Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal gabriela

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #21 (permalink)  
Vechi 11 mai 2010, 16:32:06
iuliagabriela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 13 feb 2010
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: am luat ce-i bun,din punctul meu de vedere,din tot ce am citit
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 381
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal gabriela

Citeam acum un articol pe care il voi copia in mesaj....si....surpriza....80% din alimentatia mea reprezinta acest regim.Asa am slabit si sper ca voi mai slabi.Daca este cineva interesata...."

Regimul Okinawa sau cum sa slabesti sanatos Okinawa este numele unei insule japoneze, despre care incepe sa se vorbeasca din ce in ce mai mult... Si pe buna dreptate! Locuitorii din aceasta regiune detin recordul mondial al longevitatii si o statistica locala arata ca obezitatea, cancerul, osteoporoza, atacurile cerebrale si maladiile cardiace sunt de trei ori mai putin frecvente decat in spatiul occidental. Cele “10 porunci” ale meniului

Nu manca niciodata dupa ce te-ai saturat. Conceptul “hara hachi bu”, care inseamna sa nu te alimentezi decat la 80% din capacitate, reprezinta o adevarata cultura in Okinawa.
Consuma alimente putin calorice, dar bogate in proteine si minerale. Locuitorii din celebra insula japoneza mananca alimente cu o densitate calorica joasa, gen orez, porumb dulce, patate, cartofi fierti sau gatiti pe vapori; orice tip de legume (cu exceptia castravetelui) si fructe (excluse fiind cele uscate – stafide, smochine, curmale - si oleaginoase – nuci, alune, fistic); peste slab si crustacee; pui fara pielita; oua; salate de fructe, compot de casa, iaurt, branza proaspata.
Sapte portii de fructe si legume pe zi. Fructele si legumele au putine calorii, dar sunt in schimb bogate in minerale, vitamine, antioxidanti, fibre si apa. De asemenea, produc un efect de satietate.
Sapte portii de cereale integrale sau legume uscate pe zi+doua mancaruri pe baza de soia. Bogate in zaharuri lente, vitamine si proteine, cerealele integrale sunt foarte pretioase din punct de vedere nutritional, spre deosebire de versiunea lor “prelucrata” (paste, paine alba).
Cat mai multe condimente, ierburi aromate si alge. In afara savorii lor, plantele aromate au un aport important de vitamine si minerale. Condimentele au proprietati antibacteriene si previn oxidarea colesterolului daunator. In sfarsit, algele au un efect anticolesterol.
Peste de trei ori pe saptamana. Este principalul aliment de origine animala inclus in regimul Okinawa, acesta se prefera cat mai slab, consumat crud – celebrul sushi -, fiert sau la gratar.
Foarte putine alte produse de origine animala. In locul acestora, alegeti proteinele vegetale, care nu au grasimi periculoase.
Foarte putin alcool.
Foarte putin zahar sau sare. Desi lipsa desertului din meniul zilnic pare de neconceput pentru noi, daca doresti sa urmezi acest regim, trebuie sa uiti de existenta ciocolatei, bomboanelor, prajiturilor etc. Cat despre sare, o bucatarie bazata pe folosirea abundenta a condimentelor exclude din start asezonarea traditionala din Occident.
Bea foarte multa apa si ceai. Apa este singura bautura indispensabila pentru organism si are in plus avantajul ca “taie” senzatia de foame"

slabsaugras.ro
iuliagabriela, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1815 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1298 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1299 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Slabuta; 11 mai 2010 at 16:47:08.
  #22 (permalink)  
Vechi 11 mai 2010, 19:20:18
Sibel H's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2010
Locaţie: .... ....., Romania
Dieta: Atkins
Date: 158cm, 47.35kg
Mesaje: 955
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal gabriela

Citat:
Anterior postat de iuliagabriela Vezi mesajul
Dupa o prea lunga perioada de gandire,din pacate,m-am gandit sa impartasesc si eu din experienta mea vis-a-vis de schimbarea stilului de viata.M-am documentat mult,zic eu,in privinta adoptarii unui regim de viata sanatos.Mai am de dat jos 10 kg,dar cu credinta in Dumnezeu,rabdare,miscare si alimentatie sanatoasa voi reusi.Celor ce doriti sa va schimbati atitudinea si modul de viata va recomand cartile Traiesc,deci ma abtin de dr Mihaela Bilic,Noua ordine alimentara-si noi ce mai mancam de prof dr Gheorghe Mencinicopschi,Slim-cum am dat jos 30 de kilograme si nu le-am mai pus inapoi,150 de alimente esentiale pentru imunitate.
.....Salut!Gabriela...imi place jurnalul..(casuta)ta...are teme..care ma atrage si imi trezeste interesul...maine am sa-mi fac mai mult timp sa-ti citesc fiecare pagina in detaliu...sper sa devenim..prietene Slabute.... ....
__________________
http://forum.slabute.ro/jurnale-sibe...i-3587-41.htmlRade,atata timp cat respiri si Iubeste,atata timp cat traiesti !
Sibel H, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 1928 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1411 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 637 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #23 (permalink)  
Vechi 11 mai 2010, 19:42:34
iuliagabriela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 13 feb 2010
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: am luat ce-i bun,din punctul meu de vedere,din tot ce am citit
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 381
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal gabriela

Iti multumesc!Mie mi-au facut foarte mult bine aceste obiceiuri pe care le-am trecut in jurnal.
Cu siguranta vom deveni prietene
Numai bine iti doresc.Sa fii sanatoasa si frumoasa interior si exterior
iuliagabriela, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1815 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1298 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1299 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #24 (permalink)  
Vechi 14 mai 2010, 16:25:55
LicuriciColorat's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 05 apr 2010
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 31
Dieta: Alimentatie sanatoasa si echilibrata+sport
Date: 166cm, 62kg
Mesaje: 8.144
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Jurnal gabriela

Buna Gabriela
Ce mai faci?
ce vesti mai ai pentru noi?
__________________
Revolta-te iar si iar pana mieii vor devenii lei.
http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-adolescente/jurnal-licuricicolorat-3358-401.html#post484828
  #25 (permalink)  
Vechi 15 mai 2010, 10:45:14
dara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnal gabriela

Buna Gabriela, sau preferi Iulia?

Am citit povestea ta in jurnalul Paulei si m-ai impresionat. Ai ales sa transformi o experienta dura in ceva favorabil si sanatos pentru tine. Cred ca suntem cam de-un leat in privinta kilogramelor...si chiar a experientelor, mai putin lupta dura cu moartea. 'Felicitari!' ar fi prea putin spus, dar nu stiu ce altceva sa spun in afara de wow.

Ma bucur ca esti tare si ferma pe pozitii. Mie-mi sunt utile sfaturile tale, stiam o parte din info, dar e foarte bine ca tu le reamintesti, taman ce ma gandeam la o dieta mai alcalina decat este a mea, multumesc.

Sper sa revii curand si sa ne mai povestesti, ne tii si pe noi in priza.

Multumesc inca o data.
  #26 (permalink)  
Vechi 17 mai 2010, 09:56:52
iuliagabriela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 13 feb 2010
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: am luat ce-i bun,din punctul meu de vedere,din tot ce am citit
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 381
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal gabriela

Citat:
Anterior postat de dara Vezi mesajul
Buna Gabriela, sau preferi Iulia?

Am citit povestea ta in jurnalul Paulei si m-ai impresionat. Ai ales sa transformi o experienta dura in ceva favorabil si sanatos pentru tine. Cred ca suntem cam de-un leat in privinta kilogramelor...si chiar a experientelor, mai putin lupta dura cu moartea. 'Felicitari!' ar fi prea putin spus, dar nu stiu ce altceva sa spun in afara de wow.

Ma bucur ca esti tare si ferma pe pozitii. Mie-mi sunt utile sfaturile tale, stiam o parte din info, dar e foarte bine ca tu le reamintesti, taman ce ma gandeam la o dieta mai alcalina decat este a mea, multumesc.

Sper sa revii curand si sa ne mai povestesti, ne tii si pe noi in priza.

Multumesc inca o data.
Buna Dara!Ma bucur pentru ca sunt din ce in ce mai multe femei constiente vis-a-vis de ceea ce implica aceasta boala obezitatea.Sunt fericita sa intalnesc pe net femei care au o asemenea vointa si motivare.Diferenta de la cer la pamant intre cum aratai la 118 kg si cum arati acum.Esti o frumoasa....precum am mai afirmat si...tine-o tot asa!!!!
iuliagabriela, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1815 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1298 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1299 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #27 (permalink)  
Vechi 17 mai 2010, 10:21:57
iuliagabriela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 13 feb 2010
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: am luat ce-i bun,din punctul meu de vedere,din tot ce am citit
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 381
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal gabriela

Merci de intrebare Licuricicolorat!Sunt bine...si ma lupt cu kg de care trebuie sa scap....
iuliagabriela, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1815 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1298 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1299 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #28 (permalink)  
Vechi 17 mai 2010, 12:39:42
iuliagabriela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 13 feb 2010
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: am luat ce-i bun,din punctul meu de vedere,din tot ce am citit
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 381
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal gabriela

Prefer sa-mi spui Iulia.
iuliagabriela, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1815 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1298 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1299 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #29 (permalink)  
Vechi 17 mai 2010, 15:56:56
dara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Jurnal gabriela

Citat:
Anterior postat de iuliagabriela Vezi mesajul
Buna Dara!Ma bucur pentru ca sunt din ce in ce mai multe femei constiente vis-a-vis de ceea ce implica aceasta boala obezitatea.Sunt fericita sa intalnesc pe net femei care au o asemenea vointa si motivare.Diferenta de la cer la pamant intre cum aratai la 118 kg si cum arati acum.Esti o frumoasa....precum am mai afirmat si...tine-o tot asa!!!!
Multumesc, practic rezultatul tau, procentual cum ar veni, e mult mai bun si incerc sa invat de la tine, incerc sa apuc sa urmaresc pe unde scrii, e mare forumul si e greu cu timpul. Ai introdus enorm de multe schimbari sanatoase, cand ai timp sa te ocupi de toate? Bravo tie ca-ti faci timp pentru tine.
Ma bucur sa te cunosc.

PS. Sincer, eu am avut o motivare mai ciudata... adica au fost importante sanatatea si look-ul...insa pentru mine cel mai important a fost sa scap de un comportament problema pe care ma deranja ca il am si nu ii dau de cap. Mancatul emotional sau la stres sau cum vrei sa-i zici. A fost motivarea nr. 1...ma intriga dpdv psihologic 'cum adica sa nu imi pot stapani propriul meu comportament (alimentar)'. Poate e absurd, dar ma deranja ideea asta mai rau decat kg in plus. Desigur ca ma deranjau enorm si acelea si ma deranja ca ma impiedicau sa fac multe. Mi se pare mai usor sa slabesc si sa ma insanatosesc decat lupta cu mancatul din alte motive decat foame si nutritie. De slabit tot reuseam (si nu asa, ci cate 30 de kg)...doar ca puneam la loc

Ultima dată editat de dara; 17 mai 2010 at 16:03:00.
  #30 (permalink)  
Vechi 18 mai 2010, 06:33:29
iuliagabriela's Avatar
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 13 feb 2010
Locaţie: iasi, Romania
Dieta: am luat ce-i bun,din punctul meu de vedere,din tot ce am citit
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 381
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal gabriela

Sa va mai povestesc ce tratament corporal fac saptamanal:
"Ce este masajul cu vacuum Starvac si ce il face sa fie atat de eficient?
Starvac va iubeste pe toate indiferent de varsta sau greutate.
De celulita sufera aproape fiecare dintre noi. Stim foarte bine cat efort am depus in eliminarea ei, de aceea nu trebuie sa avem mila in lupta cu celulita. Oricine a incercat Starvac poate spune ca a simtit cum acesta lucreaza asupra celulitei, spre deosebire de alte aparate pe baza de vacuum.
Rezultatele se vad dupa prima sedinta, iar modificarile care duc la obtinerea siluetei la care toate visam se vor face vazute o data cu fiecare tratament cu Starvac. Tratamentul cu vacuum este cel mai eficient in eliminarea celulitei. Insa diferenta dintre Starvac si alte aparate de acest gen consta in faptul ca acesta lucreaza in profunzime. De aceea, rezultatele se vor mentine in timp. Pe masura ce intensitatea creste, te vei bucura si de masaj de relaxare, in acelasi timp cu cel anticelulitic.
Desi un aparat cu traditie, in Romania a patruns de putin timp si se gaseste in foarte putine centre de remodelare corporala.
Dupa un tratament sustinut, in urma unui studiu efectuat la un prestigios centru din Italia, s-a observat ca :
- aspectul de coaja de portocala a disparut in 85% din cazuri
- edemul local a fost redus cu 60% (in 70% din cazuri)
- durerea la palpare, scleroza tesutului au fost reduse in proportie de 95% (la 100% din cazuri)
- redobandirea elasticitatii pielii cu 40% (la 60 % din cazuri)
Starvac are eficienta in 100% din cazuri, insa rapiditatea cu care se vor observa efectele depinde de la o persoana la alta. Fiecare dintre noi este unica, atat in ceea ce priveste metabolismul, cat si viteza cu care raspundem la stimuli. In orice caz, imbunatatiri notabile au aparut la toate cele care au ales Starvac. Iar majoritatea au si uitat ce inseamna celulita si cat de disgratioasa este.
Starvac se foloseste atat in lupta cu celulita, cat si in in cea cu kilogramele in plus. In ambele cazuri, drenajul limfatic efectuat cu ajutorul vacuumului va avea efecte mult mai rapide decat in cazul altor aparate.
Dupa un tratament intesiv, se recomanda intretinerea cu o sedinta-doua pe saptamana.
Cum actioneaza Starvac?
Fiecare sedinta are 2 parti. Pentru inceput, se aplica pe zonele care trebuiesc tratate niste dispozitive asemanatoare unor ventuze. Acestea sunt lasate cateva secunde sa actioneze asupra stratului celulitic. In aceasta prima faza, se disloca stratul de celulita. In timp ce aceste ventuze sunt mutate pe suprafata corpului, in interiorul lor, pielea se vascularizeaza, pana la straturile adanci. La primele sedinte este posibil sa apara mici vanatai, care trec in 2-3 zile.
In faza a doua a tratamentului, efectul de vacuum va actiona, de data aceasta, cu ajutorul unei alte componente special realizate pentru a se putea efectua masajul. Prin miscari circulare si longitudinale, stratul de piele din zona de tratament este masat cu ajutorul rulourilor, in timp ce este aspirat catre interiorul dispozitivului.
Pielea este tratata cu crema anticelulitica. Chiar dupa prima sedinta, celulita nu se va mai simti atat de dureros la palpare.
Contraindicatii
Varice, vase de sange sparte. Exista riscul aparitiei vanatailor, in functie de sensibilitatea fiecarei persoane."


De asemenea,in fiecare seara ,dupa dus ma masez pe tot corpul cu o crema termica,cu scortisoara iar pe sani cu ulei de argan.O data pe saptamana ,in momentul in care imi dau pe corp cu gelul de dus,pun pe corp si zat de cafea si masez aproximativ 10 minute.Lunar fac tratamentul cosmetic guinot la salon iar la 2 saptamani spancene vopsite si schimbat gene false.Mi-am luat genele acum jumatate de an.Le refolosesc si arata superb dupa atata timp.Va recomand din suflet tuturor aceste trucuri.Desigur,ingrijirea zilnica a fetei dar,dupa cum v-am spus si a corpului.Tot trupul este al nostru,dragelor.Precum ne ingrijim sufletul sa ne ingrijim si trupul.Sufletul si trupul ne reprezinta pe acest pamant,iar eu am regasit acest trup foarte tarziu......

iuliagabriela, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1815 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1298 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1299 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
 

Informatii despre slabit
dieta, jurnal, jurnal slabit, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole