forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Gabitza84 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-gabitza84-10971.html)

Gabitza84 20 ian 2012 17:13:49

Jurnal Gabitza84
 
Buna fetelor!!!Numele meu este Gabi, am 27 ani si sunt din Tulcea. Ma bucur ca m am alaturat voua,in "lupta" cu kg.
In urma cu 3 ani, canataream nici mai mult nici mai putin de 74 kg, povestea mea nu este cu nimic mai diferita, fata de a multora dintre voi, am tinut si eu n diete, cu care nu am reusit decat sa ma ingras, dupa ce m am lasat de ele ...si de la an la an aveam din ce in ce mai multe kg, pana intr o zi, cand am spus Stop sedentarismului si mi am impus sa incep sa mananc sanatos si sa fac sport, ma saturasem de toate glumele proaste facute pe seama mea, ma apropiam de 25 de ani si ma gandeam cu groaza, ca, cu cat inaintez in varsta imi va fi din ce in ce mai greu sa slabesc. Cu foarte multa ambitie, am reusit sa slabesc in primul an 12kg si in al doilea an inca 10, de mai bine de 1 an jumatate am stagnat, desi mi as mai dori sa mai slabesc vreo 6 kg. Organismul meu s a invatat cu calorii putine si i au in greutate extrem de repede, m am chinuit si ma chinui f tare sa ma mentin, de 2 saptamani, am inceput sa mananc iar corect, asa cum o faceam cand am inceput procesul de slabire, mi e teama ce i drept sa nu ma ingras dar, am privat destul organismul de multe substante de care are nevoie.
Ma bucur ca m am alaturat voua, e bine sa vezi ca nu esti singur....Va astept cu drag cu sfaturi, pareri, idei...pup.

alexandra123 20 ian 2012 21:59:20

Re: Jurnal Gabitza84
 
Bine ai venit Gabi printre noi! Felicitari pentru kg pierdute si succes in continuare.:*

Roxii 21 ian 2012 10:26:51

Re: Jurnal Gabitza84
 
Buna si bine ai venit! Cam cate calorii mananci zilnic de spui ca te`ai obisnuit cu calorii putine? Sport cam cat faci? Oricine se confrunta la un moment dat cu stagnarea daca slabeste multe kg, dar trebuie sa reusesti sa`ti pacalesti organismul in asa fel incat sa incepi iar sa slabesti. Numai sa nu te infometezi! >:D< Mult succes!

Gabitza84 22 ian 2012 12:36:32

Re: Jurnal Gabitza84
 
Nu depasesc 1000 de calorii, am avut perioade, cand am mancat sanatos, cand mi am acoperit necesarul zilnic, dar, de cele mai multe ori m am infometat din disperare sa nu ma ingras, am zis ca de un an jumate am stagnat, dar trebuie sa mananc putin, ptr ca daca nu i au imediat in greutate, probabil as putea sa mi pacalesc iar organismul, mancand o placinta pe zi, cum am mai facut de altfel, dar chiar numai vreau.Acum mananc cat de cat normal, dar tot cu frica sa numai ajung ca un hipopotam.Uite de ex.cam ce mananc intr o zi:
La 7 dim, un mar, pe la 10 cerelale cu lapte(fulgi ovaz,miez seminte, cateva stafide si migdale) la 12 jumatate 500 ml suc( suc de fructe natural, diluat cu apa), iar la 3 jumatate 4 250g mazare din conserva,cu putin ulei de masline, sare si pieper si o salata de rosii cu 4 masline si seara mai beau suc de fructe natural diluat cu apa daca mi e foame, sport fac minim de 3 ori pe saptamana, step aerobic tae bo.
Mult succes tuturor!

Roxii 22 ian 2012 13:25:37

Re: Jurnal Gabitza84
 
Citat:

Anterior postat de Gabitza84 (Post 909384)
Nu depasesc 1000 de calorii, am avut perioade, cand am mancat sanatos, cand mi am acoperit necesarul zilnic, dar, de cele mai multe ori m am infometat din disperare sa nu ma ingras, am zis ca de un an jumate am stagnat, dar trebuie sa mananc putin, ptr ca daca nu i au imediat in greutate, probabil as putea sa mi pacalesc iar organismul, mancand o placinta pe zi, cum am mai facut de altfel, dar chiar numai vreau.Acum mananc cat de cat normal, dar tot cu frica sa numai ajung ca un hipopotam.Uite de ex.cam ce mananc intr o zi:
La 7 dim, un mar, pe la 10 cerelale cu lapte(fulgi ovaz,miez seminte, cateva stafide si migdale) la 12 jumatate 500 ml suc( suc de fructe natural, diluat cu apa), iar la 3 jumatate 4 250g mazare din conserva,cu putin ulei de masline, sare si pieper si o salata de rosii cu 4 masline si seara mai beau suc de fructe natural diluat cu apa daca mi e foame, sport fac minim de 3 ori pe saptamana, step aerobic tae bo.
Mult succes tuturor!

Mananci foarte putin! De aia te si ingrasi asa repede pentru ca ti`ai obisnuit organismul cu calorii putine. Nu trebuie sa incepi sa mananci dintr`o data mult, dar creste treptat numarul de calorii pana ajungi la 1200 macar. Ai sa vezi ca slabesti si asa. Nu te mai juca singura cu organismul tau, ai sa regreti asta. Cina ta nici macar nu exista. Ca sa slabesti sanatos trebuie sa ai 3 mese+2 gustari. Saritul peste mese nu va face decat sa iti face rau. Incearca sa eviti sucul chiar si natural fiind. Mai bine mananci un fruct decat sa`i bei sucul, are mai multe vitamine. Carne nu mananci deloc? Sa stii ca ai nevoie si de proteine, in plus ele nu te ingrasa atata timp cat sunt de calitate(carne slaba, oua, lapte, branza slaba, iaurt, etc), ba chiar ajuta foarte mult la slabit!

Gabitza84 22 ian 2012 20:06:29

Re: Jurnal Gabitza84
 
Ms pentru sustinere, ai dreptate in ceea ce mi spui, dar...trebuie mai intai sa lucrez la psihic, toate pleaca de acolo, nici nu stiu daca vreodata as putea sa mananc 3 mese si 2 gustari, stiu ca asa ar fi normal, dar mi e teama sa nu ma ingras, de 2 saptamani mananc cam cum am zis mai sus, insa mancam si mai prost de atat, culmea e ca acum un an jumate pana sa stagnez manacam cat de cat normal, de cand ma prostesc cu alimentatia, nici ca am mai slabit, de f.mult timp nici carne numai simt nevoia sa mananc, fortat uneori mai gust, doar atat.

Roxii 22 ian 2012 22:05:21

Re: Jurnal Gabitza84
 
Citat:

Anterior postat de Gabitza84 (Post 909663)
Ms pentru sustinere, ai dreptate in ceea ce mi spui, dar...trebuie mai intai sa lucrez la psihic, toate pleaca de acolo, nici nu stiu daca vreodata as putea sa mananc 3 mese si 2 gustari, stiu ca asa ar fi normal, dar mi e teama sa nu ma ingras, de 2 saptamani mananc cam cum am zis mai sus, insa mancam si mai prost de atat, culmea e ca acum un an jumate pana sa stagnez manacam cat de cat normal, de cand ma prostesc cu alimentatia, nici ca am mai slabit, de f.mult timp nici carne numai simt nevoia sa mananc, fortat uneori mai gust, doar atat.

Nu se poate sa nu poti, nu vrei tu. Te asigur ca nu te ingrasi daca maresti nr caloriilor treptat. Din contra, daca respecti numarul de mese indicat vei slabi mai usor. Carnea e foarte importanta in dieta, mai ales ca din proteinele bune organismul isi extrage ce are nevoie si restul este eliminat, deci nici nu te ingrasa. :)

Gabitza84 23 ian 2012 09:54:24

Re: Jurnal Gabitza84
 
Felicitari Roxii, pentru ambitia ta, ai slabit si tu f tare, stii sa mananci corect, am vazut ca in pofida faptului ca ai doar 19 ani, esti f bn documentata si o mare sustinatoare a fetelor pe acest site.Bv tie, ink o data felicitari!

Roxii 23 ian 2012 13:27:38

Re: Jurnal Gabitza84
 
Citat:

Anterior postat de Gabitza84 (Post 910023)
Felicitari Roxii, pentru ambitia ta, ai slabit si tu f tare, stii sa mananci corect, am vazut ca in pofida faptului ca ai doar 19 ani, esti f bn documentata si o mare sustinatoare a fetelor pe acest site.Bv tie, ink o data felicitari!

Multumesc! >:D< Nici eu nu`s atotstiutoare, dar incerc sa ma informez cat mai mult in privinta asta :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:46:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO