Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

JURNAL EXP sau cum sa nu accepti pretul iluzionarii

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 14 aug 2012, 13:41:18
Exp's Avatar
Exp Exp este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt unul dintre slăbuţi!Sunt unul dintre slăbuţi!
Merite:
 
Data înregistrării: 30 iun 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Hipocalorica(densit.calorica mica/volum mare/bogate in fibre si proteine) dar cf Monty(IG+asocieri)
Date: 187cm, 104kg
Mesaje: 645
Aprecieri acordate: 80
Am fost apreciat(a) de 62 ori in 43 mesaje
Implicit JURNAL EXP sau cum sa nu accepti pretul iluzionarii

Buna Slabutelor!
Bine ati venit in casuta mea!

Sunt o slabuta relativ "tanara" de doar 41 de anisori care si-a propus sa scrie in acest Jurnal "calatoria" ei in lupta de mentinere a kilogramelor pierdute.

De cand ma stiu, am fost usor pufoasa. In copilarie aveam o scuza drept pentru care toata lumea imi accepta "pohtele". Adolescenta a fost si ea cu bunele si relele ei. Noroc ca in anii '90 canoanele/tiparele/dimensiunile erau mai prietenoase si astfel am trecut drept "bine" (astazi m-as fi incadrat la plinuta)

Am dobandit in timp toate "binefacerile" unui regim dezechilibrat, astfel ca am slabit si m-am ingrasat rapid, am trecut prin toate fazele gen yo-yo, binge eating, bulimie, anorexie...si ce Dumnezeu o mai exista si bineinteles, am ocolit orice tentativa de a face sport. Pe scurt, am "reusit" sa imi dereglez metabolismul, sa traiesc mereu cu frica de a nu ma ingrasa sau cu remuscarile avute atunci cand goleam frigiderul. Pana aici este perfect

Sa revenim in zilele noastre- stiuta fiind zicala "tot raul spre bine", am descoperit recent si unele probleme la coloana vertrebrala (macar asta m-a scutit putin de sentimentul de vinovatie privind lipsa activitatii fizice). Si ce nu face frica din om.... am avut de ales in a jongla mai departe cu stilul "smuls" de pana atunci dar care ar fi avut ca finalitate o interventie chirurgicala sigura sau cu o reducere a greutatii, mentinere ulterioara si stil de viata sanatos. Ghiciti ce am ales!

Buuuuuuuun, de slabit am slabit (niciodata nu am avut atat de putine kg, poate doar pe la 15 ani) dar acum e acum! TREBUIE sa ma mentin! Ca si activitate fizica- nu am voie momentan decat mers...si merg pana rup pantofii nu alta (asta tocmai mi s-a intamplat in dimineata asta, undeva in fata service-ului din bd Aviatorilor/Bucuresti).

Referitor la "meniuri"- aici am o problema, pentru ca nu agreez carnea, produsele derivate si nici lactatele iar cruditatile nu imi "pica" prea bine...deci ma rezum la: maxim 2 fructe/zi gen mere/pere/prune/citrice, oua, supe de legume (absolut toate legumele), fasole boabe (de regula salata), cartofi- aici parerile sunt impartite insa mai nou, exista studii care confirma efectele benefice- in plus, fiind carbo cu eliberare lenta, iti asigura senzatia de satietate mai mult timp. Suplinesc cu multivitamine... din fericire!

Ce nu reusesc sa fac: nu reusesc sa renunt la paine...sunt innebunita dupa ea si mai grav, dupa cea alba! Avand in vedere cele de mai sus, va rog sa nu ma certati prea tare in ceea ce priveste meniul meu zilnic (nu va obositi sa va uitati acolo pentru ca veti vedea numai bazaconii). Momentan "lucrez" la asta. Partea buna este ca imi calculez zilnic numarul caloriilor ingerate versus al celor consumate si incerc sa am mereu mai putine papate

In final, as vrea sa va propun ca in acest jurnal sa povestim/ impartasim si sa ne oferim suport reciproc atunci cand stim ca am incalcat dieta sau ca am depasit numarul caloriilor. Cunosc perfect sentimentul acela de vinovatie precum si jalnica activitate de a te indopa cu mancare atunci cand te simti singura sau trista...si crezi ca astfel starea de bine va aparea in scurt timp...dar vai cum te vei simti dupa

Va propun ca in astfel de momente sa povestim in loc sa ne indopam, sa glumim in loc sa fim triste si sa fim foarte foarte sincere, in primul rand cu noi. Nu este nicio rusine sa gresesti, rusine este sa te faci ca nu observi, sa te iluzionezi si ulterior sa reintri in tot acest cerc vicios al slalomului printre kilograme.

Astazi de exemplu, ma simt vinovata, frustrata si efectiv dezamagita. Nu am depasit numarul caloriilor- si aici fac o paranteza- (v-am spus ca am procedat total aiurea in asa zisele mele "diete" de pana acum drept pentru care mi-am dereglat metabolismul; ajunsesem sa ingerez foarte putine calorii, sub 1000, si cu toate astea sa stagnez; acum incerc sa refac ce se mai poate si sa cresc treptat nr. caloriilor, suplinit de activitate fizica (mers)... poate ma repet dar vreau sa ma asigur ca ma intelegeti)...DECI: NU am depasit numarul caloriilor, miscare am facut si cu toate astea am acumulat inca 1kg ???!!!! Spuneti voi fetelor daca nu este total aiurea

Oare "operatie de metabolism" se poate face ???!!!

Va astept cu drag la povestit!
Cristina
Exp, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Exp, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2349 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1832 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui Exp:
kartika (21 oct 2012)
  #2 (permalink)  
Vechi 14 aug 2012, 13:57:16
coco23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 25 apr 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 155cm, 45kg
Mesaje: 2.262
Aprecieri acordate: 324
Am fost apreciat(a) de 441 ori in 276 mesaje
Implicit Re: JURNAL EXP sau cum sa nu accepti pretul iluzionarii

Draga Cristina, mi-a facut mare placere sa te citesc, ai un stil tare placut si sincer

In primul rand, tineretea sta in suflet, nu in buletin, asa ca felicitari pt modul de abordare a problemei!

Frica si remuscarile vin din noi, doar noi putem sa le invingem.

Nu este nicio problema daca nu mananci multa carne, totul sta in a avea suficiente proteine, atat! proteinele le poti lua si din fructe, legume.

Daca poftesti asa de tare la paine, ai clar carenta de vitamina B - fa o cura cu bors sau cumpara niste vitamine din comert.

Cu cartofii, eu personal sunt de acord, mai ales cei fierti,ti sau copti, nu prajiti sau in ulei. Tin de foame si au vitamine si ei.

Cum arata un meniu la tine?

Felicitari pt greutatea ta, stai mai bine ca multe tinerele de 18-20 de ani! Mai multa incredere in tine!

Citat:
Anterior postat de Exp Vezi mesajul
Buna Slabutelor!
Bine ati venit in casuta mea!

Sunt o slabuta relativ "tanara" de doar 41 de anisori care si-a propus sa scrie in acest Jurnal "calatoria" ei in lupta de mentinere a kilogramelor pierdute.

De cand ma stiu, am fost usor pufoasa. In copilarie aveam o scuza drept pentru care toata lumea imi accepta "pohtele". Adolescenta a fost si ea cu bunele si relele ei. Noroc ca in anii '90 canoanele/tiparele/dimensiunile erau mai prietenoase si astfel am trecut drept "bine" (astazi m-as fi incadrat la plinuta)

Am dobandit in timp toate "binefacerile" unui regim dezechilibrat, astfel ca am slabit si m-am ingrasat rapid, am trecut prin toate fazele gen yo-yo, binge eating, bulimie, anorexie...si ce Dumnezeu o mai exista si bineinteles, am ocolit orice tentativa de a face sport. Pe scurt, am "reusit" sa imi dereglez metabolismul, sa traiesc mereu cu frica de a nu ma ingrasa sau cu remuscarile avute atunci cand goleam frigiderul. Pana aici este perfect

Sa revenim in zilele noastre- stiuta fiind zicala "tot raul spre bine", am descoperit recent si unele probleme la coloana vertrebrala (macar asta m-a scutit putin de sentimentul de vinovatie privind lipsa activitatii fizice). Si ce nu face frica din om.... am avut de ales in a jongla mai departe cu stilul "smuls" de pana atunci dar care ar fi avut ca finalitate o interventie chirurgicala sigura sau cu o reducere a greutatii, mentinere ulterioara si stil de viata sanatos. Ghiciti ce am ales!

Buuuuuuuun, de slabit am slabit (niciodata nu am avut atat de putine kg, poate doar pe la 15 ani) dar acum e acum! TREBUIE sa ma mentin! Ca si activitate fizica- nu am voie momentan decat mers...si merg pana rup pantofii nu alta (asta tocmai mi s-a intamplat in dimineata asta, undeva in fata service-ului din bd Aviatorilor/Bucuresti).

Referitor la "meniuri"- aici am o problema, pentru ca nu agreez carnea, produsele derivate si nici lactatele iar cruditatile nu imi "pica" prea bine...deci ma rezum la: maxim 2 fructe/zi gen mere/pere/prune/citrice, oua, supe de legume (absolut toate legumele), fasole boabe (de regula salata), cartofi- aici parerile sunt impartite insa mai nou, exista studii care confirma efectele benefice- in plus, fiind carbo cu eliberare lenta, iti asigura senzatia de satietate mai mult timp. Suplinesc cu multivitamine... din fericire!

Ce nu reusesc sa fac: nu reusesc sa renunt la paine...sunt innebunita dupa ea si mai grav, dupa cea alba! Avand in vedere cele de mai sus, va rog sa nu ma certati prea tare in ceea ce priveste meniul meu zilnic (nu va obositi sa va uitati acolo pentru ca veti vedea numai bazaconii). Momentan "lucrez" la asta. Partea buna este ca imi calculez zilnic numarul caloriilor ingerate versus al celor consumate si incerc sa am mereu mai putine papate

In final, as vrea sa va propun ca in acest jurnal sa povestim/ impartasim si sa ne oferim suport reciproc atunci cand stim ca am incalcat dieta sau ca am depasit numarul caloriilor. Cunosc perfect sentimentul acela de vinovatie precum si jalnica activitate de a te indopa cu mancare atunci cand te simti singura sau trista...si crezi ca astfel starea de bine va aparea in scurt timp...dar vai cum te vei simti dupa

Va propun ca in astfel de momente sa povestim in loc sa ne indopam, sa glumim in loc sa fim triste si sa fim foarte foarte sincere, in primul rand cu noi. Nu este nicio rusine sa gresesti, rusine este sa te faci ca nu observi, sa te iluzionezi si ulterior sa reintri in tot acest cerc vicios al slalomului printre kilograme.

Astazi de exemplu, ma simt vinovata, frustrata si efectiv dezamagita. Nu am depasit numarul caloriilor- si aici fac o paranteza- (v-am spus ca am procedat total aiurea in asa zisele mele "diete" de pana acum drept pentru care mi-am dereglat metabolismul; ajunsesem sa ingerez foarte putine calorii, sub 1000, si cu toate astea sa stagnez; acum incerc sa refac ce se mai poate si sa cresc treptat nr. caloriilor, suplinit de activitate fizica (mers)... poate ma repet dar vreau sa ma asigur ca ma intelegeti)...DECI: NU am depasit numarul caloriilor, miscare am facut si cu toate astea am acumulat inca 1kg ???!!!! Spuneti voi fetelor daca nu este total aiurea

Oare "operatie de metabolism" se poate face ???!!!

Va astept cu drag la povestit!
Cristina
coco23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1297 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 780 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #3 (permalink)  
Vechi 14 aug 2012, 14:30:31
Exp's Avatar
Exp Exp este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt unul dintre slăbuţi!Sunt unul dintre slăbuţi!
Merite:
 
Data înregistrării: 30 iun 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Hipocalorica(densit.calorica mica/volum mare/bogate in fibre si proteine) dar cf Monty(IG+asocieri)
Date: 187cm, 104kg
Mesaje: 645
Aprecieri acordate: 80
Am fost apreciat(a) de 62 ori in 43 mesaje
Implicit Re: JURNAL EXP sau cum sa nu accepti pretul iluzionarii

Buna Coco si bine ai venit :-)))

Merci frumos pentru sfatul cu borsul, chiar nu m-am gandit la asta si cred ca ai mare dreptate. In legatura cu meniurile- pai aici este "minunatia"... la mine nu prea arata bine Poti sa vizualizezi (daca vrei sa te amuzi copios) insa mentionez ca: orele nu sunt conforme, de multe ori trec totul o data si nu defalcat pe cele 2 mese principale (adica pe la 10 si pe la 19)... 5 mese nu pot nici de frica iar fructele (gustarile) nu cred ca le-am trecut vreodata. Oricum, meniurile mele sunt cel putin "smucite" insa per total incerc sa ating 1000kcal. Asta sa fie cauza ptr care tocmai am mai "castigat" un kilogram sau painica aia alba ?...la care ar trebui sa renunt....

Te mai astept cu drag si cu orice sfat vei considera tu de cuvinta
Cristina
Exp, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Exp, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2349 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1832 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Exp; 14 aug 2012 at 14:31:22. Motiv: .
  #4 (permalink)  
Vechi 14 aug 2012, 15:16:09
coco23's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 25 apr 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Date: 155cm, 45kg
Mesaje: 2.262
Aprecieri acordate: 324
Am fost apreciat(a) de 441 ori in 276 mesaje
Implicit Re: JURNAL EXP sau cum sa nu accepti pretul iluzionarii

M-am uitat pe meniurile tale dar eu cred ca tu nu apreciezi bine cantitatile. 700 de grame de fasole fiarta pe zi este fooooarteee mult cantitativ. Ai mai pus si 200 de grame de ou fiert, asta inseamna vreo 4 oua medii, iar e mult pt o singura zi.
Esti sigura ca astea sunt corecte?

Mananci totusi prea multi carbo - paine, fasole, cartofi. Le mananci impreuna, ca separat nu ar fi o problema.

Painea alba este totusi prea multa si nu ar trebui zilnic, asa e.
Incearca si tu wasa sau rondele de orez, chiar si lipii libaneze, mai reduci din calorii.

Prea multi carbo ca painea, cartofii, fasolea - de la astea sigur te ingrasi.

Incearca totusi proteina animala - branza, urda, iaurt, oua, carne slaba, astea te ajuta sa slabesti
coco23, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1297 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 780 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #5 (permalink)  
Vechi 14 aug 2012, 15:51:00
Exp's Avatar
Exp Exp este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt unul dintre slăbuţi!Sunt unul dintre slăbuţi!
Merite:
 
Data înregistrării: 30 iun 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Hipocalorica(densit.calorica mica/volum mare/bogate in fibre si proteine) dar cf Monty(IG+asocieri)
Date: 187cm, 104kg
Mesaje: 645
Aprecieri acordate: 80
Am fost apreciat(a) de 62 ori in 43 mesaje
Implicit Re: JURNAL EXP sau cum sa nu accepti pretul iluzionarii

hai sa vad daca "mor"
maine mi-am propus asa:


CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 11:47
Iaurt semidegresat, 300g - 189 calorii, 15.6 proteine, 4.5 grasimi, 18 colesterol, 21 carbohidrati, 0 fibre, 210 sodiu, 21 zaharuri
Ou fiert, 50g - 78 calorii, 6.3 proteine, 5.3 grasimi, 212 colesterol, 0.6 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0.6 zaharuri

Gustare 1, ora 16:44
Mere Idared, 240g - 113 calorii, 1 proteine, 0.2 grasimi, - colesterol, 28.3 carbohidrati, 4.3 fibre, - sodiu, - zaharuri

Prânz, ora 16:37
Rondele din orez expandat, SanoVita, 20g - 80 calorii, 1.6 proteine, 0.6 grasimi, - colesterol, 16.9 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Ciorba deasa de legume, 300g - 77 calorii, 3.3 proteine, 0.6 grasimi, - colesterol, 14.7 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri

Cina, ora 16:40
Salata rosii, castraveti, ceapa, That, 300g - 58 calorii, 2.4 proteine, 0.3 grasimi, 0 colesterol, 13.5 carbohidrati, 2.7 fibre, 6.6 sodiu, 5.7 zaharuri
Ton in apa, conserva, Ica, 200g - 220 calorii, 50 proteine, 2 grasimi, - colesterol, 1 carbohidrati, 1 fibre, 1000 sodiu, - zaharuri
Iaurt semidegresat, 150g - 95 calorii, 7.8 proteine, 2.3 grasimi, 9 colesterol, 10.5 carbohidrati, 0 fibre, 105 sodiu, 10.5 zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 910 calorii, (mult)88 proteine, (mic)15.8 grasimi, 239 colesterol, 106.5 carbohidrati, 8 fibre, 1321.6 sodiu, 37.8 zaharuri

ACTIVITATI FIZICE
Mers 2 mile/ora (3.2 km/h), pas incet, 90min - 115 calorii
Metabolism bazal - 1177 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1292 calorii


p.s. nu tineti cont de ore, acolo nu am mai modificat... ideea este ca incerc 3 mese principale + 2 mere drept gustari; sa vedem cat ma tine;
__________________
JURNAL EXP
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...rii-11784.html
" Mintea intuitiva este un dar sfant iar mintea rationala este un servitor credincios. Am creat o societate care onoreaza servitorul, dar a uitat darul..." (Albert Einstein)

"Great souls have willpower, weak once only desire"
"In God we trust, all others pay cash"
Exp, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Exp, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2349 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1832 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #6 (permalink)  
Vechi 14 aug 2012, 18:15:01
cesi's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 28 mar 2012
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 53
Date: 163cm, 56.9kg
Mesaje: 359
Aprecieri acordate: 19
Am fost apreciat(a) de 46 ori in 27 mesaje
Implicit Re: JURNAL EXP sau cum sa nu accepti pretul iluzionarii

Citat:
Anterior postat de Exp Vezi mesajul
Buna Slabutelor!
Bine ati venit in casuta mea!

Sunt o slabuta relativ "tanara" de doar 41 de anisori care si-a propus sa scrie in acest Jurnal "calatoria" ei in lupta de mentinere a kilogramelor pierdute.

De cand ma stiu, am fost usor pufoasa. In copilarie aveam o scuza drept pentru care toata lumea imi accepta "pohtele". Adolescenta a fost si ea cu bunele si relele ei. Noroc ca in anii '90 canoanele/tiparele/dimensiunile erau mai prietenoase si astfel am trecut drept "bine" (astazi m-as fi incadrat la plinuta)

Am dobandit in timp toate "binefacerile" unui regim dezechilibrat, astfel ca am slabit si m-am ingrasat rapid, am trecut prin toate fazele gen yo-yo, binge eating, bulimie, anorexie...si ce Dumnezeu o mai exista si bineinteles, am ocolit orice tentativa de a face sport. Pe scurt, am "reusit" sa imi dereglez metabolismul, sa traiesc mereu cu frica de a nu ma ingrasa sau cu remuscarile avute atunci cand goleam frigiderul. Pana aici este perfect

Sa revenim in zilele noastre- stiuta fiind zicala "tot raul spre bine", am descoperit recent si unele probleme la coloana vertrebrala (macar asta m-a scutit putin de sentimentul de vinovatie privind lipsa activitatii fizice). Si ce nu face frica din om.... am avut de ales in a jongla mai departe cu stilul "smuls" de pana atunci dar care ar fi avut ca finalitate o interventie chirurgicala sigura sau cu o reducere a greutatii, mentinere ulterioara si stil de viata sanatos. Ghiciti ce am ales!

Buuuuuuuun, de slabit am slabit (niciodata nu am avut atat de putine kg, poate doar pe la 15 ani) dar acum e acum! TREBUIE sa ma mentin! Ca si activitate fizica- nu am voie momentan decat mers...si merg pana rup pantofii nu alta (asta tocmai mi s-a intamplat in dimineata asta, undeva in fata service-ului din bd Aviatorilor/Bucuresti).

Referitor la "meniuri"- aici am o problema, pentru ca nu agreez carnea, produsele derivate si nici lactatele iar cruditatile nu imi "pica" prea bine...deci ma rezum la: maxim 2 fructe/zi gen mere/pere/prune/citrice, oua, supe de legume (absolut toate legumele), fasole boabe (de regula salata), cartofi- aici parerile sunt impartite insa mai nou, exista studii care confirma efectele benefice- in plus, fiind carbo cu eliberare lenta, iti asigura senzatia de satietate mai mult timp. Suplinesc cu multivitamine... din fericire!

Ce nu reusesc sa fac: nu reusesc sa renunt la paine...sunt innebunita dupa ea si mai grav, dupa cea alba! Avand in vedere cele de mai sus, va rog sa nu ma certati prea tare in ceea ce priveste meniul meu zilnic (nu va obositi sa va uitati acolo pentru ca veti vedea numai bazaconii). Momentan "lucrez" la asta. Partea buna este ca imi calculez zilnic numarul caloriilor ingerate versus al celor consumate si incerc sa am mereu mai putine papate

In final, as vrea sa va propun ca in acest jurnal sa povestim/ impartasim si sa ne oferim suport reciproc atunci cand stim ca am incalcat dieta sau ca am depasit numarul caloriilor. Cunosc perfect sentimentul acela de vinovatie precum si jalnica activitate de a te indopa cu mancare atunci cand te simti singura sau trista...si crezi ca astfel starea de bine va aparea in scurt timp...dar vai cum te vei simti dupa

Va propun ca in astfel de momente sa povestim in loc sa ne indopam, sa glumim in loc sa fim triste si sa fim foarte foarte sincere, in primul rand cu noi. Nu este nicio rusine sa gresesti, rusine este sa te faci ca nu observi, sa te iluzionezi si ulterior sa reintri in tot acest cerc vicios al slalomului printre kilograme.

Astazi de exemplu, ma simt vinovata, frustrata si efectiv dezamagita. Nu am depasit numarul caloriilor- si aici fac o paranteza- (v-am spus ca am procedat total aiurea in asa zisele mele "diete" de pana acum drept pentru care mi-am dereglat metabolismul; ajunsesem sa ingerez foarte putine calorii, sub 1000, si cu toate astea sa stagnez; acum incerc sa refac ce se mai poate si sa cresc treptat nr. caloriilor, suplinit de activitate fizica (mers)... poate ma repet dar vreau sa ma asigur ca ma intelegeti)...DECI: NU am depasit numarul caloriilor, miscare am facut si cu toate astea am acumulat inca 1kg ???!!!! Spuneti voi fetelor daca nu este total aiurea

Oare "operatie de metabolism" se poate face ???!!!

Va astept cu drag la povestit!
Cristina
Buna Cristina!
Cred ca noi doua semanam ... putin.
Imi place si mie painea si tanjesc dupa ea, mai ales ca o fac eu in casa. Mirosul de paine abia scoasa din masina e...........
Imi place f. mult si mie sa merg pe jos. Plec si vin de la serviciu pe jos, iar pe unde am treaba daca pot incerc si pe ai mei sa-i corup sa mergem pe jos (spre disperarea copiilor ).
O problema mare cu metabolismul am si eu. De cand ma stiu am facut tot felul de cure ajutata de ceaiuri si pastile. Mare prostie , repet MARE MARE PROSTIE. Acum pt prima oara , am reusit sa slabesc prin multa munca si atentie la ce mananc si cat mananc. Am invatat multe lucruri pe care nu le stiam de digestie, timpi si combinatii.
Momentan pot sa zic ca nu mai tin o dieta, asa ca si meniul meu este lejer, dar bazat in principal pe fructe si legume. Eu personal nu prea am o parere buna despre o dieta stricta, care sa-ti impuna cateva chestii. Cand termini dieta ce faci cand incepi sa mananci si altceva?
Daca stagnezi o perioada si chiar ei in greutate 1 kg (am patit si eu), nu te supara pe organism, nu e calculator . Depinde cam cat de sarat ai mancat, cata apa ai retinut in organism .....Dar nu prea inteleg totusi supararea ta pe 1 kg, vad ca nu esti in pericol sa rupi cantarul
Sper ca nu te-am plictisit si da-i bataie cu mersul pe jos , poate ne intalnim pe la Fetesti!
__________________

Ultima dată editat de cesi; 14 aug 2012 at 18:17:03.
  #7 (permalink)  
Vechi 14 aug 2012, 22:41:54
Exp's Avatar
Exp Exp este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt unul dintre slăbuţi!Sunt unul dintre slăbuţi!
Merite:
 
Data înregistrării: 30 iun 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Hipocalorica(densit.calorica mica/volum mare/bogate in fibre si proteine) dar cf Monty(IG+asocieri)
Date: 187cm, 104kg
Mesaje: 645
Aprecieri acordate: 80
Am fost apreciat(a) de 62 ori in 43 mesaje
Implicit Re: JURNAL EXP sau cum sa nu accepti pretul iluzionarii

Citat:
Anterior postat de cesi Vezi mesajul
Buna Cristina!
Cred ca noi doua semanam ... putin.
Imi place si mie painea si tanjesc dupa ea, mai ales ca o fac eu in casa. Mirosul de paine abia scoasa din masina e...........
Imi place f. mult si mie sa merg pe jos. Plec si vin de la serviciu pe jos, iar pe unde am treaba daca pot incerc si pe ai mei sa-i corup sa mergem pe jos (spre disperarea copiilor ).
O problema mare cu metabolismul am si eu. De cand ma stiu am facut tot felul de cure ajutata de ceaiuri si pastile. Mare prostie , repet MARE MARE PROSTIE. Acum pt prima oara , am reusit sa slabesc prin multa munca si atentie la ce mananc si cat mananc. Am invatat multe lucruri pe care nu le stiam de digestie, timpi si combinatii.
Momentan pot sa zic ca nu mai tin o dieta, asa ca si meniul meu este lejer, dar bazat in principal pe fructe si legume. Eu personal nu prea am o parere buna despre o dieta stricta, care sa-ti impuna cateva chestii. Cand termini dieta ce faci cand incepi sa mananci si altceva?
Daca stagnezi o perioada si chiar ei in greutate 1 kg (am patit si eu), nu te supara pe organism, nu e calculator . Depinde cam cat de sarat ai mancat, cata apa ai retinut in organism .....Dar nu prea inteleg totusi supararea ta pe 1 kg, vad ca nu esti in pericol sa rupi cantarul
Sper ca nu te-am plictisit si da-i bataie cu mersul pe jos , poate ne intalnim pe la Fetesti!


Buna Cesi! Bine ai venit in casuta mea !

Multumesc pentru mesaj De maine incerc varianta postata mai jos, sa vad cum ma simt...cu toate ca nu mor de placere nici in privinta pestelui si nici in cea a lactatelor, dar dehhh, incerc! Probabil ca am exagerat cu papatul de carbo. Voi lua o pauza semi-proteica. Poate merge!

Nu ma supara atat de tare 1kg cat ideea ca am inceput "sa cresc" Acum imi este relativ usor sa stopez fenomenul. Numai eu stiu (si cred ca si tu banuiesti) cat de greu a fost sa scap de ceva kilograme...si ca sa te amuz putin: am schimbat si garderoba doar carpite stramte si care nu sunt deloc, dar absolut deloc elastice Astfel...daca mai iau 1-2 kg, s-ar putea sa ies pe strada in trening

Te mai astept cu drag aici sa mai povestim,
Cristina

p.s.apropo de mers: pai daca o tinem in ritmul asta ar fi posibil sa ne intalnim pe undeva...dar macar sa ne plateasca bine organizatorii maratonului
__________________
JURNAL EXP
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...rii-11784.html
" Mintea intuitiva este un dar sfant iar mintea rationala este un servitor credincios. Am creat o societate care onoreaza servitorul, dar a uitat darul..." (Albert Einstein)

"Great souls have willpower, weak once only desire"
"In God we trust, all others pay cash"
Exp, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Exp, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2349 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1832 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Exp; 14 aug 2012 at 22:46:42. Motiv: .
  #8 (permalink)  
Vechi 15 aug 2012, 13:58:56
Exp's Avatar
Exp Exp este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt unul dintre slăbuţi!Sunt unul dintre slăbuţi!
Merite:
 
Data înregistrării: 30 iun 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Dieta: Hipocalorica(densit.calorica mica/volum mare/bogate in fibre si proteine) dar cf Monty(IG+asocieri)
Date: 187cm, 104kg
Mesaje: 645
Aprecieri acordate: 80
Am fost apreciat(a) de 62 ori in 43 mesaje
Implicit Re: JURNAL EXP sau cum sa nu accepti pretul iluzionarii

ZIUA 2

Hello draga Jurnalule!

Incep prin a recunoaste ca am modificat ceva in meniul postat anterior- am cumparat iaurt dietetic (cu 0.1 grasimi) si in loc de orezul ala am optat pentru tarate de ovaz. Sper ca am inteles bine...am pus 2 linguri rase de tarate in iaurtul de dimineata- aprox 36gr Daca am exagerat, s-ar putea ca efectul scontat sa fie exact invers!!!

Am o usoara durere de cap, dar nu cred ca are vreo legatura cu meniul ci mai degraba cu faptul ca azi noapte mi-a fost frig... pentru ca am uitat geamul larg deschis. Sper sa treaca....

So, nu sunt intr-o stare prea buna draga Jurnalule, dar de confesat am facut-o. Cu greutatea m-am linistit- azi dimineata tot 51.5 (probabil ca retinusem apa ...). Raportarea greutatii o voi face luni- am renuntat la cantaritul zilnic- este cea mai mare prostie! Te poate demotiva f.f. usor.

Mai vorbim!

P.S. odioase acele tarate de ovaz, dar daca isi fac bine treaba, ma supun!
__________________
JURNAL EXP
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...rii-11784.html
" Mintea intuitiva este un dar sfant iar mintea rationala este un servitor credincios. Am creat o societate care onoreaza servitorul, dar a uitat darul..." (Albert Einstein)

"Great souls have willpower, weak once only desire"
"In God we trust, all others pay cash"
Exp, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Exp, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2349 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1832 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #9 (permalink)  
Vechi 15 aug 2012, 16:06:16
cesi's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 28 mar 2012
Locaţie: ., Romania
Vârsta: 53
Date: 163cm, 56.9kg
Mesaje: 359
Aprecieri acordate: 19
Am fost apreciat(a) de 46 ori in 27 mesaje
Implicit Re: JURNAL EXP sau cum sa nu accepti pretul iluzionarii

Citat:
Anterior postat de Exp Vezi mesajul
Buna Cesi! Bine ai venit in casuta mea !

Multumesc pentru mesaj De maine incerc varianta postata mai jos, sa vad cum ma simt...cu toate ca nu mor de placere nici in privinta pestelui si nici in cea a lactatelor, dar dehhh, incerc! Probabil ca am exagerat cu papatul de carbo. Voi lua o pauza semi-proteica. Poate merge!

Nu ma supara atat de tare 1kg cat ideea ca am inceput "sa cresc" Acum imi este relativ usor sa stopez fenomenul. Numai eu stiu (si cred ca si tu banuiesti) cat de greu a fost sa scap de ceva kilograme...si ca sa te amuz putin: am schimbat si garderoba doar carpite stramte si care nu sunt deloc, dar absolut deloc elastice Astfel...daca mai iau 1-2 kg, s-ar putea sa ies pe strada in trening

Te mai astept cu drag aici sa mai povestim,
Cristina

p.s.apropo de mers: pai daca o tinem in ritmul asta ar fi posibil sa ne intalnim pe undeva...dar macar sa ne plateasca bine organizatorii maratonului
,,p.s.apropo de mers: pai daca o tinem in ritmul asta ar fi posibil sa ne intalnim pe undeva...dar macar sa ne plateasca bine organizatorii maratonului[/QUOTE]''
__________________
  #10 (permalink)  
Vechi 15 aug 2012, 16:26:23
rozica1965's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: JURNAL EXP sau cum sa nu accepti pretul iluzionarii

Bun gasit in casuta ta!
Ti-am studiat meniul.........mai baga ceva la pranz......asa cresti si nr de calorii si e mai ok per total!!
__________________
 

Informatii despre slabit
40, 50, accepti, ani, calorii, dieta, exp, iluzionarii, jurnal, jurnale, pretul, sanatos, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Cred ca a venit vremea sa cer ajutor - Sunt sau nu bulimica? flubby Bulimie & Binge Eating 18 30 apr 2012 16:47:38
Este bine sau nu sa bem apa in timp ce facem sport? mvthebest Sport 34 12 ian 2012 15:17:24
Jurnal Madalinafrincu - nu mai stiu cum sa slabesc.... madalinafrincu Arhiva jurnale slabit 28 20 iul 2011 16:17:17
Mariangela-Sa fim sau nu un exemplu ? Mariangela Arhiva jurnale slabit 53 14 apr 2010 14:40:35
Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze? Eln Am nevoie de ajutor! 37 15 feb 2010 02:32:30

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole