Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #21 (permalink)  
Vechi 19 iul 2011, 23:58:52
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

meniu 19 iulie

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 13:16
Conserva sardine in ulei, 200g - 584 calorii

Prânz, ora 23:36
Salata rosii, castraveti, ceapa, That, 300g - 58 calorii
Friptura de vita, carne macra, gatita, inabusita, 140g - 257 calorii

Cina, ora 23:36
Salata rosii, castraveti, ceapa, That, 300g - 58 calorii
Friptura de vita, carne macra, gatita, inabusita, 140g - 257 calorii

Gustare 3, ora 23:49
Ciocolata neagra, Vivani, 20g - 115 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: [b]1329 calorii, (mult)132.5 proteine, (mult)70.8 grasimi, 246.4 colesterol, (mic)33.3 carbohidrati
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
  #22 (permalink)  
Vechi 20 iul 2011, 00:52:38
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

hey alesi, ma bucur ca mi ai scris...
imi pare rau ca ai probleme cu somnul.. daca nu ai chef si de alte lucruri inafara de dormit, cred ca ai ceva pe suflet.. ca si aici pe site te-am simtit mai departata de la o vreme, tu erai mai joviala... e adevarat ca si eu sunt putin altfel, dar la mine sunt atat de multe maruntele adunate .. abia daca le mai pot duce.
si stii, cea mai mare problema din ele e aspectul meu fizic. nu pot sa zic ca ma detest, doamne fer, imi pare rau, stiu ca exista fete care se urasc, care isi urasc corpul... dar nici nu mi place ce vad in oglinda... mi s-a schimbat conformatia.. sunt obosita, am cearcane... n-am avut in viata mea... nu stiu dar greutatea asta pe care o car imi aduce multe necazuri.. nu ma simt bine in haine, indiferent ce as pune pe mine, oricat de bine mi ar sta, pai daca ma asez pe un scaun s-a terminat orice smecherie, asa se revarsa niste colaci de numa numa... si cred ca de la stresul asta cu greutatea pleaca totul... increderea de sine, respectul fata de mine si de ceilalti, comunicarea cu cei din jur.. cateodata ma simt asa nasoala ca n am chef sa ies din casa, n am chef sa ma aranjez, n am chef sa mi las parul desfacut, n am chef nimic... n am chef sa muncesc, nimic nimic... fir-ar sa fie! pana nu slabesc si nu ajung unde vreau nu ma las si cu asta basta!
o stiu bine pe monica pop... o vedeam la consiliile profesorale in facultate in anul 6, cam grasuta cum o stii!!! si-apoi soc (si groaza) am vazut-o la ceremonia mea de absolvire.... slabaaaa, ma Alesi!!! SLA-BA... nu ca MAI slaba ci slaba slaba.. aprope uscata zau... deci asta in mai putin de un an, sau poate sa fi fost un an... si-acu aud de la tine, probabil ca a mai luat ceva in greutate de n a mancat nika 9 zile... oricum, iti zic, femeia nu-i pe creanga ei... nu te lua dupa ea...
eu ma bucur sincer ca i dai politistului sa pape monti.. si eu ii dau dr ului tot monti.. si i explic ce si cum sa manance... mai ales fructele.. si nu il las sa cumpere sucuri, si cola.. si ii dau paste fara carne si grasimi si tot asa... zau ca la el se vede ca a slabit ca stau acu blugii pe el parca-i rap-er ... asa ar trebui sa i educam si pe ei sa pape... eu personal nu ii fac lui mancare separata... mananca ce mananc si eu.. nu pot ca alte fete, sa gatesc jdemii de feluri ... ehe, si cand incep munca, pun lacat la bucatarie, nu mai trec pe acolo ca eu nu pot sa fac o mie de lucruri pe zi... munca gatit curatenie spalat... pot doar somn si munca ... ca pisicile.. somn , kk si papa
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].

Ultima dată editat de eva 9; 20 iul 2011 at 00:56:32.
  #23 (permalink)  
Vechi 20 iul 2011, 13:41:58
Alesiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2010
Locaţie: Sibiu, Romania
Vârsta: 45
Dieta: vegetariană
Date: 165cm, 65.7kg
Mesaje: 928
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

[QUOTE=eva 9;728909]hey alesi, ma bucur ca mi ai scris...
imi pare rau ca ai probleme cu somnul.. daca nu ai chef si de alte lucruri inafara de dormit
Ciao, Eva! " Neata la tine !! Cred ca nu m-am exprimat eu bine, ziceam ca noaptea cand ma trezesc nu am chef de citit...nu ca am chef numai sa dorm... Sincer, nu am probleme majore,nu am pe suflet nici o apasare , l-as supara pe cel de sus, as vrea sa ma vad si eu o data la kg dorite, si sper sa nu ma mai intorc in vecii vecilor la 90 kg, nici gravida sa nu ajung la kilele astea, te inteleg cu hainele, ca nu-ti place nimica cum sta, asa eram si eu, sau mi se mai zicea cand doream sa-mi cumpar ceva...vai, doamna, nu sunteti grasa...aveti doar sanii mari.....incepeam sa intreb ..haine pt elefanti aveti?!! iN FINE , esti pe drumul cel bun, uite ai dat 3 kg, e un inceput.
Problema e ca eu sunt tot timpul in priza si incerc sa le fac pe toate cat mai bine....si nu prea se poate pe termen lung...si sa alerg la serv dintr-o parte in alta, casa, mancare...sa mai am grija si de mine...uffffffffff....parca-ti vine ....da nici nu ma vad stand acasaaaaaaaa....mai mult de cateva zile.
Tu cum esti azi? Ce faci? Mie mi-e foame, trebuie sa apara perioada rosie, dulciuri n-am in casa si nici nu cumpar...mi-am luat pranzul( omleta cu marar si o salata( castraveti, masline, o felie cascaval taiata cubulete si 50 gr ricotta) la 1 si deja ..iar as manca ceva....fructe nu mai vreau pe ziua de azi...desi imi fac cu ochiul niste caise si nectarine....asa ca...astept cina nu mai tarziu de 6.
Te pusic!
__________________
Jurnalul meu...Alesiana
  #24 (permalink)  
Vechi 20 iul 2011, 23:21:52
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Implicit Re: Jurnal Eva 9 - Coltul liric: "Ordine si disciplina"

20 iulie,

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 14:25
Painite 24% fibre, Wasa, 30g - 105 calorii
Cascaval, 80g - 268 calorii
Piersici, 250g - 98 calorii

Prânz, ora 18:36
Friptura de vita, carne macra, gatita, inabusita, 160g - 293 calorii
Iaurt grecesc 10% grasime, Vio, 250g - 293 calorii
Painite 24% fibre, Wasa, 10g - 35 calorii
Salata rosii, castraveti, ceapa, That, 300g - 58 calorii

Cina, ora 23:02
Salata rosii, castraveti, ceapa, That, 400g - 78 calorii
Friptura de vita, carne macra, gatita, inabusita, 80g - 147 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: [b]1375 calorii, 110.2 proteine, (mult)64 grasimi, 211.2 colesterol, (mic)84.1 carbohidrati, 19.7 fibre

- ma scot din minte carbohidratii astia... dar trebuie din cand in cand sa mai bag si un fruct... piersicile alea, 24g de zahar in ele... mama lor
- proteine sunt multumita, nici grasimile alea nu ma deranjeaza
- apoi sport am facut astazi... trebuie sa merg la sala toata saptamana asta, ca am somat ieri si alaltaieri... cam dezamagita... n-am dus decat vreo 350 de calorii la sala, si acasa vreo 80... asta e
- ar trebui sa beau mai multa apa!!!
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
  #25 (permalink)  
Vechi 21 iul 2011, 01:29:19
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Exclamation Combinatii alimentare nesanatoase

Combinatii alimentare nesanatoase

- Friptura cu garnitura de cartofi
- Paste si carne
- Paste cu branza sau cascaval. Avem deja un amestec complex: proteinele din branza/cascaval (in cantitati importante), carbohidratii rapizi din paste si grasimile concentrate ale branzei. Rezultatul: o digestie lunga, ineficienta si incompleta, afectand asimilarea proteinelor, si nivelul energetic pentru cateva ore bune dupa masa.
- Omletele cu sunca (presata), muschi sau alte produse din carne. Daca adaugam si branza, deja combinatia este distrugatoare pentru stomac si vezica biliara. Am gasit, iata, un preparat care presupune o asociere si mai nociva decat placinta cu branza si carne: oua, branza, lapte, ulei (prajit), carne, paine. Putem spune ca este “bomba alimentara” suprema (asta daca scoatem din calcul alimentele puternic aditivate).
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].

Ultima dată editat de eva 9; 21 iul 2011 at 01:33:50.
  #26 (permalink)  
Vechi 21 iul 2011, 01:33:27
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Exclamation Combinatii alimentare nesanatoase

1. Cartofi cu carne (carne rosie, carne de pasare, peste)
Digestia incepe in gura; aici, alimentele sunt maruntite prin masticaţie si imbibate cu saliva. Saliva contine o enzima, ptialina, activa in mediu slab acid (aproape neutru), care are capacitatea de a descompune amidonul, initiind astfel digestia propriu-zisa", arata Arturo Tentori si Giovanni Turetta in cartea "Combinaţii alimentare sanatoase".
Daca digestia carbohidratilor (legume, cereale) incepe inca din gura, digesta proteinelor are loc abia in stomac, sub actiunea enzimei numite pepsina. Enzimele digestive pot descompune doar un singur tip de substanta, si nu altul. Pentru a fi active, enzimele necesita anumite conditii de aciditate. Organismul creează automat aceste conditii, in functie de alimentele ingerate.

Carnea amestecata cu glucide (carbohidrati) impiedica eliberarea ptialinei care participa la digerarea amidonului din cartofi. In stomac, amidonul ajuns nedigerat fermenteaza pe fondul digerarii carnii (aproximativ 6 ore). Apar gaze, palpitatii, dureri de cap, de stomac.

2. Paste/orez cu carne
Merg pe acelasi principiu al combinaţiei de mai sus, nefiind indicata combinarea la aceeasi masa a carbohidratilor cu proteinele. Mai mult, incearca sa eviţi total consumul painii in asociere cu pastele sau cu supa de carne si taitei. Orezul se combina doar cu legume.

3. Cereale cu lapte
Sunt tot carbohidraţi în combinaţie cu proteine. Nici fulgii de porumb nu se asociază cu produsele lactate. Laptele se digeră foarte greu, mai ales daca iti lipseste enzima lactaza.


4. Paine cu carne si oua
Digestia noastra va fi afectata cu siguranta pentru ca practic vom consuma portie dubla de proteine asociate cu carbohidrati.

5. Amestecul a 2 grupe de alimente bogate in proteine
Sunt excluse combinatiile: nuci si carne, oua si carne, branza si nuci, branza si oua, carne si lapte, oua si lapte, nuci si lapte, intrucat fiecare proteina necesita un anumit timp si tip de digestie.

6. Amestecul dintre grasimi si proteine
Smantana, untul, uleiul nu se combina cu carena, oua, branza, nuci. Grasimile inhiba secretia de suc gastric necesar pentru digestia proteinelor.

7. Fructe cu cereale si lactate
Fructele se consuma intotdeauna singure, la distanta de cel putin o ora de mese, deoarece folosesc enzime total diferite de toate celelalte alimente. De asemenea, nu combinati mai mult de 3 fructe la o masa, iar pepenele, indiferent daca este rosu sau galben, nu se combina cu niciun aliment.

8. Fructe si legume acide cu proteine
Portocalele, lamaile, ananasul, rosiile nu se combina cu carne, lapte, oua sau branza. Alimentele acide impiedica digestia proteica si determina putrefactie.
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
  #27 (permalink)  
Vechi 21 iul 2011, 18:08:04
Alesiana's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 20 ian 2010
Locaţie: Sibiu, Romania
Vârsta: 45
Dieta: vegetariană
Date: 165cm, 65.7kg
Mesaje: 928
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Combinatii alimentare nesanatoase

Ciao, Eva!! Interesante informatii, unele le stiam....chiar intr-o emisiune T.V. pe teme medicale , un medic endocrinolog si nutritionistl e spunea...atunci chiar am fost surprinsa de ex...ca nu e voie mai mult de 3 fructe amestecate la o masa...Stii ca gandeam cat de nesanatos mancam, si cat de sanatos mancau bunicii nostri, nu aveau ei cunostinte de nutritie, da mancau mai simplu.... mai bine( sanatos)
Merci, mi le-am salvat in laptop.
Tu cum mai esti? Te pusic!
__________________
Jurnalul meu...Alesiana
  #28 (permalink)  
Vechi 21 iul 2011, 22:20:33
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Exclamation Indexul si incarcatura glicemica a alimentelor

  • 1
Asa dupa cum ii arata si numele, notiunea respectiva este legata de nivelul glicemiei, mai precis de amploarea cu care un glucid din dieta actioneaza asupra valorii glicemiei, dupa digestie si absorbtie. In nutritia clasica, glucidele (carbohidratii) erau imparttite in glucide simple, cu unul, doua sau trei molecule de monozaharid in compozitie, cunoscute si sub denumirea de zaharuri, si in glucide complexe, categorie in care intrau polizaharidele, cu un numar mare de molecule de monozaharid in componenta. Glucidele simple erau considerate a determina un salt rapid al glicemiei dupa ingestie, datorita absorbtiei lor facile, iar cele complexe, o crestere treptata a glucozei in sange, datorita digestiei si absorbtiei lor mai lente (motiv pentru care au fost denumite si "glucide lente").
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
  #29 (permalink)  
Vechi 21 iul 2011, 22:21:49
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Exclamation Indexul si incarcatura glicemica a alimentelor

  • 2
Practica a aratat, insa, ca glucidele complexe au o actiune cu mult mai diferentiata asupra glicemiei, efectele lor variind foarte mult in functie de alimentul din care provin si fiind caracterizate mai bine prin indexul glicemic. Acesta este considerat indexul care apreciaza utilizarea metabolica a glucidelor si el nu are legatura directa cu valoarea calorica a produselor. Evaluarea sa se face in laboratoare specializate, acreditate, si consta in administrarea unei doze standard din alimentul testat unor voluntari sanatosi, urmata de ingestia, intr-o zi succesiva, a unei doze de aliment de control care aduce aceeasi canitate de glucide ca si alimentul testat (acest control sau etalon poate fi, in functie de dorinta, paine alba sau glucoza). Se masoara modificarile glicemiei pre si postprandial, la intervale regulate de timp si se stabilesc curbe, indexul glicemic rezultand din raportarea zonei de hiperglicemie provocate de alimentul testat, la cea provocata de alimentul de control. Rezultatul este fie un procent care ne arata cat la suta din puterea hiperglicemianta a alimentului de control este acoperita de alimentul testat.
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
  #30 (permalink)  
Vechi 21 iul 2011, 22:25:18
eva 9's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 feb 2011
Locaţie: -, Romania
Date: 165cm
Mesaje: 2.621
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 8 ori in 6 mesaje
Exclamation Indexul si incarcatura glicemica a alimentelor

  • 3
De exemplu, painea integrala are un index glicemic de 70 fata de glucoza si de 91, fata de painea alba, deci raspunsul glicemic la ingestia painii integrale este egal cu 70% din cel provocat de aceeasi cantitate de glucoza pura si de 91% din cel provocat de painea alba. Clasificarea alimentelor in functie de indexul glicemic se bazeaza pe urmatoarele caracteristici:
  • tipul de polizaharid din compozitie: daca in amidon domina amiloza, aceasta va conferi acestuia un index mai redus, datorita capacitatii mai mici de a retine apa si a vitezei mai lente de digestie. In contrast, alimentele in care domina amilopectina, mai "avida" de apa si mai usor digerabile, au un index ridicat.
  • prezenta unor "bariere": daca polizaharidele digerabile se gasesc in spatele unor "bariere" formate din fibre nedigerabile (tarate), digestia va fi incetinita si indexul glicemic, mai mic
  • vascozitatea fibrelor: fibrele solubile incetinesc digestia enzimatica intestinala a amidonului, prin formarea de geluri, diminuand si indexul glicemic. Aceasta este una din explicatiile faptului ca merele si alte fructe bogate in pectine au indexuri glicemice foarte reduse.
  • tipurile de di- si monozaharide din compozitia polizaharidelor: maltoza are un index glicemic mai mare decat zaharoza, datorita faptului ca este formata din doua molecule de glucoza .
  • continutul de lipide si proteine din aliment: un nivel ridicat al acestor nutrienti determina o golire lenta a stomacului, deci coboara indexul glicemic prin incetinirea digestiei (cartoful prajit are un index glicemic mai mic decat cel copt)
  • aciditatea alimentului: o aciditate crescuta determina retinerea mai indelungata a produselor in stomac, incetinind digestia
  • gradul de procesare al alimentelor: un aliment inalt procesat necesita un efort digestiv redus, deci are un index glicemic mai mare
  • metoda gastrotehnica utilizata: tratamentul termic determina inflatia moleculelor de amidon si scaderea consistentei alimentelor, ceea ce accelereaza viteza de digestie si creste indexul glicemic. Un exemplu in acest sens il ofera pastele fainoase: daca sunt fierte "al dente" (10 -15 minute), vor avea un index glicemic mai mic decat daca sunt fierte un timp indelungat (≥ 20 minute).
Greutatea este incorecta. eva 9, trebuie să completezi acest câmp pentru a vedea necesarul tău caloric zilnic. [completează].
 

Informatii despre slabit
calorii, coltul, dieta, disciplina, jurnale, liric, ordine, sanatos, slabit, slabute

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Dezarhivare jurnal si schimbare avatar Roxie Forum 255 10 oct 2023 08:21:26
Jurnal de Disciplina, Motivatie, Perseverenta - Berry berry Arhiva jurnale slabit 10 09 mai 2011 15:37:05
Echilibru si frumusete- jurnal Verisima Verisima Arhiva jurnale slabit 15 05 apr 2011 20:36:47
jurnal-oana si ionut albu Arhiva jurnale slabit 7 14 mai 2010 20:51:06

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole