forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-eve-dieta-weight-watchers-8637.html)

EveEve 22 mar 2011 18:30:36

Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Buna fetelor!
In primul rand, imi pare extraordinar de bine ca am dat peste acest site. Te surprinzi foarte mult cand auzi pe la tv sau citesti printr-o revista despre persoane care au slabit un numar considerabil de kilograme, insa cand am intrat aici, si am vazut povestile unor persoane normale, neanuntate pe la tv, care au putut slabi atat de mult...E de zece mii de ori mai uimitor, si ambitioneaza foarte mult!:D
Niciodata nu am fost o persoana slaba. Cand eram mica, tatal meu contribuia mandru la "starea" mea, cumparandu-mi tot felul de prostii. Imi amintesc ca aveam in camera mea o masa maricica, absolut mereu plina de diferite ciocolate, o multime de snacks-uri, bomboane..si tot ce mai mancam eu cand eram mica. Ajunsesem intr-o perioada nici sa nu ma mai ating de mancarea normala, gatita. Apoi, dupa niste probleme financiare, tatal meu a trebuit sa vina la lucru in Madrid, si dupa el, si eu si mama mea. Desi in Romania mancam multe dulciuri, aici am atins "apogeul", datorita marei varietati de tot felul de prostii, de care nu ma indoiam nici o secunda ca ele trebuiau sa ajunga in stomacul meu. In urmatorul an, nu m-am cantarit, insa hainele cu care am venit din Romania, pareau haine de copil mic :|
Intotdeauna am fost mai timida de fel, insa copilaria si mai ales pubertatea mi-au fost tare grele din cauza comentariilor colegilor mei, care nu erau deloc prietenoase. Si parca orbita de furia care o simteam impotriva lor, mergeam si atacam mai tare frigiderul si din pacate simteam ca ma usurez cand faceam asta, macar pana data viitoare cand ieseam din casa.. Insa pe la 13 ani jumate, vedeam ca prietenele mele incepeau sa vorbeasca cu baietii, mai ieseau la o plimbare, iar eu nimic.. Asta, adaugat faptului ca mama mea mereu imi spunea, "ca sa nu imi mai fac dureri de cap", sa stau linistita, ca asa sunt eu, de cand m-am nascut am fost plinuta si ca este ceva genetic. Au fost doua elemente decisive care m-au ambitionat (abea acum imi dau seama ca intr-un mod destructiv) sa "le arat eu lor", ca pot slabi, si pot arata mai bine ca prietenele mele, si ca nu stau eu dupa cum "bate" genetica. Asa ca am inceput prin a-mi achizitiona un cantar. Cu 4 luni inainte sa implinesc 14 ani, aveam 1,50 si 67 de kg :| Partea buna din "metoda" pe care am decis s-o aplic a fost sportul. Faceam 3 ore de bicicleta statica in fiecare zi, plus 200 de abdomene, 200 de genoflexiuni si 100 de flotari. Partea rea, ca mancam MAXIM 5 frunze de salata verde pe zi, iar in weekend, drept rasplata, pe langa cele cateva frunze de salata imi permiteam si o rosie mica. Asa am facut timp de 2 luni, si am slabit 19 kg...Eram bucuroasa si pregatita de vara cu cele 48 de kg ale mele. Insa efectele nocive ale "dietei" pe care am tinut-o, nu au intarziat sa apara. Unghiile le aveam distruse, din cauza lipsei de calciu. Multumeam lui Dumnezeu ca am avut intotdeauna o podoaba capilara extraordinar de bogata, pentru ca incepuse sa imi cada parul intr-un mod alarmant, si multe alte probleme ce am avut. Insa cea mai grava, a fost ca mi-am distrus tot sistemul digestiv, si pana in ziua de azi, trebuie sa am mare grija sa includ cereale, sau vre-un iaurt cu bifidus ca sa-mi poata functiona cat de cat bine. Am incercat pentru asta zeci de pastile, ceaiuri, kiwi, apa calda pe stomacul gol... Insa toate mi-au facut efect un timp, iar apoi reveneam la aceiasi problema.
Dupa faza in care am slabit, am inceput sa mananc normal, dar fara paine, si dulciuri foarte putine. Asa ca in urmatoarele saptamani, m-am ingrasat vreo 3 kg, dar apoi organismul mi s-a stabilizat la acea greutate. Am oscilat cam 2 ani intre 51-52 kg, depinde de perioade. Insa in vara 2006, cand aveam 16 ani, am fost in vacanta in Romania, iar acolo, spre sfarsitul vacantei, nu pot sa-mi dau seama de la ce, mi-au aparut niste bube, ca un fel de basici pe picioare, maini si burta. Incepeau prin a fi o buba mica de tot si rosie, apoi in decurs de cateva ore se marea foaaarte mult, se facea ca o basica, si apoi se spargea, si imi ramanea portiunea aia de parca era arsa. Stiu, dezgustator. Asa ca am fost la medic tot in Romania, mi-au facut analize, mi-au zis ca am o boala foarte ciudata care nici nu mai tin minte cum se numeste, si mi-au dat un spray care ma ustura ingrozitor, si tratament prin injectii. Insa nu trebuia sa mananc sarat pe toata perioada tratamentului. Zis si facut. M-am apucat din nou de dulciuri! Asa ca am ajuns inapoi in madrid cu vreo 57 de kg. Aici iar am fost la medic, mi-au zis ca e imposibil sa am boala aia care mi-a fost diagnosticata in Romania deoarece acea boala se da doar la persoanele de peste 80 de ani. Iar analize, si nici acum nu si-au dat seama de la ce as fi putut avea acele basici. Mii-au prescris alt tratament, in care tot nu aveam voie sa mananc sarat pe toata perioada lui. Am mai mancat cateva zile dulciuri, iar apoi cand m-am urcat pe cantar, m-am speriat. Asa ca am decis sa mananc mancare normala, fie ea si sarata, ca in fond, mai rau decat sa mananc dulce, ce putea sa mi se intample? Intrebare la care mi-am raspuns singurica dupa cam 2 luni, ajutata de cantarul care-mi arata 63 kg, si oglinda care-mi arata cata celulita am adunat in asa putin timp. Insa n-am facut nimic. M-am mai cantarit dupa vreo 6 luni de atunci, si aveaam 65 de kg. Iar apoi m-am mai cantarit dupa vreo alte 6 luni, in vara cand aveam 17 ani, si aveam 68 de kg..Din nou:(Desi eram putin mai inalta, am luat o noua decizie. Trebuia sa fac ceva, dar de data asta, ceva sanatos! La primul examen care mi l-au facut, aveam 12 kg peste greutatea care ar fi trebuit s-o am, dintre care 3 kg erau de grasime, iar 9kg in plus de lichide:| .Cu ajutorul nutritionistei, am inceput sa mananc sanatos. Imi dadea si niste pastile si siropuri, toate pe baza de plante si produse naturale. Mai stiu persoane care s-au inscris si au zis ca nu le-a ajutat deloc. Eu nu m-am abatut nici o secunda de la sfaturile si dieta nutritionistei, care era una foarte consistenta si nu-i lipsea nimic, eram mereu grijulie sa iau siropul si pastilele, si am slabit frumos 9 kg din septembrie 2007 pana in martie 2008. La solduri, am dat jos10 cm, la fund 11, iar la burta 8. Celulita aproape ca imi disparuse. Aveam 59 kg si mergeam bucuroasa spre targetul meu de 55. Dar cand s-au despartit parintii mei, am ramas singura cu mama, si nu-mi mai puteam permite sa merg acolo, pentru ca pastilele si siropul erau scumpe ptr bugetul cu care am ramas noi doua. Asa ca din martie de cand nu am mai mers pana in septembrie, am continuat sa mananc sanatos, desi acum, cand era ziua cuiva, mai mancam si o bucatica de tort, mai serveam un pahar de suc, etc. Si desi nu am mai slabit, nici nu m-am mai ingrasat deloc, desi toata lumea imi spunea ca dupa ce n-o sa mai iau siropul ala si pastilele ma voi ingrasa din nou. Dar asta nu s-a intamplat, pana nu am inceput sa reintroduc in alimentatia mea prajelile abundente, dulciurile in egala masura, paine, si toate obiceiurile proaste de care candva m-am descotorosit. Asta prin toamna 2008, cand deja aveam 18 ani. Iar de atunci, iar m-am lasat in voia soartei, iar am ajuns la 64, 65kg. In tot timpul asta, am probat fel de fel de diete "minune", cea mai oribila a fost cea cu supa de varza. Nu puteam lua o lingura fara sa mi se intoarca stomacul pe dos, si cu toate astea, ma tineam de nas, si mancam. Insa ceea ce nu am avut clar pana acum ca trebuie sa fac dupa ce termin o dieta, este sa-mi invat corpul sa mi se stabilizeze la un anumit aport caloric zilnic venit dintr-o alimentatie cat mai sanatoasa, si ca nu pot manca de indata ce termin dieta aportul caloric care mi se cuvine pentru a ma mentine. Trebuie sa maresc putin cate putin numarul caloriilor, pana organismul va invata sa se mentina la greutatea dorita, cu caloriile necesare.Cu alte cuvinte, sa respect perioada de mentinere:D Sper sa pot slabi impreuna cu voi, si tot impreuna sa ne mentinem la greutatea ideala.. De asemenea sper ca dupa ce voi slabi sa nu mai am nici o perioada de "lasare", ci sa am o alimentatie sanatoasa pt totdeauna.
:D

EveEve 22 mar 2011 18:46:14

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Abea asteptam sa-mi fac un jurnal ;)) Si desi m-am inscris pe site de aproape o luna, pana acum nu am tinut nici un fel de dieta, decat ca imi controlam caloriile, asa ca nu vedeam rostul sa deschid o casuta doar pt mine;))
Singura mea perioada de sport, a fost cea de 2 luni din prima mea dieta..De atunci nu am mai facut nici o genoflexiune niciodata, nici macar la educatie fizica:( Insa de cand am intrat aici, si am rasfoit putin paginile forumului, am descoperit multe programe interesante si distractive de sport, asa ca am aproape o luna de cand am inceput sa fac 6 zile pe saptamana cate o ora jumatate - doua ore (depinde de timp) de diferite tipuri de Aerobic, Hip Hop Abs, Zumba, Tae Bo, Pilates, etc. Si imi merge extraordinar de bine. Am slabit aproape 2 kg. Nici inainte nu mancam mult, deci nu cred ca le-am slabit din cauza controlului de calorii, ci din cauza sportului. Si pielea raspunde si ea foarte frumos acestui stimul ;))
Plus ca, de unde stau eu pana la statia de metrou, inainte luam autobuzul. Sunt vreo 5 statii de mers, insa acum le merg pe jos, la pas rapid. Nu mai folosesc scarile rulante sau liftul nici la facultate nici la metrou.
Cat despre orar, poate cu cina o sa am ceva probleme, pentru ca invat dupa-masa. Deci pana la pranz imi pot desfasura bine programul. gustarea dintre pranz si cina, o pot lua in tim ce merg dintr-o clasa intr-alta. Dar de cina nu prea am timp, mai ales ca miercurea si joia am de la 7 la 10 cu acelasi profesor, si avem decat o mica pauza de 5 minute care de obicei o folosesc pt a merge la toaleta :|
Pentru ca este mai permisiva, am ales sa fac dieta Weight Watchers, dar sa-mi controlez putin si caloriile.
Din cate am citit eu pe forum despre punctele permise, Am facut urmatorul calcul:
1.Sex
*Femeie - 7 pt.
2. Varsta
*18 - 20 de ani - 5 pt.
3.Greutate
*60 - 69kg - 6 pt.
4.Inaltime
*Peste 1.60 - 2 pt.
5. Activitate zilnica
*Majoritatea timpului in miscare - 4 pt.
---------------------------------------------------------
TOTAL: 24 puncte

E bine??
Putin mai tarziu, o sa postez si meniul meu de astazi.
Astept nerabdatoare sfaturi, mustrari si corectari din partea voastra.
Va multumesc mult:-*

Slabuta 22 mar 2011 20:20:28

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Buna Eve :)

Ai dreptate... povestile oamenilor reali sunt cele mai bune surse de inspiratie si motivatie. :)

Interesanta si in acelasi timp trista povestea ta. :( De fapt, fiecare dintre slabutele de aici a trecut prin asa ceva... :(

Este bine ca te-ai hotarat sa urmezi un stil de viata sanatos. :)

Din titlul jurnalului tau inteleg ca te-ai orientat spre Weight Watchers :)

Mai poti discuta si cu slabutele de aici :) http://forum.slabute.ro/dieta-weight...-come-947.html

Aici ai multe alimente si punctele lor :) Weight Watchers - Slabute.ro

Mult succes in drumul catre slabuta din tine! :)

EveEve 22 mar 2011 21:18:14

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 583943)
Buna Eve :)

Ai dreptate... povestile oamenilor reali sunt cele mai bune surse de inspiratie si motivatie. :)

Interesanta si in acelasi timp trista povestea ta. :( De fapt, fiecare dintre slabutele de aici a trecut prin asa ceva... :(

Este bine ca te-ai hotarat sa urmezi un stil de viata sanatos. :)

Din titlul jurnalului tau inteleg ca te-ai orientat spre Weight Watchers :)

Mai poti discuta si cu slabutele de aici :) http://forum.slabute.ro/dieta-weight...-come-947.html

Aici ai multe alimente si punctele lor :) Weight Watchers - Slabute.ro

Mult succes in drumul catre slabuta din tine! :)

Multumesc mult pentru urari, slabuta:-*
Intr-adevar, sunt sigura ca orice fata care se afla aici a trecut prin momente grele in privinta siluetei, pentru ca daca nu, inca ar umbla cautand o dieta miraculoasa, fara restrictii si efort, si distrugandu-si organismul. Insa e bine ca, putin cate putin si datorita sprijinului ca se ofera aici pe forum, fiecare dintre noi incepem sa ne refacem, sa slabim si sa ne stabilizam la greutatea dorita.
Multumesc mult si pentru link-uri. Chiar am nevoie sa mai cunosc fete care tin dieta aceasta, deoarece desi am studiat-o, inca sunt chestii care nu le inteleg ;))
Multumesc pentru vizita si pentru tot!:-*

EveEve 22 mar 2011 22:38:45

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Ok, iata si meniul meu de astazi:

Micul dejun
-Cappuccino - 1.8 pt - 79 kcal

Pranz
- 100g Chiftele la cuptor - 3.1 pt - 130.8 kcal
- 40 ml Sos Curry - 1.8 pt - 64 kcal
- 100g Cartofi fierti - 1.3 pt - 87 kcal
- 100 g mazare (conserva) - 1.7 pt - 79 kcal

Gustare
-300g Portocale - 1.5 pt - 141 kcal

Cina
- 300g Salata mixta - 1.5 pt - 96 kcal
- 100g Piept de pui la gratar - 2.9 pt - 131 kcal
- 100g Iaurt natural cremosso - 2.1 pt - 102 kcal
- 40g branza semi-tare - 3.92 pt - 146 kcal

Gustare
- 125g Iaurt bifidus - 0,5 pt - 50 kcal
-----------------------------------------------------------------------
TOTAL INGERAT: 22,12 pt - 1105 kcal

Sport:
- Aerobic, 80 min - 8 pt - 538 kcal
- Metabolism bazal - 1398 kcal
-----------------------------------------------------------------------
TOTAL CONSUMAT: 8 pt - 1936 kcal

Punctele din meniu atat cat si caloriile, le-am calculat dupa calculatorul de pe site.
Punctele de la sport, le-am calculat dupa un post despre dieta aceasta. Este corect?

Liv86 23 mar 2011 09:20:02

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Buna! Felicitari pt decizia de a-ti face un jurnal! Meniul postat de tine pare unul sanatos si echilibrat! Bravo si pt sport! Tine-o tot asa si rezultatele nu vor intarzia sa apara. O zi buna!>:D<

EveEve 23 mar 2011 09:27:11

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de Liv86 (Post 584474)
Buna! Felicitari pt decizia de a-ti face un jurnal! Meniul postat de tine pare unul sanatos si echilibrat! Bravo si pt sport! Tine-o tot asa si rezultatele nu vor intarzia sa apara. O zi buna!>:D<

Buna dimineata Liv, si bine ai venit pe la mine:D:-*!
Ma bucur ca nu am dat gres cu meniul, desi asta, din pacate, nu se intampla de fiecare data:( Dar daca tot m-am pus sa fac ceva, o sa-mi permit sa fac greseli cat mai putine sau chiar deloc. SI eu ma bucur tare mult ca am inceput sa fac sport, acum imi pare rau ca l-am neglijat atatia ani:(Dar decat niciodata, cred ca e bine ca m-am trezit si mai tarziu ;))
Imi doresc tare mult sa vad rezultatele, dar nu ma voi obsesiona din nou cu asta.. Prefer sa slabes mai greu, dar sigur si sanatos..
Iti multumesc inca o data pentru vizita, si te mai astept:D
O zi cat mai buna si tie!>:D<

Monica17 23 mar 2011 11:15:06

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Buna Eve!
Am citit povestea ta si parca ma vedeam pe mine acolo!
Si eu am trecut prin ce ai trecut tu, dar slava Domnului ca nu m-am imbolnavit! Imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin asta si totul DOAR pentru rautatile celor din jur. Si eu ajungeam acasa de la scoala si mancam si manacam si iar mancam de suparare si totodata de placere! Offf... ce viata!
Important e ca ne-am dat seama ca salvarea nostra este o alimentatie sanatoasa si pe viata, nu tot felul de diete "minune". Si eu am incercat supa de varza, de fapt nu stiu daca pot spune ca am incercat-o .. dor mi-am facut-o si la prima lingura am simtit ca mi se face rau. Am strecurat-o pentru ca nu-mi placea varza si incercam s-o beau, dar avea un gust ORIBIL! Si am zis "lasa!".
Felicitari pentru jurnal si succes cu noua dieta! :-*

EveEve 23 mar 2011 12:46:50

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de Monica17 (Post 584797)
Buna Eve!
Am citit povestea ta si parca ma vedeam pe mine acolo!
Si eu am trecut prin ce ai trecut tu, dar slava Domnului ca nu m-am imbolnavit! Imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin asta si totul DOAR pentru rautatile celor din jur. Si eu ajungeam acasa de la scoala si mancam si manacam si iar mancam de suparare si totodata de placere! Offf... ce viata!
Important e ca ne-am dat seama ca salvarea nostra este o alimentatie sanatoasa si pe viata, nu tot felul de diete "minune". Si eu am incercat supa de varza, de fapt nu stiu daca pot spune ca am incercat-o .. dor mi-am facut-o si la prima lingura am simtit ca mi se face rau. Am strecurat-o pentru ca nu-mi placea varza si incercam s-o beau, dar avea un gust ORIBIL! Si am zis "lasa!".
Felicitari pentru jurnal si succes cu noua dieta! :-*

Buna Moni :-*!
Ma bucur ca ai trecut pe la mine:x
Da, intr-adevar, multe fete trec prin asta, si e pacat de corpul nostru ca ni-l stricam aiurea. Asa se intampla cand esti deprimata din cauza kg si fara experienta, faci fel de fel de prostii:( Ma rog, e cam lunga prima parte a povestei, insa sper ca daca va intra vreo fata care vrea sa-si chinuie corpul prin fel de fel de diete drastice, sa stea putin pe ganduri, sa se gandeasca la sanatatea ei, si sa invete din greselile altora..
Da..supa de varza e oribila, si ca mancare, si ca dieta cred eu...Eu am reusit sa o tin doua saptamani, cu pauza intre ele. Dar cand am facut pauza, si dupa a 2-a saptamana, timp in care mancam normal dar fara grasimi, mai mult salate si piept de pui la gratar, am pus imediat la loc. Deci m-am chinuit degeaba:)
Multumesc pentru urari, si te mai astept pe la mine>:D<:-*:-*!

Sarita 23 mar 2011 14:14:30

Re: Jurnal Eve - Dieta Weight Watchers
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 584125)
Ok, iata si meniul meu de astazi:

Micul dejun
-Cappuccino - 1.8 pt - 79 kcal

Pranz
- 100g Chiftele la cuptor - 3.1 pt - 130.8 kcal
- 40 ml Sos Curry - 1.8 pt - 64 kcal
- 100g Cartofi fierti - 1.3 pt - 87 kcal
- 100 g mazare (conserva) - 1.7 pt - 79 kcal

Gustare
-300g Portocale - 1.5 pt - 141 kcal

Cina
- 300g Salata mixta - 1.5 pt - 96 kcal
- 100g Piept de pui la gratar - 2.9 pt - 131 kcal
- 100g Iaurt natural cremosso - 2.1 pt - 102 kcal
- 40g branza semi-tare - 3.92 pt - 146 kcal

Gustare
- 125g Iaurt bifidus - 0,5 pt - 50 kcal
-----------------------------------------------------------------------
TOTAL INGERAT: 22,12 pt - 1105 kcal

Sport:
- Aerobic, 80 min - 8 pt - 538 kcal
- Metabolism bazal - 1398 kcal
-----------------------------------------------------------------------
TOTAL CONSUMAT: 8 pt - 1936 kcal

Punctele din meniu atat cat si caloriile, le-am calculat dupa calculatorul de pe site.
Punctele de la sport, le-am calculat dupa un post despre dieta aceasta. Este corect?

Buna! Ma bucur ca ai ales dieta WW (si eu am tinut-o de cateva ori, imi place foarte mult sa calculez si sa adun punctele ;) ).
Meniul tau arata destul de bine dar incearca sa mananci mai mult la micul dejun, nu doar un capuccino, astfel nu vei fi tentata sa papi asa mult ziua (oricum nu ai facut-o ;) ) si incearca sa nu combini carnea de la chiftelute cu cartofii (proteine+carbohidrati) deoarece iti vor incetini slabirea chiar daca mananci conform regulilor WW.

Ce sa iti mai spun...Succes in continuare!>:D<
aaaa si bravo pentru aerobic ;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:54:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO