forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal emi (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-emi-3850.html)

emiliaemi 17 mai 2010 13:05:14

Jurnal emi
 
Tin de cateva saptamani un jurnal, insa s-a stricat portalul pe care am inceput si daca il tin doar in calculatorul meu, risc sa exagerez. Pe cand aici, unde sunt mai multi stiu ca voi fi trasa de urechi atunci cand exagerez (dar obisnuiti-va cu ceva dulce zilnic in meniul meu :(). Imi scriu ceea ce mananc pentru ca am ales metoda numararii caloriilor. Prin ultima parte a lui aprilie anul asta am inceput, si am slabit de la 55 de kilograme la 50. Atat imi si propusesem. Intre timp am facut 51 de kilograme, de unde acum vreau sa ating 49, pentru ca oscilatiile de cate un kilogram sa nu sara 50... imi place numarul asta. Cat am vrut sa slabesc mancam aproximativ sub 1200 de calorii. Am ajuns la 50 si am incepus sa mananc intre 1300 si 1500 (cu o scapare nasoala de 1800 si ceva de la niste clatite cu inghetata). Inca tin sub control caloriile de teama efectului yoyo, altfel spus, mi-as face dintr-un numar redus de calorii pe zi un stil de viata. Cam atat despre mine. Uneori o sa trec meniurile dinainte cand stiu ca ajung acasa prea tarziu si imi iau la pachet, cu promisiunea ca anunt orice modificare apare. Acestea fiind zise, iata meniul meu pe ziua de azi:


9:00 – 60 gr chocapic (229)+ 200 ml lapte 1,5 Cedra (86) = 315 cal

12:00 – 187 gr mar golden = 92 cal
12:45 – 26 gr inghetata Aloma vanilie si capsuni = 47 cal
13:30 – 53 gr telemea maturata de oaie Cedra (138) + 41 gr magiun Topoloveni (102) + 2 tartine grau Cora (17 gr – 61) + 169 gr rosii (31) = 332 cal

16:50 – 182 gr mar golden = 90 cal
18:30 – baton Fibrobar = 170 cal

Total = 1.046 calorii
Daca mi se mai face foame o sa mananc un castravete sau o tartina sau putin iaurt, o sa ma incadrez in 1.100 de calorii pe azi. Va astept pe la mine!

mvthebest 17 mai 2010 13:18:30

Re: jurnal emi
 
Citat:

Anterior postat de emiliaemi (Post 189991)
Tin de cateva saptamani un jurnal, insa s-a stricat portalul pe care am inceput si daca il tin doar in calculatorul meu, risc sa exagerez. Pe cand aici, unde sunt mai multi stiu ca voi fi trasa de urechi atunci cand exagerez (dar obisnuiti-va cu ceva dulce zilnic in meniul meu :(). Imi scriu ceea ce mananc pentru ca am ales metoda numararii caloriilor. Prin ultima parte a lui aprilie anul asta am inceput, si am slabit de la 55 de kilograme la 50. Atat imi si propusesem. Intre timp am facut 51 de kilograme, de unde acum vreau sa ating 49, pentru ca oscilatiile de cate un kilogram sa nu sara 50... imi place numarul asta. Cat am vrut sa slabesc mancam aproximativ sub 1200 de calorii. Am ajuns la 50 si am incepus sa mananc intre 1300 si 1500 (cu o scapare nasoala de 1800 si ceva de la niste clatite cu inghetata). Inca tin sub control caloriile de teama efectului yoyo, altfel spus, mi-as face dintr-un numar redus de calorii pe zi un stil de viata. Cam atat despre mine. Uneori o sa trec meniurile dinainte cand stiu ca ajung acasa prea tarziu si imi iau la pachet, cu promisiunea ca anunt orice modificare apare. Acestea fiind zise, iata meniul meu pe ziua de azi:


9:00 – 60 gr chocapic (229)+ 200 ml lapte 1,5 Cedra (86) = 315 cal

12:00 – 187 gr mar golden = 92 cal
12:45 – 26 gr inghetata Aloma vanilie si capsuni = 47 cal
13:30 – 53 gr telemea maturata de oaie Cedra (138) + 41 gr magiun Topoloveni (102) + 2 tartine grau Cora (17 gr – 61) + 169 gr rosii (31) = 332 cal

16:50 – 182 gr mar golden = 90 cal
18:30 – baton Fibrobar = 170 cal

Total = 1.046 calorii
Daca mi se mai face foame o sa mananc un castravete sau o tartina sau putin iaurt, o sa ma incadrez in 1.100 de calorii pe azi. Va astept pe la mine!

Bine ai venit>:D<
Mie una mi se pare tare dezordonat meniul tau.
Daca vrei sa slabesti ce cauta cerealele,inghetata si tartinele:-/

Incearca sa te incadrezi in 1000-11000kcal dar din alimente sanatoase. Salata+peste/pui, supe usoare, cereale integlare. >:D<
Mult noroc!!!

OitaVesela 17 mai 2010 13:29:36

Re: jurnal emi
 
Chocapic? Batoane? Nu nu.
Daca vrei cereale, ia-ti integrale si daca ti se par prea fade adauga tu seminte, stafide, fructe uscate. Sunt mai sanatoase si au mai putine zaharuri.
Un pic de inghetata din cand in cand nu e mare bai, dar ai grija sa mananci corect in rest.

DrIulia2010 17 mai 2010 13:34:14

Re: jurnal emi
 
Citat:

Anterior postat de emiliaemi (Post 189991)
Tin de cateva saptamani un jurnal, insa s-a stricat portalul pe care am inceput si daca il tin doar in calculatorul meu, risc sa exagerez. Pe cand aici, unde sunt mai multi stiu ca voi fi trasa de urechi atunci cand exagerez (dar obisnuiti-va cu ceva dulce zilnic in meniul meu :(). Imi scriu ceea ce mananc pentru ca am ales metoda numararii caloriilor. Prin ultima parte a lui aprilie anul asta am inceput, si am slabit de la 55 de kilograme la 50. Atat imi si propusesem. Intre timp am facut 51 de kilograme, de unde acum vreau sa ating 49, pentru ca oscilatiile de cate un kilogram sa nu sara 50... imi place numarul asta. Cat am vrut sa slabesc mancam aproximativ sub 1200 de calorii. Am ajuns la 50 si am incepus sa mananc intre 1300 si 1500 (cu o scapare nasoala de 1800 si ceva de la niste clatite cu inghetata). Inca tin sub control caloriile de teama efectului yoyo, altfel spus, mi-as face dintr-un numar redus de calorii pe zi un stil de viata. Cam atat despre mine. Uneori o sa trec meniurile dinainte cand stiu ca ajung acasa prea tarziu si imi iau la pachet, cu promisiunea ca anunt orice modificare apare. Acestea fiind zise, iata meniul meu pe ziua de azi:


9:00 – 60 gr chocapic (229)+ 200 ml lapte 1,5 Cedra (86) = 315 cal

12:00 – 187 gr mar golden = 92 cal
12:45 – 26 gr inghetata Aloma vanilie si capsuni = 47 cal
13:30 – 53 gr telemea maturata de oaie Cedra (138) + 41 gr magiun Topoloveni (102) + 2 tartine grau Cora (17 gr – 61) + 169 gr rosii (31) = 332 cal

16:50 – 182 gr mar golden = 90 cal
18:30 – baton Fibrobar = 170 cal

Total = 1.046 calorii
Daca mi se mai face foame o sa mananc un castravete sau o tartina sau putin iaurt, o sa ma incadrez in 1.100 de calorii pe azi. Va astept pe la mine!


Ce ai enumerat tu mai sus nu face parte dintr-un meniu unde se doreste pierdere de surplus.(multe glucide).

ras_cristalin 17 mai 2010 14:00:44

Re: jurnal emi
 
Citat:

Anterior postat de emiliaemi (Post 189991)
Tin de cateva saptamani un jurnal, insa s-a stricat portalul pe care am inceput si daca il tin doar in calculatorul meu, risc sa exagerez. Pe cand aici, unde sunt mai multi stiu ca voi fi trasa de urechi atunci cand exagerez (dar obisnuiti-va cu ceva dulce zilnic in meniul meu :(). Imi scriu ceea ce mananc pentru ca am ales metoda numararii caloriilor. Prin ultima parte a lui aprilie anul asta am inceput, si am slabit de la 55 de kilograme la 50. Atat imi si propusesem. Intre timp am facut 51 de kilograme, de unde acum vreau sa ating 49, pentru ca oscilatiile de cate un kilogram sa nu sara 50... imi place numarul asta. Cat am vrut sa slabesc mancam aproximativ sub 1200 de calorii. Am ajuns la 50 si am incepus sa mananc intre 1300 si 1500 (cu o scapare nasoala de 1800 si ceva de la niste clatite cu inghetata). Inca tin sub control caloriile de teama efectului yoyo, altfel spus, mi-as face dintr-un numar redus de calorii pe zi un stil de viata. Cam atat despre mine. Uneori o sa trec meniurile dinainte cand stiu ca ajung acasa prea tarziu si imi iau la pachet, cu promisiunea ca anunt orice modificare apare. Acestea fiind zise, iata meniul meu pe ziua de azi:


9:00 – 60 gr chocapic (229)+ 200 ml lapte 1,5 Cedra (86) = 315 cal

12:00 – 187 gr mar golden = 92 cal
12:45 – 26 gr inghetata Aloma vanilie si capsuni = 47 cal
13:30 – 53 gr telemea maturata de oaie Cedra (138) + 41 gr magiun Topoloveni (102) + 2 tartine grau Cora (17 gr – 61) + 169 gr rosii (31) = 332 cal

16:50 – 182 gr mar golden = 90 cal
18:30 – baton Fibrobar = 170 cal

Total = 1.046 calorii
Daca mi se mai face foame o sa mananc un castravete sau o tartina sau putin iaurt, o sa ma incadrez in 1.100 de calorii pe azi. Va astept pe la mine!

Buna, Emi, bine ai venit >:D< :)
Am subliniat ce mi se pare... important. Trebuie sa faci dintr-un numar normal de calorii zilnice un stil de viata, suma totala nu trebuie sa fie mica. :) Dar asta la mentinere.
Cum ti-au spus si fetele... ai multi carbohidrati (glucide). In ritmul asta nu o sa slabesti usor. Plus ca... unde-s proteinele? :) Carnita ai lasat-o in frigider? ;;)
Sport faci, Emi? :) Sportul o sa te faca sa fii sexy si in forma, plus ca te slabeste de 10 ori mai repede :D
>:D< Asteptam meniul si maine, da? ;;)

emiliaemi 17 mai 2010 19:12:56

Re: Jurnal emi
 
Va multumesc mult pentru observatii... din pacate nu pot renunta la multe dintre ele. Nu sunt motivata si din moment ce am slabit si astfel stiti cum e... Nu fac sport, doar merg pe jos cam o ora pe zi. O sa mai pun meniuri, veti vedea si carne si peste, insa la cerealele alea nu renunt pentru ca mancandu-le asa devreme ma gandesc ca se duc de tot pana seara :(. E un cerc vicios - daca as fi speriata de greutatea mea, m-as opri, nu sunt speriata, nu ma opresc, dar nici nu vreau sa ajung sa ma sperii. Mai rau decat un copil... Oricum... am sa incerc pe cat posibil sa renunt la celelalte dulciuri. Multumesc inca o data!

ras_cristalin 17 mai 2010 20:27:26

Re: Jurnal emi
 
Se pare ca noi suntem cele care au inteles gresit. Tu nu vrei sa slabesti pentru ca esti nu speriata si nu vrei sfaturi, nu vrei sa renunti la dulciuri si la cereale dulci... ;)) Mi-e putin greu sa inteleg ce vrei.
Sport vrei sa faci? :)
Sau vrei sa fie un jurnal in care doar iti scrii meniul si pleci, fara sa astepti reactii?
Nu ma intelege gresit, nu vreau sa te cert... dar nu stiu cu ce te putem ajuta. :)

emiliaemi 17 mai 2010 20:38:30

Re: Jurnal emi
 
sigur ca vreau observatii... ce am zis in alambicatura de mai devreme e ca am o lipsa de vointa datorata faptului ca nu sunt intr-o situatie critica cu slabitul, dar totodata nici nu vreau sa ajung in acea situatie in care m-ar apuca brusc vointa. Ma invart intr-un cerc, asa... De asta am apelat la numaratul caloriilor, asta permitandu-mi sa manac orice, cu conditia sa le tin numarul. Nu ma supar ca "m-ai certat" :) ca imi prinde bine. Tot ce vreau e sa nu va ingroziti prea tare de gafele pe care o sa le mai gasiti pe la mine. Mi-e si jena fata de cele care tin dietele constiincios si strict, de asta ma scuz prin faptul ca la mine nu e nimic urgent si ca urmez mai mult un regim de disciplinare (constand in trei mese principale si gustari cat pot de mici intre, ore relativ la fel de la o zi la alta si, intre mese, distante cu bun simt). Ce-i in paranteza e opusul stilului meu de viata anterior lunii aprilie cu care nu imi dau seama prin ce minune nu saream 55 de kilograme. Seara frumoasa!

OitaVesela 17 mai 2010 20:46:06

Re: Jurnal emi
 
Parerea mea e ca nu e de ajuns sa fii slaba. Trebuie sa fii si sanatoasa.
O alimentatie sanatoasa si chiar cu mai multe calorii decat mananci tu acuma ti-ar prinde mult mai bine.

ras_cristalin 17 mai 2010 21:18:38

Re: Jurnal emi
 
Citat:

Anterior postat de emiliaemi (Post 190697)
sigur ca vreau observatii... ce am zis in alambicatura de mai devreme e ca am o lipsa de vointa datorata faptului ca nu sunt intr-o situatie critica cu slabitul, dar totodata nici nu vreau sa ajung in acea situatie in care m-ar apuca brusc vointa. Ma invart intr-un cerc, asa... De asta am apelat la numaratul caloriilor, asta permitandu-mi sa manac orice, cu conditia sa le tin numarul. Nu ma supar ca "m-ai certat" :) ca imi prinde bine. Tot ce vreau e sa nu va ingroziti prea tare de gafele pe care o sa le mai gasiti pe la mine. Mi-e si jena fata de cele care tin dietele constiincios si strict, de asta ma scuz prin faptul ca la mine nu e nimic urgent si ca urmez mai mult un regim de disciplinare (constand in trei mese principale si gustari cat pot de mici intre, ore relativ la fel de la o zi la alta si, intre mese, distante cu bun simt). Ce-i in paranteza e opusul stilului meu de viata anterior lunii aprilie cu care nu imi dau seama prin ce minune nu saream 55 de kilograme. Seara frumoasa!

Am inteles, a fost o mica neintelegere. Numaratul caloriilor nu prea permite sa mananci orice :) asta daca vrei sa fii sanatoasa. E bine sa tii numarul proteinelor carbohidratilor si grasimilor sub control, daca vrei sa fii si sanatoasa. ;)
Multa bafta, ne mai vedem pe aici >:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:17:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO