forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   jurnal de fluturas (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-fluturas-12627.html)

butterfly30 08 dec 2014 08:09:19

jurnal de fluturas
 
concursul s-a terminat, si in gasca monti nu ma mai regasesc...si se pare ca daca nu am un gardian o iau razna; saptamana asta a fost total haotica alimentar, sport am facut mai putin ca de obicei. e drept ca cei mici au dormit in contratimp si nu am avut foarte mult timp, dar scuzele sunt usor de gasit..

ziua de azi a inceput cu doua banane (singurele fructe crude pe care le pot manca) si urmeaza o cafea decof si un ceai de colici.apetisant, nu?:)):))

CCristina D 08 dec 2014 08:28:22

Re: jurnal de fluturas
 
Un inceput de saptamana perfect:))

Laura 08 dec 2014 09:04:31

Re: jurnal de fluturas
 
Bafta in noua casuta:)
Sa ajungi acolo unde iti doresti, insa eu zic sa iti acorzi timp si indulgenta, sti si tu ca ultimele retusuri sunt cele mai grele, si sa traiesti si perrioada asta de mamica la maxim si sa profiti de statutul de mamica acasa cu 2 bebei:)
O sa te urmaresc cu mare drag, ca sa infaptuiesc si eu cand imi vine vremea:D

Michelina 08 dec 2014 09:11:56

Re: jurnal de fluturas
 
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/i...P6bV-VGp4yPOGq

Nu stiu cat voi reusi eu sa te ambitionez dar macar voi veni sa ma simt prost cand ma lenevesc si nu fac miscare. >:D<>:D<

lidiuta 08 dec 2014 09:12:46

Re: jurnal de fluturas
 
Hei, ma bucur ca ti-ai facut jurnal! :)O sa-ti revii, cu siguranta, cu un pic de atentie si consecventa.
Sa ne scrii ce mananci, poate asa trec si eu in jurnal meniurile.
O zi buna!:):)

butterfly30 08 dec 2014 09:18:12

Re: jurnal de fluturas
 
va multumesc tuturor.>:D<

alimo 08 dec 2014 09:32:03

Re: jurnal de fluturas
 
Neatza!:)
Ma bucur sa am un loc "stabil" unde sa te citesc. Poate reusesc sa ma molipsesc si eu din ambita ta...
Mult success!>:D<:-*

butterfly30 08 dec 2014 10:01:48

Re: jurnal de fluturas
 
ma simt si prost...ambitie ar fi, nu zic, dar e din ce in ce mai greu sa ma tin de un program... pentru inceput mi-am propus sa mananc curat, si mese la ore fixe: 8-10-12-3-6, program care m-a ajutat f mult in sarcina, si sa fac 30 min sport/zilnic. sper ca pana la 1 ian cand se termina oficial cele 6 saptamani de recuperare sa reusesc macar sa ma mentin. oboseala fizica si psihica e principalul meu inamic in acest moment.x-(

Michelina 08 dec 2014 10:13:47

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368104)
ma simt si prost...ambitie ar fi, nu zic, dar e din ce in ce mai greu sa ma tin de un program... pentru inceput mi-am propus sa mananc curat, si mese la ore fixe: 8-10-12-3-6, program care m-a ajutat f mult in sarcina, si sa fac 30 min sport/zilnic. sper ca pana la 1 ian cand se termina oficial cele 6 saptamani de recuperare sa reusesc macar sa ma mentin. oboseala fizica si psihica e principalul meu inamic in acest moment.x-(

Cred ca mancatul curat te va aduce imediat unde iti doresti. Iar apoi pentru tonifiere... stii si tu ce trebuie sa faci - de cate ori prinzi un moment cand amandoi copilasii dorm. Plus un masaj, o frictionare, o crema anticelulitica... Si vine primavara si iesi la plimbare cu copiii...

costina89 08 dec 2014 10:26:56

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368104)
ma simt si prost...ambitie ar fi, nu zic, dar e din ce in ce mai greu sa ma tin de un program... pentru inceput mi-am propus sa mananc curat, si mese la ore fixe: 8-10-12-3-6, program care m-a ajutat f mult in sarcina, si sa fac 30 min sport/zilnic. sper ca pana la 1 ian cand se termina oficial cele 6 saptamani de recuperare sa reusesc macar sa ma mentin. oboseala fizica si psihica e principalul meu inamic in acest moment.x-(

Buna dimineata Fluturas ambitios>:D<
Te admir foarte mult pentru ambitia pe care o ai,de as fi avut si eu macar jumatate din cat ai avut tu eram demult o slabuta,pe mine m-a invins"oboseala fizica si psihica" cum spui tu.
Ai putina rabdare cu tine,astepta ca cel mic sa isi fac un program,la mine a durat cam 6luni:D,la al doilea copil,la al treilea....nu mai zic nimic....are 2 ani si eu abia m-am apucat de dieta:)):))....
Tu esti un exemplu pentru burtici si mamici,faci sport,mananci curat....mai mult de atat ce poti cere?
Mult succes Fluturas drag>:D<>:D<

butterfly30 08 dec 2014 10:49:15

Re: jurnal de fluturas
 
sa stii ca si la mine la fetita tot la 6 luni a avut un program cat-de-cat ok, mai reuseam sa ma organizez... pe mine ma termina trezitul noaptea, cand o sa ajungem la 1-2 mese/noapte sigur o sa fie mai bine..:)

butterfly30 08 dec 2014 10:55:51

Re: jurnal de fluturas
 
michelina, eu masaj anticelulitic nu-mi fac pt ca celulita este un mare depozit de toxine si nu vreau sa le mobilizez acum, cand alaptatul e la maxim.. creme anticelulitice nu folosesc din principiu, ca eu personal incerc sa evit cat pot sa-mi umplu organismul de chimicale..un gomaj cu cafea si ulei de masline mi se pare de preferat, dar momentan nici cafeaua nu prea e ok! decat sa ma dau cu creme si alte porcarii prefer sa mananc de doua ori pe luna o ciocolata/inghetata buna si macar am o satisfactie de pe urma e-urilor.:D iar pentru tenul meu nimic nu da rezultate mai bune decat un scrub cu miere zaharisita.

costina89 08 dec 2014 11:01:44

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368111)
sa stii ca si la mine la fetita tot la 6 luni a avut un program cat-de-cat ok, mai reuseam sa ma organizez... pe mine ma termina trezitul noaptea, cand o sa ajungem la 1-2 mese/noapte sigur o sa fie mai bine..:)

Mai ai putina rabdare,e inca devreme,imi aduc aminte ca asa eram si eu la ultima sarcina,sa nu mananc aia si nici aia....a mers o perioada apoi am clacat,exact ca la tine,trezitul noaptea si multe alte solicitari din partea copiilor m-au doborat,si uite asa am pus kg dupa kg.
Din ce am vazut la ticker nu ai mult de dat jos,bravo....in maxim 6 sapt o sa fie mai bine,pana atunci multa rabdare si atentie la ce mananci,sport....asta e optional ca nu ai timp.Oare ce trebuie sa faca o proaspata mamica cand dorm copii?mancare-curatenie-ordine,sport sau sa se odihneasca si ea.....nu stiu de ce dar mereu am ales prima varianta:(:(,proasta alegere am mai facut.Poate la urmatorul bebe aleg mai bine...glumesc:)):)):))

LOREDANA99 08 dec 2014 11:29:23

Re: jurnal de fluturas
 
Hei, ce ma bucur ca ti ai facut jurnal, de mult imi doream sa te gasesc in casuta ta :)

O sa trec sa scriu si eu ceva intr-al meu, sa nu se arhiveze. O sa ma inspir de la tineee :D. Deocamdata am retinut orarul meselor.

butterfly30 08 dec 2014 21:20:11

Re: jurnal de fluturas
 
azi nu mi-am respectat intru totul hotararile, mai exact am mai avut o gustare dupa cina.
8-2 banane
10-piure mar si struguri din compot
12-migdale, alune de padure, cateva felii de sunca de casa
sport-35 min bicicleta (sportul e deocamdata unul low-impact)
14.30-bors cu perisoare de vita
17.30-mei fiert+sos de ciuperci si rosii (il facusem pt paste, dar nu am avut bani de paste fara gluten); desert: mei+magiun de prune
19-10g cioco 50%, 2 curmale

mei e prima data cand manancsi mi se pare delicios, are aprox gust de mamaliga, cu siguranta o sa mai incerc combinatii de mancare, pentru desert tot hrisca mi se pare mai potrivita.

lidiuta 09 dec 2014 08:56:05

Re: jurnal de fluturas
 
Fluturas, am vazut ca bei cafea decof. Pana la urma ce marca folosesti? Stiu ca nu prea erai de acord cu ea din cauza procesului de fabricatie si m-ai convins si pe mine sa o abandonez. Din cand in cand mai beau ness decof de firma buna.
Mi-a placut meniul tau!
:)

butterfly30 09 dec 2014 08:59:26

Re: jurnal de fluturas
 
cafeaua e marele meu viciu, si cum acum evit cofeina mai beau o data la cateva zile una decof, iar in rest cafea de orz prajit. am avut illi, ieri am terminat-o iar acum am una lavazza intenso, e f buna, am mai avut. meniul nu e bun, e ce s-a putut in conditiile date...

butterfly30 09 dec 2014 09:00:16

Re: jurnal de fluturas
 
bebe s-a trezit azinoapte din ora in ora, pentru prima data. sunt varza azi.:(

lidiuta 09 dec 2014 09:11:01

Re: jurnal de fluturas
 
Incearca sa dormi si tu cand prinzi ocazia. O sa caut si eu lavazza, multumesc ca mi-ai spus. Eu mai beau ness decof de la tchibo.

Michelina 09 dec 2014 09:16:56

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368150)
azi nu mi-am respectat intru totul hotararile, mai exact am mai avut o gustare dupa cina.
8-2 banane
10-piure mar si struguri din compot
12-migdale, alune de padure, cateva felii de sunca de casa
sport-35 min bicicleta (sportul e deocamdata unul low-impact)
14.30-bors cu perisoare de vita
17.30-mei fiert+sos de ciuperci si rosii (il facusem pt paste, dar nu am avut bani de paste fara gluten); desert: mei+magiun de prune
19-10g cioco 50%, 2 curmale

mei e prima data cand manancsi mi se pare delicios, are aprox gust de mamaliga, cu siguranta o sa mai incerc combinatii de mancare, pentru desert tot hrisca mi se pare mai potrivita.

Sotul tau tot asa mananca?

Michelina 09 dec 2014 09:17:36

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368174)
bebe s-a trezit azinoapte din ora in ora, pentru prima data. sunt varza azi.:(

Ia-i pe amandoi in brate dupa pranz si dormi putin. :)

butterfly30 09 dec 2014 09:44:15

Re: jurnal de fluturas
 
:)):)):)) ce tare esti... sotul meu mananca de post deocamdata dar nu, nu mananca asa. ieri a mancat acassa doar cina-bors de cartofi cu multe radacinoase, ceapa cruda si mamaliga. adica mananca normal. dimineta a mancat icre cu paine, zacusca de peste, gem cu paine, ceai cu miere. cand nu e post-carne la toate mesele, eventual peste, cat mai putine legume, mamaliga cat de des. fiica-mea in schimb mananca 80-90% ca mine. ea aremai des in meniu seminte de canepa, de chia, goji, fructe uscate si nu ii dau porc decat muschi f slab.

butterfly30 09 dec 2014 09:46:34

Re: jurnal de fluturas
 
bebe mai maraie si nu o lassa pe fiica-mea sa doarma, sa vad daca am noroc sa doarma macar juma de ora in acelasi timp!:D

LOREDANA99 09 dec 2014 14:08:15

Re: jurnal de fluturas
 
Si al meu e marait...ma gandesc sa nu fie colici, se trezeste intr un planset si il linistesc greu.

butterfly30 09 dec 2014 14:25:55

Re: jurnal de fluturas
 
colici sunt atunci cand plange cu orele si nu stii ce s amai faci, nu se linisteste cu nimic, dar e posibil s afie dureri de burtica. eu ii dau protectis si bonisan, dar il doare in continuare. bine ca nu e mai rau, tare sper sa scapam de colici, ma chinui sa mananc cat mai bine din pct asta de vedere, chiar daca nu mananc ce vreau..:(

Diana D 09 dec 2014 15:25:57

Re: jurnal de fluturas
 
Fluturas ma bucur sa te vizitez in casuta ta!
Felicitari pt bebe!

Nici eu numai scriu in monty la fel ca nu ma regasesc de cateva luni nu am tinut nicio dieta dar de ieri sunt iarasi la lupta :)
O sa et vizitez zilnic ca sa imi recapat ambitia :*

butterfly30 09 dec 2014 15:50:24

Re: jurnal de fluturas
 
diana, ma bucur ca m-ai vizitat!!!!!
daca in cateva luni ai pus doar 0.5 kg stai bine, f bine!!! acum ce plan ai, alimentar vorbind?

LOREDANA99 09 dec 2014 19:06:49

Re: jurnal de fluturas
 
Si eu ii dau bonnisan...pai cu orele nu plange,in sir vb, mai ia cate o pauza...dar plange desi e mancat, schimbat, tinut in brate. Face grimase, se inroseste.

butterfly30 09 dec 2014 19:46:29

Re: jurnal de fluturas
 
imi pare rau, lore...al meu plange, dar daca il iau in brate/schimb/ii dau sa pape se linisteste... il pun in scaunul de masina pe pat si il legan cu piciorul in timp ce calc sau fac ceva static ca sa adoarma, apoi il las asa.. ziua mananca cam la 3 ore, noaptea la 2, dar mananca mai putin la o masa, ca nu reusesc sa-l tin treaz mai mult.. azinoapte s-a trezit la o ora, dar daca il leganam sau il luam in brate adormea la loc, nu stiu ce a avut, sper azi sa doarma mai bine..

butterfly30 09 dec 2014 20:01:05

Re: jurnal de fluturas
 
meniu:
8-2 banane
10-prajitura: un ou, faina int orez, cocos, xilitol, stevia, carob
12-turta de hrisca, masline, o lingurita miere
14.30-zacusca de peste cu ume, orez integral basmati fiert si mamaliga (jumatate cu orez, restul cu mamaliga), 10g cioco 50%
16-4curmale, o banana
18-ficat de vita fiert, o bucata de pastarnac, un morcov crud. nu mai puteam, muream de pofta de o leguma cruda, o lingurita miere

la toate mesele am mancat ceva dulce, nu stiu ce am de nu ma pot abtine un pic:(
sport: 15min pilates lower body, 15 min bicicleta

nu sunt deloc incantata de sportul pe care il fac, dar atat imi permite timpul si mai ales oboseala..

LOREDANA99 09 dec 2014 20:06:21

Re: jurnal de fluturas
 
Asa se linistea si Matei, dar azi noapte a fost agitat, azi la fel...iar acum si mai si. Mi a adus si mie sotul scaunul de masina in casa, dar mi se pare ca sta cu capul in sus asa...nu il incomodeaza oare? Eu tot trag speranta ca e de la ghetutele noi din gips...Doamne ajuta sa va ocoleasca pe voi!

LOREDANA99 09 dec 2014 20:09:03

Re: jurnal de fluturas
 
Eu cu alimentatia sunt varza, burta creste ...poate imi mai revin de maine.

butterfly30 10 dec 2014 08:31:30

Re: jurnal de fluturas
 
da, lore, cu alimentatia sunt varza si eu, de asta am incercat sa scriu pe aici mai mult, sa ma mai motivez. aseara am esuat lamentabil la 9 jumate, dupa ce o ora m-am chinuit sa-l adorm pe cel mic, si eram in meciuri ca fiica-mea nu vroia sa se culce, si cand a venit sotul cu traista de mancare si dulciuri nu stiam din care sa mananc prima data. si culmea ca nu-mi era foame, eram doar frustrata si obosita...

deci la meniul de ieri mai adaug un file de macrou afumat si doua bucati de macrou marinat plus o gura de paine cu icre noroc ca mi-e frica de colici/gluten altfel mancam toata painea si cutia de icre.:))
partea buna e ca nu m-am atins de dulciuri, dar asta doar pt ca mi-am promis ca o sa pap dimineata, ca e mai bine asa.

deci mi-am invceput ziua cu 2 banane si...o bucatica de rahat!:((

butterfly30 10 dec 2014 09:49:34

Re: jurnal de fluturas
 
vad ca dorinta de a slabi nu face decat sa ma frustreze si sa ma incarce de un stres suplimentar de care chiar nu am nevoie, asa ca oficial aman acest capitol pt anul viitor. daca reusesc sa intru in noul an cu 57 kg o sa ma declar multumita, si cand o sa fiu ceva mai odihnita si o sa pot sa ma concentrez pe asta o sa o iau de la capat. deocamdata nu sunt in stare. azinoapte bebe a fost f cuminte- s-a trezit la 3 ore fix, inclusiv acum doarme, dar eu tot obosita sunt, nu m-am recuperat dupa noaptea anterioara. in plus, nu pot dormi ziua, nu stiu ce am. tot mi se pare ca am multa treaba si nu reusesc sa ma linistesc, desi ar trebui....

corinnef 10 dec 2014 10:04:14

Re: jurnal de fluturas
 
Treaba daca nu o faci , tot acolo o gasesti stai linistita ;) si nu se termina niciodata
Daca nu te odihnesti primul care o simte este bebelu care nu v-a avea papica deajuns :(( si atunci sa te tii plans si a el si la tine :D
Incearca sa lasi copii cu cineva de incredere si sa dormi un pic :)
Daca eu pun armele jos inseamna ca fac doar ceea ce am facut toata viata - nu am dus nimic la bun sfarsit , dar tu ? Tu ne-ai mobilizat si uimit toata sarcina !
Sus fluturas , trebuie sa zbori si sa ne bucuri privirile cu frumosu-ti colorit :x
Tu poti ! Stiu asta !

butterfly30 10 dec 2014 11:01:16

Re: jurnal de fluturas
 
din pacate nu exista optiunea de a lasa copii cu cineva.. mai ales acum ca mama e bolnava si asteapta un rmn ca e suspecta de niste chestii cam nasoale si nu poate sa vina...poate sambata sa ma ajute sotul o ora- doua. nu abandonez lupta, vreau sa ma tin de mancat sanatos si sport, dar aman slabitul, pentru ca ultimele kg se duc greu si in momentul asta nu mai am energie sa ma ocup de asta. in plus, am constatat ca nu arat rau...pt o femeie care tocmai a nascut al doilea copil.;)

costina89 10 dec 2014 11:18:33

Re: jurnal de fluturas
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1368309)
in plus, am constatat ca nu arat rau...pt o femeie care tocmai a nascut al doilea copil.;)

Salutare fluturas frumos
Ma bucur ca ai constatat tu,pentru ca oricat ti-ar fi spus altcineva ai fi zic ca nu si nu:))....eu sunt convinsa ca arati nu bine,super bine;)....kg astea putine pe care le ai tu "in plus" se vor duce pe parcurs,importanta e odihna si mancatul sanatos;).pupici fluturas ambitios.

butterfly30 10 dec 2014 12:15:08

Re: jurnal de fluturas
 
am facut cateva poze, dar nu erau deloc focalizate, am ales doua mai clare cu burta si le-am pus, o sa mai fac zilele astea si imbracata din nou, poate iese vreuna mai clara.

Diana D 10 dec 2014 14:18:04

Re: jurnal de fluturas
 
Fluturas relaxeaza-te ca arati super! sincer am eu burta mai mare decat a ta dupa 2 ani si 5 luni :))asa ca stai linistita.
Eu de luni cik m-am apucat de treaba si ieri am scapat la covrigei si cioco...off se duce de tot ambitia cand vad ca la corp nu se vede nimic ma bag in mancare...totul este din cap :( si eu am zis ca nu ma mai stresez acum ci dupa sarbatori.macar sa fac sport si sa mananc cat de cat corect.

butterfly30 10 dec 2014 14:34:33

Re: jurnal de fluturas
 
da, de la cap e buba! de asta vreau sa ma relaxez, ca am ajuns sa ma cantaresc in fiecare zi si asta e semn clar ca o iau razna! sportul e esential pt sanatate, la el nu renunt, chiar daca fac 5-10 minute odata, chiar la intensitate mica, cum pot si cand pot, intre nevoile copiilor. :) nici nu stii ce bucuroasa sunt cand o vad pe fiica-mea ca se intinde pe jos si ridica fundul sa faca 'port' cum ii spune ea.:)) daca o sa creasca cu ideea ca sportul e o distractie si alimentatia naturala si sanatoasa e ceva firesc, atunci pot sa ma declar o invingatoare oricum as arata eu.:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:31:19.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO