai pe seara, sau daca ma duceam la facultate atunci mai ciuguleam ceva la birou pe la 3 si inca un sandwich pe la 7....
Stiu ca erau totusi cam multe mese dar altfel nu rezistam unui astfel de proghram...Ma plimbam cu plasuta de mancare dupa mine, legume, branza, uneori ceva gatit...dar mancam si cam mult mezel...si aici stiu k am gresit mult...
Acum trebuie sa-mi formez un nou program dar o sa am grija sa imi indrept greselile si sa fiu perseverenta.
Asa cum am reusit acum 2 ani jumatate sa slabesc, asa trebuie sa pot si acum.

ellamina 06 ian 2011 22:33:47

Re: Jurnal ellamina
 
Azi a fost cam greu.....Nu prea m-am simtit eu satula cu adevarat....dar probabil e chestie de obisnuinta...si sper ca in curand sa fie mai usor...
In drumul spre SB am zis sa mai profit de cereale cu lapte macar azi....pentru ca imi plac la nebunie...si stiu ca nu o sa mai am voie...
La dulciuri am rezistat binisor...doar cu putina placinta cu branza...restul le-am refuzat categoric....
La fructe am scapat o banana....mai am un mar pe langa mine dar nu vreau sa-l bag in seama :D
Legat de piftia de la pranz....am dat toata grasimea de-o parte si am mancat doar zeama si o bucatica de sorici...plus varza acra calita....
Maine trebuie sa-mi prepar ceva carnita sau peste...sa-mi tina mai bine de foame...si sa nu mai mananc paine sau mamaliga....
Aveam de gand sa fac tae bo dar sincer nu ma simteam in stare...eram cam slabita...asa ca am facut gimnastica o ora...si parca mi-a mai dat forta...
In afara de asta m-am mai chinuit sa invat....din pacate nu prea mi-a iesit asa ca la consum de calorii am ales ca din 4 ore de citit sa pun 2 de invatat...

Analizand caloriile nu sunt prea multumita ca-s prea multe...si grasimile la fel...dar macar sunt ok la carbohidrati...

In rest daca mai sunt greseli astept parerile voastre.

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:00
Lapte praf integral 26%, Raraul, 30g - 146 calorii, 7.8 proteine, 7.8 grasimi, 0 colesterol, 11.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Musli cu 30% fructe, SanoVita, 50g - 201 calorii, 4.9 proteine, 4.2 grasimi, 0 colesterol, 35.7 carbohidrati, 2 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 1, ora 10:30
Placinta cu branza, 50g - 104 calorii, 5.8 proteine, 4 grasimi, 0 colesterol, 10.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 13:20
Varza calita by Anorien, 200g - 124 calorii, 2.8 proteine, 7.4 grasimi, 0 colesterol, 12.8 carbohidrati, 3.8 fibre, 0 sodiu, 4.6 zahar
Piftie de porc, 100g - 251 calorii, 28.4 proteine, 15.3 grasimi, 88 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 264 sodiu, 0 zahar
Mamaliga, 30g - 83 calorii, 2 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 17.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 2, ora 15:00
Miere, 8g - 25 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 6.6 carbohidrati, 0 fibre, 0.3 sodiu, 6.6 zahar
Cafea, 100ml - 1 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 2 sodiu, 0 zahar


Gustare 3, ora 17:00
Banane, 100g - 89 calorii, 1.1 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 22.8 carbohidrati, 2.6 fibre, 0 sodiu, 12.2 zahar
Alune de padure, crude, 10g - 60 calorii, 1.7 proteine, 5.3 grasimi, 0 colesterol, 1.7 carbohidrati, 1.3 fibre, 0 sodiu, 0.3 zahar

Cina, ora 19:55
Telemea de vaca, 40g - 110 calorii, 7.8 proteine, 8.2 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Smantana 12%, La Dorna, 50g - 65 calorii, 1.5 proteine, 6 grasimi, 0 colesterol, 1.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Sunca de pui fiarta, 20g - 23 calorii, 4.4 proteine, 0.5 grasimi, 0 colesterol, 0.3 carbohidrati, 0.3 fibre, 120 sodiu, 0 zahar
Mamaliga, 20g - 56 calorii, 1.3 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 11.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Rosii, 50g - 9 calorii, 0.5 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2 carbohidrati, 0.6 fibre, 2.5 sodiu, 1.3 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1347 calorii, 70.1 proteine, (mult)59.9 grasimi, 88 colesterol, (mic)133.8 carbohidrati, 10.6 fibre, 388.8 sodiu, 25 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Invatat, 120min - 221 calorii
Gimnastica, 60min - 259 calorii
Metabolism bazal - 1401 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1881 calorii


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:33:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO