forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal gabriela (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-gabriela-3760.html)

iuliagabriela 07 mai 2010 17:16:30

Jurnal gabriela
 
Dupa o prea lunga perioada de gandire,din pacate,m-am gandit sa impartasesc si eu din experienta mea vis-a-vis de schimbarea stilului de viata.M-am documentat mult,zic eu,in privinta adoptarii unui regim de viata sanatos.Mai am de dat jos 10 kg,dar cu credinta in Dumnezeu,rabdare,miscare si alimentatie sanatoasa voi reusi.Celor ce doriti sa va schimbati atitudinea si modul de viata va recomand cartile Traiesc,deci ma abtin de dr Mihaela Bilic,Noua ordine alimentara-si noi ce mai mancam de prof dr Gheorghe Mencinicopschi,Slim-cum am dat jos 30 de kilograme si nu le-am mai pus inapoi,150 de alimente esentiale pentru imunitate.

iuliagabriela 07 mai 2010 17:32:33

Re: Jurnal gabriela
 
FRUCTE ALCALINE
FRUCTE ACIDE
stafide, curmale, smochine, ananas, mere, caise, piersici, cireşe, avocado, struguri, banane coapte, căpşuni, grape-fruit, mango, pepene galben/roşu, nectarine, măsline negre, papaya, pere toate conservele, gemuri, dulceţuri, fructe zaharisite, glazurate, fructe uscate conservate cu sulfură, fructe proaspete consumate cu zahăr,
banane verzi, măsline verzi, prune
LEGUME ALCALINE
LEGUME ACIDE
ciuperci, mazăre verde, broccoli, conopidă, roşii varza roşie şi albă, ceapă, usturoi, praz, salată verde, sfeclă, morcovi, cartofi, spanac, anghinare, castraveţi, andive, pătrunjel, păstârnac, ardei, dovleac, ridichi, soia boabe, in, bostan, nap, vinete, leguminoase încolţite ardei iute, asparagus, rubarba, toate tipurile de fasole şi linte cu excepţia celor germinate
CEREALE ALCALINE
CEREALE ACIDE
cereale proaspete, orz verdealimente neutre, dar care absorb aciditatea digestivă: pâine prajită, pâine mai veche de 2 zile (conţin mai puţin gluten care generează exces de mucus în corp). produse de patiserie, pâine albă, graham, amidon, aluaturi, popcorn, mălai, paste făinoase, griş, orez (alb, brun, basmati), făină de ovăz, orez, orz, secară, fulgi de cereale
LACTATE ALCALINE
LACTATE ACIDE
lapte smântânit, kefir, zer, unt, frişcă, lapte proaspăt (vacă, capră)
iaurt simplu nepasteurizat sau lapte prins Parmezan, brânzeturi fermentate, caşcaval, telemea, îngheţată, iaurt îndulcit sau iaurt cu fructe, lapte fiert, lapte praf, smântână fermentată
ALIMENTE GĂTITE ALCALINE
ALIMENTE GĂTITE ACIDE
legume fierte, coapte, mâncăruri sau ghiveci de legume, dar fără roşii sau bulion, supe de zarzavat şi de rădăcinoase fără carne Alimente foarte acide: mâncăruri ce conţin roşii fierte, bulion sau pasta de roşii, supele în care a fiert carnea, supele cu adaos de vegeta, spanac gătit, conserve
DULCIURI ALCALINE
DULCIURI ACIDE
suc de trestie de zahăr, zahăr din trestie uscat, sirop de orez brun dulciuri, prăjituri, biscuiţi, napolitane, ciocolată, îndulcitori sintetici (zaharină,aspartam, sorbitol), miere artificială sau prelucrată cu zahăr, fructoză, lactoză
PRODUSE ANIMALE ALCALINE
PRODUSE ANIMALE ACIDE
ouă de prepeliţă, ouă de raţă mezeluri, toate tipurile de carne de mamifere, pasăre, peşte, gelatina, grăsime, icre, ouă de găină
BĂUTURI ALCALINE
BĂUTURI ACIDE
sucuri de legume rădăcinoase, ceaiuri de plante neîndulcite, apa plată şi apa de izvor sunt considerate neutre, deşi în realitate au un pH uşor acid (între 6-7) toate băuturile alcoolice, răcoritoare sintetice, cafea, cacao, sifon
DIVERSE – ALCALINE
DIVERSE – ACIDE
aproape toate condimentele, produse din lucernă, alge, ghimbir, amalaki, sare de mare, drojdie de bere murături făcute cu oţet, maioneze, sare rafinată, sosuri, ketchup, pastă de roşii, muştar (pastă), curry, aditivi alimentari sintetici: arome, coloranţi, glutamat, conservanţi ca: benzoat, oţet, saramură, fum
ALIMENTE ULEIOASE ALCALINE
ALIMENTE ULEIOASE ACIDE
ulei presat la rece de floarea soarelui sau măsline, ulei de peşte, ulei de primula, migdale, sâmburi de dovleac, alune,susan, castane,nucă de cocos proaspătă ulei rafinat de floarea soarelui sau de măsline, fructe oleaginoase şi seminţe coapte sau prăjite, nuci, fistic
OBICEIURI CARE ALCALINIZEAZĂ CORPUL
OBICEIURI CARE PRODUC ACIDOZĂ
somnul, relaxarea, sauna, exerciţiul fizic, meditaţia, exerciţiile de respiraţie, buna dispoziţie, bucuria, fericirea, calmul fumatul, aromatizanţi şi parfumuri sintetice, somn insuficient, medicamentele de sinteză, suprasolicitarea, supărarea, mânia, stresul, ura, revolta
Alimentele alcaline sau neutre care generează aciditate
Alimentele acide care generează alcalinitate
zahăr, dulciuri, majoritatea produselor de cofetărie şi patiserie preparate cu făină albă şi zahăr, alimente bogate în glucide, cum ar fi orezul lămâie, grape-fruit, oţet de mere diluat în apă, murături uşor fermentate cum sunt castraveţii de vară în saramură sau varza murată în primele 3 luni. Aceste alimente, prin acizii slabi pe care îi conţin, favorizează digestia şi scad hipersecreţia de acid din stomac.

iuliagabriela 07 mai 2010 17:33:29

Re: Jurnal gabriela
 
Este f bine sa consumati alimente alcaline.

iuliagabriela 07 mai 2010 17:36:17

Re: Jurnal gabriela
 
Scuze....am incercat sa transfer un tabel cu aceste alimente dar nu mi-a iesit.In principiu,in prima parte sunt trecute alimentele alcaline iar in a doua parte cele acide.

Slabuta 07 mai 2010 21:41:26

Re: Jurnal gabriela
 
Iulia, felicitari pentru rezultatul de la ticker, este foarte frumoasa si mare distanta intre initial si actual :)

Bravo, sa ajungi la greutatea pe care ti-o doresti >:D<

LicuriciColorat 08 mai 2010 09:51:08

Re: Jurnal gabriela
 
Buna si bine ai venit>:D<
felicitari pt ambitia pe care ai avut-o si inca o ai
esti un adevarat exemplu pt noi toate
uneori ma gandesc de unde aveti puterea de a nu renunta in fata unei prajituri,a unei placinte cu branza?,de unde atata putere?si eu sunt ambitioasa dar......nu cat ar trebui:))
sa ai bafta si sa dai si kg astea 10 jos>:D<

ianna 08 mai 2010 15:20:25

Re: Jurnal gabriela
 
woooooooow cat ai reusit sa slabesti! tre sa fii foarte mandra de tine ! felicitari! si inca o data felicitari! si succes mai departe. Daca ai nevoie de noi cu ceva sfaturi in plus sa ne dai si meniul tau pe o zi cu gramaj, sa ne facem o idee cam ce papi si cat papi.

Cu sportul te intelegi?

iuliagabriela 08 mai 2010 19:02:20

Re: Jurnal gabriela
 
Va multumesc mult fetelor!Sa va spun o poveste adevarata...si asta cred ca va va da raspuns la unele intrebari.Acum 24 de ani,cand am dat examen la Sc de Ofiteri N Balcescu din Sibiu,eram 365 candidate pe 14 locuri.Am intrat a 9 a.Tatal meu nu a fost de acord ,deoarece sunt nascuta in zodia rac si....mult,mult prea sensibila.Cei trei ani au fost un vacarrm din toate punctele de vedere,dar am luptat si am iesit invingatoare.In 2003 am facut septicemie dupa un concediu la mare.O bacterie extrem de violenta imi distrugea organismul.Au urmat 6 operatii,din care prima facuta intre agonie si extaz.Medicul chirurg mi-a spus,la vremea respectiva,ca mai aveam de trait maxim jumatate de ora.Am luptat mult gandindu-ma mereu ca am familie,un copil si merita sa ma iau la tranta cu moartea.Cu privire la kg in plus nu inteleg nici eu cum atatia ani am fost o ognoranta in privinta asta.De ce m-am complacut,greu de spus........
Va voi scrie cat mananc si ce in cel mai scurt timp si va doresc tuturor numai bine si sa fiti frumoase si la minte si la tup,adica sa fiti femei adevarate.

iuliagabriela 08 mai 2010 19:12:40

Re: Jurnal gabriela
 
"uneori ma gandesc de unde aveti puterea de a nu renunta in fata unei prajituri,a unei placinte cu branza"
Mi-am reorganizat creierasul.Sunt produse pe care le consider precum drogurile si fug cat pot de aceste.De fapt,mental,am ajuns sa le consider "obiecte" care n-au nici o valoare si care pot face doar rau oganismului meu.

Slabuta 10 mai 2010 15:18:09

Re: Jurnal gabriela
 
Citat:

Anterior postat de iuliagabriela (Post 180274)
Va multumesc mult fetelor!Sa va spun o poveste adevarata...si asta cred ca va va da raspuns la unele intrebari.Acum 24 de ani,cand am dat examen la Sc de Ofiteri N Balcescu din Sibiu,eram 365 candidate pe 14 locuri.Am intrat a 9 a.Tatal meu nu a fost de acord ,deoarece sunt nascuta in zodia rac si....mult,mult prea sensibila.Cei trei ani au fost un vacarrm din toate punctele de vedere,dar am luptat si am iesit invingatoare.In 2003 am facut septicemie dupa un concediu la mare.O bacterie extrem de violenta imi distrugea organismul.Au urmat 6 operatii,din care prima facuta intre agonie si extaz.Medicul chirurg mi-a spus,la vremea respectiva,ca mai aveam de trait maxim jumatate de ora.Am luptat mult gandindu-ma mereu ca am familie,un copil si merita sa ma iau la tranta cu moartea.Cu privire la kg in plus nu inteleg nici eu cum atatia ani am fost o ognoranta in privinta asta.De ce m-am complacut,greu de spus........
Va voi scrie cat mananc si ce in cel mai scurt timp si va doresc tuturor numai bine si sa fiti frumoase si la minte si la tup,adica sa fiti femei adevarate.

Iulia imi pare sincer rau pentru ceea ce ti s-a intamplat :(
Consider ca atunci cand erai pe "muchie" de viata ai dovedit cat esti de puternica.

Acum, nu mi se pare mare vointa sa slabesti, este doar un proces care trebuie facut, in schimb lupta cu moartea este o adevarata vointa :(

Sper ca acum esti bine, si toata dunga neagra te-a parasit.>:D<
Citat:

Anterior postat de iuliagabriela (Post 180281)
"uneori ma gandesc de unde aveti puterea de a nu renunta in fata unei prajituri,a unei placinte cu branza"
Mi-am reorganizat creierasul.Sunt produse pe care le consider precum drogurile si fug cat pot de aceste.De fapt,mental,am ajuns sa le consider "obiecte" care n-au nici o valoare si care pot face doar rau oganismului meu.

Este interesant cum gandesti :)
Intr-adevar, sunt unele alimente care nu aduc nici macar 1 mg de sanatate si trebuie evitate, sunt alimente goale din punct de vedere nutritie si foarte nesanatoase din punct de vedere compozitie.


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:54:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO