forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal ema5288 - nu mai pot... totul este inutil (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-ema5288-nu-mai-pot-totul-este-inutil-10178.html)

ema5288 03 sep 2011 23:17:51

Jurnal ema5288 - nu mai pot... totul este inutil
 
numele meu este ema. revin in acest forum dupa aproximativ un an de cand nu am mai scris aici. am avut o perioda in care nu am mai putut sa intru si apoi parca imi era rusine sa ma bag si eu din nou in seama prin jurnalele voastre.
acum mi-am luat inima in dinti sa imi creez si eu unu.
am 23 de ani si sunt studenta in anul 5 la medicina .. de cand ma stiu am avut probleeme cu kg in plus dar niciodata ca acum. totul a inceput cand a trebuit sa plec la faculrtate,departe de mama unde nu mai aveam mancare gatita si am mancat tot felul de tampenii si fara sa imi dau seama am ajuns de la 70 kg la 86 in mai putin de un an.
acum 2 ani am fost la nutritionist si dupa un regim de 8-10 luni am reusit sa ajung la 61 de kg. nu era foarte bine pt inaltimea mea de numai 1.60 m dar era ceva...nu mai eram umflata de-a dreptul
acum sunt disperata...nu am mai fost atenta la ce mananc si am ajuns din nou la minunata greutate de 79 kg. de aproximativ o luina incerc din nou sa slabesc... tin dieta insa degeaba. cand am slabit atunci 25 kg nu prea am facut nici sport, acum merg si la stadion, fac si acasa sport si degeaba...sunt total demoralizata si am nevoie disperata de ajutor. stiu ca probabil si unele dintre voi ati trecut prin asta si ma intelegeti si tocmai de aceea apelez la voi pt a ma sprijini.
in speranta ca nu v-am plictisit si ca veti avea rabdare sa cititi tot si sa ma sfatuiti va multumesc anticipat

nicoleta100 03 sep 2011 23:36:39

Re: nu mai pot...totul este inutil
 
Citat:

Anterior postat de ema5288 (Post 779211)
numele meu este ema. revin in acest forum dupa aproximativ un an de cand nu am mai scris aici. am avut o perioda in care nu am mai putut sa intru si apoi parca imi era rusine sa ma bag si eu din nou in seama prin jurnalele voastre.
acum mi-am luat inima in dinti sa imi creez si eu unu.
am 23 de ani si sunt studenta in anul 5 la medicina .. de cand ma stiu am avut probleeme cu kg in plus dar niciodata ca acum. totul a inceput cand a trebuit sa plec la faculrtate,departe de mama unde nu mai aveam mancare gatita si am mancat tot felul de tampenii si fara sa imi dau seama am ajuns de la 70 kg la 86 in mai putin de un an.
acum 2 ani am fost la nutritionist si dupa un regim de 8-10 luni am reusit sa ajung la 61 de kg. nu era foarte bine pt inaltimea mea de numai 1.60 m dar era ceva...nu mai eram umflata de-a dreptul
acum sunt disperata...nu am mai fost atenta la ce mananc si am ajuns din nou la minunata greutate de 79 kg. de aproximativ o luina incerc din nou sa slabesc... tin dieta insa degeaba. cand am slabit atunci 25 kg nu prea am facut nici sport, acum merg si la stadion, fac si acasa sport si degeaba...sunt total demoralizata si am nevoie disperata de ajutor. stiu ca probabil si unele dintre voi ati trecut prin asta si ma intelegeti si tocmai de aceea apelez la voi pt a ma sprijini.
in speranta ca nu v-am plictisit si ca veti avea rabdare sa cititi tot si sa ma sfatuiti va multumesc anticipat

Salutare!!!!
Bine ai revenit!>:D<>:D<>:D<
Sa sti ca pe mine nu m-ai plictisit deloc!!!b-)
Am rabdare sa citesc si voi incerca sa te sfatuiesc cat mai bine cu putinta!!!;;)
In primul rand iti voi spune ceea ce imi spun mie zilnic:nu iti pierde speranta!!! speranta moare ultima! daca ai putut slabi in trecut se poate si acum !!! trebuie doar sa ai rabdare! cu o dieat adecvata si cu sport imposibil sa nu reusesti sa slabesti!!!
Daca poti sa ne spui cam ce mananci intr-o zi ,ce iti place,de ce nu te poti lipsi ,poate gasim o dieta potrivita pt tine!
Noi suntem alaturi de tine!!! Vei reusi!!!>:D<>:D<>:D<

ema5288 04 sep 2011 00:10:25

Re: Jurnal ema5288 - nu mai pot... totul este inutil
 
imi place foarte mult sa mananc lactate....stiu ca nu sunt prea bune pt o dieta si am renuntat sa le mai mananc. doar o cana de lapte degresat cu 0,1%grasime mai mananc. . nu imi place carnea. decat de pui mai mananc la gratar sau la cuptor si rar peste.
de cand tin din nou regim am renuntat sa mai mananc dulciuri si prajeala. niciodata nu am mancat paine decat foarte foarte rar. am renuntat sa mai beau si sucuri si cam o data pe saptamana imi cumpar cate o sticla de apa minerala... meniul meu dintr-o zi este in general alcatuit din salate.. a si ce cred ca fac gresit...mai mananc si mezeluri chiar daca sunt de pui (de exemplu parizer sau cremwursti de pui) desi stiu ca nu sunt deloc sanatoase

Adina14 04 sep 2011 07:32:28

Re: Jurnal ema5288 - nu mai pot... totul este inutil
 
Buna Ema!
Din cate ne spui tu, probabil te infometezi iar corpul tau a receptionat acest lucru si de-asta nu mai slabesti.Este foarte bine sa faci sport atat pentru slabit cat si pentru sanatatea ta; nu renunta la el si incearca sa-l privesti precum un mod de relaxare nu un lucru indispensabil slabitului ( chiar daca intr-adevar este ).1-2 cani cu lapte semidegresat/ degresat sunt in regula .Poti de asemenea sa consumi si iaurturi, branzica, smantana, etc.Sucurile ar trebui evitate chiar si cele "naturale" din comert.Mai bine iti storci tu singura acasa fructele.Chiar asa, fructe mananci?
Mezelurile nu sunt bune, asa-i.Totusi nu trebuie sa traiesti doar din salate.Asigura-te ca ai 3 mese pe zi+ 2-3 gustari.La Micul dejun poti opta pentru cereale integrale ( fulgi de ovaz, musli simplu sau cu fructe dar FARA zahar,fulgi de porumb, de secara, etc) cu un iaurt sau putin lapte.Poti manca si 1-2 felii de paine integrala neagra, de secara, ( nu alba),etc cu branzica, un ou fiert sau gem dietetic fara zahar.Iti poti face omleta cu o mica salata si tot asa; sunt multe din care poti alege.Important este sa pastrezi fructele pentru gustari.Nu substitui niciodata mesele principale cu fructe dar nici nu sari peste ele!La cina incearca sa optezi pentru ceva cat mai usor, precum o friptura cu salata.Nu renunta nici la mancarurile gatite; pe site vei gasi o multime de retete dietetice foarte gustoase si satioase :)
Iti urez mult succes in lupta cu kg in plus!

Adina14 04 sep 2011 07:37:17

Re: Jurnal ema5288 - nu mai pot... totul este inutil
 
Oh, si referitor la titlul jurnalului tau..Incearca sa fii mai optimista!Slabutele te pot ajuta sa slabesti si sa iti formezi un stil de viata sanatos prin care sa te mentii.Nu dispera si nu astepta rezultate rapide; este normal ca procesul de slabire sa dureze ceva timp pentru ca kg nu s-au pus peste noapte deci nici nu vor pleca asa de repede.Daca ai gresit, asta este, inveti si ai grija ca data viitoare sa nu se mai repete.Important este sa nu te dai batuta >:D<

simocasandra 04 sep 2011 10:39:06

Re: Jurnal ema5288 - nu mai pot... totul este inutil
 
Citat:

Anterior postat de ema5288 (Post 779211)
numele meu este ema. revin in acest forum dupa aproximativ un an de cand nu am mai scris aici. am avut o perioda in care nu am mai putut sa intru si apoi parca imi era rusine sa ma bag si eu din nou in seama prin jurnalele voastre.
acum mi-am luat inima in dinti sa imi creez si eu unu.
am 23 de ani si sunt studenta in anul 5 la medicina .. de cand ma stiu am avut probleeme cu kg in plus dar niciodata ca acum. totul a inceput cand a trebuit sa plec la faculrtate,departe de mama unde nu mai aveam mancare gatita si am mancat tot felul de tampenii si fara sa imi dau seama am ajuns de la 70 kg la 86 in mai putin de un an.
acum 2 ani am fost la nutritionist si dupa un regim de 8-10 luni am reusit sa ajung la 61 de kg. nu era foarte bine pt inaltimea mea de numai 1.60 m dar era ceva...nu mai eram umflata de-a dreptul
acum sunt disperata...nu am mai fost atenta la ce mananc si am ajuns din nou la minunata greutate de 79 kg. de aproximativ o luina incerc din nou sa slabesc... tin dieta insa degeaba. cand am slabit atunci 25 kg nu prea am facut nici sport, acum merg si la stadion, fac si acasa sport si degeaba...sunt total demoralizata si am nevoie disperata de ajutor. stiu ca probabil si unele dintre voi ati trecut prin asta si ma intelegeti si tocmai de aceea apelez la voi pt a ma sprijini.
in speranta ca nu v-am plictisit si ca veti avea rabdare sa cititi tot si sa ma sfatuiti va multumesc anticipat

Buna bn ai revenit ,am citit povestea ta stai linistita k nu ne plictisesti,bv pt acele kg pierdute gandestete dak ai putut in trecut cu siguranta poti si acum ai rabdare incearca sa iti accepti corpul sal intelegi k nu peste noapte devi slabuta e normal la inceput sa slabesti f repede apoi sa slabesti mai greu ceai pus intrun an nu poti da jos inntr-o luna ,ai rabdare si vei vedea k rezultatele nu vor lipsi
Citat:

Anterior postat de ema5288 (Post 779223)
imi place foarte mult sa mananc lactate....stiu ca nu sunt prea bune pt o dieta si am renuntat sa le mai mananc. doar o cana de lapte degresat cu 0,1%grasime mai mananc. . nu imi place carnea. decat de pui mai mananc la gratar sau la cuptor si rar peste.
de cand tin din nou regim am renuntat sa mai mananc dulciuri si prajeala. niciodata nu am mancat paine decat foarte foarte rar. am renuntat sa mai beau si sucuri si cam o data pe saptamana imi cumpar cate o sticla de apa minerala... meniul meu dintr-o zi este in general alcatuit din salate.. a si ce cred ca fac gresit...mai mananc si mezeluri chiar daca sunt de pui (de exemplu parizer sau cremwursti de pui) desi stiu ca nu sunt deloc sanatoase

Separe k manaci sanatos dupa cum spui,sunt bune lactatele slabe carnea alba si pestele ,legumele si fructele asa cum tau spus si fetele opteaza pt fructe la gustari trebuie sa ai 2 gustari si 3 mese principale
....suntem cateva fete in jurnalul slabute motivate te asteptam acol cu mult drag sunt fete cu experienta si eu sunt la inceput doar din mai 2011 sunt inregistrata pe forum ....>:D<:-*iti urez succes in lupta cu kg in plus ...poti sunt sigura

nicoleta100 04 sep 2011 11:07:06

Re: Jurnal ema5288 - nu mai pot... totul este inutil
 
Salutare!!!!
Adina are dreptate :incearca sa ai 3 mese principale si 2 gustari pe zi(nici mie nu imi iasa mereu dar macar incerc)!!!:D
Ai incercat sa iti calculezi kcal cu ajutorul calculatorului nutritional? macar de curioasa sa vezi cate kcal iti iasa intr-o zi!!!trebuie un minim de 1200 kcal ,pt ca in momentul in care stagnezi asa cum ai patit tu acum sa ai de unde sa mai scazi !!!uite aici:Calorii, calculator calorii, calculator nutriţional - Calorii.Slabute.ro
Nu stiu ce dieta ti-as putea recomanda!!!Mai bine te las pe tine sa le studiezi si sa decizi care ti se potriveste!!!
Eu inainte de a ramane insarcinata am tinut dieta Rina ,cu ajutorul careia am dat jos 12 kg in 3 luni!!!
Sportul te ajuta foarte mult ,cel putin eu am vazut rezultate ''mai cu ochiul liber'',ca sa ma exprim asa cand faceam miscare!Nu stiu tu cum gandesti dar eu degeaba vad la cantar daca pe haine si in oglinda nu se vede nimik!
Iti urez multa bafta in a alege dieta potrivita!!!Si nu te lasa de sport pt ca este super bun chiar daca nu se vad rezultate imediate!!!

Duminica placuta!!!>:D<:x:-*

ema5288 04 sep 2011 12:00:59

Re: Jurnal ema5288 - nu mai pot... totul este inutil
 
va multumesc tuturor pt incurajari!!
stati linistite ca nu m-am nfometat niciodata.. nu scad sub 1000-1200 kcal pe zi. singura mea problema este ca mananc dezorganizat. niciodata nu am reusit sa am 3 mese pe zi + 2 gustari. cred ca asta este si problema... toata ziua mananc cate ceva ... cum s-ar spune putin si des. desi micul dejun este principala masa a zilei eu niciodata nu am reusit sa il iau decat pe fuga uneori, un iaurt sau un fruct in masina sau in metrou in drum spre facultate. probabil ca asta este motivul pt care nu reusesc sa slabesc deloc...dar trebuie sa imi fac ordine si in stilul meu de a manca

Sarita 04 sep 2011 12:01:03

Re: Jurnal ema5288 - nu mai pot... totul este inutil
 
Citat:

Anterior postat de ema5288 (Post 779223)
imi place foarte mult sa mananc lactate....stiu ca nu sunt prea bune pt o dieta si am renuntat sa le mai mananc. doar o cana de lapte degresat cu 0,1%grasime mai mananc. . nu imi place carnea. decat de pui mai mananc la gratar sau la cuptor si rar peste.
de cand tin din nou regim am renuntat sa mai mananc dulciuri si prajeala. niciodata nu am mancat paine decat foarte foarte rar. am renuntat sa mai beau si sucuri si cam o data pe saptamana imi cumpar cate o sticla de apa minerala... meniul meu dintr-o zi este in general alcatuit din salate.. a si ce cred ca fac gresit...mai mananc si mezeluri chiar daca sunt de pui (de exemplu parizer sau cremwursti de pui) desi stiu ca nu sunt deloc sanatoase

Cine ti-a zis ca lactatea nu e indicata? Ba e!! Iaurtul contine o gramada de bacterii probiotice care iti ajuta tranzitul+ca are putine calorii.
Cel mai indicat lapte e cel cu 1.5% grasime nu cel complet degresat..nu grasimile sunt asa periculoase:)) ci glucidele...
Succes>:D<

ema5288 04 sep 2011 12:04:33

Re: Jurnal ema5288 - nu mai pot... totul este inutil
 
Citat:

Anterior postat de Sarita (Post 779474)
Cine ti-a zis ca lactatea nu e indicata? Ba e!! Iaurtul contine o gramada de bacterii probiotice care iti ajuta tranzitul+ca are putine calorii.
Cel mai indicat lapte e cel cu 1.5% grasime nu cel complet degresat..nu grasimile sunt asa periculoase:)) ci glucidele...
Succes>:D<

eu stiam ca nu este bine sa consumi lactate de lam medicul nutritonist la care am mers atunci... imi spunea ca au un continut mare de grasimi si nu sunt deloc recomandate in curele de slabire


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:18:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO